Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
15.11.2011
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.
Náhodou je, že něco jako "tančící dům" postavil i on. Dvojice mrakodrapů z oceli a skla nese název Absolute Towers, tomu "hubenějšímu" s vosím pasem se přezdívá Marilyn Monroe a najít se dají v kanadském městě Mississauga na předměstí Toronta.
První z dvojice věží, které mladý talentovaný Číňan navrhnul, čítá 56 poschodí a vznikla jako čtvrtá stavba obytného komplexu Absolute City Centre. Marilynin kolega, tedy věž číslo 5, je o šest podlaží nižší. V prvním domě najdete celkem 428 bytových jednotek, o které byl obrovský zájem a okamžitě se rozprodaly. Proto developer poprosil tvůrce od nášup a ke svůdným křivkám přibyl o něco zemitější pánský doprovod a s ním i dalších 433 bytů.
Každý být je údajně naprosto jiný a unikátní. Není divu - i každé patro je jedinečné, neboť se stáčejí v různých úhlech a vypadají, jako by rotovala. Poschodí jsou kolem dokola oseta balkóny, a tak byty nabízejí rozličné výhledy na město ze všech stran. Kvůli nepravidelnostem budov si stavaři museli poradit s celou řadou nástrah od řešení nosných zdí a podpůrných sloupů, které nemohly mít jednotné rozměry, až po vymyšlení teplotních brzd, které brání průchodu tepla i chladného vzduchu tam a zpět.
Ma Yansong je ve srovnání s jinými matadory architektury poměrně mladým tvůrcem. Narodil se v roce 1975 v Pekingu a do dnešního dne posbíral už řadu mezinárodních ocenění. Architekt, který roku 2004 založil ateliér MAD, byl například časopisem ICON označen za jednoho z 20 nejvlivnějších architektů současnosti. Své zkušenosti získal na školách v hlavním městě Číny, ale i na americké univerzitě Yale. Navrhnul i novou podobu World Trade Centra, ale neuspěl s ní.
Soutěž na obytné domy v rámci "Absolutního světa" prý vizionář před šesti lety objevil na internetu. Právě díky studiím v USA si dovedl město, jako je Mississauga, představit a rozhodl se na místo sousedící s rušnou křižovatkou a dalšími výškovými budovami navrhnout něco trochu přirozenějšího. Jeho Absolute Towers, které se tyčí do výšky 180, respektive 161 metrů, jsou velmi ceněné a obdivované. Oproti dalším třem statickým gigantům vnášejí do rezidenčního komplexu pohyb a život.
Autor: efa
Foto: http://www.i-mad.com/
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Moderní architektura ve světě XXVII. - Maxxi Muzeum
Moderní architektura ve světě XXVI. - Muzeum Liaunig
Moderní architektura ve světě XXV. - Centrum mládeže u Madridu
Moderní architektura ve světě XXIV. - Kunsthaus Graz
Moderní architektura XXIII. - Cheese House v Nitře
Moderní architektura XXII. – Mezinárodní cenu má Norská opera
Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Článek byl zobrazen 11567 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura II. - Podolská vodárna
Pokaždé, když projíždím pražským Podolím, fascinovaně hledím na rozlehlou bílou budovu Podolské vodárny. Je tak čistá a chladná, podobně jako průzračná pitná voda, kterou produkuje...
Nový stavební zákon a projekty rodinných domů
Od 1. 7. 2024 začal platit nový stavební zákon. Zavedených změn je celá řada, zaměřili jsme se na ty, které se týkají projektování novostaveb typových a individuálních rodinných domů.
Na co se zaměřit při výběru a nákupu pozemku
Každý, kdo se rozhodne pro výstavbu rodinného domu, by měl věnovat velkou pozornost výběru vhodné stavební parcely. I když se to možná nezdá, výběr pozemku je nejdůležitějším a zásadním rozhodnutím v celém procesu výstavby. Vlastnosti daného pozemku totiž výrazně ovlivňují nejen vzhled budoucí stavby, ale také její užitné vlastnosti.
Moderní architektura XXIV. - Zastávka v Liberci
David Černý, autor proslulých miminek na Žižkovské věži, sochy obráceného koně na Václavském náměstí či čůrajících postav před pražským podnikem Hergetova cihelna, oživil jednu jinak fádní křižovatku v centru Liberce.
Moderní architektura ve světě XIX. - Zelená architektura
V pražské Galerii Jaroslava Fragnera byl 30. října v nově zrekonstruovaných prostorách odstartován rozsáhlý mezinárodní výstavní projekt s názvem Zelená architektura. Do poloviny prosince si tady můžete prohlédnout čtyři paralelní výstavy věnované nízkoenergetickým, pasivním a ekologickým stavbám.
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Nový katalog projektů rodinných domů NÁŠ DŮM - 700 projektů rodinných domů
Vychází 38. vydání katalogu NÁŠ DŮM s podtitulem „700 PROJEKTŮ RODINÝCH DOMŮ“. Obsahem katalogu, který vychází již přes 25 let je nabídka typových projektů rodinných domů projekční kanceláře Architektonická kancelář Křivka s.r.o., která již 30 let na českém trhu dodává stavebníkům rodinných domů projektovou dokumentaci.
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Symbolem australského Sydney se před zhruba 35 lety stala budova opery. Monumentální stavbu připomínající podle nadšenců vzlétající labuť, obří plachetnici či shluk lastur a podle kritiků souložící želvy nebo rozhádané jeptišky, která do letošního 7. července bojovala s dvacítkou dalších staveb o titul jednoho ze sedmi novodobých divů světa, provází zajímavá a strastiplná historie jejího zrození.