Bráno, otevři se!
25.04.2009
V dnešním moderním světě je každé usnadnění či urychlení jakékoliv činnosti velmi vítáno. Projevuje se to téměř ve všech oblastech života. Proto není divu, že si stále větší popularitu získávají i brány a vrata otevírané nikoliv manuálně, ale automatickým pohonem.
Při příjezdu a odjezdu z domu nemusíte vystupovat z auta a sami otevírat těžká křídla vrat, jednoduše zmáčknete tlačítko dálkového ovládání a automatika vše vyřeší za vás. Výsledkem není samozřejmě pouze úspora času, ale také pohodlí, čistota a při nepřízni počasí také záchrana suchého oděvu.
Jestliže se rozhodnete vybavit svůj vjezd pohonem, zjistíte, že nabídka na trhu je poměrně široká a firem zabývajících se tímto oborem velké množství.
Pohony vrat a bran pracují obvykle na elektromechanickém nebo hydraulickém principu, přičemž obecně se dá říci, že prvně jmenovaný systém se hodí spíše pro menší brány (ačkoliv dnes už to tak úplně neplatí). Hydraulické pohony se používají většinou na velké brány a zvládnou i široké vjezdy do průmyslových areálů.
Co se týče typů vrat a bran, dají se pohony namontovat jak na obyčejná garážová vrata (klasická dvoukřídlá, sklopná i jiná), na jedno- i dvoukřídlé vjezdové brány a také na posuvné brány. To je také hlavní kritérium při výběru pohonu – musí totiž pochopitelně odpovídat typu otevírání. Dále je důležité zvolit vhodný výkon pohonu dle hmotnosti otevíraného křídla, aby motor nebyl příliš slabý, nebo naopak zbytečně předimenzovaný. Ohled berme rovněž na potřebu údržby – moderní systémy bývají prakticky bezúdržbové, takže není nutné nic promazávat apod. Jestliže máte pohon na bráně k pozemku i na vratech do garáže, je výhodné mít dálkové ovládání sjednoceno v jediném (vícekanálovém) ovladači. Samozřejmě platí, že za sofistikovanější a kvalitnější systémy zaplatíte více. To se týká i kvality použitých materiálů, např. pojezdových hřebenů, spojovacích prvků, závěsů, krytů atd. Výslednou cenu i možnosti a schopnosti celé sestavy ovlivňuje do značné míry i řídící jednotka a její čidla.
Když už jsme nakousli cenu, kolik že tedy tato záležitost stojí? Nejlevnější elektromechanické pohony se dají koupit zhruba od 5 až 6 tisíc korun včetně ovladače, čidel a montážní sady (ale bez montáže), „průměrná“ sestava pak stojí kolem 10 až 20 tisíc. Horní hranice leží ovšem mnohem výše, záleží na náročnosti zákazníka. Jestliže nejste kutilové a necháte si pohon namontovat specializovanou firmu, samozřejmě to bude také něco stát. Obecně je jednodušší montáž pohonu na stávající křídlová vrata / bránu, kterou při použití pístového pohonu zvládne většina svépomocí. O něco těžší je to u posuvných pohonů, jež rovněž bývají samy o sobě dražší. Na druhou stranu se však tyto systémy mohou použít i tam, kde jsou stísněnější podmínky a vjezdová křídla by zabírala při otevření moc místa.
Více si připlatíte za pohony, nenápadně ukryté pod zemí. Na první pohled nejsou patrné a brána se tak otevírá jako pohádkovým kouzlem.
Ve všech případech je lepší, když je s pohonem počítáno už od začátku při navrhování brány nebo vrat a konstrukce je tomu uzpůsobena, než když montáž probíhá dodatečně na starý vjezd. Ani to však není vyloučeno.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Hörmann, Montex CZ
Články s podobnou tématikou
Automaticky otevírané vjezdové brány
Článek byl zobrazen 15919 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Moduliving - modulární domy a chaty jsou o 30% levnější než klasické stavby
Modulární domy jsou budoucností výstavby. Stavba je rychlá, přesná a o 30% levnější než klasické stavby. Díky flexibilitě dům poroste s vaší rodinou. A může se s vámi i přestěhovat.Dřevostavby na klíč - od výběru pozemku po realizaci domu
V LAS dřevostavby věříme, že stavět se má zodpovědně a ekologicky, se vztahem k přírodě a dalším generacím. Proto jsme se zamilovali do dřeva a stavbám z něj se věnujeme víc než deset let.
Další články na téma Vrata, brány, ploty

ROLUX, ploty na celý život
Plot je vizitkou každého domu a nemalou měrou ovlivňuje jeho celkový vzhled. Proto by měl vždy ladit jak s architekturou stavby, tak s jejím okolím. Jiný typ plotu se bude hodit k modernímu domku, jiný do starší vilové zástavby či k chatě. Z toho důvodu je důležité při jeho výběru dbát na správnou volbu tvaru, barevného provedení a v neposlední řadě také materiálu.

Plánujete stavbu plotu? Poradíme, co se hodí na sloupky i protihlukovou zeď.
Ploty nejsou jen hranice rozdělující pozemky. Dobře zvolený plot Vám zajistí bezpečí, soukromý a klid na Vaší zahradě. Ideálním materiálem pro nosnou část plotu je beton. Od základů až po zákrytové desky sloupků. Pro snadnou stavbu a pěkný výsledek je vhodné volit betonové stavební tvarovky, které jsou k dostání v různých tvarech, strukturách i barvách.

Automaticky otevírané vjezdové brány
Dříve jsme to vídávali jen v zahraničních filmech – luxusní vůz přijel k bráně, ta se automaticky otevřela a automobil projel, aby se za ním brána opět zavřela. Ale v současnosti už není žádnou vzácností vidět automaticky otevírané vjezdové brány ani u našich rodinných domků. Je to dáno stále přijatelnější cenou, kterou má „na svědomí“ rostoucí konkurence i zlevňování elektroniky.

Plotovky z recyklovaného plastu jsou bezúdržbové a ekologické
Jaro je ideálním časem pro práci na zahradě a kolem domu. Lidé se pouštějí do úprav, rekonstrukcí i nových staveb, např. plotů. Materiálem, který se v posledních letech těší stále větší oblibě, je plastový materiál Traplast™. Jaké jsou jeho výhody, nároky na údržbu a montáž?

Hledáte ekologický a bezúdržbový plot? Zkuste plastové plotovky z recyklátu
Na plot má každý trochu jiné požadavky. Někdo sází na estetiku a hledá a co nejlíbivější řešení, další hledá co nejlevnější plot, jiný touží po plotě bezúdržbovém. Plastové plotovky z materiálu Traplast™ zaujmou především ty, kteří hledají plot odolný, s dlouhou životností a minimálními nároky na údržbu.

Dřevěné ploty
Ploty stavějí lidé už odedávna – jakmile začali „vlastnit“ půdu, přišla potřeba svůj majetek ohradit, ať už z jakýchkoliv pohnutek. I dnes je zvykem své pozemky oplocovat. Plot může mít více funkcí – pouhé symbolické vyznačení pozemku, ochranu před vstupem zvířat či lidí, ochranu soukromí před zvědavými zraky…

Jednokřídlá kovová branka, ta vydrží
Branky, byť i ty malé jednokřídlé, jsou nesmírně praktickým prvkem plotu. Nejen že můžou sloužit jako zadní vchod na pozemek, vy je můžete osadit i v přední části plotu. Jejich vzhled je dostatečně reprezentativní, takže nijak nebude narušovat ráz plotu. Navíc díky použitému materiálu – kovu – opravdu hodně vydrží.

Kovaný plot jako symbol úspěchu a chytrosti
Luxusní auto, drahý oblek nebo hodinky dokážou o člověku prozradit mnoho. Stejně tak i lokalita bydliště. Nicméně pokud chcete, aby vás okolí vnímalo také jako ty, kteří to mají v hlavě spořádané, nemůžete se obklopovat jen drahými věcmi. Věci musí dávat smysl. Vhodným příkladem budiž kovaný plot.