Moderní architektura XIV. - Hotel Internacionál
24.08.2005
Neodmyslitelným symbolem pražských Dejvic je hotel Internacionál, který se stal nejen ikonou architektury socialistického realismu a vlajkovou lodí komunistického režimu, ale i ústředním motivem Hřebejkova muzikálu Šakalí léta zasazeného 50. let 20. století.
Lomonosova univerzita nebo Sen šíleného cukráře - takové přezdívky si za uplynulých 50 let stavba vysloužila. Tu první naprosto oprávněně, neboť pražský hotel skutečně vypadá jako moskevský originál. I oficiálních názvů má hotel několik - vedle Internacionálu, jak se mu nejčastěji říká, se jmenoval také Družba, Hotel Čedok, po revoluci Holiday Inn a nyní nese název Crowne Plaza.
Pozoruhodná šestnáctipatrová budova podle návrhu architekta Františka Jeřábka vznikala v letech 1952 až 1954 na základě rozhodnutí tehdejšího ministra obrany a zetě Klementa Gottwalda v jedné osobě, Alexeje Čepičky - podle něj se hotelu někdy říká rovněž Čepičkův barák.
Traduje se historka, podle které si Čepička myslel, že se slavnostního otevření zúčastní sám Stalin, a proto nechal středovou budovu oproti originálu zvýšit, aby se na schody ve vstupní hale vešlo všech 44 tehdejších generálů.
Stavba sestává ze dvou nižších křídel a ústřední nejvyšší budovy vyhnané do arkády s patnáctitunovým kalichem, špicí a železnou zelenou hvězdou. Pozoruhodný není jen honosný exteriér hotelu, ale také jeho interiér.
Vedle pokojů a dalších místností byla v budově vystavěna také zimní zahrada uzpůsobená i pro tropické rostliny, protiatomový kryt či vyhlídkové terasy. Budova byla vevnitř bohatě vyzdobena - malbami, sgrafita, freskami a gobelíny, nechyběla ani nástěnná mozaika nebo skleněné reliéfy.
Při rekonstrukci v 90. letech byl protiatomový kryt přestavěn na šatny učňů a zaměstnanců hotelu, velkou část původního zařízení se však podařilo uchovat, obzvláště pak vybavení z ušlechtilého dřeva nebo mramoru.
Dnes hotel Crowne Plaza, který je zařazen na seznamu kulturních památek, nabízí 254 klimatizovaných pokojů a apartmánů a 18 plně vybavených konferenčních místností pro deset až 400 delegátů. Nechybí tady ani restaurace, vinárna či koktejl bar.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XIII. - Janáčkova konzervatoř Ostrava
Moderní architektura XII. - Dům U Černé Matky Boží
Moderní architektura XI. - Divadlo loutek Ostrava
Článek byl zobrazen 11440 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - ŽALUZIE, ROLETY, MARKÝZY
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.EUROFACE interiéry - moderní i klasický nábytek na míru
Více než 20 let vyrábíme nábytek na míru – kuchyně, vestavěné skříně, nábytek do kanceláři i koupelen. Od grafického návrhu až po montáž. Prohlédněte si naši práci a inspirujte se!Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Vytvořte si krásnou a moderní koupelnu s vybavením značky ARTTEC
Kvalitní koupelnové a relaxační zařízení, nejen pro očistu těla, ale i mysli. již více jak 25 let se zabýváme výrobou a prodejem sanitárního zařízení. Vyrobíme na míru masážní vanu, sprchové dveře do niky i sprchový kout či parní box. Montujeme po celé ČR.
Další články na téma Architekti a projektanti

Dřevěná stavba roku 2012 - Dům v Oboře v CHKO Český les
Sjednotit stavbu domu s okolní krajinou není pro architekty často vůbec jednoduché. A dosáhnout toho, aby se dům a příroda navíc ještě pozitivně ovlivňovali, je mnohdy téměř nemožné. Architektu Domu v Oboře se to však povedlo. Do překrásné krajiny CHKO Český les se mu podařilo citlivě zasadit dům, který uchvacuje nejen svou originální architekturou.

Moderní architektura XXII. – Mezinárodní cenu má Norská opera
Budova Norské národní opery a baletu se stala vítězem ceny Evropské unie pro současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2009. Operní budova v Oslu, která připomíná kru vynořující se z fjordu, je dílem architektonického studia Snøhetta.

Moderní architektura ve světě XV. - Londýnská okurka
Londýnské náměstí 30 St Mary Axe a v podstatě celé panorama metropole nad Temží dostalo v květnu 2004 novou dominantu. Zbožňovanou i nenáviděnou "okurku nakládačku", která se tyčí do výšky 180 metrů. Budova z dílny slavného architekta Normana Fostera, kterého můžeme označit za dvorního architekta Londýna, je druhým nejvyšším mrakodrapem ve finančním centru města.

Moderní architektura XI. – Divadlo loutek Ostrava
V 90. letech vyrostlo v Ostravě několik architektonicky velice zajímavých budov. Jednou z nich je také Divadlo loutek na Černé louce, které získalo titul Dům roku 1999.

Moderní architektura XXIII. – Hotel Josef
Přímo v centru Prahy vyrostl před více než třemi lety pozoruhodný skvost z dílny Evy Jiřičné, úspěšné české architektky žijící v Londýně, která je autorkou mnoha zásadních budov, jež se zapsaly do dějin moderní architektury. Jedná se o čtyřhvězdičkový Hotel Josef v ulici Rybná 20.

Moderní architektura ve světě I. - La Défense
Po třicetidílném seriálu o moderní architektuře v České republice vám přinášíme první díl série Moderní architektura ve světě. První díl je věnován pařížské čtvrti La Défense. Výstavba této části města nad Seinou vypukla v roce 1958 a byla jedním z nejodvážnějších počinů poválečné francouzské architektury.

Dům snů naruby a zevnitř
Bydlení je základní lidskou potřebou a postavit dům snů není žádná hračka. Je to pořádná honička. Mnohé o tom vypovídá televizní reality show, kterou se zájmem sleduje velká část národa. Soutěž o rodinný dům za 13 milionů nabízí šanci získat luxusní bydlení všem bez rozdílu věku, vzdělání nebo stavu či pohlaví.

Studentské projekty 2009/2010
Ve dnech 29. - 30. dubna 2010 se konalo finále čtvrtého ročníku soutěže STUDENTSKÉ PROJEKTY 2009/2010. Hlavním organizátorem soutěže je společnost ŠPINAR – software s.r.o. Soutěž je určena pro všechny typy škol v České republice a na Slovensku, které ve výuce využívají programy TurboCAD a DAEX.