Chcete novou televizi? LCD, plazmu, LED nebo snad 3D?
22.02.2011
Rádi byste si pořídili nový televizor, ale netušíte, podle čeho vybírat? Zda plazmu či LCD, co je to LED televize nebo co můžete očekávat od televizí 3D? Poradíme vám, jaké výhody a nevýhody jednotlivé technologie přinášejí, i informace, jak fungují nebo co znamenají základní pojmy, s nimiž se setkáte při jejich výběru.
Televizi jako před deseti lety už dnes v podstatě nekoupíte, výrobců obřích spotřebičů byť s plochou obrazovkou je skutečně jen pár. V zásadě si tak můžete vybrat mezi dvěma základními druhy obrazovky, a to plazmovou či LCD. „Právě LCD obrazovky pak zahrnují mimo jiné LED televizory. Nejedná se o novou technologii, jak se někteří mylně domnívají, ale o LCD televizory, které využívají nový typ podsvícení LED diodami. LED televizory pak mohou využívat podsvícení Edge LED nebo Direct LED, LCD televizory, které nevyužívají LED zdroje, používají typ podsvícení CCFL,“ vysvětluje na úvod produktový specialista Tomáš Mrákota z internetové nákupní galerie Mall.cz.
Proč plazma?
Proti „složitosti“ LCD televizorů je vysvětlení fungování plazmové obrazovky i osvětlení jejích kladů a záporů podstatně jedno duš ší: plazmový displej je tvořen plazmou (což je směs vzácných plynů neonu a xenonu). Obraz se skládá z pixelů (bodů). Každý pixel plazmové televize je pak složen ze tří hlavních barevných buněk, kdy je každá potažena speciálním fosforem na pozadí (červená, zelená, modrá).
Každá buňka je naplněna plynem (plazmou) a uzavřena mezi skleněné desky. Obraz je pak na plazmové televizi docílen přivedením el. proudu na příslušné buňky, které se rozsvěcí (ionizace plazmy) podle potřeby. Z toho plynou jak výhody, pro které jsou plazmy vyhledávané, tak ne výhody, pro něž mohou u některých vítězit LCD televizory. „Výhodou je v první řadě tzv. pozorovací úhel. U plazmy je s nad sázkou možné říci, že obrazovku můžete sledovat v podstatě z libovolného úhlu, aniž by se obraz či barvy měnily. U LCD může při velkém pozorovacím úhlu docházet ke zkreslování obrazu, což lze však vyřešit otočným držákem,“ popisuje Tomáš Mrákota.
PANASONIC VIERA TX-P42VT20E, 25 999 Kč
3D televizor Panasonic NeoPDP s integrovaným satelitním tunerem. 3D plazmová televize s Full HD rozlišením, inteligentním zpracováním obrazu z 2D do 3D a obrovským kontrastním poměrem. 600 Hz technologie, VIERA CAST, podpora Skype, nahrávání digitálního vysílání na USB, 2×3D brýle v příslušenství, ...
Pro sportovní nadšence
Kladem plazmy je rovněž rychlá doba odezvy, vlastnost, pro kterou je oblíbená u sportovních fanoušků. Co to znamená? Při rychlých scénách se u LCD televizí může obraz „kouskovat“ či rozmazávat, plazma jej však zobrazí plynule a čistě od začátku do konce. S principem fungování souvisí také další schopnost plazem - vynikající zobrazení černé barvy. Budete-li sledovat záběr na černočernou oblohu posetou hvězdami, černá bude opravdu černá, protože jednotlivé pixely se jednoduše v černých místech vypnou a nesvítí. „LCD televizory nedokážou vypnout určitý bod obrazu, pouze maximálně ztlumí intenzitu světla, zobrazovaná černá se může tak jevit jako světle černá, nicméně uživatel pozná tento rozdíl pouze tehdy, bude-li mít oba televizory vedle sebe,“ dodává Tomáš Mrákota.
V čem plazma prohrává
Nevýhodou plazmových televizí je větší spotřeba energie než mají LCD obrazovky. Je to dáno technologií, nicméně ve všech kategoriích moderních obrazovek výrobci spotřebu stále snižují. I přesto plazmy zůstávají na provoz nejnáročnější.
Zatímco bývala jejich spotřeba v porovnání s LCD až trojnásobná, dnes je vyšší zhruba jen o třetinu.
A další nevýhody? „Plazmové obrazovky poskytují horší obraz ve více osvětlené místnosti (typickým příkladem je přesvícená prodejna), naopak vynikají v tmavším prostředí. V domácím prostředí to může být výhodou, ve více nasvíceném interiéru naopak. Nevýhodou plazmy je také to, že u ní dochází k vypalování obrazu,“ podotýká odborník. První fakt může být pro někoho záporem, pro jiného bezvýznamným rozdílem. V setmělé domácnosti (při večerním sledování), kdy obrazovku sledujete nejčastěji, vyniknou barvy plazmy nejvíce. Naopak při sledovaní v prosluněné místnosti budou utlumené. Jak se projevuje vypalování obrazu? „Pokud budete delší dobu zobrazovat statický snímek, může být pak chvíli vidět na stínítku televizoru. Například přepnete stanici a chvíli může být vidět logo předešlého kanálu. Při hraní počítačových her pak můžete ještě po přechodu z menu do hry vidět nabídku. U většiny dnešních plazem se však výrobcům daří tento jev eliminovat na minimum,“ vysvětluje specialista.
Klasické LCD
Za klasické LCD obrazovky se označují ty, které využívají CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp - zkratka pro typ svítících trubic se studenou katodou, umístěných pod celou plochou obrazovky, jejichž světlo je základem pro zobrazení). Jedná se o nejčastěji používané podsvícení LCD televizí. Rozdíl proti plazmovým obrazovkám je ale pro všechny LCD obrazovky stejný - nedokážou ovládat jednotlivě každý pixel zvlášť. Zvládnou řídit obraz pouze větších či menších plošek.
Jaké jsou výhody klasických LCD? „V první řadě cena. Jsou totiž nejméně náročné na výrobu a stávají se tak nejdostupnějšími plochými televizory, zvláště v malých úhlopříčkách. Dále nemají problém se zobrazením vysokého jasu a barevné agrese - pro někoho mohou být dynamičtější odstíny LCD výhodou, někdo přijme lépe přirozenější obraz plazmy,“ doplňuje Tomáš Mrákota. Další výhodou v porovnání s plazmou je fakt, že LCD technologie netrpí na vypalování obrazu.
A jaké jsou nevýhody? LCD přinášejí méně přesvědčivé zobrazení černé barvy (spíš uvidíte světle černou) a nabízejí horší pozorovací úhly - při pohledu z většího úhlu se ztrácejí barvy a kontrast. Také mají vyšší dobu odezvy, což má za následek menší plynulost rychle zobrazovaných dějů. „Nicméně dnes se díky kombinaci mechanického a výpočetního výkonu u LCD rozdíl takřka nepozná. Televizor si totiž dokáže sám vypočítat chybějící jeden až dva obrázky (100 Hz nebo 200 Hz technologie), což vyvažuje tento nedostatek,“ upozorňuje Tomáš Mrákota.
Nejnovější LED televize
LED televizory mohou být dvojího typu (podle podsvícení) - Edge LED a Direct LED. V čem je rozdíl? „U Edge LED jsou bílé LED diody umístěny po okrajích panelu a pomocí sítě speciálních světlovodů s odraznými ploškami se světlo z LED rovnoměrně rozptýlí za LCD panelem.
U Direct LED jsou bílé LED diody maticově rozloženy za celou plochou panelu. Díky této technologii dochází k rovnoměrnějšímu podsvícení panelu než u Edge LED. U televizorů Direct
LED se můžete rovněž setkat s funkcí ,local dimming‘, která umožňuje ztlumit jednotlivé LED diody v místě, kde je třeba, a dosáhnout tak vyššího kontrastu a lepšího podání černé,“ vypočítává odborník.
Philips 32PFL5605H, 12 990 Kč
LCD televize 32PFL5605H s LED podsvícením a Full HD rozlišením. Technologie 100Hz a odezva 2ms pro ostrý obraz, vylepšený zvukový systém 2.1, integrovaný tuner DVB-T a DVB-C, USB vstup pro přehrávání multimédií, tlačítko pro úplné vypnutí TV (spotřeba energie 0 W)
Jaké jsou další výhody a nevýhody Edge LED a Direct LED podsvícení? Výhodou je, že díky technologii Edge LED se dosáhne daleko tenčího provedení panelu, a tím i celkové malé hloubky televizoru (které se uvádí obvykle pro nejširší část a může být až 3 cm, ale i méně). „Konečně zřetelně nižší spotřeba energie v porovnání s CCFL je dána technologií podsvícení,“ říká odbor ník. LED diody také „mohou“ za zlepšený kontrast obrazu a živější barvy v porovnání s běžnými LCD. Proti nim Edge LED podsví cení nabízí i větší úroveň jasu, stejně jako Direct LED. Konečně podobně jako u klasiky nedochází k vypalování obrazu. Tato moderní technologie má ale i své nevýhody. „Edge LED podsvícení nabízí méně kvalitní podání černé barvy, proti tomu Direct LED je v tomto ohledu lepší, rovnoměrné rozložení diod pod celou plochou obrazovky umožňuje lokálně stmívat jednotlivá místa obrazu. Nefunkční místní stmívání u Edge LED má za následek, že mezi výrazně světlými a výrazně tmavými plochami mohou být neostré hranice,“ vysvětluje Tomáš Mrákota.
TOSHIBA REGZA 40SL733G, 15 699 Kč
Multimediální LCD televizor s LED podsvícením, 100 Hz technologií a Full HD rozlišením, integrovaný tuner DVB-T a DVB-C, aktivní řízení jasu panelu se senzorem, dynamický kontrast 4 000 000:1, 2× USB konektor, ethernet
Poslední nevýhodou je to, že v porovnání s CCFL a Direct LED dochází k nerovnoměrnému pod svícení celého obrazu, což je dáno podsvícením Edge LED po stranách televizoru. Direct LED podsvícení nabízí stejně jako Edge LED zlepšený kontrast, vysokou úroveň jasu, nemusíte se bát vypalování obrazu. Ve srovnání s klasickým LCD pak také daleko menší spotřebu. „Jako nevýhodu proti klasickému LCD lze jmenovat fakt, že u Direct LED podsvícení je zobrazeno méně detailů v tmavších scénách než u CCFL. Vzdálenosti mezi LED diodami jsou větší, než vyžaduje vysoké rozlišení obrazu, takže opravdu drobné detaily nemusejí být patrné, což ovšem opět -laické oko spíše nezaznamená,“ konstatuje odborník. Podle něj spočívá další nevýhoda v tom, že znovu z důvodu nedostatečnosti světelného zdroje v porovnání s vysoce kvalitním rozlišením přenášeného obrazu se může objevit mrak světla kolem okrajů světlých objektů na velmi tmavém pozadí. Zbývá jmenovat horší pozorovací úhel a u Direct LED také cenu, která je výrazně vyšší, zejména u modelů, které nabízejí lokální stmívání obrazu v určitých segmentech.
Hit - 3D Ready televize
Na závěr nelze opomenout televizory, na nichž se dá sledovat 3D obraz. Trojrozměrně můžete sledovat televize všech z uvedených technologií, které si zachovávají své plusy i minusy. Co dodat? Pro 3D zážitek stále potřebujete speciální brýle, které ovšem už jsou designové, připomínají sportovní modely. Nestačí vám také pouze televizor s touto funkcí (kterou můžete kdykoli vypnout a sledovat běžné vysílání bez brýlí), k 3D zážitku v nejvyšší kvalitě potřebujete bezpodmínečně také 3D Blue-ray přehrávač, 3D Blue-ray disk. Sledovat 3D film ze speciálních disků pak můžete, kdy se vám zlíbí. „Některé modely televizí dokážou také převádět do 3D i běžné vysílání, ale jedná se v podstatě o doplňkovou technologii, v obraze jsou totiž spíše zvýrazněny některé předměty, než že by šlo o plnohodnotný 3D obraz,“ říká Tomáš Mrákota. Na rozdíl od některých světových kanálů u nás zatím skutečné 3D vysílání žádná stanice nenabízí. A co můžete dělat, pokud nosíte dioptrické brýle? „Podobně jako v trojrozměrném kině lze 3D brýle nasadit na ty dioptrické, lepší je samozřejmě použít čočky,“ uzavírá odborník.
Philips 40PFL9705H, 46 990 Kč
LCD televize s 3D zobrazením 40PFL9705H s LED Pro podsvícením, technologií 400 Hz, minimalistickou odezvou 0,5 ms a neuvěřitelným kontrastem, obrovská konektivita, možnost přehrávání souborů přes dva USB vstupy či z domácí DLNA sítě, integrované Wi-Fi připojení, nekompromisní obrazová kvalita
Text: Kateřina Nová, Časopis Domov
Foto: archiv firem
Související články
Netradiční sprchování
Prořez stromků? Teď je ta nejvhodnější doba!
Záclony v dětském pokoji
Kam s televizí? Na držák nebo na stojan?
Jak vyčistit domácí elektroniku?
Ideální prostor pro televizi
Má ještě smysl kupovat klasickou televizi?
Článek byl zobrazen 35082 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Elektronika
Technologické trendy: Jaké novinky by vás rozhodně neměly minout?
Svět technologií se neustále posouvá dopředu. Každým dnem přibývají další a další novinky, které hýbou světem počítačů, chytrých telefonů i dalších zařízení a posouvají nás na cestě k modernější budoucnosti. Jaké jsou aktuální trendy a co od nich lze očekávat?
Povánoční slevy v plném proudu? Tak které si vybrat?
Netrefil se vám Ježíšek zcela do vkusu nebo byste si k dárečkům ještě potřebovali dokoupit nějaké doplňky či příslušenství? Nezoufejte, i přes povánoční výprodeje, které někde již končí a jinde jsou stále v plném proudu, naleznete stále mnoho zajímavých kousků a zařízení, které vám zpříjemní život a udělají jej pohodlnějším.
Už víte, proč byste si měli pořídit plochou televizi?
Příznivci novinek možná ani nepřemýšlejí nad tím, proč právě oni si jako první nakupují technické vymoženosti. Novinky s netrpělivostí očekávají a s nadšením nakupují. Ostatní čekají a hledají argumenty, zda právě tato vymoženost stojí za jejich pozornost.
Retro poslech hudby - retro gramofony a rádia
Veškeré věci podléhají módním trendům a nejinak je tomu i v oblasti spotřební elektroniky. V kurzu je nyní retro, všechny milovníky hudby a starých časů tak jistě potěší retro rádia a přehrávače, které vypadají jako z dob našich dědečků a babiček. Elektronika ukrytá uvnitř už ovšem tak zastaralá není a vy si tak můžete užívat kvalitního zvuku současnosti.
Mikrovlnná trouba s párou má páru
Podle specialistů na výživu je vaření v páře jedním z nejzdravějších způsobů přípravy jídla. Zařízení na vaření párou v mikrovlnné troubě pracuje tak, že mikrovlny ohřívají pouze vodu a pokrm se pak vaří na páře. Tímto způsobem připravíte cokoliv – od ryb, přes maso a brambory až po zeleninu.
Jak vybrat meteostanici a k čemu všemu jí lze využít?
Kvalitní a chytré meteostanice oceníte především při plánování. Pokud víte, jaké bude počasí v místě vašeho bydliště, můžete si naplánovat práci na zahradě, venkovní aktivity i to, co si vzít ten den na sebe, aby vás nepřekvapil déšť nebo naopak vedro k zalknutí. Co vlastně meteostanice umí a jak vybrat tu správnou?
Chytré meteostanice vás překvapí - co všechno umí?
Meteostanice jsou velice praktickým pomocníkem v domácnosti. Někdo může namítat, že stanice, která prostě jen ukáže, kolik stupňů je zrovna venku, není nijak přelomová. Ale meteostanice toho umí mnohem více. Obzvláště ty chytré. V čem jsou odlišné od těch běžných a co všechno umí? Podle čeho je vybírat a komu se vyplatí? V následujícím článku najdete jejich hlavní výhody i informace o tom, za jaké ceny lze stanice pořídit.
Plazmová nebo LCD televize?
Ploché obrazovky postupně vytlačují staré televizní přijímače z českých domácností. Za svou popularitu vděčí svému modernímu designu, úzkému profilu a tím i možnému umístění na stěnu, ale i novým technologiím. V současnosti si můžeme vybrat mezi plazmovou či LCD obrazovkou. Podívejme se, jaký je mezi nimi rozdíl.