Bydlení v oblacích
15.10.2005
Evropa má další obytný mrakodrap. Ve švédském Malmö vyrostlo za zhruba čtyři a půl roku otáčející se torzo neboli Turning Torso. Nabízí luxusní bydlení v jednom ze sto padesáti bytů a výhled až do dánské Kodaně.
Sto devadesát metrů vysoká stavba z betonu, skla a oceli dala bývalé průmyslové části Malmö zcela jinou tvář. Nejvyšší mrakodrap Skandinávie nechal jeho tvůrce Santiago Calatrava mírně zkroutit. Horní patra budovy jsou od spodních pootočena o 90 stupňů. Obytný obr se skládá z devíti na sobě posazených krychlí, z nichž každá má pět pater. Centrální nosné jádro se směrem vzhůru postupně zužuje.
V prvních dvou spodních krychlích se nacházejí pouze kancelářské prostory. Obytné prostory začínají v desátém patře a bytů s rozlohou mezi 45 a 190 metry čtverečnými je zde téměř sto padesát. Dávno před srpnovým slavnostním otevřením byly všechny byty pronajaté. Nájmy nemenších bytů začínají na 25 tisících korunách a u největších a nejluxusnějších apartmánů se ceny mohou vyšplhat až na 100 tisíc korun. Ceny nájmů jsou tak přibližně o třetinu vyšší než v okolní zástavbě, ovšem pokud je porovnáme s luxusním bydlením v Praze, možná máme Švédům co závidět.
Za co vlastně noví obyvatelé Turning Torso připlácejí? Kromě krásného výhledu a luxusního vybavení mohou využívat také klimatizovaný vinný sklep. Nejprostornějším pokojem v bytech je samozřejmě obývací pokoj, který nabízí výhled na dvě strany – dolů na město a přes gigantický most Öresund až do Dánska. V nejvyšším patře mrakodrapu je panoramatická zasedací místnost.
Autorem druhé nejvyšší obytné stavby Evropy je španělský architekt Santiago Calatrava, který zanechal svůj rukopis v mnoha evropských i zámořských metropolích. Sám Calatrava tvrdí, že inspiraci čerpá zejména z přírody, z pohybu živých tvorů. Pro jeho díla je typická především bílá barva a kontrast stability a dynamiky.
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura I. - Tančící dům
Moderní architektura IV. - Zlatý Anděl
Nová Harfa - nová adresa vítěze Vyvolené
Článek byl zobrazen 10125 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Architekti a projektanti

Dřevěná stavba roku 2012 - Dům v Oboře v CHKO Český les
Sjednotit stavbu domu s okolní krajinou není pro architekty často vůbec jednoduché. A dosáhnout toho, aby se dům a příroda navíc ještě pozitivně ovlivňovali, je mnohdy téměř nemožné. Architektu Domu v Oboře se to však povedlo. Do překrásné krajiny CHKO Český les se mu podařilo citlivě zasadit dům, který uchvacuje nejen svou originální architekturou.

Ledový hotel pro příznivce netradičního bydlení
Dvě stovky kilometrů za Polárním kruhem ve švédské vesničce Jukkasjärvi začal před pár dny, jako tomu je každoročně už patnáct let, vyrůstat hotel z ledu a sněhu. Pokud si myslíte, že se v ledovém království nedá bydlet, jste na omylu.

Trend v bydlení mladých, tzv. cohousing konečně i v Čechách
Dříve se mladé páry či rodiny stěhovaly především do obrovských několikapatrových panelových komplexů, ale dnes již tato anonymní sídliště příliš nelákají. Mladí lidé čím dál více preferují komornější bydlení. S tím souvisí způsob bydlení zvaný cohousing, který by se dal přeložit jako „blízké sousedské bydlení“.

Čeští studenti uspěli s projektem AIR House na soutěži v USA
Může existovat dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce? Ano, může! Veřejnost o tom přesvědčili čeští studenti, kteří navrhli a postavili energeticky soběstačný dům s názvem AIR House. S tímto unikátním domem budoucnosti uspěli dokonce v USA, na prestižní soutěži Solar Decathlon 2013, kde se umístili na třetím místě.

Domek v řadové zástavbě – výhoda, či nevýhoda?
Také zvažujete koupi domu v řadové zástavbě? Pak se od ní nenechte odradit žádnými mýty o kompromisech, ani často používaným hanlivým označením „panelák naležato“. Podívejme se racionálně, co lze od takového bydlení očekávat a jaké nám přináší výhody a nevýhody.

Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Jméno Jana Kaplického je nyní po letech přehlížení skloňováno ve všech českých médiích. V rodné zemi nedoceněný tvůrce, který nedávno vyhrál soutěž na stavbu nové Národní knihovny v Praze, je ve světě považován už léta za jednoho z nejlepších a nejprogresivnějších architektů. Jednou z nejznámějších staveb jeho londýnského ateliéru Future Systems je obchodní dům Selfridges v britském Birminghamu. Pojďme si jeho slavné dílo malinko přiblížit.

Moderní architektura ve světě XV. - Londýnská okurka
Londýnské náměstí 30 St Mary Axe a v podstatě celé panorama metropole nad Temží dostalo v květnu 2004 novou dominantu. Zbožňovanou i nenáviděnou "okurku nakládačku", která se tyčí do výšky 180 metrů. Budova z dílny slavného architekta Normana Fostera, kterého můžeme označit za dvorního architekta Londýna, je druhým nejvyšším mrakodrapem ve finančním centru města.

Moderní architektura XXI. - Český dům v Malmö
V rámci výstavy European Village (Evropská vesnice), která byla součástí projektu City of Tomorrow (Město zítřka) evropského stavebního veletrhu Bydlení 2001, vyrostla ve švédském Malmö unikátní třípodlažní vila s názvem Český dům.