Moderní architektura ve světě XV. - Londýnská okurka
06.12.2007
Londýnské náměstí 30 St Mary Axe a v podstatě celé panorama metropole nad Temží dostalo v květnu 2004 novou dominantu. Zbožňovanou i nenáviděnou "okurku nakládačku", která se tyčí do výšky 180 metrů. Budova z dílny slavného architekta Normana Fostera, kterého můžeme označit za dvorního architekta Londýna, je druhým nejvyšším mrakodrapem ve finančním centru města.
Kde se vlastně vzala moderní budova v historické zástavbě města? Poté, co v dubnu 1992 teroristé Irské republikánské armády zničili při bombovém atentátu staré centrum námořního obchodu Baltic Exchange a škody byly natolik rozsáhlé, že se historický objekt nepodařilo zachránit, se rozpoutala žhavá debata, co s pozemkem. Během vášnivých diskusí, zda ponechat konzervativní panorama staré zástavby nebo dát zelenou odvážnějšímu nápadu, nakonec zvítězila extravagance a originalita.
Dům ve tvaru pořádně tlustého kubánského doutníku, který už zdálky budí pozornost, vyvolal řadu pozitivních i negativních kritik. Přestože oficiální název budovy zní 30 St Mary Axe, říká se jí vedle druhého vžitého názvu Swiss Re Tower (podle původního vlastníka a investora, švýcarské pojišťovny Swiss Reunion) také křišťálový falus, falické orgie nebo erotická okurka. Název "the Gherkin" pro okurku nakládačku se poprvé objevil roku 1996 v listu The Guardian. Média i veřejnost je poté vzali za své a dnes se už mrakodrapu řekne jinak jen zřídka.
Ačkoliv si stavba vysloužila řadu pejorativních jmen, zároveň se může pyšnit řadou prestižních ocenění. Za všechna jmenujme třeba Stirlingovu cenu, titul Best New London Building, Skyscraper Award nebo Outstanding Development of the Year. Budova se už objevila i v několika hraných filmech a hlavní roli sehrála dokonce i v jednom celovečerním dokumentu. Dvaapadesátiminutový snímek s názvem Building the Gherkin natočila před dvěma lety švýcarská režisérka Mirjam von Arx.
Velkým plusem celého projektu je ekologické řešení už samotné konstrukce. Budova je nízkoenergetická a zatěžuje životní prostředí zhruba o 30 % méně než srovnatelné administrativní kolosy. Okurka je téměř šest měsíců v roce nezávislá na klimatizaci, neboť tvůrci se velmi dobře vyrovnali s nepříznivými povětrnostními podmínkami v okolí a z větrné hůrky udělali přednost. Díky zaoblenému tvaru využili síly větru a v budově cirkuluje vzduch potrubím, jenž se vine kolem budovy, zároveň má věž dvojí skleněný plášť, který umožňuje další přirozenou ventilaci. Úspora energie je markantní rovněž co se týče spotřeby elektrické energie. Díky kruhovému půdorysu a proskleným stěnám mrakodrap maximálně využívá denního světla a přes den není potřeba dodatečného osvětlení.
Věž je čtyřicetipatrová, přičemž každé poschodí je pootočeno o 5 stupňů. Dovnitř bohužel široká veřejnost nemá přístup, ale nájemci a jejich hosté se mohou kochat zejména nádherným panoramatickým výhledem na celý Londýn z restaurace v nejvyšším 40. patře. Právě na střechu Okurky na jejím vrcholu byl použit jediný zakulacený kus skla, ostatní "okna" jsou kupodivu, ačkoliv to tak zvenku vůbec nevypadá a budova je jako celek oválná, rovné.
Na předposledním patře je exkluzivní restaurace a o patro níže najdeme soukromé jídelny. V budově, v níž se nacházejí převážně kancelářské prostory, nechybějí relaxační terasy s automaty na kávu, občerstvením nebo kopírovacími automaty, mramorová schodiště a výtahy pro osoby se sníženou pohyblivostí.
Mrakodrapy v Londýně byly donedávna velkou utopií. Až do roku 1960 byla totiž kvůli zachování panoramatu města omezena výška budov na 30 metrů. Nyní však v britské metropoli vyrůstají výškové budovy jako houby po dešti, nejproslulejší z nich je právě Okurka.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 16567 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Šetřete na energiích – vyměňte střešní okna
Zúčastněte se akce #NováOkna a získejte nejen cashback ve výši až 10 000 Kč, ale i mnoho dalších výhod spojených s výměnou starých střešních oken za nová energeticky úsporná okna FAKRO.Umělý "živý" plot a zástěny
Skvělé řešení pro všechny, kdo potřebují rychle a efektivně vytvořit optický nebo hlukový předěl od sousedů, rušné ulice nebo vytvořit zajímavý zahradní prvek. Navíc instalaci zvládnete sami.Kvalitní české zábradlí JH TECH
Dopřejte si zábradlí v kvalitě za příznivou cenu, kalkulace a návrhy zdarma, prodej i odborná montáž. Zábradlí schodiště, balkonů, fr. oken, madla na zeď i zábradlí do zahrady, moderní materiály – nerez, sklo, lak.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Dětský rostoucí nábytek přímo od výrobce
Pořiďte dětem kvalitní rostoucí nábytek, který jim vydrží až do dospělosti a přispěje k jejich zdravému růstu. Rostoucí stoly a židle MAYER CZ - zdravé sezení pro děti od 4 do 18 let.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura XI. – Divadlo loutek Ostrava
V 90. letech vyrostlo v Ostravě několik architektonicky velice zajímavých budov. Jednou z nich je také Divadlo loutek na Černé louce, které získalo titul Dům roku 1999.

Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.

Nízkoenergetické bydlení v panelech
Znáte sendvič ze dvou dřevoštěpkových desek OSB a polystyrenu zvaný Europanel systems pro výstavbu nízkoenergetických montovaných domů? O stavby a práci s touto jedinečnou konstrukcí je mezi projektanty a architekty čím dál větší zájem a my Vám vysvětlíme proč.

Jak na nový byt
Klient si zakoupil nový mezonetový byt v Praze. Oslovil nás za účelem architektonického návrhu a následné realizace celého interiéru. Co se týče architektonického návrhu, hlavním požadavkem bylo vyřešit prostor dispozičně, pak navrhnout vhodné barevné, materiálové a produktové řešení.

Na co se zaměřit při výběru a nákupu pozemku
Každý, kdo se rozhodne pro výstavbu rodinného domu, by měl věnovat velkou pozornost výběru vhodné stavební parcely. I když se to možná nezdá, výběr pozemku je nejdůležitějším a zásadním rozhodnutím v celém procesu výstavby. Vlastnosti daného pozemku totiž výrazně ovlivňují nejen vzhled budoucí stavby, ale také její užitné vlastnosti.

Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Dnes se v našem architektonickém seriálu podíváme na zoubek modernímu komplexu, který je teprve ve výstavbě. Jedná se o velkolepý projekt s názvem River Park, který vyrůstá na břehu Dunaje v metropoli našich slovenských sousedů.

Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Symbolem australského Sydney se před zhruba 35 lety stala budova opery. Monumentální stavbu připomínající podle nadšenců vzlétající labuť, obří plachetnici či shluk lastur a podle kritiků souložící želvy nebo rozhádané jeptišky, která do letošního 7. července bojovala s dvacítkou dalších staveb o titul jednoho ze sedmi novodobých divů světa, provází zajímavá a strastiplná historie jejího zrození.

Moderní architektura I. – Tančící dům
Kdo by neznal Tančící dům, snad nejznámější budovu moderní architektury v Praze. Víte však o této stavbě něco více, třeba co znázorňuje a kdo je jejím autorem?