Kontejnerový dům - světový trend v bydlení!
21.02.2023
Plechové kontejnery používané pro přepravu nákladu jako váš moderní byt? Ale kdo by chtěl bydlet dobrovolně v kontejneru? Možná vy. Kontejnerový dům může nejprve znít trochu jako špatný vtip, ale je to opravdu jedna z možností, jak si zařídit nové a stylové bydlení. Nakonec váš dům po troše úprav nemusí vůbec jako kontejner vypadat.
Kontejnery zůstávají často po dovezení zboží z Asie do Evropy nebo USA nevyužité. Ekonomicky je nevýhodné převážet zpátky prázdné kontejnery, levnější bohužel bývá vyrobit zcela nové. A tak zůstávají na obou kontinentech v přebytečném množství. Proto je nabízejí přepravní společnosti k odkupu. Je o ně zájem, protože takový lodní kontejner má takřka neomezené možnosti využití i bez dodatečných úprav.
Výhoda kontejneru jako “stavebního kamene” pro kontejnerový dům je proto jeho pořizovací cena. Průměrně jeden kontejner vyjde na 45 000 Kč až 80 000 Kč, záleží na jeho stáří, opotřebení a velikosti. Šířka jednoho modulu je 2,4 metrů, délka bývá různá od cca 6 metrů do necelých 14 metrů.
Co udělat, aby plechová krabice byla vaším trvalým domovem, který budete milovat? Vsaďte především na kvalitní, pečlivě provedenou a extra silnou izolaci. Kontejner, který je vyrobený z plechu, velmi dobře vede teplo. V zimě by vám byla zima, v létě pak pořádné vedro. Uvnitř může změnami teplot začít kondenzovat voda, proto je důležité vyřešit i vnitřní izolaci. A aby vám dům přinesl radost, nepotřebujete, aby se začal pokrývat rzí.
Přepravní kontejner si nechal majitel přetvořit na tzv. home office na své zahradě. Foto: Eva Peters
Po těchto úpravách se vám ale malý vnitřní prostor kontejneru ještě zmenší a nejspíš se prohloubí i pocit jakési “nudle”. Ani ne 20 metrů čtverečních jednoho kontejneru není ale domov, o kterém se sní. Stačí popustit uzdu fantazii a dát dohromady několik kontejnerů - jsou z oceli, tedy strukturálně velmi pevné a dají se stavět nejen vedle sebe, ale i na sebe.
Váš nový dům různým kombinováním najednou získá rozměr velkého domu z klasických materiálů. Velice oblíbená bývá stavba ve tvaru písmene “U”. Když na kontejner zvenku použijete dřevěné obklady, nemusí nikdo ani poznat, co bylo základním stavebním kamenem. Pocit moderní dřevostavby ještě umocníte vhodným rozložením oken a dveří, které mohou kontejnerový dům skvěle provzdušnit.
Obytný prostor dává smysl protáhnout až na terasu. Taková terasa z dřevěných prken dá bydlení zcela nový rozměr. Stavba terasy přitom není vůbec složitá ani drahá. Z terasových prken ji zvládne postavit i průměrně zdatný člověk.
Přes léto můžete žít hlavně na terase s výhledem do okolí.
Vyřazené kontejnery se dají využít i pro bydlení. Obložené dřevem nejdou téměř rozeznat od standardních staveb. Autor: Amos Wheeler
Každý zásah a manipulace s kontejnery ale znamená růst nákladů na výstavbu. Doprava nebývá problém, vždyť byly i původně určené pro přepravu. Ale konečné umístění a skládání na sebe už může být náročnější a nejspíš se neobejdete bez jeřábu. Kontejnerový dům vyhrává ale rychlostí výstavby. Do dvou měsíců můžete bydlet!
Při výstavbě kontejnerového domu dbejte na prevenci - zbavte se původních dřevěných podlah a nátěru kontejneru. Dřevěné podlahy mohly být záměrně napuštěny toxickými pesticidy, které měly odradit potenciální škůdce před zkoumáním obsahu kontejneru. Při přepravě mohlo v kontejneru dojít k úniku nebezpečných látek a barvy použité na stěnách kontejneru mohly být také toxické, což pro samotnou přepravu není problém, ale pro bydlení už ano.
Banky nemají s financováním tohoto bydlení problém a dodavatelé kontejnerových domů mají i s touto otázkou své zkušenosti a mohou vám vhodnou banku doporučit. Podmínkou udělení hypotéky je, aby byla stavba spojena se zemí pomocí betonového pásu, desky nebo betonových patek. Za těchto podmínek je jasné, že je nezbytné vyřídit si stavební povolení. Do nákladů na bydlení si ještě připočítejte pozemek a jeho zasíťování, je-li potřeba.
„Pokud si na svém pozemku hodláte postavit kontejnerový dům nebo jakýkoliv jiný mobilní domek, jednoznačně bych doporučil zajít si na příslušný stavební úřad a informovat se, jestli je to v souladu s územním plánem,“ doplňuje Jan Boruta, jednatel srovnávače realitních makléřů FérMakléři.cz.
Základem pro tento dům je samozřejmě také kontejner. Foto: Tiny House Listings
Pokud máte rádi změnu a v jednom místě vás to po určité době začne nudit, kontejnerový dům může být ideální partner k vašemu cestování. Pokud si kontejnerové bydlení hned v úvodu uzpůsobíte stěhovavému způsobu života, můžete si jej vzít s sebou.
Výhody kontejnerového domu v kostce:
- netradiční vzhled,
- rychlá realizace stavby (do 8 týdnů můžete mít vše hotové),
- možnost přestěhování spolu s domem,
- nízké počáteční náklady na bydlení (do 60 000 Kč za jeden kontejner, hrubá stavba je tak za několik set tisíc korun),
- ekologický aspekt - upcycling nepoužívaných kontejnerů.
Dům z kontejnerů může sloužit k trvalému bydlení ale i jako chata, víkendový dům nebo letní "sídlo". Foto: Cocoon Modules
Nevýhody kontejnerového domu v kostce:
- potřeba kvalitní a silné izolace,
- problém s vyšší vnitřní vlhkostí,
- strmý růst nákladů na bydlení při složitější manipulaci a dopravě v průběhu stavby,
- dřevo na podlaze mohlo být ošetřeno toxickými látkami,
- barvy uvnitř kontejneru také mohly být použity toxické, nebo při přepravě mohlo dojít k úniku nebezpečné látky do kontejneru.
Kontejnery se dají využít ale i jinak než na stavbu kontejnerového domu. Logické je také jejich využití v podobě pouličního stánku pro rychlé občerstvení, nebo jako trafika, kancelář, sklady, a nebo jako kontejnerové buňky pro dělníky na stavbě. Vcelku zajímavé je i použití na bazén.
Kontejnerový dům využívaný jako zahradní domek. Foto: Econtainers
Je kontejnerové bydlení levné, nebo nakonec není? Kontejnery jako takové jsou levné. Čeká vás ale množství úprav - podlahy, stěny, vyřezávání dveří a oken, zasíťování pozemku, izolace, fasáda, zařízení vnitřního vybavení. I přes tyto kroky se dostanete na cenu okolo 1 milionu za kontejnerový dům, a to je pořád příznivější, než za klasický dům.
Autor: Adam Borovský
Článek byl zobrazen 54832 krát.
Diskuze k článku
Josef | 26.09.2024 09:49:38
O kontejnerových domech jsem slyšel a uvažoval o něm, kvůli nízké pořizovací ceně, ale nakonec jsem zvolil mobilní dům, který mám postavený na zahradě. Vybral jsem si ho v Celoroční mobilní domy. Ve výsledku mě přijde lepší než kontejnerový dům, ale každý má jiné preference.
Nábytek do domu
Lucie | 19.10.2019 20:15:25
Máte doma nábytek dělaný od soukromníka, nebo z nějakého eshopu s nábytkem?
Prodej domu
Marek | 17.09.2019 16:30:06
Já jsem měla kontejnerový dům na zahrádce u Prahy, pak jsem se stěhoval, a podařilo se mi ho výhodně prodat před realitní kancelář Edox reality, která na něj našla kupce ve velice krátké době.
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Rodinné domy
Sleva 13% na dřevostavby od společnosti MS Haus
Chystáte letos stavbu rodinného domku? Nechte si ho postavit se slevou! Chcete-li investovat do dřevostavby, můžete využít profesionálních služeb stavební společnosti MS Haus s.r.o, která letos slaví 13. narozeniny. Jako dárek si pro své zákazníky připravila atraktivní slevovou nabídku ve výši 13 %*.
Jaké (ne)výhody přináší bydlení v bungalovu?
Přemýšlíte o bydlení v bungalovu? Líbí se vám tento „americký“ styl? Pak je následující článek přímo pro vás, protože vám objasníme zjevné i skryté výhody a nevýhody tohoto přízemního domku.
Rodinný dům LIME 20 passive od firmy Hoffmann
Úspěch pasivního rodinného domu firmy Hoffmann SPRUCE 20 passive byl impulsem k vytvoření variantního řešení, domu LIME 20 passive, vhodného pro svou sedlovou střechu i do lokalit, kde by bylo problematické žádat o stavební povolení pro dům s rovnou střechou. Z toho plyne, že se jedná o domy s téměř identickými půdorysy prvního i druhého podlaží a rozdílnými exteriéry.
Stavební řízení v kostce
Plánujete stavbu rodinného domku či jste se pouze rozhodli pro rekonstrukci stávajícího bydlení? Bojíte se nepříjemného a zdlouhavého vyřizování stavebního povolení? Nemusíte, zde je pár praktických rad, jak na to. Snad se vám tím celý proces alespoň trochu usnadní.
Dny otevřených dveří ve více než 80 pasivních domech pro celé ČR
Chtěli byste vidět, jak se žije majitelům v jejich pasivních domech? Jak vypadá pasivní bytový dům nebo pasivní škola? O tomto víkendu budete mít přiležitost. Koná se totiž 11. ročník mezinárodních Dní otevřených pasivních domů.
Bramac Cool horko během léta do podkroví nepustí
Výrobce betonových a keramických střešních tašek Bramac přichází s vlastním systémem Bramac Cool, který zabraňuje přehřívání podkrovních místností v horkých letních dnech. Jde o komplexní řešení střešního pláště, jehož jednotlivé složky zabraňují pronikání tepla, aniž by přitom ztrácely svou izolační schopnost.
Jak vybrat systém pro inteligentní dům?
Inteligentní dům je, když… Když se veškerá rutinní, byť důležitá činnost může naprogramovat tak, že ji za nás provádí technika. Technika za nás hlídá zabezpečovací zařízení, zavlažuje zahradu, kontroluje spuštění či vypnutí elektrických spotřebičů, řídí automatickou regulaci topení, ovládá žaluzie, stmívače, probouzí nás ráno příjemnou hudbou místo ostrého zvuku budíku…
Novinka – rodinný dům NH 51 je bungalov 4+1 za skvělou cenu
Firma NeatHouses, která se zabývá výstavbou dřevostaveb, přichází s novým rodinným domem NH 51, který reflektuje současnou poptávku klientů. Jedná se o menší bungalov pro 4 člennou rodinu, kde má každý člen rodiny svůj pokoj a zároveň je v domě dostatečně velký společenský prostor.