Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
29.01.2009
Loni v prosinci otevřelo veřejnosti své brány Muzeum islámského umění v katarském hlavním městě Dauhá. Stupňovitou budovu připomínající svým tvarem pyramidu krále Džosera v egyptské Sakkáře navrhl slavný architekt čínsko-amerického původu Ieoh Ming Pei, který u nás proslul zejména moderní dostavbou pařížského Louvru.
Když katarský emír Hamad bin Chalífa Sání svému oblíbenému architektovi velkorysý projekt svěřil, držitel prestižní Pritzkerovy ceny nejprve odmítnul. Dnes téměř dvaadevadesátiletý tvůrce, jenž má na svém kontě také třeba stavbu Bank of China v Hong Kongu, knihovnu JFK v americkém Bostonu nebo nástavbu muzea historie v německém Berlíně, tehdy řekl, že už je příliš starý a ze stavitelství panovníkovy země a středního Východu obecně toho příliš nezná.
Nakonec však zakázku přece jen přijal. Procestoval všechny islámské země od Tuniska po Egypt a navštívil všechny nejvýznamnější památky islámské architektury, aby inspiraci nakonec našel v egyptské Káhiře - stala se jí slavná mešita Ibn Tulun. Muzeum islámského umění Pei navrhnul umístit na uměle vytvořený poloostrov vybíhající do Perského zálivu. Cestu k "hradu", který může někomu připadat, že byl postaven na pláži z písku, lemují palmy, z opačné strany palác obestírá moře.
Celková plocha muzea, která se podobně jako další Peiovy stavby vyznačuje strohými liniemi a použitím kamene a betonu bez zbytečných ornamentů, činí asi 45 tisíc metrů čtverečních. V expozicích najdeme několik stovek předmětů, další čtyři a půl tisíce artefaktů se nachází v depozitářích. Obdivovat je možné turecké, indické, íránské, irácké, syrské či egyptské umění několika staletí, nechybí zde ani studovna, knihovna a několik restaurací.
Peiova stavba v katarské metropoli Dauhá je prvním ze čtyř nových plánovaných muzeí islámské historie a kultury, které zde mají vyrůst. Do roku 2011 má přímo z písečných dun katarské pouště vyrůst Muzeum moderního arabského umění pro 10 tisíc exponátů, které navrhlo newyorské studio Rafael Vinoly Architects.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XIX. - Zelená architektura
Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 10408 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Rekonstrukce rodinného domu OKAL
Názor na bydlení se vyvíjí spolu s měnícím se životním stylem. V naší republice stále ještě většina výstavby rodinných domů postavených do roku 1989 čeká na svou rekonstrukci. Výrazně se změnily nároky uživatelů na standardy vybavení rodinných domů, dle druhého pohledu jsou instalace staré 20 let a více nevyhovující z hlediska technického.
Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.
Moderní architektura I. – Tančící dům
Kdo by neznal Tančící dům, snad nejznámější budovu moderní architektury v Praze. Víte však o této stavbě něco více, třeba co znázorňuje a kdo je jejím autorem?
Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan pozemek uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl v roce 2007 obytný ateliér, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.
Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
Na velice rušném nároží ulic Mánesova a Na Kasárnách přímo v centru Humpolce vyrostl na miniaturní parcele o rozloze 430 metrů čtverečních netradiční plechový dům. Sám architekt Luděk Rýzner, který v něm bydlí se svou rodinou, i jeho firma OK PLAN, jej nazývají familiérně Plecháč, nezasvěcení mu velmi pohrdavě říkají zrezavělá plechovka.
Moderní architektura XV. – Vila Tugendhat
Architektonickým skvostem naší republiky je brněnská funkcionalistická Vila Tugendhat, která má dnes již statut Národní kulturní památky a je zapsána v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Kdo získal titul Stavba roku 2009?
Už posedmnácté se letos utkaly realizované projekty na území ČR o titul Stavba roku, který je každoročně udělen pěti objektům. Letos v klání pětapadesáti přihlášených projektů zvítězily Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové, Bytový dům na Topolce, City Park Jihlava, nové spojení pražských nádraží a I. etapa komplexu Classic Business Park.