Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
22.08.2007
Dům připevněný jako ruksak k hostitelskému domu, skládačka z 24 prosklených krychlí nebo dům jako věž převyšující zalesněnou krajinu v Oklahomě. I tak se dá rodinně bydlet. Jedinečnou architektonickou výstavu s názvem Výjimečné domy a podtitulem Alternativa individuálního bydlení máte možnost zhlédnout ještě do této neděle v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v centru Prahy.
Jedenadvacítku rodinných domů či obytných jednotek z celého světa realizovaných v posledních patnácti letech, které jsou představeny fotografiemi, komentáři a projektovou dokumentací, vybrala Renata Vrábelová z brněnského Centra architektury, kde si také výstava v Galerii architektury Brno odbyla svou premiéru. U domů byl kladen důraz na výjimečnou architektonickou a užitnou kvalitu, energetickou úspornost až pasivitu, mobilitu, zajímavé umístění stavby v neobvyklých lokalitách nebo nezvyklý způsob užívání a spojování více funkcí kromě základní obytné.
Do výběru byly zařazeny tři české projekty, zbylé domy jsou rozesety po celé zeměkouli od Asie přes Evropu až po Severní a Jižní Ameriku. Českou scénu zastupuje slavný humpolecký dům Plecháč, o němž jsme na našich stránkách psali už dříve v rámci seriálu o moderní architektuře v ČR, a to v článku Plechový dům v Humpolci. Tento dům původně celou výstavu inspiroval.
Druhým českým projektem je rodinný dům v Berouně od ateliéru HŠH Architekti řešený jako prostorová betonovo-skleněná mřížka složená z 24 krychlí, přičemž každá z nich představuje samostatnou objemovou jednotku, které je podle potřeby určena funkce. Jednotlivé místnosti jsou definovány polohou a počtem obsazených polí v této pomyslné prostorové šachovnici. Do této abstraktní struktury, ve níž najdeme pevné i posuvné stěny i vertikální propojení některých krychlí o rozměrech 3x3 metry, je organizován provoz rodinného domu.
Třetím typem je dům jako stavebnice pro lidi milující přírodu, toužící po samotě a prostoru propojeném s krajinou a vyhlídkou na hory. Bydlení v Semilech od architektonického studia Archteam je příkladem kontrastu tradiční konstrukce s technickým hliníkovým pláštěm používaným pro velké halové objekty.
Další stavby najdeme na mnoha místech ve světě. Mezi nejvýraznější z nich patří například dům jako věž v americké Oklahomě. Rodina pana Keenana, která je vlastníkem téměř šedesátiakrového zalesněného pozemku, si zde nechala postavit 25 metrů vysokou stavbu na ploše pouhých 36 metrů čtverečních, jež převyšuje okolní stromy, je ekologicky velmi nenáročná a v terénu velice nenápadná, ač rozhodně nápaditá.
Do výběru se dostaly také dva mobilní domy, což se v dnešním globalizovaném světě více než nabízí. Dům Ruksak Němce Stephana Eerstadta se pomocí ocelových lan dá přivěsit na téměř libovolný dům, a zvětšit tak prostor daného bytu. Obydlí nazvané Fred od Oskara Leo Kaufmanna zase disponuje výsuvnou jednotkou (podobně jako u kancelářského nábytku šuplík vyjíždí z kontejneru), která zvětší plochu mobilního domu z osmi na patnáct metrů čtverečních.
V Nizozemí zase najdeme tříposchoďovou plovoucí vilu na ocelových rourách, která se může podle počasí natáčet za sluncem, v Tokiu dům se závěsy, které podle nálady majitelé mohou zatahovat či roztahovat a začlenit se tak do ruchu tepajícího velkoměsta nebo se naopak stáhnout do ústraní a užívat si nerušeného soukromí. Některé domy z výstavy jsou úzce spjaty s přírodou, jiné vynikají netradičním řešením interiéru, ať už jeho celkového konceptu nebo hrátkami s nábytkem.
V době českých satelitních městeček s unifikovanými domky na klíč a řadami na chlup stejných obydlí je výstava příjemným osvěžením a tipem pro ty, kteří chtějí bydlet jinak, zajímavě, neotřele, a přesto ne za horentní sumy peněz.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 23130 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
K nejvýznamnějším objektům funkcionalismu v Čechách patří Barrandovské terasy na stejnojmenné pražské skále. Bohužel během totalitní éry tato chlouba metropole zcela zchátrala a teprve dnes se pracuje na znovuoživení této pozoruhodné dominanty pátého pražského obvodu.

Moderní architektura XI. – Divadlo loutek Ostrava
V 90. letech vyrostlo v Ostravě několik architektonicky velice zajímavých budov. Jednou z nich je také Divadlo loutek na Černé louce, které získalo titul Dům roku 1999.

Jak vypadají nejmenší byty světa a jak se v nich žije?
Možná si s železnou pravidelností kladete stále stejnou otázku: „Proč se tísníme v tak malém bytě?“ Pro váš lepší pocit jsme pro vás zmapovali nejmenší byty světa. Možná, že nakonec uznáte, že to s vaším bydlením není zas tak zlé.

Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Dnes si nebudeme povídat o jedné konkrétní stavbě, ale o celé řádce budov, které spolu velmi úzce souvisejí a tvoří jeden nedílný celek. Jedná se totiž o celé město, které bylo dopředu vyprojektováno a naráz postaveno na zelené louce, a navíc pod dohledem jednoho hlavního architekta, jenž je autorem všech zásadních staveb. Řeč je o Brasílii, hlavním městě jihoamerické Brazílie.

Archon+, to je víc než projekt - pozvánka na stavební veletrhy
ARCHON+ projekční kancelář Barbara Mendel se zabýva projektováním rodinných domů a prodejem hotových projektů. V naše nabídce máme víc než 650 projektů – moderních a úsporných. Bez ohledu na užitnou plochu, všechny projekty jsou projektované s důrazem na pohodlí, funkčnost a lehkost stavby. Proto se naše projekty těší důvěře individualných zakazniků i developerů.

Moderní architektura I. – Tančící dům
Kdo by neznal Tančící dům, snad nejznámější budovu moderní architektury v Praze. Víte však o této stavbě něco více, třeba co znázorňuje a kdo je jejím autorem?

Studentské projekty 2009/2010
Ve dnech 29. - 30. dubna 2010 se konalo finále čtvrtého ročníku soutěže STUDENTSKÉ PROJEKTY 2009/2010. Hlavním organizátorem soutěže je společnost ŠPINAR – software s.r.o. Soutěž je určena pro všechny typy škol v České republice a na Slovensku, které ve výuce využívají programy TurboCAD a DAEX.

Nízkoenergetická a pasivní výstavba: nová výzva pro projektanty
Téměř nulová energetická náročnost – od začátku roku 2016 nutnost pro domy veřejné správy se zastavěnou plochou nad 1500 m2, od ledna 2020 potom pro úplně všechny nově vznikající stavby. Stejně jako bude v následujících letech stoupat počet veřejných i soukromých staveb, které budou vyhlášce podléhat, bude stoupat i poptávka po projektantech schopných dodržet podmínky pro nízkoenergetické a pasivní stavby.