Moderní architektura ve světě XVIII. - Centre Georges Pompidou
27.09.2008
Budova s obnaženými či dokonce vyhřezlými vnitřnostmi, rafinérie sedřená z kůže, továrna naruby, Chrám Matky boží potrubní, který snad postavil bývalý instalatér, či nahá chemička, na níž zapomněli lešení. To vše a ještě mnohem více už bylo za více než třicetiletou éru vyřčeno na adresu slavné pařížské stavby zvané Pompidouovo centrum, někdy označované též jako Beaubourg.
Stavba věnovaná umění upoutá pozornost hned na první pohled barevnými "trubkami", které celou budovu zvenčí oplétají. Žlutá barva značí elektrické rozvody, zelená potrubí rozvádějí do budovy tekutiny, bílé hadice vzduch, modré potrubí zase signalizuje klimatizaci a červené tubusy označují dopravu osob nebo věcí. Všechno technické zázemí včetně schodišť a výtahů je tedy vyvedeno ven mimo kolos, čímž si autoři ponechali volné ruce pro hrátky s vnitřním prostorem, který byl původně zamýšlen jako variabilní nejen horizontálně díky posuvným stěnám, ale také vertikálně napříč podlažími. Od toho se však v průběhu let nakonec upustilo.
Historie kulturní meky francouzské metropole sahá do roku 1969, kdy s nápadem postavit svatostánek moderního umění 20. století přišel tehdejší francouzský prezident. Právě po něm je Centre Georges Pompidou pojmenováno. O dva roky později proběhla architektonická soutěž, v níž uspěl jak jinak než kontroverzní návrh italské dvojice Gianfranco Franchini - Renzo Piano vytvořený společně s britským tvůrcem Richardem Rogersem. Zajímavostí je, že se na výsledné podobě netradiční stavby ve stylu hi-tech, podílel i český architekt Jan Kaplický.
Slavnostní otevření kulturního centra, kterého se Georges Pompidou už bohužel nedožil, proběhlo začátkem roku 1977. A jak už tak tomu u podobných projektů bývá, ani Francouzi se neobešli bez hanlivých výrazů, urážek a odmítání. Na Pompidouovo centrum bylo napliváno snad ještě více než na naši letenskou chobotnici. Narozdíl od blobu však Beaubourg ve čtvrti Marais skutečně vyrostl a od počátků vzkvétal tak, že jej každodenně navštěvovalo několikanásobně více lidí, než s jakým se původně počítalo.
Prohlédnout si stálé sbírky moderního umění nebo aktuální expozice, zavítat do dětské galerie či využít služeb knihovny a kinosálů, případně zúčastnit se některé z bohatého programu kulturních akcí přijde den co den kolem 25 tisíc návštěvníků, což ročně činí kolem osmi milionů lidí. Také proto musela budova ze skla, betonu a oceli projít po dvaceti letech rozsáhlou rekonstrukcí, která stála celou polovinu toho, co samotná stavba, jež v 70. letech 20. století spolkla kolem jedné miliardy dolarů.
Autor: efa
Foto: www.centrepompidou.fr
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XVII. - Allianz Arena Mnichov
Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 7948 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Opravdu netradiční vila s bazénem
V tropickém ráji na ostrově Guadeloupe se na břehu Karibského moře rozkládá nádherná vila s příznačným názvem „Paradise“. Byla vystavěna v blízkosti města Saint-Francois a její majitelé nabízí budoucím nájemníkům opravdu luxusní ubytování. Na své si zde přijde každý, kdo miluje krásné věci a netradiční materiály.

Trend v bydlení mladých, tzv. cohousing konečně i v Čechách
Dříve se mladé páry či rodiny stěhovaly především do obrovských několikapatrových panelových komplexů, ale dnes již tato anonymní sídliště příliš nelákají. Mladí lidé čím dál více preferují komornější bydlení. S tím souvisí způsob bydlení zvaný cohousing, který by se dal přeložit jako „blízké sousedské bydlení“.

Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.

Moderní architektura ve světě XIV. - Alexandrijská knihovna
Na místě někdejšího majáku na ostrově Faru, který byl jedním z původních sedmi divů světa, a nedaleko místa, kde stála slavná starověká Alexandrijská knihovna, vyrostla na přelomu tisíciletí její moderní nástupkyně, jež má být prostředníkem mezi západním a východním světem.

VyVolení & Big Brother: Život v luxusní kleci
Český národ má novou zábavu - sleduje po večerech soutěžící reality show VyVolení a Big Brother, kteří se dobrovolně nechali zavřít na tři měsíce do luxusního domu. Je však život v něm opravdu tak báječný, pohodlný a luxusní? A neohrožuje zdraví?

Moderní architektura V. - Danube House
Zářnou ukázkou moderní architektury 21. století je kancelářská budova na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. První vlaštovka odvážného projektu River City Prague je totiž vedle zajímavého architektonického řešení jednou z prvních ekologických staveb nejen u nás, ale i ve světě.

Rozsvícená Cheopsova pyramida nad Ostravou
Model Cheopsovy pyramidy v měřítku 1:1 se nad Ostravou rozhodla vztyčit skupina architektů z Projektstudia. Coby názorná ukázka měřítka a proporcí se tak tento egyptský div světa rozzářil poslední srpnový pátek nad ostravským Masarykovým náměstím. Po dobu jednoho měsíce budou 4 světelné paprsky pyramidu vznášet nad Ostravou.

Archon+, to je víc než projekt - pozvánka na stavební veletrhy
ARCHON+ projekční kancelář Barbara Mendel se zabýva projektováním rodinných domů a prodejem hotových projektů. V naše nabídce máme víc než 650 projektů – moderních a úsporných. Bez ohledu na užitnou plochu, všechny projekty jsou projektované s důrazem na pohodlí, funkčnost a lehkost stavby. Proto se naše projekty těší důvěře individualných zakazniků i developerů.