Moderní architektura IX. - Loosova vila
24.06.2005
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Vilu nechal postavit pro sebe a svou manželku Miladu významný český podnikatel František Müller, spolumajitel velké domácí stavební firmy Kapsa a Müller, která často zkoušela nové technické metody. Adolf Loos, jemuž zadavatel svěřil návrh projektu, vytvořil dům na základě individuálních potřeb manželského páru - tedy ne pro okolojdoucí, ale pro jeho obyvatele, což je obrovským přínosem této stavby. Loss tak vedle architekta sehrál i roli psychologa.
Uznávaný architekt, který prohlásil, že jde o jeho nejkrásnější dům, je autorem návrhu interiérů včetně svítidel a nábytku, přičemž ztělesnil myšlenky svého "Raumplanu" (= místnosti leží v různých výškových úrovních, které vzájemně propojují schodiště). S realizací celého projektu mu vzhledem k jeho zdravotnímu stavu pomáhal již zmíněný architekt Karel Lhota.
V prostorné vile nechybí obývací pokoj s mramorovými obklady, mahagonová jídelna s kulatým stolem, dámský budoár s japonským dekorem, knihovna, ložnice, šatny, dva dětské pokoje, pracovna či apartmá pro služebnictva. Součástí domu je i terasa, letní jídelna, prádelna, sklepy, kotelna nebo garáž.
Do roku 1948 byl dům obytný, poté však byla Müllerova vila znárodněna a sídlily tady kanceláře SPN a paradoxně i Ústavu marxismu-leninismu. Po sametové revoluci byl Loosův skvost vrácen v restituci dceři Evě, která jej nabídla k prodeji. Objekt nakonec koupil pražský Magistrát, který posléze připravil jeho obnovu, a tak od roku 2000 je vila zrekonstruována a jako národní kulturní památka a muzeum přístupná veřejnosti.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura VIII. - Ještěd
Moderní architektura VII. - Od pomníku k metronomu
Moderní architektura VI. - Baťův mrakodrap
Článek byl zobrazen 17367 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Nebojte se spolupráce s architektem
Stavba domu není jednoduchou a už vůbec ne levnou záležitostí. Pokud se rodina rozhodne pro stavbu či větší rekonstrukci domu, každý z jejich členů má jisté představy o svém koutku. S harmonizaci jednotlivých představ může pomoci architekt.
Zdařilá rekonstrukce panelákového bytu
Pokud žijete ve starém panelákovém bytě, určitě jste už několikrát uvažovali o změně v podobě rekonstrukce. Možná vás ale vždy odradí pocit, že z vašeho bytu stejně nic nevykouzlíte. Opak je pravdou a dokládá to také nabídka mnoha výrobců, kteří myslí právě na majitele panelových bytů. Rekonstrukce panelových bytů v současné době nejsou omezeny žádnými limity a váš byt se tak dokáže změnit téměř k nepoznání.
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Před deseti lety se z do té doby poměrně neznámého přístavního severošpanělského městečka Bilbao stala doslova přes noc turistická atrakce první kategorie. Podél řeky Nervión vyrostla monumentální budova z titanu, skla a vápence, jedná se o jedno z tzv. Guggenheimových muzeí disponujících rozsáhlými sbírkami moderního umění.
Nejkrásnější místo pro bydlení na Chebsku
Již od roku 2004 stavíme v okrajové části Chebu, která je jen 1,5 km vzdálená od centra Františkových Lázní. Tímto zajímavým místem je Komorní Dvůr, tedy čtvrť i ulice v těsné blízkosti národní přírodní památky Komorní hůrka.
Čeští studenti uspěli s projektem AIR House na soutěži v USA
Může existovat dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce? Ano, může! Veřejnost o tom přesvědčili čeští studenti, kteří navrhli a postavili energeticky soběstačný dům s názvem AIR House. S tímto unikátním domem budoucnosti uspěli dokonce v USA, na prestižní soutěži Solar Decathlon 2013, kde se umístili na třetím místě.
Nízkoenergetická a pasivní výstavba: nová výzva pro projektanty
Téměř nulová energetická náročnost – od začátku roku 2016 nutnost pro domy veřejné správy se zastavěnou plochou nad 1500 m2, od ledna 2020 potom pro úplně všechny nově vznikající stavby. Stejně jako bude v následujících letech stoupat počet veřejných i soukromých staveb, které budou vyhlášce podléhat, bude stoupat i poptávka po projektantech schopných dodržet podmínky pro nízkoenergetické a pasivní stavby.
Archon+, to je víc než projekt - pozvánka na stavební veletrhy
ARCHON+ projekční kancelář Barbara Mendel se zabýva projektováním rodinných domů a prodejem hotových projektů. V naše nabídce máme víc než 650 projektů – moderních a úsporných. Bez ohledu na užitnou plochu, všechny projekty jsou projektované s důrazem na pohodlí, funkčnost a lehkost stavby. Proto se naše projekty těší důvěře individualných zakazniků i developerů.
Trend v bydlení mladých, tzv. cohousing konečně i v Čechách
Dříve se mladé páry či rodiny stěhovaly především do obrovských několikapatrových panelových komplexů, ale dnes již tato anonymní sídliště příliš nelákají. Mladí lidé čím dál více preferují komornější bydlení. S tím souvisí způsob bydlení zvaný cohousing, který by se dal přeložit jako „blízké sousedské bydlení“.