Domek v řadové zástavbě – výhoda, či nevýhoda?
17.11.2006
Také zvažujete koupi domu v řadové zástavbě? Pak se od ní nenechte odradit žádnými mýty o kompromisech, ani často používaným hanlivým označením „panelák naležato“. Podívejme se racionálně, co lze od takového bydlení očekávat a jaké nám přináší výhody a nevýhody.
Nižší pořizovací cena
Cena řadových domků nás upoutá zřejmě hned na první pohled, zvláště pokud si chceme splnit sen o bydlení v rodinném domku, ale přitom máme pouze omezený rozpočet. Komplexní řešení inženýrských sítí, jednotná výstavba, společné zdi, či menší pozemek, to vše v konečné fázi výrazně sniží naše pořizovací náklady. A řekněme si upřímně, že se nejedná o zanedbatelnou úsporu.
Nižší náklady na vytápění
Ačkoliv žijeme v mírném podnebném pásmu, průměrná topná sezóna v Čechách trvá 8 měsíců. Vezmeme-li v úvahu, že náklady na vytápění tvoří zhruba 66 % veškerých nákladů na energii domu, protopíme ročně poměrně slušnou částku. Proto nás jistě potěší zjištění, že řadové domky, které jsou z obou stran kryté svými sousedy, uspoří při vytápění oproti izolovaným domkům 25 až 35% energie.
Žádná další překvapení
Projekty na výstavbu řadové výstavby bývají obvykle zpracovány pro celou oblast. Můžeme tak již předem zjistit, jak bude okolí našeho domku vypadat za několik let a nemusíme se bát toho, že nám jednou pod oknem vyroste továrna, čistička, sklady ani žádný jiný průmyslový skvost. Navíc celá řadová výstavba probíhá ve stejném časovém období. To je ideální zejména pro navázání prvních sousedských vztahů. Uvědomte si, že všichni řeší podobné problémy jako vy, a proto mají také více pochopení a porozumění.
Sousedy si člověk nevybere
To je jedna z nevýhod při pořizování jakéhokoliv bydlení. Budiž nám utěchou, že při koupi řadového domku v nové výstavbě lze předpokládat, že ostatní majitelé budou v podobné životní situaci jako jsme my, možná i ve stejném věku. Je jen malá pravděpodobnost, že by sousedé patřili k vrstvě horních deseti tisíc a dávali nám to ostentativně najevo zaparkovaným jaguárem pod okny, zatímco my jsme kvůli hypotéce prodali svou felicii do autobazaru. A naopak, nelze také předpokládat, že by v našem sousedství bydlel notorický povaleč, jež pouze využívá velkorysého systému sociálních dávek. I to může být určitou zárukou alespoň snesitelných sousedských vztahů.
Malá zahrádka
Zahrádky u řadových domků bývají obvykle menší než u samostatných domů, což se odráží zejména v nižší pořizovací ceně. Proto mějte na paměti, že „lepší něco nežli nic“. Na venkovní posezení s přáteli i dětem pro hraní zajisté zcela dobře poslouží i malá zahrádka. To vše ale na úkor zeleninových záhonů a zahradních altánů. Ale rozhodněte se sami, čemu dáte přednost...
Autor: Ing Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem Flegr, Euroline Bohemia
Články s podobnou tématikou
Co může prodražit stavbu rodinného domu?
Ve městě, na vesnici nebo na poli… aneb nelehký výběr pozemku
Výběr projektu rodinného domu
Nebojte se spolupráce s architektem
Vybíráme dům z katalogu
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Projekty a katalogy rodinných domů
Developerské firmy
Architekti, projektanti a inženýrské služby
Článek byl zobrazen 13846 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.
Další články na téma Architekti a projektanti
Nízkoenergetická a pasivní výstavba: nová výzva pro projektanty
Téměř nulová energetická náročnost – od začátku roku 2016 nutnost pro domy veřejné správy se zastavěnou plochou nad 1500 m2, od ledna 2020 potom pro úplně všechny nově vznikající stavby. Stejně jako bude v následujících letech stoupat počet veřejných i soukromých staveb, které budou vyhlášce podléhat, bude stoupat i poptávka po projektantech schopných dodržet podmínky pro nízkoenergetické a pasivní stavby.
Loftcube nabízí mobilní bydlení na střechách domů
Pokud hodně cestujete mezi velkými městy, pak je právě pro vás jako dělaný unikátní projekt bydlení v buňce německého designéra Wernera Aisslingera nazvané loftcube. Jeho domeček totiž může cestovat přímo s vámi - na vybranou a pronajatou střechu mrakodrapu či panelového domu vám ho vždy jednoduše přemístí helikoptéra
Bydlení v oblacích
Evropa má další obytný mrakodrap. Ve švédském Malmö vyrostlo za zhruba čtyři a půl roku otáčející se torzo neboli Turning Torso. Nabízí luxusní bydlení v jednom ze sto padesáti bytů a výhled až do dánské Kodaně.
Moderní architektura IV. – Zlatý Anděl
Na podzim to bude přesně pět let, co byl na frekventované křižovatce na pražském Smíchově slavnostně otevřen obchodně administrativní komplex Zlatý Anděl navržený světově uznávaným architektem Jeanem Nouvelem.
Vinný sklep v domě, nebo v bytě?
Kvalitní vína jsou dnes samozřejmou součástí našeho stolování. Takové víno si vyžaduje péči – a tu mu dnes můžeme snadno dopřát i doma. Bez ohledu na to, zda bydlíme v rodinném domě se sklepem nebo v cihlovém činžáku, kde do sklepa zatéká či ve vysušeném panelovém domě. Jak na to?
Domek v řadové zástavbě – výhoda, či nevýhoda?
Také zvažujete koupi domu v řadové zástavbě? Pak se od ní nenechte odradit žádnými mýty o kompromisech, ani často používaným hanlivým označením „panelák naležato“. Podívejme se racionálně, co lze od takového bydlení očekávat a jaké nám přináší výhody a nevýhody.
Moderní architektura III. - Žižkovská věž
Neoddiskutovatelnou dominantou Prahy 3 je Žižkovská televizní věž. Stavba ve stylu high-tech, která vznikala v letech 1985 až 1992, ve své době vyvolala řadu rozporuplných reakcí, částečně korespondujících se změnou režimu.
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Loni v prosinci otevřelo veřejnosti své brány Muzeum islámského umění v katarském hlavním městě Dauhá. Stupňovitou budovu připomínající svým tvarem pyramidu krále Džosera v egyptské Sakkáře navrhl slavný architekt čínsko-amerického původu Ieoh Ming Pei, který u nás proslul zejména moderní dostavbou pařížského Louvru.