Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
25.02.2007
Sociolog urbanismu či apoštol moderny. Tak se přezdívalo Le Corbusierovi, původem švýcarskému architektovi, kterého mnozí mylně považují za Francouze, neboť k této zemi sám inklinoval.
Pseudonym vizionářského tvůrce, milovníka betonu a na svou dobu převratných a šokujících staveb, který se stal otcem tzv. brutalismu a inspiroval svými stavbami desítky svých nástupců, nesmí chybět v žádné publikaci o moderní světové architektuře. A tedy ani v našem seriálu.
Dnes si povíme něco o jeho kolektivních domech a představě sociálního bydlení v takzvané "unité d´habitation". Le Corbusier, jak si podle dědečka v devětadvaceti letech změnil jméno z rodného Charles-Édouard Jeanneret, vystavěl takových jednotek pro společné bydlení hned několik. Do jeho představy, kterou shrnoval do proslulé věty "Dům je stroj na bydlení", mu nahrál fakt, že mnoho lidí po válce nemělo kde bydlet, a tak na kolektivní domy dostal několik zakázek od francouzské a jednu i od německé vlády.
První unité d´habitation postavil ve francouzském městečku Marseille. Jeho dům se rozkládal na ploše 24 krát 165 metrů a tyčil se do výšky šestapadesáti metrů. Sem Le Corbusier umístil 337 bytů, kterých bylo neuvěřitelných 23 typů od nejmenších garsonek pro jednotlivce, vystavěných na principech jeho měrného systému Moduloru (který odvozoval nikoliv od klasické soustavy měr, ale od rozměrů dospělého člověka), až po rozlehlé mezonetové byty pro velké rodiny.
Vedle bytových jednotek, které byly propojeny nikoliv tradičními stísněnými chodbami, ale širokými ulicemi, se v domě nacházelo také občansky vybavené zázemí od obchodů přes mateřskou školu až po bazén a tělocvičnu. Nechyběl tady ani amfiteátr nebo hotel. Člověk, který žil v takového "unité", prakticky nemusel vycházet z domu, vše měl pod jednou střechou, respektive také na střeše. Jeho "vynález" jedny fascinoval, druhé odpuzoval, v tehdejším tisku byl jeho dům často nazýván blázincem.
Přesto se Le Corbusier nenechal útoky na svou osobu odradit. Vybudování oslavovaného i zatracovaného "vertikálního města" v Marseille si pak zopakoval ve větší či menší míře ještě na dalších místech - v Nantes, v Berlíně, Briey en Forêt a ve Firmini, kde se stal rovněž autorem kostela, stadionu či kulturního a mládežnického centra.
Zároveň s funkčním propojením společného bydlení se službami, relaxací či kulturním vyžitím charakterizovalo jeho stavby poválečné éry také specifické užití holého a surového betonu bez jeho konečných úprav a opracování (což použil dokonce i na svém vlastním hrobě). Odtud pramení název "brutalismus", který vystřídal jeho meziválečnou tvorbu v duchu puristického funkcionalismu a je synonymem celé Le Corbusierovy poválečné tvorby. V tomto stylu postavil v 50. letech ve Francii třeba také proslulou Mariánskou kapli v Ronchamp a Dominikánský klášter v La Tourette, nebo několik hlavních budov v pákistánském Čandígarhu.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Moderní architektura ve světě IV. - World Trade Center
Článek byl zobrazen 14466 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

EnergyDOMY - rodinné domy, které mají život
Každý člověk má jakousi představu o ideálním domě, ve kterém by chtěl žít, založit rodinu a vychovat své děti. EnergyDOMY nabízejí ideální spojení individuálního projektu a nízkoenergetického bydlení, domy, ve kterých budete žít spokojeně a přitom úsporně.

Vinný sklep v domě, nebo v bytě?
Kvalitní vína jsou dnes samozřejmou součástí našeho stolování. Takové víno si vyžaduje péči – a tu mu dnes můžeme snadno dopřát i doma. Bez ohledu na to, zda bydlíme v rodinném domě se sklepem nebo v cihlovém činžáku, kde do sklepa zatéká či ve vysušeném panelovém domě. Jak na to?

Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Před deseti lety se z do té doby poměrně neznámého přístavního severošpanělského městečka Bilbao stala doslova přes noc turistická atrakce první kategorie. Podél řeky Nervión vyrostla monumentální budova z titanu, skla a vápence, jedná se o jedno z tzv. Guggenheimových muzeí disponujících rozsáhlými sbírkami moderního umění.

Čeští studenti uspěli s projektem AIR House na soutěži v USA
Může existovat dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce? Ano, může! Veřejnost o tom přesvědčili čeští studenti, kteří navrhli a postavili energeticky soběstačný dům s názvem AIR House. S tímto unikátním domem budoucnosti uspěli dokonce v USA, na prestižní soutěži Solar Decathlon 2013, kde se umístili na třetím místě.

Kaplický vstoupil do designérské Síně slávy
V pražském Stavovském divadle byly o minulém víkendu uděleny ceny Czech Grand Design. Designérem roku 2008 se stal Jan Čtvrtník, do Síně slávy byl za své dílo uveden nedávno zesnulý architekt Jan Kaplický.

Právě vychází nové pokračování katalogu rodinných domů NÁŠ DŮM XXI
V novém vydání naleznete rodinné domy ALICE a MILANO s garantovanou cenou již od 1 milionu. Ceny jsou garantovány realizační firmou po celé ČR. Katalog nabízí dále velký výběr 550 projektů rodinných domů navržených a projektovaných ve 4 energetických standardech (nárocích na spotřebu energie pro vytápění) - Vyhovujícím, Úsporném, Nízkoenergetickém nebo Pasivním.

Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.

Nízkoenergetické bydlení v panelech
Znáte sendvič ze dvou dřevoštěpkových desek OSB a polystyrenu zvaný Europanel systems pro výstavbu nízkoenergetických montovaných domů? O stavby a práci s touto jedinečnou konstrukcí je mezi projektanty a architekty čím dál větší zájem a my Vám vysvětlíme proč.