Bezdrátové GSM alarmy vynikají především jednoduchou instalací
29.07.2014
Kvalitní zabezpečení domu či bytu zajistí elektronické zabezpečovací systémy. Ty jsou nejlepší ochranou před zloději a vandaly a pomohou spolehlivě ochránit náš majetek. Zabezpečovací systémy si můžete pořídit v klasické kabelové, ale také v bezdrátové (radiové) variantě. Jaké mají výhody a v čem se GSM alarmy od těch klasických liší?
U elektronických zabezpečovacích systémů (EZS) si dnes můžeme vybrat, jestli chceme zařízení klasické nebo bezdrátové. Každá varianta má své výhody a nevýhody. To, jak budou jednotlivé varianty spolehlivé a bezpečné se odvíjí od konkrétního typu výrobku. Obecně se traduje, že klasické EZS jsou určeny pro vyšší rizika, ale nejnovější modely bezdrátových systémů již splňují veškeré evropské normy a svou kvalitou a spolehlivostí tak předčí i mnohé klasické systémy. Záleží tedy na vás, čemu dáte přednost.
Klasické prvky EZS jsou mezi sebou propojeny pomocí kabelů, kterými se přenáší jak napájecí napětí, tak i veškeré informace. Vzhledem k tomu, že je alarm a kamerový systém napojen na elektrický rozvod v domě či bytě, nepotřebují se v něm měnit baterie. Nevýhodou klasických kabelových systémů je náročnější instalace spojená s nutností zabudování kabelů v interiéru, které jsou skryty v instalačních lištách.
Bezdrátové zabezpečovací systémy, tzv. GSM alarmy využívají komunikace přes GSM síť, tedy fungují na stejném principu jako mobilní telefony. Alarmy mezi sebou komunikují rádiově, obvykle na kmitočtu 433MHz, 315MHz či 868MHz. Centrála GSM alarmu je napájena ze síťového adaptéru, je tedy nutný přívod elektřiny. Bezdrátové čidla jsou zase napájena buď 9V bateriemi, nebo tužkovými bateriemi, magnetické dveřní kontakty obvykle 12V bateriemi typu 23A. Pokud se tedy rozhodnete pro bezdrátové alarmy, nesmíte zapomínat včas a pravidelně měnit či dobíjet baterie. Bezdrátové GSM alarmy mají tu výhodu, že jejich instalace je rychlá, čistá a levná. Navíc v případě, že byste se chtěli přestěhovat, vezmete si zabezpečovací systém jednoduše s sebou, do nového místa bydliště.
Bezdrátový alarm s GSM. Foto: ezsystem.cz
Funkce bezdrátových zabezpečovacích systémů
GSM alarmy spadají do kategorie tzv. tichých alarmů, tedy takových alarmů, které nedokážou přímo zabránit vloupání. Jejich hlavním úkolem je předání informací o vloupání a jiném narušení objektu okamžitě jeho majiteli, nebo jiným osobám. Když jednotlivá čidla detekují napadení objektu, požár, únik plynu, nebo jinou mimořádnou situaci, systém odešle informační SMS zprávu na přednastavené telefonní číslo, nebo čísla, případně na pult centrální ochrany. Majitel daného objektu má tak vždy informace o dění ve svém domově a nezáleží na tom, jestli se momentálně nachází v jiném městě, nebo zemi. Na něm pak záleží, jaký zvolí další postup.
Složení bezdrátového GSM alarmu:
Centrální jednotka
Bezdrátový EZS se skládá z centrální jednotky zabezpečovacího systému, která je jakýmsi „mozkem“ s vestavěným GSM komunikátorem, jež umožňuje odesílání SMS zpráv případně vytáčení přednastavených čísel. Aby byla komunikace umožněna, je třeba do centrální jednotky umístit SIM kartu, tak jako je tomu u mobilních telefonů. Centrální jednotka, která může obsahovat displej a klávesnici, přijímá v pravidelných intervalech signály z bezdrátových čidel, jež jsou po střeženém objektu rozmístěny. V případě, že zaznamená narušení objektu, může spustit sirénu a začne odesílat SMS na přednastavená telefonní čísla, případně může na tato čísla i volat.
GSM alarm LCD GSM Guard 2 Premium firmy GSM Alarmy obsahuje centrální jednotku s LCD displejem, 5 pohybových čidel, 9 magnetických spínačů a 2 požárních hlásičů. Sada dokáže zabezpečit i větší rodinný dům nebo kancelářšké prostory.
Ovladače
Další nezbytnou součástí GSM alarmu jsou ovladače obvykle ve formě bezdrátové klíčenky. Zajišťovat a odjišťovat alarm je možné také přes SMS zprávy, v nichž bude zadán kód pro odjištění, nebo zajištění centrály. Odjištění nebo zajištění lze samozřejmě provést také přímo na klávesnici centrály.
Siréna
Když dojde k vyhlášení poplachu, přijme siréna z centrály signál a tím se spustí. Může pomoci vyplašit zloděje, případně upozornit sousedy na to, že se ve vašem bytě či domě něco děje. Ne vždy je však siréna využívána, vzhledem ke snaze pachatele chytit při činu a ne ho jen vyplašit.
Pohybové, neboli PIR čidlo
Pohybové čidlo dokáže v určitém dosahu zaznamenat pohyb tělesa s jinou teplotou, než má okolí. Tento typ čidla patří v současnosti mezi nejpoužívanější, co se týče ochrany vnitřních prostor. Do venkovního prostředí se však nehodí, protože by mohlo docházet ke vzniku falešných poplachů.
Magnetický spínač
Magnetický spínač či detektor se skládá z magnetu a řídící části - oddálením těchto dvou částí se spínač sepne. Tento prvek se používá zejména pro zabezpečení vstupních dveří a oken, které je možné doplnit také o detektory rozbití skla. Ty spustí alarm v případě, že zaznamenají charakteristický zvuk tříštění, případně i řezání skla.
Požární hlásič
Pokud čidlo zaznamená byť jen slabé zakouření objektu, spustí se alarm. Požární hlásič není vhodné používat v prostorách, kde zakouření hrozí, jde zejména o kuchyně, místnosti, v nichž se kouří, nebo prostory s lokálním topidlem na tuhá paliva.
Hlásič plynu
Do prostor, kde hrozí riziko úniku hořlavého plynu, se umisťuje detektor hořlavých plynů. Ten aktivuje GSM alarm v případě, že zaznamená i nepatrný únik plynu, což je velmi důležité z hlediska bezpečnosti, protože tím předejdeme požáru, nebo výbuchu.
Opakovač
Opakovač neboli anglicky „repeater“ je v podstatě zesilovačem signálu z bezdrátových čidel GSM alarmu. Dokáže přenést signál z bezdrátových čidel na volném prostoru až do vzdálenosti několika kilometrů.
Napájení bezdrátových EZS
K napájení centrály slouží běžně síťový napájecí zdroj, tedy adaptér do zásuvky. V centrále kvalitních zabezpečovacích zařízení nechybí ani vestavěný akumulátor, který dokáže centrálu udržet v činnosti i v případě výpadku napájení a to po dobu několika hodin. Akumulátor se průběžně nabíjí, aby byl vždy připraven posloužit. Bezdrátová čidla jsou pak obvykle napájená z běžných baterií. Jedinou výjimku představuje hlásič úniku plynu, který vzhledem ke své konstrukci vyžaduje napájení ze zásuvky.
Ostrovní GSM alarm
Dnes již existují takové EZS systémy, které dokážou pracovat i bez napájení sítě. Jedná se o tzv. ostrovní GSM alarmy, které jsou specifickým typem EZS. Z integrovaného akumulátoru je možné jej napájet po delší dobu – pokud jde o malý akumulátor, postačí na několik měsíců, v případě většího akumulátoru (cca 35Ah) funguje ostrovní GSM alarm i více než jeden rok. Pro možnost napájení se dá kombinovat malý akumulátor s malým fotovoltaickým panelem. Tímto způsobem se napájecí systém stane naprosto bezúdržbovým a zcela nezávislým na elektrickém proudu. Moderní ostrovní GSM alarmy mají široké možnosti využití, dokážou spolehlivě ochránit objekty, v nichž není zaveden elektrický proud, nebo se zapíná jen při návštěvě objektu – jde například o chaty, chalupy a další rekreační objekty.
Instalace GSM alarmu
Bezdrátové zabezpečovací systémy představují rychlý a jednoduchý způsob zabezpečení domu či bytu. Jejich instalace spočívá v rozmístění detektorů (bezdrátových čidel) po objektu a ve vložení běžné telefonní SIM karty do centrály GSM alarmu. Většina GSM alarmů spolupracuje se SIM kartami všech operátorů, ale vždy je dobré si před nákupem alarmu ověřit, zda daný typ spolupracuje se SIM kartou mobilního operátora, kterou chcete využít. Využívat je možné paušální i dobíjecí SIM kartu. Na SIM kartě je třeba si uložit telefonní čísla, na která má GSM alarm odesílat případné informace o dění v domě. Právě jednoduchá instalace a obsluha alarmu pomocí bezdrátových ovladačů patří mezi další přednosti bezdrátových elektronických zařízení. Pouhým stiskem tlačítka na ovladači je pak možné systém aktivovat nebo deaktivovat. Na dálku lze pak systém deaktivovat pomocí SMS zprávy v určitém tvaru.
- jap -
Další články z rubriky
Jak správně zabezpečit sklep? Většinu zámků zloděj překoná do 3 minut!
Dokonalé zabezpečení a správné pojištění – jediná ochrana proti vloupání
Opravdu potřebujeme elektronické zabezpečení domácnosti?
Bezpečnostní zámky a vložky pro lepší ochranu majetku
Článek byl zobrazen 20104 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zabezpečovací a protipožární zařízení
Špionážní kamera – praktický prostředek pro zabezpečení vaší domácnosti
Každý rozumný člověk střeží své zdraví a majetek. Ne vždycky ale může být každý osobně ochráncem svého bytu, domu, pozemku nebo kanceláře. Mnohokrát zůstávají tyto objekty prázdné a nabízejí tak zlodějům a vandalům možnost se tady do sytosti vybít. Tajná kamera je ideálním prostředkem, jak se tomu vyhnout a zůstat i tisíce kilometrů daleko v klidu.
Jaký bezdrátový domovní zvonek vybrat - do zásuvky nebo na baterie?
Nabídka bezdrátových zvonků je v dnešní době široká, ale jak vybrat takový, který vám bude nejlépe vyhovovat? Jaké výhody má zvonek fungující na baterie a kdy je lepší použít zvonek s připojením do zásuvky?
Ocelové zárubně – konstrukční novinky od firmy MONTKOV, spol. s r.o.
V posledních letech se do interiérů obytných objektů i kancelářských prostor dostávají ve stále větší míře dveře v provedení bez polodrážky. Tyto dveře působí v místnosti nevšedním dojmem, mají ale svá specifika. V tomto příspěvku však bude pozornost obrácena jiným směrem, a to na zajištění podmínek, aby při používání dveří nedošlo k poškození zárubně vlivem vlastního zavírání dveří.
Jak zabezpečit obydlí před odjezdem na dovolenou
Prázdniny jsou tady a s nimi i nárůst počtu zlodějů, kteří si už mnou ruce nad množstvím na několik dnů až týdnů opuštěných bytů a domků. Jak se před nechtěnou a nevítanou návštěvou chránit a jaká preventivní opatření před odjezdem na dovolenou učinit?
Tipy pro zabezpečení vašeho domu či bytu
Sezóna letních dovolených je ještě stále daleko, ale již nyní byste měli přemýšlet, jak svůj byt či dům co nejlépe zabezpečit před zloději. Jen za letošní leden totiž policejní statistiky zaznamenaly více než pět tisíc vloupání. Žně potom zlodějům nastávají v době letních prázdin a dovolených. Bohužel ani sebelepší opatření proti zlodějům nejsou stoprocentně účinná. Přesto lze pravděpodobnost vykradeného bytu alespoň výrazně snížit. Ptáte se jak?
Stop nezvaným návštěvám - získejte přehled díky bezpečnostnímu videotelefonu
Pokud chcete kvalitně zabezpečit váš dům či byt a tím ochránit sebe a svou rodinu, spolehněte se i na jiné pomocníky, než jen bezpečnostní zámky nebo alarmy. Skvělým pomocníkem a ochráncem může být i dveřní videotelefon, který vám pomůže z bezpečí domova poznat, kdo k vám jde nebo kdo se kolem vašeho vchodu potuloval. Jak takové videotelefony fungují a na co se při jejich koupi zaměřit?
10x ano pro inteligentní domácnost
Kdo z vás by nechtěl po víkendu přijet domů bez starostí o nastavení topení a příjemnou teplotu? Nemuset se starat o stav oken, stínící techniky, dveří, garáže, vjezdové brány a dalších zařízení. Snad každý, protože přesně tyto “drobnosti“ nám denně nenápadně užírají volný čas i energii, které bychom mohli investovat do rodiny nebo zálib.
Bezpečnostní mříže jsou dokonalou ochranou majetku
Bezpečnostní prvky jsou nezbytnou součástí každého rezidenčního i komerčního objektu. Mnohdy vás ale ani alarm, kamery či hlídací pes neuchrání před zloději a vandaly. A tak přichází na řadu pořádný kus kovu - bezpečnostní mříž, kterou ocení a docení nejen majitelé obchodů, ale také všichni chataři, majitelé rodinných domů, garáží i přízemních balkónů.