Vláknocementové fasádní desky
23.01.2008
Kromě tradičních systémů úpravy fasád s použitím omítky se nám při stavbě i rekonstrukci domů nabízí další možnost – fasádní desky. Mohou být vyrobeny z různého materiálu, nejčastěji se objevují vláknocementové, z minerální plsti, polystyrenu, kovu či dřeva.
Samy o sobě bývají zateplovací, nebo se mohou použít v kombinaci s jiným materiálem (např. minerální vlnou). Fasádní desky se usazují do rámových profilů z kovu (hliník, pozinkovaný plech, nerez) nebo dřeva, příp. kombinovaného, přičemž mezi vzniklou novou a původní fasádou zpravidla zůstává vzduchová mezera. Z toho také vyplývá jedna z hlavních výhod použití těchto systémů – odvětraná fasáda. To samozřejmě uvítáte hlavně tam, kde je potřeba snižovat vlhkost zdiva apod. Další výhodou fasádních desek je jejich poměrně snadná aplikace ve všech ročních obdobích, a to bez velkých stavebních zásahů do původní konstrukce, a také možnost opravy fasády formou výměny poškozených panelů. Už z principu se nabízí rovněž možnost velké variability (použití desek různých barev, vytváření vzorů či obrazců na fasádě atd.). Fasáda z těchto desek má navíc poměrně malou plošnou hmotnost.
Podívejme se teď na fasádní desky vláknocementové, jejichž příkladem jsou třeba výrobky Cembonit od firmy Cembrit (avšak na trhu najdete mnoho jiných obdobných výrobků). Základem pro jejich výrobu je cement, ke kterému se přimíchávají další součásti. Přesný „recept“ se u různých výrobců liší, k cementu se však přidávají především celulózová a polyakrylnitrilová, příp. polyvinylalkoholová vlákna, někdy doplněná různými barvícími přísadami. Každý výrobce desky nabízí dle zamýšleného použití v různých tloušťkách, od 4 zhruba do 25 mm, a v rozličných velikostech. Pro úpravu rozměrů se desky dají řezat.
Hotová deska může mít „přírodní“ barvu materiálu (později se dá povrchově barvit a upravovat), nebo být probarvena ve hmotě. K výrobě se dnes již nepoužívá azbest a desky jsou hygienicky nezávadné, dají se bez problémů použít i v interiéru. Je samozřejmé, že vláknocementové fasádní desky odolávají plísním, ohni, mrazu, vlhku a obecně povětrnostním vlivům. Jsou také zvukotěsné a zejména v kombinaci se vzduchovou mezerou (a pochopitelně při použití odpovídajících oken) mohou výrazně snížit hlukovou zátěž uvnitř objektu.
Vláknocementové fasádní desky dodají stavbě nový, moderní vzhled i barevnost, ovšem vzhledem k jejich variabilitě se stejně tak mohou použít i k rekonstrukci budov při zachování téměř původního vzhledu. Výsledná fasáda je přitom v obou případech po všech stránkách velmi odolná a chrání stavbu na dlouhou dobu. Sekundárně se desky dají použít pro obklady soklů, na podhledy, výplně balkonů apod., nebo do již zmíněných interiérů.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firmy Cembrit
Článek byl zobrazen 32402 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Omítky a fasády
Dřevěné obložení fasády – skvělá tepelná izolace a nadčasový vzhled
Dřevo je oblíbeným přírodním materiálem a dokáže podtrhnout styl každého domu. Dřevěná fasáda dodá stavbě moderní šmrnc, vdechne jí osobité kouzlo a navíc má skvělé tepelně-izolační vlastnosti. V dnešní době si můžeme dům obložit těmi nejkvalitnějšími dřevinami, jako je západní červený cedr, sibiřský modřín či tepelně upravená borovice.
Nanotechnologie na vaší fasádě
Zřejmě jste už slyšeli o tzv. „samočisticích omítkách“. Ale funguje to vůbec, a pokud ano, jak? Samočisticí omítky bývají nejčastěji na silikonové nebo silikátové bázi a na povrchu fasády vytvářejí díky své chemické skladbě speciální povrchovou strukturu.
Dřevoplastové fasádní obklady
Kompozitní materiál, který spojuje přednosti plastu a dřeva je již poměrně dobře znám z teras, balkónů a zahrad, kde se využívá jako terasová podlaha, podlaha kolem bazénů nebo jako plotovky. Dřevoplast se ale využívá také jako fasádní obklad pro odvětrávané fasády.
Rekonstrukce fasády s použitím obkladových cihelných pásků
Dříve či později čeká každého majitele rodinného i bytového domu oprava nebo rekonstrukce fasády. Často je to spojeno i se zateplením a výměnou oken, kdy se v průběhu několika dnů provedou všechny potřebné stavební práce. Jednou z možností při rekonstrukci fasády je použití cihelných obkladových pásků. Jaké jsou výhody a nevýhody takového řešení?
Originální vzhled budovám vtisknou barevné betony
Beton nemusí být šedý. Jedinečný a individuální vzhled vtiskne domu probarvená varianta, tzv. barevný beton. Stavby, kde je využit právě barevný beton, jsou na pohled přitažlivé a od ostatních domů se výrazně odlišují. Probarvený beton nachází své místo nejen v exteriérech, ale i v interiéru, kde se může podílet na originálním vzhledu stěny, podlahy, schodů nebo třeba úspěšně nahradí keramické umyvadlo.
Plastové palubky dokonale imitují dřevo a snadno se udržují
Plastové palubky jakožto moderní alternativa klasických dřevěných palubek stále stoupají na oblibě. A není divu, mají totiž spoustu výhod. Vybírat můžete z 22 barevných odstínů a zvolit třeba populární pastelové odstíny, nebo vsadit na dřevěné imitace a vytvořit tak design dle svých představ.
Zapravení ostění okna nebo dveří – snadno a rychle se sádrovou omítkou
Rozhodujete se vyměnit či nově osadit okna nebo dveře a hledáte řešení, jak poté docílit dobře zapravené a hladké stěny? Sáhněte po materiálu, který vám usnadní vaši práci. Snadné a rychlé zapravení ostění oken a dveří dosáhnete pomocí sádrové omítky Rimano UNI nebo sádrovou stěrkou Rimano PRIMA.
Lícové zdivo a obložení domu z lícových cihel
Lícové zdivo se těšilo velké oblibě zejména v minulých dvou stoletích. V současné době zažívá jakousi renesanci a patří k nejkvalitnějším zdícím materiálům pro stavbu obvodových i vnitřních vrstvených stěn. Lícové cihly jsou přírodní, ekologicky nezávadný materiál, který nabízí mnohé přednosti a dodá vašemu domu originální vzhled.