Co můžeme čekat od inteligentního domu?
24.02.2008
S rozvojem technologií proniká do našich domácností stále více moderních zařízení. Většina z nich je vybavena dálkovými ovladači, které se nám postupně hromadí a začínají náš život spíše komplikovat. Také si přiznejme, že ne vždy umíme využít veškeré technické vymoženosti zcela efektivně. Inteligentní dům to však dokáže za nás.
Základním systémem inteligentního domu je centrální řídící jednotka. Jejím prostřednictvím ovládáme veškerou techniku v domě. Zapínání a vypínání jednotlivých procesů přitom můžeme předem naprogramovat tak, aby se v námi určeném sledu spouštěly automaticky. Nejen, že zredukujeme ovladače na minimum, ale zároveň efektivně regulujeme náklady na spotřebu energie. Program nám navíc veškeré zpracované údaje dokáže zprostředkovat na libovolné místo. Inteligentní dům tak zajišťuje svým obyvatelům vysoký komfort při současném vzájemném propojení veškerých systémů.
Bezpečnostní systém
Bezpečnostní systém se spouští automaticky po uzamčení dveří a v případě jakéhokoliv narušení odesílá zprávu na příslušná místa. Jeho nedílnou součástí je i požární zařízení a kamerový systém, díky kterému můžeme kdykoliv sledovat dění v bytě. Během delšího pobytu mimo domov lze prostřednictvím automatického ovládání světel a rolet simulovat naši neustálou přítomnost.
Topení
Přednastavení teplot v jednotlivých místnostech je dnes již téměř samozřejmostí. Inteligentní dům však dokáže vybrat i ten nejvhodnější zdroj energie, ať už se jedná o solární panely, tepelná čerpadla či klasický kotel. Díky částečnému čerpání z alternativních zdrojů i zefektivnění spotřeby dochází k výraznému snížení nákladů na vytápění. Požadovanou teplotu můžeme kdykoliv změnit nebo přenastavit prostřednictvím sms zprávy. Systém lze navíc nastavit tak, že pokud jsou otevřena okna, dojde k okamžitému uzavření radiátorů pod nimi.
Osvětlení
Automatické zhasnutí všech zapomenutých světel po našem odchodu z domu, nastavení intenzity světla v závislosti na denní době či postupné rozsvěcení a zhasínání po dobu naší nepřítomnosti, to jsou jen jedny z mála možností, které inteligentní dům nabízí.
Samospuštění žaluzií, které se pak automaticky otáčí v závislosti na intenzitě slunečního svitu, nám pomáhá regulovat množství denního světla v místnosti a v letních měsících tak zabraňují jejímu zbytečnému přehřívání.
Inteligentní dům, je stále ještě poměrně nedoceněný a možnosti jeho využití zdaleka nejsou vyčerpány. Přesto již dnes je jasné, že právě tímto směrem půjde další vývoj ve stavebnictví.
Autor: Ing. Kateřína Maňasová
Foto: archiv firem IBSolution, Nevo
Články s podobnou tématikou
Elektronické zabezpečení domu
Elektronický zabezpečovací systém
Budiž světlo aneb konec klasického vypínače
Jak zabezpečit obydlí před odjezdem na dovolenou
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zabezpečovací a protipožární zařízení
Článek byl zobrazen 7006 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Rodinné domy
Co je to pasivní dům?
Slovo pasivní dům se v posledních letech skloňuje stále častěji ve všech pádech. Myšlenka pasivního domu nejčastěji převedená do praxe v Rakousku a Švýcarsku, začíná vrtat v hlavách i českých stavebníků.
Lícové zdivo a obložení domu z lícových cihel
Lícové zdivo se těšilo velké oblibě zejména v minulých dvou stoletích. V současné době zažívá jakousi renesanci a patří k nejkvalitnějším zdícím materiálům pro stavbu obvodových i vnitřních vrstvených stěn. Lícové cihly jsou přírodní, ekologicky nezávadný materiál, který nabízí mnohé přednosti a dodá vašemu domu originální vzhled.
Vychází katalog typových projektů NÁŠ DŮM XXXVI
Vychází již 36. vydání katalogu NÁŠ DŮM s podtitulem „NEJŽÁDANĚJŠÍ TYPOVÉ PROJEKTY“.Obsahem katalogu je nabídka typových projektů rodinných domů projekční kanceláře Architektonická kancelář Křivka s.r.o., která již 30 let na českém trhu dodává stavebníkům rodinných domů projektovou dokumentaci.
Katalog Rodinné domy 2013 – přehlídka domů a průvodce stavbou v jednom!
Společnost G SERVIS je již téměř 20 let nejvýznamnějším dodavatelem projektových dokumentací rodinných domů v České republice. A právě letos vychází již 18. vydání katalogu projektů s názvem Rodinné domy 2013. Nabídka projektů se rozrostla na úctyhodné číslo 1 100.
Výběr projektu rodinného domu
Výběr projektu rodinného domu je pro každou rodinu většinou diskuzí o ideálním bydlení. V úvahu je třeba brát mnoho aspektů a také každý člen rodiny má o vysněném bydlení jinou představu. Jaké zásady bychom neměli opomenout?
Jaký je rozdíl mezi difúzně otevřenou a difúzně uzavřenou stavbou?
Difúzně otevřená nebo difúzně uzavřená – to jsou základní pojmy, se kterými se setkáváme u konstrukce dřevostaveb. Co tyto pojmy znamenají a jaké jsou výhody a nevýhody obou systémů?
Cihla, beton nebo dřevo? Z čeho se vyplatí postavit vysněný dům?
Stavba domu obnáší spoustu rozhodnutí, které není radno brát na lehkou váhu. Nekvalitní projektování nebo špatně zvolená lokace můžou ledacos znepříjemnit. Prioritu ale při budování místa, kde plánujete strávit zbytek života, hrají stavební materiály. Jaké jsou výhody a nevýhody cihel, dřeva a železobetonových prefabrikátů?
Jak se staví z betongu?
Betonové skořepinové tvárnice, vyráběné z čistého drceného dolomitu, označované zkráceně Betong jsou ekonomickým a ekologickým stavebním materiálem, který se používá především na výstavbu nízkoenergetických domů. Z betonových skořepinových tvárnic je stavění jednoduché a hlavně levné.