Moderní architektura IV. – Zlatý Anděl
02.05.2005
Na podzim to bude přesně pět let, co byl na frekventované křižovatce na pražském Smíchově slavnostně otevřen obchodně administrativní komplex Zlatý Anděl navržený světově uznávaným architektem Jeanem Nouvelem.
Pražský Anděl je místo, kde to skutečně žije - ne nadarmo sem situovali své příběhy mnozí literáti a filmaři, za všechny jmenujme knihu Anděl Jáchyma Topola a podle ní natočený snímek Anděl Exit režiséra Vladimíra Michálka.
Během několika posledních let tady vznikla vedle komplexu Zlatý anděl také budova Anděl city s multikinem, nákupní centrum Carrefour nebo rozsáhlá stavba Anděl Media Centrum, do níž se nedávno přestěhovalo celé vydavatelství Mafra.
Zlatý Anděl realizoval na křižovatce ulic Nádražní a Plzeňské známý francouzský architekt Jean Nouvel společně s českým ateliérem A 8000. Investorem projektu se stala nizozemská ING Real Estate.
Komplex je tvořen ze čtyř samostatných budov, které se tyčí přímo nad stanicí metra Anděl a jejichž užitná plocha je něco přes 26 tisíc metrů čtverečních. Polovina jsou kancelářské prostory, sedm tisíc metrů čtverečních zabírají prodejní plochy. Významným prvkem je šest metrů široká pasáž, která spojuje andělskou křižovatku s Bozděchovou ulicí a "náměstíčko" oživené stromy.
Hlavní konstrukci stavby tvoří železobeton, vnější plášť je pak tvořen kombinací klasických materiálů se sklem a ocelí. Běžného návštěvníka zřejmě nejvíce zaujme právě vzhled "kabátu" hlavní budovy dynamicky čnící do křižovatky.
Na čelní fasádě je totiž vyobrazena osmnáctimetrová postava anděla z kultovního filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem, jenž má symbolizovat zrod stavby v místě, kde kdysi stával dům "U Zlatého anděla". Andělské téma doplňují červeným písmem psané úryvky z děl Jaroslava Seiferta, Franze Kafky, Gustava Meyrinka, Jiřího Ortena či Rainera Maria Rilkeho.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura III. - Žižkovská věž
Moderní architektura II. - Podolská vodárna
Moderní architektura I. - Tančící dům
Článek byl zobrazen 11572 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Architekti a projektanti

Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan pozemek uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl v roce 2007 obytný ateliér, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.

Dřevěná stavba roku 2012 - Dům v Oboře v CHKO Český les
Sjednotit stavbu domu s okolní krajinou není pro architekty často vůbec jednoduché. A dosáhnout toho, aby se dům a příroda navíc ještě pozitivně ovlivňovali, je mnohdy téměř nemožné. Architektu Domu v Oboře se to však povedlo. Do překrásné krajiny CHKO Český les se mu podařilo citlivě zasadit dům, který uchvacuje nejen svou originální architekturou.

Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
K nejvýznamnějším objektům funkcionalismu v Čechách patří Barrandovské terasy na stejnojmenné pražské skále. Bohužel během totalitní éry tato chlouba metropole zcela zchátrala a teprve dnes se pracuje na znovuoživení této pozoruhodné dominanty pátého pražského obvodu.

Moderní architektura XIX. - Oranžérie na Pražském hradě
V květnu 1999 byla na jižní straně Královské zahrady na Pražském hradě slavnostně otevřena čtyři roky budovaná Oranžérie architektky Evy Jiřičné, která nahradila starý zchátralý a rozpadlý skleník

Bytový projekt Slunečný vrch Jihlava
V klidné části Jihlavy, v Horním Kosově, který se stává jednou z nejdynamičtěji rostoucích oblastí města, vyrůstá bytový projekt Slunečný vrch pro zájemce všech věkových skupin. Z jižní strany bude navazovat na stávající zástavbu bytových domů, z východní strany jej bude lemovat ulice S.K.Neumanna, ze severní strany bude napojen na ulici Buková a konečně ze západní strany naváže na volný prostor v podobě zatravněné plochy.

Právě vychází nové pokračování katalogu rodinných domů NÁŠ DŮM XXI
V novém vydání naleznete rodinné domy ALICE a MILANO s garantovanou cenou již od 1 milionu. Ceny jsou garantovány realizační firmou po celé ČR. Katalog nabízí dále velký výběr 550 projektů rodinných domů navržených a projektovaných ve 4 energetických standardech (nárocích na spotřebu energie pro vytápění) - Vyhovujícím, Úsporném, Nízkoenergetickém nebo Pasivním.

Rozsvícená Cheopsova pyramida nad Ostravou
Model Cheopsovy pyramidy v měřítku 1:1 se nad Ostravou rozhodla vztyčit skupina architektů z Projektstudia. Coby názorná ukázka měřítka a proporcí se tak tento egyptský div světa rozzářil poslední srpnový pátek nad ostravským Masarykovým náměstím. Po dobu jednoho měsíce budou 4 světelné paprsky pyramidu vznášet nad Ostravou.

Moderní architektura XXII. – Mezinárodní cenu má Norská opera
Budova Norské národní opery a baletu se stala vítězem ceny Evropské unie pro současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2009. Operní budova v Oslu, která připomíná kru vynořující se z fjordu, je dílem architektonického studia Snøhetta.