Pasivní nebo nízkoenergetický dům
14.06.2006
Úsporný dům je často zmiňované téma. Chtěli byste být šetrní k vlastní peněžence i k přírodě, ale nevíte, jaký typ domu si vybrat? Rozdíly mezi jednotlivými typy bydlení jsou hlavně ve spotřebě energie.
Nízkoenergetické bydlení volí nejčastěji ti, kteří chtějí svým rozhodnutím přispět ke zkvalitnění životního prostředí a přes vyšší pořizovací náklady také šetřit při provozu domu. Nízkoenergetické a pasivní domy patří do skupiny energeticky efektivních staveb. Technologie výstavby i materiál mohou být různé, většinou se upřednostňují materiály z obnovitelných zdrojů. Energeticky efektivní bydlení se netýká pouze rodinných domů, i když v našich podmínkách je představa nízkoenergetického bytového domu zatím spíše úsměvná. Rozvoj v této oblasti nás teprve čeká.
Kategorie bydlení dle spotřeby energie
Česká republika i vzhledem k historickému vývoji a vztahu k přírodě v minulých letech není kolébkou energeticky efektivních staveb. Zeměmi, kde mají tyto stavby tradici i velikou masu přívrženců, jsou naši sousedé – Německo a Rakousko. Jen pro srovnání: běžné stavby 20. a 21. století se řadí svou spotřebou energie 250 kWh na metr čtvereční do kategorie a. Snížení spotřeby energie lze docílit dodatečnými investicemi – nákupem tepelného čerpadla, solárních kolektorů, izolace apod. Pomocí těchto investic se může stavba zařadit do kategorie b se 130 kWh na metr čtvereční. Poslední kategorií před těmi nízkoenergetickými je c s hodnotou spotřeby energie do 70 kWh na metr čtvereční.
Nízkoenergetické kategorie označované jako d, e a f mají hodnoty spotřeby energie pod 50 kWh na metr čtvereční. Rozdíly mezi nimi spočívají v tloušťce izolace a kvalitě tepelně izolačních oken a dveří. Společným jmenovatelem všech nízkoenergetických kategorií je systém řízeného větrání s rekuperací, který se pojí s poněkud vyšší investicí. Pokud ale srovnáte spotřebu energie u „běžného“ domu kategorie a a nízkoenergetického v kategorii f, zjistíte že spotřeba energie na metr čtvereční může být až 16 krát nižší. Je potom velký rozdíl, zda za vytápění a ohřev vody zaplatíte 40 tisíc korun ročně nebo třeba jen 2 500 korun za rok.
Systému řízeného větrání s rekuperací jsme věnovali samostatný článek (Komfortní systém vytápění a větrání), připomeňme jen, že větrací jednotka ve výměníku ohřívá teplem vydýchaného odcházejícího vzduchu čerstvý vzduch zvenku. Zásadním rozdílem mezi pasivním a nízkoenergetickým domem je spotřeba tepelné energie během roku. U nízkoenergetického je to do 50 kWh za metr čtvereční a u pasivního potom 15 kWh za metr čtvereční. Pasivní domy nemají žádný vytápěcí systém, který by aktivně vyráběl teplo (kotel, elektrické přimotopy, apod.). Využívá pasivní sluneční energii, teplo produkované obyvateli domu a spotřebiči a teplovzdušné vytápění. Pro případ dlouhotrvající zimy může být v domě instalován záložní zdroj (např. kamna na biomasu). Klíčová při stavbě pasivního domu je samozřejmě izolace, vzduchotěsnost a větrotěsnost obvodového pláště i dveří a oken, aby se minimalizovaly úniky tepla. K únikům nemusí docházet ani při větrání, protože díky rekuperaci je přívod čerstvého vzduchu dostatečný.
Případné nedostatky pasivního domu je nutné odhalit co nejdříve pomocí speciálních testů (termovize, tlakování). Život v pasivním domě neznamená pouze úsporu nákladů na vytápění, ale také život v souladu s přírodou, příjemné klima v domě a minimalizaci zdravotních problémů, které vznikají průvanem, rozdílem teplot v jednotlivých místnostech, plísněmi apod. Ceny pasivních domů v zahraničí se nijak výrazně neliší od běžného bydlení. U nás zatím stále rozdíly jsou také v důsledku dovozu některých technologií a materiálů od našich západních sousedů.
Foto: archiv firmy Mittermayr
Články s podobnou tématikou
Zemní plyn nebo tepelné čerpadlo?
Výběr projektu rodinného domu
Co je to pasivní dům?
Solární nízkoenergetické domy
Teplo, které se nevyčerpá
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Developerské firmy
Projekty a katalogy rodinných domů
Stavební firmy
Článek byl zobrazen 13881 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Rodinné domy

Nepodceňujte pojištění domácnosti a nemovitosti
Přírodní živly si s osudy lidí zahrávají od nepaměti a nejinak je tomu i dnes. Kvůli velké vodě nebo ohni se můžeme ze dne na den ocitnout bez střechy nad hlavou. Z toho důvodu je dobré pojistit si domácnost nebo nemovitost, ideálně obojí, a ochránit tak náš domov před možnými riziky. Ochránit můžeme nejen své movité věci, ale také celý dům, stačí si jen vybrat správné pojištění.

Nový dům se slevou až 42 %
Stavíte? Plánujete stavbu rodinného domu? Dům postavený z cihel Porotherm vyhoví i nejnáročnějším standardům nízkoenergetického bydlení. Neváhejte a využijte aktuální slevové akce!

Srovnání hypoték – jak si vybrat tu nejvýhodnější hypotéku?
Kupujete byt či dům a rozhodli jste se jej financovat hypotékou? Pravděpodobně tak obcházíte banky a zjišťujete, která vám poskytne ten nejvýhodnější hypoteční úvěr. Ušetřit drahocenný čas můžete tím, že si nabídku hypoték jednotlivých bank porovnáte online na hypoteční kalkulačce. Získáte tak nezávislé a zcela objektivní srovnání hypoték všech bank.

Projekty rodinných domů pro moderní a ekonomické bydlení
Hledáte moderní a úsporné bydlení z tradičních materiálů, které by bylo dostupné v rozumné cenové hladině? V dnešní době nic jednoduchého, ale pokud se se svými požadavky obrátíte na firmu PROwi, může se z vašeho snu stát realita. Cesta k novému a lepšímu bydlení začíná výběrem toho správného domu – a že je u firmy PROwi z čeho vybírat!

Top dům - LIME 20 passive od firmy Hoffmann
Úspěch pasivního rodinného domu firmy Hoffmann SPRUCE 20 passive, který splňoval dotační podmínky pasivního energetického standardu v rámci programu Zelená úsporám SFŽP vedl i k vytvoření variantního řešení, domu LIME 20 passive, vhodného pro svou sedlovou střechu i do lokalit, kde by bylo problematické žádat o stavební povolení pro dům s rovnou střechou. Z toho plyne, že se jedná o domy s téměř identickými půdorysy prvního i druhého podlaží a rozdílnými exteriéry.

Pojistné plnění v časových nebo v nových cenách? Posviťme si na pojištění majetku
Že vůbec nevíte o existenci takových rozdílů? Nejste jediní a mnoho z nás si podobných detailů v pojistné smlouvě ani nevšimne. Podívejte se s námi na zoubek těmto nejasnostem, které ve vás mohou při pročítání pojistných smluv vyvolat mnoho otazníků.

Bydlení v dřevostavbě – návštěva v rodinném domě na Bruntálsku
Tentokrát jsme navštívili pana Pavla, který žije již šest let i se svou pětičlennou rodinou v rodinném domě na Bruntálsku. Jak se jim bydlí v typové dřevostavbě uprostřed přírody?

Extrémně úsporný dům Maple 20 passive potřebuje na vytápění jen 17 kWh/m2 za celý rok
Maple 20 passive, to je moderní a stavebně jednoduchý objekt s netradičně řešeným schodištěm, ale s jasně čitelnými architektonickými rysy. Tutéž čitelnost lze vysledovat take v jeho půdoryse, kdy je kladen důraz na orientaci dispozice domu ke světovým stranám a z nich vyplývajícího využití energetické efektivity přírodních zdrojů, které se stává trendem naší doby.