Vloupání. Už se vám to stalo? Chraňte se!
27.09.2007
Zabezpečovací systém je nezbytností pro téměř každý rodinný dům. Začnete se věnovat zabezpečení svého domu až poté, co jste vykradeni? Pojišťovna vám nikdy neuhradí neodbytný pocit narušeného soukromí a psychickou újmu. Stane se vám někdy, že se sami doma bojíte? Připojením alarmu na bezpečnostní agenturu, která zajistí okamžitý profesionální zásah, ochráníte nejen majetek, ale i sebe a své blízké.
Paní Jitka zažila své první vloupání ještě v době, kdy bydlela v malém bytě na pražském sídlišti Prosek. Když po návratu z práce našla vylomené dveře, sevřelo se jí srdce a úzkostí nemohla ani dýchat. Okamžitě jí hlavou začaly vířit desítky myšlenek – co všechno se mohlo stát? Co když je zloděj ještě vevnitř? Co se stalo s kocourem? Uvidím dnešní film v televizi? Proč si vybrali zrovna nás? Kolik jsem vlastně doma měla peněz? Viděl zloděj to neumyté nádobí v dřezu? A co si o tom budou myslet policisté? Co jestli ukradli fotky babičky? Hodina do příjezdu Policie byla jednou z nejhorších v Jitčině životě. A když ji policisté pustili dovnitř, našla úděsný nepořádek – všechny skříně otevřené, věci vysypané ven, knihy vyházené z knihovny na velikou hromadu. Pachatel si zřejmě liboval i v nesmyslném vandalismu, protože rozbil zrcadla i skleněné výplně dveří a propálil koberec. Nejhorší byly výkaly v posteli. „Byt jsem uklízela celý víkend, tak vygruntováno jsem neměla asi nikdy,“ říká Jitka. „Přesto vždy, když jsem zavřela oči, viděla jsem ten strašný nepořádek. Dokonce jsem donutila manžela, aby mi na šuplík s mým spodním prádlem namontoval zámek, ten pocit, že se v něm ten zloděj přehraboval mi působil až fyzickou nevolnost. Taky domů z práce jsem již nechvátala tak jako dřív, vždy jsem se snažila si najít nějaký program, aby domů přišel manžel přede mnou.“ Jitce se narodily děti a na parcele, kterou manžel podědil, si postavili patrový rodinný domek.
Počítat s instalací zabezpečovacího systému se vyplatí již od projektu domu. Nic není ztraceno ani při větší rekonstrukci nebo ve fázi dokončování hrubé stavby. Kabelové rozvody by měly být nataženy před nahozením omítky, aby se předešlo zbytečnému sekání. Při kabeláži se již téměř výhradně používají jednoduché plastové příchytky, které se do zdi připevňují jedním šroubem. Instalace kabelových rozvodů je tak rychlejší, čistší a přesnější než při používání sádry. Velké množství stavebníků si vzpomene na zabezpečení až v době, kdy je stavba před dokončením a začne se z ní ztrácet drahý materiál jako je sanita, kotle, okapy apod. V té době by již měl být zabezpečovací systém dávno v provozu.
Elektronická zabezpečovací signalizace nabízí i bezdrátová řešení. Ta jsou vhodná pro domy, kde jsou již hotové interiéry – montáž je rychlá a čistá, obejde se bez sekání omítek a jiných zásahů do interiéru. V poslední době již neplatí, že bezdrátová řešení jsou dražší než drátová, protože vyšší cena komponent je vyrovnána nižší pracností při instalaci. Nevýhodami bezdrátových systémů je malý výběr mezi jednotlivými detektory a nutnost měnit baterie v jednotlivých detektorech. Ústředna uživatele na slábnoucí baterie zavčas upozorní, životnost baterií se pohybuje od jednoho do čtyř let.
Určení správného rozsahu zabezpečení lze ponechat na odborném projektantovi, který by se měl vždy řídit technickou normou. Technická norma stanovuje požadovaný rozsah pro čtyři stupně zabezpečení, kde pro rodinné domy přicházejí v úvahu jen nejnižší dva. Pro stupeň zabezpečení I určený pro objekty s nízkým rizikem norma vyžaduje detekci otevření vstupu do objektu (tedy otevření dveří nebo garážových vrat, kde je ovládací klávesnice systému) a dále detekci pohybu prostorovými detektory v chodbách. Norma dále doporučuje i detekci pohybu v jednotlivých místnostech. Pro rodinný dům je vhodné i v minimální variantě osadit prostorové detektory ve všech obytných místnostech v přízemí a ovládací klávesnici do patra domu pro snadné ovládání režimu tzv. nočního střežení, který umožňuje střežení přízemí domu v době, kdy jeho obyvatelé spí v ložnicích v patře. Pro stupeň zabezpečení II, který je určen pro objekty s nízkými a středními riziky již norma vyžaduje prostorové detektory ve všech místnostech a detekci otevření všech oken.
Hlavní funkcí elektronické zabezpečovací signalizace je vyhlášení poplachu v případě napadení střeženého prostoru. Systém je řízen ústřednou, která shromažďuje a vyhodnocuje informace z jednotlivých detektorů. Při vyhlášení poplachu se aktivují sirény vně i uvnitř objektu. Informace o poplachu je zpravidla přenášena na pult centralizované ochrany, který zajistí okamžitou kontrolu napadeného objektu. Uživatel ovládá celý systém pomocí jednoduché klávesnice. Základem elektronického zabezpečovacího systému jsou pohybové (též prostorové) detektory, které reagují na změny v infračerveném záření ve svém zorném poli; setkat se lze i s prostorovými detektory s duální detekcí, které kromě změn v teplotě sledují i pohyb objektů na základě mikrovlnné detekce. Velmi jednoduchým čidlem je magnetický kontakt, který reaguje na otevření dveří a oken; vyrábí se i v tzv. zapuštěné variantě, kdy je magnet zadlabán v okně nebo dveřích. Jako náhrada nebo doplněk magnetických kontaktů se používají detektory tříštění skla s duální detekcí, které reagují na frekvenci zvuku tříštění skla upnutého v okenním rámu a současně vzniklou tlakovou vlnu. V současné době jsou značně žhavým tématem požární detektory, obvykle s optickou detekcí kouře, kdy se zvažuje jejich povinná instalace ve všech nově stavěných domech.
Připojení elektronické zabezpečovací signalizace na pult centralizované ochrany by mělo být samozřejmostí. Své o tom ví i paní Jitka. Po traumatických zážitcích s vyloupením sídlištního bytu ve svém novém domě kousek za Prahou již zabezpečení nepodcenili. Přesto se nevyhnula dalšímu setkání s domovním vloupáním. Ten den byla paní Jitka s malou dcerou sama, protože manžel služebně odjel na druhý konec republiky. Při plení zahrádky ji z ničeho nic přepadlo neurčité znepokojení. Když se z vnitřku domu ozvalo několik hlasitých zvuků, na nic nečekala, popadla dcerku a dala se na úprk do sousední zahrady. Odtamtud zmáčkla přenosné panik tlačítko, což je šikovná malá věcička do kapsy, bezdrátově připojená k ústředně zabezpečovacího systému. Po jejím zmáčknutí je vyhlášen tísňový poplach, při kterém se nerozhoukají sirény, ale informace o něm je přenesena na pult centralizované ochrany. Zásahová skupina bezpečnostní agentury dorazila na místo během pár minut, našli však již jen pozotvírané dveře. Vyplašený zloděj stačil uniknout. Pracovníci zásahové skupiny podle pokynů paní Jitky pečlivě prohledali celý dům, aby se ujistili, že dům je opravdu bezpečný. Policii paní Jitka nakonec žádnou škodu nenahlásila – zloděj stačil sebrat jen dvoje starší boty z předsíně. „Nikdy by mě nenapadlo, kam až sahá drzost zlodějů,“ říká paní Jitka, „ale je pravda, že branka u plotu není moc vysoká, a když jdu na zahradu jen na chvilku, zapomenu někdy zavřít dveře do domu. Co ale nezapomenu nikdy, když jsem doma jen s malou, je brát si sebou panik tlačítko, to je taková moje jistota. Když jsem jej tehdy zmáčkla, ještě jsem raději volala na pult centralizované ochrany, abych se ujistila, že vše funguje. Operátorka ujistila, že zásahové vozidlo je již na cestě až do jeho příjezdu mě uklidňovala. Jednání všech pracovníků pultu centralizované ochrany bylo maximálně profesionální, rychlé a vstřícné.“
Jak pult centralizované ochrany funguje? Operátoři pultu centralizované ochrany nepřetržitě vyhodnocují zprávy přicházející z jednotlivých elektronických zabezpečovacích systémů. V případě přijetí zprávy o poplachu vysílá operátor okamžitě zásahovou skupinu ke kontrole objektu. O výsledku kontroly je informován majitel nebo uživatel. Pokud je objekt napaden, zásahová skupina usiluje o zadržení pachatele a operátor přivolá policii. Poté zásahová skupina objekt střeží, dokud jej majitel nepřevezme, zadržený pachatel je předán policii.
Pult centralizované ochrany výrazně zvyšuje funkci zabezpečovacího systému. Nejen že zajistí okamžitou profesionální reakci v případě napadení objektu 24 hodin denně a 365 dní v roce. Operátor navíc informuje majitele nebo servisní firmu o dlouhodobých výpadcích elektrické energie nebo poruchových stavech systému. Váš domov je tak stále v bezpečí.
Kontakt:
SV-AGENCY
Praha - centrála
Sinkulova 40, 140 00 Praha 4
www.svagency.cz
info@svagency.cz
tel.: 244 020 111
fax: 244 020 441
pobočka Teplice
Masarykova 24, 415 01 Teplice
pobočka Louny
Husova 605, 440 01 Louny
pobočka Morava
Žerotínova 36, 787 01 Šumperk
- PR článek -
Článek byl zobrazen 14720 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouUmělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.
Další články na téma Zabezpečovací a protipožární zařízení
Nové bezpečnostní dveře za jeden den – je to možné?
Ano je, firma MONTKOV, která se již 30 let zabývá výrobou stavebních konstrukčních prvků, dokáže provést výměnu nevyhovujících vstupních bytových dveří za dveře nové, bezpečnostní, v průběhu jednoho dne, a to i v obývaném bytě. Základem je dobrá předchozí příprava, zkušenosti a odpovídající produkt.
Co zvážit při výběru vchodových dveří do domu
Přemýšlíte nad koupí nových vchodových dveří do domu, ale nevíte, podle čeho se rozhodnout a co všechno při výběru zvážit? Nebojte, není to žádná věda. Ty nejdůležitější aspekty, na které se zaměřit, najdete v našem článku.
Jak sladit dveře s celkovým pojetím interiéru a exteriéru
Hlavním úkolem bezpečnostních dveří je vytvořit obtížně překonatelnou překážku nezvaným hostům na vstupu do našeho objektu. Nezanedbatelný je ovšem také estetický vzhled dveří, neboť jejich design dotváří celkové pojetí interiéru i exteriéru. Výhodou dveří NEXT je v tomto směru možnost použít pro každou stranu dveří zcela rozdílný design, materiál nebo barvu.
Zabezpečte svou chalupu elektronicky
Trendem současné doby při ochraně nemovitosti je využití nejen standardního mechanického zabezpečení, ale také elektronických systémů. Důvody ke stále širšímu využití tohoto druhu zajištění jsou dva. Prvním je snaha co nejlépe zabezpečit majetek před nezvanými hosty, druhým pak skutečnost, že tyto systémy jsou v současné době snadno dostupné.
Ocelové zárubně pro požární uzávěry - součást nabídky firmy MONTKOV
Ocelové zárubně pro požární uzávěry? Proč mě to má zajímat? Co je na nich zvláštního? Takové nebo podobné otázky nás mohou napadnout, když v projektové dokumentaci pro stavbu rodinného domku nebo připravované rekonstrukci domu či bytu narazíme na skutečnost, že jsou v objektu definovány požární úseky, které od sebe musí být odděleny stanoveným způsobem a přitom musí být navzájem průchozí.
Stop nezvaným návštěvám - získejte přehled díky bezpečnostnímu videotelefonu
Pokud chcete kvalitně zabezpečit váš dům či byt a tím ochránit sebe a svou rodinu, spolehněte se i na jiné pomocníky, než jen bezpečnostní zámky nebo alarmy. Skvělým pomocníkem a ochráncem může být i dveřní videotelefon, který vám pomůže z bezpečí domova poznat, kdo k vám jde nebo kdo se kolem vašeho vchodu potuloval. Jak takové videotelefony fungují a na co se při jejich koupi zaměřit?
Pět klíčových faktorů pro vaše správné rozhodování při výběru bezpečnostních dveří
Dveře SHERLOCK jsou do projektu BEZPEČNÁ ZEMĚ zařazeny exklusivně jako první bezpečnostní dveře plnící všechna kritéria! Poslání našich výrobků „ODOLAT A CHRÁNIT“ a naše odpovědnost za jeho bezchybné naplnění je o to silnější.
Jak ochránit svou rodinu i majetek před zloději?
Počet vloupání do bytů i domů každým rokem stoupá. Co dělat, abyste se ve svém domě cítili bezpečně? Doporučujeme Vám myslet na zabezpečení včas a poradit se s odborníky ze zavedené firmy, šetřit se v tomto ohledu nemusí vyplatit.