Moderní architektura ve světě IV. - World Trade Center
19.10.2006
Před 11. zářím 2001 se určitě našla spousta lidí, která název slavných manhattanských mrakodrapů ani neznala, oním dnem před pěti lety se však vše změnilo. Po teroristických útocích na USA, konkrétně právě na "Dvojčata", která byla součástí Světového obchodního centra, zná zkratku WTC neboli World Trade Center snad každý.
Ačkoliv byly tyto mrakodrapy velkou spoustou lidí zatracovány pro svou neosobní, fádní a chladnou tvář, a přestože už dnes neexistují, určitě se velmi výrazně zapsaly do dějin moderní architektury, a proto jim patří i místo v našem seriálu.
Pojďme se nejprve podívat krátce do historie. Ta se začala psát na dolním Manhattanu začátkem 60. let. Projekt na revitalizaci této newyorské části vyhrál architekt Minoru Yamasaki, který do centra zhruba šestihektarové plochy navrhnul dvojici více než čtyřsetmetrových budov. Vedle obřích kancelářských věží se celý komplex skládal ještě z další pětice objektů, nejznámější však byla právě Dvojčata neboli Severní a Jižní věž, které byly postaveny v letech 1966 až 1973, a do roku 1974, než je předčila Sears Tower v Chicagu, byly se svými sto deseti podlažími nejvyššími budovami světa.
V obou věžích, které se staly opravdu doslova centrem světového obchodu, neboť zde své sídlo měly stovky firem z desítek zemí, se nacházely prostory pro asi 50 tisíc zaměstnanců a místo také pro každodenních 80 tisíc návštěvníků. Dopravu v nich zajišťovalo deset eskalátorů, pět expresních výtahů, 100 výtahů osobních a čtyři výtahy nákladní. Pozoruhodné bylo zejména jejich uspořádání, takže člověk se dostal do konkrétního patra, kam potřeboval, během několika krátkých minut.
Fascinují vás tato čísla? Pak vězte, že kanceláře se rozkládaly na ploše téměř dvou milionů metrů čtverečních, budovy měly přes čtyřicet tisíc oken a bylo v nich položeno kolem tří tisíc kilometrů kabelů. V podzemí bylo k dispozici pět pater k zaparkování až dvou tisíc automobilů, budovy byly propojeny také s městskou hromadnou dopravou a nacházely se zde samozřejmě i restaurace a obchody.
Co se týče konstrukce věží, byly postaveny na principu nosných stěn, což byla v té době novinka. Mrakodrapy držel pohromadě systém nosných obvodových zdí v kombinaci s centrálními pilíři, přičemž byl omezen počet vnitřních pilířů, neboť by zbytečně zabíraly tolik ceněný a finančně nadhodnocený prostor. Je otázkou, zda právě kvůli tomu došlo ke zřícení „chrámů komerce“ poté, co do nich narazila 11. září 2001 dvě letadla. O tom, proč věže vlastně spadly, se dodnes vedou spory.
Jisté je jedno - osudného 11. září to nebylo poprvé, kdy stavba superlativů přilákala teroristy. Už v únoru 1993 tady totiž explodovala bomba. Došlo k požáru a porušení stěn, ale fatální následky čin extremistů naštěstí neměl. K tomu došlo až o pár let později, kdy se historie původních monstrózních newyorských staveb Minoru Yamasakiho navždy uzavřela.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě III. - "Meta-Buildings" Dominiqua Perraulta
Moderní architektura ve světě II. - Sony Center v Berlíně
Moderní architektura ve světě I. - La Défense
Článek byl zobrazen 8915 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Vinný sklep v domě, nebo v bytě?
Kvalitní vína jsou dnes samozřejmou součástí našeho stolování. Takové víno si vyžaduje péči – a tu mu dnes můžeme snadno dopřát i doma. Bez ohledu na to, zda bydlíme v rodinném domě se sklepem nebo v cihlovém činžáku, kde do sklepa zatéká či ve vysušeném panelovém domě. Jak na to?

Moderní architektura XVIII. - Jódová sanatoria Klimkovice
V lesnaté krajině na úpatí Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů ze západu a s výhledem na panorama Beskyd směrem na východ leží nedaleko Ostravy lázeňský areál Klimkovice. Vedle léčivých účinků místní jodobromové vody jsou sanatoria také unikátním architektonickým dílem.

Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Před deseti lety se z do té doby poměrně neznámého přístavního severošpanělského městečka Bilbao stala doslova přes noc turistická atrakce první kategorie. Podél řeky Nervión vyrostla monumentální budova z titanu, skla a vápence, jedná se o jedno z tzv. Guggenheimových muzeí disponujících rozsáhlými sbírkami moderního umění.

Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.

Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.

Jak vypadají nejmenší byty světa a jak se v nich žije?
Možná si s železnou pravidelností kladete stále stejnou otázku: „Proč se tísníme v tak malém bytě?“ Pro váš lepší pocit jsme pro vás zmapovali nejmenší byty světa. Možná, že nakonec uznáte, že to s vaším bydlením není zas tak zlé.

Bydlení v rodinném domě na míru na okraji Prahy
Stále více lidí utíká z centra Prahy a shání bydlení, které by jim umožnilo žít stranou od chaosu velkoměsta, v blízkosti přírody a zároveň se snadnou dostupností do práce. Musí tak být nejen příjemné, ale také praktické. Právě takové bydlení nabízí firma JUNG. CZ a. s. zabývající se výstavbou a prodejem rodinných domů a bytů v řadových domech se zahradou.

Nebojte se spolupráce s architektem
Stavba domu není jednoduchou a už vůbec ne levnou záležitostí. Pokud se rodina rozhodne pro stavbu či větší rekonstrukci domu, každý z jejich členů má jisté představy o svém koutku. S harmonizaci jednotlivých představ může pomoci architekt.