Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
21.01.2007
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.
Hotel ve tvaru arabské plachetnice byl slavnostně otevřen 1. prosince 1999 po zhruba šesti letech od zahájení stavebních prací. Budova vysoká 321 metr je doslova synonymem přepychu a skvostem moderní architektury. Unikátní stavba byla postavena podle projektu firmy Atkins Middle East na uměle vytvořeném ostrově, aby nezastiňovala místní drahou pláž. S pevninou je ostrůvek, jehož strmé svahy chrání před vysokými vlnami, spojen 280 metrů dlouhou hrází.
Ladná a elegantní sedmadvacetiposchoďová stavba, která má své místo i Guinessově knize rekordů, je postavena z těch nejdražších a nejkvalitnějších materiálů, to samé platí i o interiérech, z jejichž barev vám budou oči přecházet. Za vše mluví fakt, že k výzdobě hotelu bylo údajně použito na deset tisíc metrů čtverečních plátkového zlata.
Obyčejné pokoje zde nenajdete, nacházejí se tady pouze apartmány. Celkem jich je 202, přičemž nejmenší se rozkládá na 169 metrech čtverečních a ten největší má 780 metrů čtverečních. Z každého apartmánu je výhled na moře, samozřejmostí je klimatizace, lednice s minibarem, plazmová televize, telefon, přístup na internet nebo bezpečnostní trezor. Na snídani chodit nikam nemusíte, neboť každý apartmán disponuje vedle obývací části také jídelním koutem.
Pokud se ovšem rozhodnete třeba povečeřet veřejně, čeká tady na vás hned několik luxusních restaurací. Jedna z nich zavěšená ve výšce 200 metrů nad hladinou Perského zálivu je vyhlídková. Relaxovat pak můžete v bazénu, vířivce či sauně, k dispozici je také soukromá pláž. Všichni hosté Burj Al Arabu mohou využít několika vozů Rolls-Royce nebo BMW i s řidičem k dopravě na letiště či do centra města. Do hotelu se dá doletět dokonce i helikoptérou, neboť zde byla vybudována také přistávací plocha pro vrtulníky. Na tomto heliportu bylo dokonce zahájeno už i několik tenisových turnajů.
Všechen ten přepych ovšem něco stojí. Jedna noc přijde návštěvníka od tisíce za menší apartmány až po 28 000 dolarů za královský apartmán. Také za pouhou prohlídku hotelu se platí, a sice zhruba 50 euro. Údajně se však dá tomuto vstupnímu poplatku vyhnout, když si uděláte telefonickou rezervaci v některé z místních restaurací, kam nakonec na jídlo nedorazíte.
V Dubaji, které ještě před dvaceti lety bylo malým neznámým rybářským městečkem uprostřed nekonečné pouště, dnes musí být neustále všechno nej, Burj Al Arab tady není samozřejmě jedinou moderní stavbou. Architekti se mohou přetrhnout, co nového a dalšího pro bohaté turisty vymyslí. Jedním z posledních výstřelků je například uměle zasněžované lyžařské centrum. Ani to už však místním nestačí, a tak pro boháče chystají další atrakci. Přímo v centru města totiž zřejmě už příští rok vyroste podle návrhu chicagského architekta Adriana Smithe nejvyšší budova světa, mrakodrap Burj Dubaj (Dubajská věž), který by měl měřit závratných 705 metrů. Vedle dalších luxusních hotelových apartmá tady budou také kanceláře, nákupní a zábavní centra i byty.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Moderní architektura ve světě IV. - World Trade Center
Moderní architektura ve světě III. - "Meta-Buildings" Dominiqua Perraulta
Článek byl zobrazen 23939 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura ve světě XVIII. - Centre Georges Pompidou
Budova s obnaženými či dokonce vyhřezlými vnitřnostmi, rafinérie sedřená z kůže, továrna naruby, Chrám Matky boží potrubní, který snad postavil bývalý instalatér, či nahá chemička, na níž zapomněli lešení. To vše a ještě mnohem více už bylo za více než třicetiletou éru vyřčeno na adresu slavné pařížské stavby zvané Pompidouovo centrum, někdy označované též jako Beaubourg.

Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Dnes se v našem architektonickém seriálu podíváme na zoubek modernímu komplexu, který je teprve ve výstavbě. Jedná se o velkolepý projekt s názvem River Park, který vyrůstá na břehu Dunaje v metropoli našich slovenských sousedů.

Moderní architektura VI. - Baťův mrakodrap
Tentokrát se v našem seriálu o architektuře podíváme za hranice naší metropole, a sice do Zlína. Tady vedle jiných zajímavých objektů najdeme také funkcionalistický skvost meziválečné éry, tzv. Baťův mrakodrap neboli Budovu č. 21.

Moderní architektura XXI. - Český dům v Malmö
V rámci výstavy European Village (Evropská vesnice), která byla součástí projektu City of Tomorrow (Město zítřka) evropského stavebního veletrhu Bydlení 2001, vyrostla ve švédském Malmö unikátní třípodlažní vila s názvem Český dům.

Loftcube nabízí mobilní bydlení na střechách domů
Pokud hodně cestujete mezi velkými městy, pak je právě pro vás jako dělaný unikátní projekt bydlení v buňce německého designéra Wernera Aisslingera nazvané loftcube. Jeho domeček totiž může cestovat přímo s vámi - na vybranou a pronajatou střechu mrakodrapu či panelového domu vám ho vždy jednoduše přemístí helikoptéra

Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Symbolem australského Sydney se před zhruba 35 lety stala budova opery. Monumentální stavbu připomínající podle nadšenců vzlétající labuť, obří plachetnici či shluk lastur a podle kritiků souložící želvy nebo rozhádané jeptišky, která do letošního 7. července bojovala s dvacítkou dalších staveb o titul jednoho ze sedmi novodobých divů světa, provází zajímavá a strastiplná historie jejího zrození.

Moderní architektura XX. – Krematorium Brno
Mezi dvěma světovými válkami vzniklo v Brně mnoho pozoruhodných staveb moderní architektury, mezi nimi i několik objektů architekta Ernsta Wiesnera. Jednou z nich je i monumentální stavba Krematoria.

Moderní architektura ve světě I. - La Défense
Po třicetidílném seriálu o moderní architektuře v České republice vám přinášíme první díl série Moderní architektura ve světě. První díl je věnován pařížské čtvrti La Défense. Výstavba této části města nad Seinou vypukla v roce 1958 a byla jedním z nejodvážnějších počinů poválečné francouzské architektury.