Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
21.01.2007
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.
Hotel ve tvaru arabské plachetnice byl slavnostně otevřen 1. prosince 1999 po zhruba šesti letech od zahájení stavebních prací. Budova vysoká 321 metr je doslova synonymem přepychu a skvostem moderní architektury. Unikátní stavba byla postavena podle projektu firmy Atkins Middle East na uměle vytvořeném ostrově, aby nezastiňovala místní drahou pláž. S pevninou je ostrůvek, jehož strmé svahy chrání před vysokými vlnami, spojen 280 metrů dlouhou hrází.
Ladná a elegantní sedmadvacetiposchoďová stavba, která má své místo i Guinessově knize rekordů, je postavena z těch nejdražších a nejkvalitnějších materiálů, to samé platí i o interiérech, z jejichž barev vám budou oči přecházet. Za vše mluví fakt, že k výzdobě hotelu bylo údajně použito na deset tisíc metrů čtverečních plátkového zlata.
Obyčejné pokoje zde nenajdete, nacházejí se tady pouze apartmány. Celkem jich je 202, přičemž nejmenší se rozkládá na 169 metrech čtverečních a ten největší má 780 metrů čtverečních. Z každého apartmánu je výhled na moře, samozřejmostí je klimatizace, lednice s minibarem, plazmová televize, telefon, přístup na internet nebo bezpečnostní trezor. Na snídani chodit nikam nemusíte, neboť každý apartmán disponuje vedle obývací části také jídelním koutem.
Pokud se ovšem rozhodnete třeba povečeřet veřejně, čeká tady na vás hned několik luxusních restaurací. Jedna z nich zavěšená ve výšce 200 metrů nad hladinou Perského zálivu je vyhlídková. Relaxovat pak můžete v bazénu, vířivce či sauně, k dispozici je také soukromá pláž. Všichni hosté Burj Al Arabu mohou využít několika vozů Rolls-Royce nebo BMW i s řidičem k dopravě na letiště či do centra města. Do hotelu se dá doletět dokonce i helikoptérou, neboť zde byla vybudována také přistávací plocha pro vrtulníky. Na tomto heliportu bylo dokonce zahájeno už i několik tenisových turnajů.
Všechen ten přepych ovšem něco stojí. Jedna noc přijde návštěvníka od tisíce za menší apartmány až po 28 000 dolarů za královský apartmán. Také za pouhou prohlídku hotelu se platí, a sice zhruba 50 euro. Údajně se však dá tomuto vstupnímu poplatku vyhnout, když si uděláte telefonickou rezervaci v některé z místních restaurací, kam nakonec na jídlo nedorazíte.
V Dubaji, které ještě před dvaceti lety bylo malým neznámým rybářským městečkem uprostřed nekonečné pouště, dnes musí být neustále všechno nej, Burj Al Arab tady není samozřejmě jedinou moderní stavbou. Architekti se mohou přetrhnout, co nového a dalšího pro bohaté turisty vymyslí. Jedním z posledních výstřelků je například uměle zasněžované lyžařské centrum. Ani to už však místním nestačí, a tak pro boháče chystají další atrakci. Přímo v centru města totiž zřejmě už příští rok vyroste podle návrhu chicagského architekta Adriana Smithe nejvyšší budova světa, mrakodrap Burj Dubaj (Dubajská věž), který by měl měřit závratných 705 metrů. Vedle dalších luxusních hotelových apartmá tady budou také kanceláře, nákupní a zábavní centra i byty.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Moderní architektura ve světě IV. - World Trade Center
Moderní architektura ve světě III. - "Meta-Buildings" Dominiqua Perraulta
Článek byl zobrazen 22429 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.EUROFACE interiéry - moderní i klasický nábytek na míru
Více než 20 let vyrábíme nábytek na míru – kuchyně, vestavěné skříně, nábytek do kanceláři i koupelen. Od grafického návrhu až po montáž. Prohlédněte si naši práci a inspirujte se!Vytvořte si krásnou a moderní koupelnu s vybavením značky ARTTEC
Kvalitní koupelnové a relaxační zařízení, nejen pro očistu těla, ale i mysli. již více jak 25 let se zabýváme výrobou a prodejem sanitárního zařízení. Vyrobíme na míru masážní vanu, sprchové dveře do niky i sprchový kout či parní box. Montujeme po celé ČR.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.SYSTRA - ŽALUZIE, ROLETY, MARKÝZY
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Architekti a projektanti

Nízkoenergetické bydlení v panelech
Znáte sendvič ze dvou dřevoštěpkových desek OSB a polystyrenu zvaný Europanel systems pro výstavbu nízkoenergetických montovaných domů? O stavby a práci s touto jedinečnou konstrukcí je mezi projektanty a architekty čím dál větší zájem a my Vám vysvětlíme proč.

Bydlení v oblacích
Evropa má další obytný mrakodrap. Ve švédském Malmö vyrostlo za zhruba čtyři a půl roku otáčející se torzo neboli Turning Torso. Nabízí luxusní bydlení v jednom ze sto padesáti bytů a výhled až do dánské Kodaně.

Bytový projekt Slunečný vrch Jihlava
V klidné části Jihlavy, v Horním Kosově, který se stává jednou z nejdynamičtěji rostoucích oblastí města, vyrůstá bytový projekt Slunečný vrch pro zájemce všech věkových skupin. Z jižní strany bude navazovat na stávající zástavbu bytových domů, z východní strany jej bude lemovat ulice S.K.Neumanna, ze severní strany bude napojen na ulici Buková a konečně ze západní strany naváže na volný prostor v podobě zatravněné plochy.

Moderní architektura XIV. - Hotel Internacionál
Neodmyslitelným symbolem pražských Dejvic je hotel Internacionál, který se stal nejen ikonou architektury socialistického realismu a vlajkovou lodí komunistického režimu, ale i ústředním motivem Hřebejkova muzikálu Šakalí léta zasazeného 50. let 20. století.

Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Loni v prosinci otevřelo veřejnosti své brány Muzeum islámského umění v katarském hlavním městě Dauhá. Stupňovitou budovu připomínající svým tvarem pyramidu krále Džosera v egyptské Sakkáře navrhl slavný architekt čínsko-amerického původu Ieoh Ming Pei, který u nás proslul zejména moderní dostavbou pařížského Louvru.

Trend v bydlení mladých, tzv. cohousing konečně i v Čechách
Dříve se mladé páry či rodiny stěhovaly především do obrovských několikapatrových panelových komplexů, ale dnes již tato anonymní sídliště příliš nelákají. Mladí lidé čím dál více preferují komornější bydlení. S tím souvisí způsob bydlení zvaný cohousing, který by se dal přeložit jako „blízké sousedské bydlení“.

Moderní architektura III. - Žižkovská věž
Neoddiskutovatelnou dominantou Prahy 3 je Žižkovská televizní věž. Stavba ve stylu high-tech, která vznikala v letech 1985 až 1992, ve své době vyvolala řadu rozporuplných reakcí, částečně korespondujících se změnou režimu.

Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
Dvacátá léta minulého století znamenala pro Ostravu doslova architektonické žně. Vedle výstavby několika obchodních domů tady tehdy vyrostla také třeba Nová radnice a Dům umění. Právě jeho historii si dnes v našem seriálu o moderní architektuře připomeneme.