Moderní architektura ve světě I. - La Défense
07.08.2006
Po třicetidílném seriálu o moderní architektuře v České republice vám přinášíme první díl série Moderní architektura ve světě. První díl je věnován pařížské čtvrti La Défense. Výstavba této části města nad Seinou vypukla v roce 1958 a byla jedním z nejodvážnějších počinů poválečné francouzské architektury.
Obchodní čtvrť na severozápadním okraji Paříže, která je plná moderních staveb rozličných tvarů, vysokých mrakodrapů a pozoruhodných soch a skulptur, si své jméno vysloužila podle bronzového památníku Obrana Paříže od sochaře Louis-Ernesta Barriase z roku 1871. První moderní budovy tzv. První generace se tady začaly stavět ovšem až po válce, přičemž žádná z nich neměřila více než sto metrů.
První skutečně vysoké mrakodrapy tady začaly vznikat až v 70. letech, jejich výstavbu ovšem na celé desetiletí pozastavila ropná krize. Od 80. let se La Défense neustále rozrůstá a dnes zabírá plochu kolem sto dvaceti tisíc metrů čtverečních. Své sídlo tady mají stovky firem, bydlí tady zhruba 30 tisíc lidí a nacházejí se tu i různá zařízení pro volný čas nebo sportovní aktivity. Každý den navíc největší evropské obchodní středisko přiláká tisíce návštěvníků Paříže, kteří do města dnes nejezdí obdivovat už jen Eiffelovu věž nebo muzea v Louvru.
Dominantou čtvrti, která je v podstatě obrovskou pěší zónou, přičemž veškerá doprava, ať už automobilová, tak hromadná se odehrává pod rozlehlou podkopanou betonovou plochou, je Velký oblouk (Grande Arche). Ten byl slavnostně dokončen v roce 1989 k dvousetletému výročí Velké francouzské revoluce.
Takzvané "Okno do 21. století" ze skla a carrarského bílého mramoru navrhl dánský architekt Otto von Spreckelsen. Jednoduchý oblouk, který navazuje v jedné linii na proslulou ústřední pařížskou osu tvořenou bulvárem Champs Elysées, měří přes sto metrů a vešel by se pod něj dokonce celý Notre Dame. Nahoru na oblouk se dá vyjet výtahem a celou čtvrť včetně velké části Paříže je odsud možné zhlédnout shůry. Navíc se zde pořádají pozoruhodné instalace a výstavy moderního umění. V pilířích bychom mohli najít kanceláře několika společností.
Vedle Velkého oblouku patří k nejzajímavějším součástem La Défense Palác obrany, téměř 180 metrů vysoké mrakodrapy Fiat a Elf, originální mrakodrap Manhattan nebo fontána Agam se svou hrou vody, světla a hudby.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XXX. - Nová radnice Ostrava
Moderní architektura XXIX. - Penzion pro seniory Hvězda
Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
Článek byl zobrazen 11173 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.

Domek v řadové zástavbě – výhoda, či nevýhoda?
Také zvažujete koupi domu v řadové zástavbě? Pak se od ní nenechte odradit žádnými mýty o kompromisech, ani často používaným hanlivým označením „panelák naležato“. Podívejme se racionálně, co lze od takového bydlení očekávat a jaké nám přináší výhody a nevýhody.

Moderní architektura ve světě I. - La Défense
Po třicetidílném seriálu o moderní architektuře v České republice vám přinášíme první díl série Moderní architektura ve světě. První díl je věnován pařížské čtvrti La Défense. Výstavba této části města nad Seinou vypukla v roce 1958 a byla jedním z nejodvážnějších počinů poválečné francouzské architektury.

Nový katalog projektů rodinných domů NÁŠ DŮM 2023
Vychází 39. vydání katalogu NÁŠ DŮM s podtitulem „700 RODINÝCH DOMŮ“. Katalog, který vychází již více než 26 let, nabízí typové projekty rodinných domů projekční kanceláře Architektonická kancelář Křivka s.r.o. Ta již více než 30 let dodává stavebníkům rodinných domů projektovou dokumentaci.

Opravdu netradiční vila s bazénem
V tropickém ráji na ostrově Guadeloupe se na břehu Karibského moře rozkládá nádherná vila s příznačným názvem „Paradise“. Byla vystavěna v blízkosti města Saint-Francois a její majitelé nabízí budoucím nájemníkům opravdu luxusní ubytování. Na své si zde přijde každý, kdo miluje krásné věci a netradiční materiály.

Investice do nízkoenergetického domu se vyplatí!
Chcete si nechat postavit moderní dům, který bude splňovat nejen prvky vysokého komfortu bydlení, ale také značných energetických úspor? Pak investujte do nízkoenergetického domu. Nebudete litovat!

Studentské projekty 2009/2010
Společnost ŠPINAR – software s.r.o. si vás touto cestou dovoluje oslovit a pozvat vaši školu a vaše studenty k účasti na 4.ročníku soutěže STUDENTSKÉ PROJEKTY 2009/2010.

Architektura a design - genius loci
Každý zařizovací předmět má svou funkci, která je co do svého naplnění poměrně snadno měřitelná. Varné centrum v kuchyňské sestavě musí být schopno poskytnout možnost tepelně upravovat potraviny a na té či oné židli se musí dát sedět. Diskutabilní pak ale může být míra bezproblémovosti obsluhy onoho varného centra a nebo množství pohodlí, které zmíněná židle nabízí.