Zazimování zapuštěného bazénu
04.09.2023
Zapuštěné bazény je potřeba s příchodem chladných podzimních dnů správně zazimovat. Díky tomu předejdete zbytečným nepříjemnostem v příští koupací sezoně. Jak na to a na co si dát pozor?
Zazimování bazénu by mělo proběhnout až ve chvíli, kdy teplota vody klesne pod 10 °C. Do té doby by měla být v provozu veškerá nainstalovaná technologie. Než se na samotné zazimování vrhnete, pořádně bazén vyčistěte. Na čištění bazénu nejlépe poslouží bazénový vysavač, kterým vyčistíte jak dno bazénu, tak i jeho stěny. Bazénových vysavačů je na trhu řada – od těch ručních až po plně automatické. Jedním z nejmodernějších je vysavač DOLPHiN, který je vysoce výkonný a lze jej ovládat pomocí mobilní aplikace.
Během čištění nezapomeňte na filtraci. Pro vyčištění filtrace využijte funkci proplach, která je jednou z poloh šesticestného ventilu. Během proplachu je potřeba kontrolovat čistotu vypouštěné vody. To zajistíte jednoduše sledováním průhledné části potrubí. Po proplachu je nutné vodu zafiltrovat. Oběhové čerpadlo musí být při jakékoli změně polohy páky šesticestného ventilu vždy vypnuté.
Aby na vás na jaře nečekalo nepříjemné překvapení v podobě popraskaných trubek, dbejte na důkladné odvodnění všech částí bazénové technologie, jako je sací a cirkulační okruh či okruh tepelného čerpadla. Nejprve demontujte cirkulační trysky a do jednoho z otvorů nasaďte zazimovací trn. Do ostatních otvorů našroubujte zazimovací zátky a pak už jen stačí vypustit vodu ze systému. Po odpuštění bazénové vody z potrubí je důležité odpustit i filtrační nádobu. To lze provést buď povolením vypouštěcího šroubu, nebo pomocí vysavače na vodu.
Jakmile je voda vypuštěná, můžete odpojit filtrační čerpadlo a umístit ho na teplém a suchém místě. Pokud máte protiproud, nezapomeňte ani na jeho zazimování. Ujistěte se raději ještě jednou, že nikde v technologii nezůstala žádná voda. Kontrolu můžete provést buď pomocí vodního vysavače, nebo stlačeného vzduchu. Přesvědčte se také, zda jste otevřeli všechny uzavírací ventily.
V posledním kroku už jen zbývá nainstalovat dilatační plováky a aplikovat zazimovací roztok. Dilatační plováky zabraňují tomu, aby se na vodní hladině vytvořila souvislá vrstva ledu, která by mohla poškodit některé části bazénu. Spojením plováků by mělo dojít k vytvoření úhlopříčného řetězu na hladině bazénu. Zazimovací roztok zase brání přemnožení řas a vápenatých usazenin na povrchu bazénu.
Některé bazény nemusíte díky inovativní technologii na zimu téměř vypouštět.
Foto: Albixon
Přečtěte si také
Jaké tepelné čerpadlo zvolit pro bazén se slanou vodou
Lidé chtějí trávit dovolenou u bazénu na vlastní zahradě
Nezbytné bazénové příslušenství – jenom plachta nestačí…
Přírodní bazény a koupací jezírka - užívejte si čistou vodu bez chemie
Článek byl zobrazen 4739 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Bazény, vířivky a sauny

Koupání v zimě venku - horká zahradní lázeň
Vodní radovánky doma si většinou užíváme za horkých letních dnů v zahradním bazénu nebo na koupališti. Nízké venkovní teploty nás nalákají leda tak do aquaparku nebo sauny. Co takhle zkusit něco nového? Třeba koupání na sněhu?

Myslete na bezpečnost dětí na zahradě
Zahrada je bezpochyby místem, kde děti v letním období tráví nejvíce času a to je samozřejmě jenom dobře. Každý zodpovědný rodič by však měl znát i možná úskalí, která pobyt na zahradě přináší. I při zdánlivě nevinných hrách může dojít k těžkému úrazu, proto je dobré rizika nepodceňovat a pokusit se jim předcházet.

Solární ohřev bazénu - solární kruhy ohřívají vodu zdarma
Do ČR přichází novinka z USA, účinný solární ohřev vody v bazénu, který pracuje bez potřeby elektrické energie. Nebude vám nic překážet na zahradě, nemusíte nic montovat na střechu domu. Solární panel jednoduše vytvoříte přímo z Vašeho bazénu. Co to je? Solární kruhy SolarSunRings!

Pobyt ve vířivce má neuvěřitelně pozitivní dopady na naše zdraví, tak se správně naložte!
Horká bublající voda, příjemná hudba, skvělé víno ve sklence a přítomnost někoho blízkého… už jen tahle představa vám určitě dokáže zlepšit náladu. Prospěšnost, kterou má pobyt ve vířivce pro naše zdraví, ale potvrzují i vědci. „Pravidelné posezení ve vířivce zlepšuje krevní oběh, odbourává stres a dokonce působí preventivně proti celulitidě,“ vyjmenovává Michael Bäumel.

Tipy pro správný výběr bazénu
Bazén je dlouhodobá investice a proto jeho koupi není radno uspěchat. Pořizujeme si jej na mnoho let, proto je třeba dobře zvážit, jaký typ bude pro nás vhodný, kdo jej bude užívat a co od takového bazénu vlastně očekáváme. Jestli má sloužit jen pro plavání, nebo chceme, aby se stal také místem, kde budeme čas od času pořádat nevšední párty pro přátele.

Dlažba kolem bazénu musí být především bezpečná
U dlažby kolem bazénu musíme kromě estetického hlediska sledovat hlavně bezpečnost. Dlažba by měla být protiskluzová, aby se omezila možnost uklouznutí nebo smyku za mokra. Nabízí se klasická betonová dlažba, ale velmi oblíbené a na pohled atraktivní jsou i velkoformátové porcelánové dlaždice.

Nadzemní přenosný bazén
Ne všichni, kdo touží po bazénu, jej chtějí zapouštět do země. Někoho tato představa dokonce děsí. Důvodu může být hned několik – finance, nutné stavební úpravy nebo nedostatek místa na zahradě. Pro tyto osvěžení chtivé jsou vhodné bazény přenosné.

Konec vodních radovánek aneb zazimování venkovního bazénu
Těm, kteří mají zahradní bazén, přibude k podzimním radostem a starostem další povinnost. Každý venkovní bazén je třeba správně zazimovat před příchodem prvních mrazíků.