7 výhod zděného domu
22.02.2021
Za poslední desetiletí zažilo stavebnictví opravdovou revoluci. Používají se nové technologie, materiály, postupy. A jinak tomu není ani v případě tolik oblíbených zděných domů, které dnes v sobě spojují nejen tradici, ale i moderní vzhled a energeticky nenáročné bydlení.
1. Dům, co přežije několik generací
Cihla je, byla a stále bude pevným materiálem, čímž si dům zajišťuje dlouhou životnost a funkčnost. Obrovskou výhodou u zděného domu je ale jeho objemová stálost a neměnné technické parametry. Nemusíte se proto bát, že za pár let si „něco sedne“, změní objem, vysublimuje a najednou se objeví větší praskliny, viditelné nerovnosti nebo se změní jeho tepelné vlastnosti.
2. Bezpečné bydlení
Nehořlavý materiál méně náchylný na plísně a vlhkost, taková je cihla. Při požáru nebo živelných pohromách vydrží zděný dům opravdu hodně. Pokud je například část domu zničena požárem, obnovení takové části bývá výrazně snazší, než u hořlavých materiálů jakým je například dřevo, kde se oheň šíří daleko rychleji a zničí tak podstatně větší část domu. To samé platí i při povodních a záplavách. Je pravdou, že zdivo schne déle, ale naopak vlivem vody na dřevě mnohem rychleji vzniká plíseň, kterou odstraníte jen velmi těžko, pokud vůbec. Právě z těchto důvodů často od majitelů zděných domů uslyšíte, že se ve svém domě cítí opravdu bezpečně. A to nemluvíme o dalších přírodních rozmarech, které na stabilitu a materiál mají výrazný vliv, jako jsou prudké větry nebo silné bouřky.
3. Zapomeňte na drahé vytápění
Někdo může namítat, že vytápění v cihlovém domě patří k těm dražším, protože se díky cihlám dům zahřívá pomaleji. To už ovšem dávno není pravda. I zděné domy dnes splňují určitou energetickou náročnost. Můžete si tak dopřát zděný dům nízkoenergetický nebo rovnou pasivní. Naopak oproti jiným materiálům má zděný dům výborné akumulační schopnosti, což znamená zvýšenou stálost vnitřní teploty. Jakmile se dům vytopí, teplo se v místnostech drží ještě dlouho poté, co se v nich již netopí.
Za zmínku stojí i horké letní dny. Kdo si v nich zrovna nelibuje, najde ve svém zděném domě v tomto období příjemné útočiště.
4. Okna se nerosí, plíseň se netvoří
Někteří majitelé zděných domů mohou tvrdit, že se jim rosí okna. Při poslechu zkušeností od jiných majitelů domů, postavených z různých materiálů, zjistíte, že tento nešvar není rozhodně zaviněn cihlami. Ať už se jedná o jakýkoliv materiál, pro dosažení ideálních tepelných vlastností je důležité zpracování a výběr cihly, izolace (případně rekuperace), oken, vhodně zvolený zdroj tepla a v neposlední řadě stále dokola a oprávněně zdůrazňované správné větrání. To vše s ohledem na natočení, umístění a lokalitu, kde se dům nachází. Ve výsledku si tak můžete ve zděném domě užívat nízké náklady na topení, příjemné klima, suchá okna i stěny bez plísně a vlhkosti.
5. Slyšíte to ticho?
Klid a soukromí, luxus, který mohou svým majitelům dopřát právě zděné domy. Takové domy totiž disponují výbornými zvukovými vlastnostmi, jak mezi patry, tak zvenčí. Hluční sousedé, projíždějící auta, štěkající psi, to vše bude dokonale utlumeno za zdmi domu. Pakliže se rozhodnete pro patrový dům, v ničem vás neruší dění nad vaší hlavou. Ale platí to i naopak. Co je v domě, zůstane v domě. Nemusíte se tak vzdávat bujarých večírků, můžete si plně vychutnat své domácí kino nebo si zpívat v koupelně. Tuto nespornou výhodu ocení především ti, co mění byt za dům.
6. Stavíme svépomocí
Stavba na klíč je velmi pohodlná a rychlá. To je ale asi tak vše, co pozitivního může přinést, ačkoliv v případě rychlosti výstavby už některé firmy pokulhávají. Kdo chce ušetřit a získat kontrolu i volnou ruku nad stavbou domu, jednoznačně zvolí stavbu svépomocí. Sami si rozhodujete o změnách, které v průběhu stavby můžete pohodlně dělat. I když si na určité práce pozvete známé nebo místní firmu, máte větší kontrolu nad kvalitou odvedené práce i na použitém materiálu. A co je důležité, sami si při stavbě domu svépomocí ovlivníte investované peníze. Navíc vám konkrétně zděný dům dokonce odpustí nějaké ty nepatrné odchylky, kterých se snadno při stavbě můžete dopustit.
7. Je zděný dům drahý?
V dnešní době už tento mýtus rozhodně neplatí. Naopak, při takovém množství možností, při vhodně zvoleném materiálu, můžete ušetřit nemalé peníze. Samozřejmě i zde platí, že často vyšší investice na začátku v podobě kvalitních materiálů = nižší náklady na vytápění. V podstatě všeobecně, díky pevnému a odolnému materiálu, má zděný dům nižší nároky na údržbu i spotřebu energií.
Tak proč nezískat ještě víc, třeba formou akční slevy ve výši až 39 % na ověřené a oblíbené zdivo Porotherm. S tím už se dá hodně ušetřit, co říkáte?!
- PR článek -
Článek byl zobrazen 5301 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zděné domy
Xella – pomocník i dodavatel v jednom
Stavba pasivních domů už dávno není nic neobvyklého a každá běžná domácnost si v dnešní době může postavit moderní a úsporný dům. O tento standard se mimo jiné zasadil dnes již tradiční materiál – pórobeton. Tvárnice Ytong, které jsou z něj vyrobeny, přitom byly a jsou i dnes inovativním produktem.
Nízkoenergetický dům by měl mít jednoduchý tvar
Jestliže si chcete pořídit nízkoenergetický, nebo dokonce pasivní dům, pak musíte počítat s tím, že by měl mít co nejjednodušší tvar. Zapomeňte na nejrůznější výklenky, vikýře, arkýře a další zbytečnosti. Jednoduchost tvaru totiž velmi výrazně ovlivňuje energetickou náročnost domu.
Top dům - LIME 20 passive od firmy Hoffmann
Úspěch pasivního rodinného domu firmy Hoffmann SPRUCE 20 passive, který splňoval dotační podmínky pasivního energetického standardu v rámci programu Zelená úsporám SFŽP vedl i k vytvoření variantního řešení, domu LIME 20 passive, vhodného pro svou sedlovou střechu i do lokalit, kde by bylo problematické žádat o stavební povolení pro dům s rovnou střechou. Z toho plyne, že se jedná o domy s téměř identickými půdorysy prvního i druhého podlaží a rozdílnými exteriéry.
Menší rodinný dům NH 48 – dostupné bydlení pro 3 až 4 člennou rodinu
Malé rodinné domy a zejména bungalovy jsou velmi oblíbené pro svou cenovou dostupnost a také kompaktní tvar vhodný na jakýkoliv pozemek. Jednopodlažní bungalovy jsou vhodným bydlením také pro seniory nebo zdravotně postižené, kteří nemusí několikrát denně zdolávat schody. Takový je i dům NH 48 od firmy NeatHouses Dřevostavby.
Typový dům na přání
Nedaleko Brandýsa nad Labem, v obci Dřevčice, stojí vzorový rodinný dům firmy Tusco, s.r.o., která se specializuje především na realizace typových rodinných domů na klíč. Má jich v nabídce celou škálu, od přízemních bungalovů po podkrovní středně velké či velké domy. Ovšem označení „typový dům“ není v tomto případě, stejně jako u dalších domů z nabídky firmy zcela přesné.
Program Génius - nechte slunce platit hypotéku!
Už loňský veletrh FOR ARCH představil naprosto šokující novinku, kterou je program Génius společnosti Ekonomické stavby. „Přišli jsme na český trh s novým modelem financování, který můžeme opravdu nazvat jednoduše – geniální,“ říká David Mencl, ředitel společnosti Ekonomické stavby.
Výstavba pasivních cihlových domů má „zelenou“
O pasivních domech se v poslední době stále častěji mluví v souvislosti s cihlovými domy, protože je možné postavit je i z jednovrstvého zdiva, a to díky cihlám s integrovanou izolací. První takový dům v ČR postavila ze svých unikátních cihel Family 2in1 společnost HELUZ cihlářský průmysl v. o. s. a probíhající měření potvrzují vysokou kvalitu stavby. Otevírá se tak nová éra úsporného bydlení budoucnosti.
Dům roku 2014 s názvem MINERVA II od společnosti Hoffmann
Dům MINERVA II získal ocenění dle internetového hlasování v kategorii Katalogové masivní domy. Jeho nejvýraznějším architektonickým prvkem je středový rizalit zakončený štítem evokující fronton nezapře tímto prvkem i svým názvem inspiraci antickým Řeckem.