Moderní architektura XVI. - Hundertwasserův dům
22.09.2005
Hundertwasserův dům ve Vídni, který patří od svého otevření v roce 1985 k největším návštěvnickým magnetům rakouské metropole, slaví své dvacáté narozeniny.
Skvost moderní architektury vznikal přesně podle umělcových představ a zásad. Friedensreich Hundertwasser vycházel v návrhu ze dvou myšlenkových proudů. V prvé řadě striktně odmítal rovnou linii, přičemž ctil tzv. Manifest proti racionalismu v architektuře.
Při stavbě tohoto barevného pohádkového zámku také prosadil tzv. "okenní právo". Podle něj má obyvatel právo na to, aby se mohl vyklonit z okna a přetvořit venku na fasádě všechno tak, jak mu odpovídá, a to kam až dosahuje jeho ruka. "Aby pak z dálky z ulice bylo vidět: Tady bydlí člověk," vysvětluje architekt.
Hundertwasserův dům se od svého dokončení před dvěma desetiletími změnil jen málo. Pyšní se celkem šestnácti soukromými a třemi společnými terasami o celkové ploše přes tisíc metrů čtverečních. Na terasách pokrytých zeminou stojí dvě stě padesát vzrostlých stromů.
A právě na tom je vidět druhý myšlenkový proud, ze kterého otec pestrobarevné členité stavby vycházel. Hundertwasser, který se ostře stavěl například proti odlesňování, se totiž snažil spojit stavby s živou přírodou a uplatňoval tzv. ekologický princip.
Stavba s padesáti byty, která silně kontrastuje se šedivými domy velkoměsta, byla veřejnosti poprvé zpřístupněna v rámci dne otevřených dveří 7. září 1985. Tehdy se na svérázný objekt přišlo podívat na 70 000 lidí. Díky velikému úspěchu tohoto projektu vznikly v okolí domu podobně laděné stavby, například galerie Kunst Haus Wien a několik restaurací a kaváren.
Hundertwasser inspiroval svými stavbami mnohé architekty také mimo rodné Rakousko. Dům, který vychází z jeho principů, stojí například také u nás v Plzni.
Autor: com, efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XV. - Vila Tugendhat
Moderní architektura XIV. - Hotel Internacionál
Moderní architektura XIII. - Janáčkova konzervatoř
Článek byl zobrazen 11550 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura XIX. - Oranžérie na Pražském hradě
V květnu 1999 byla na jižní straně Královské zahrady na Pražském hradě slavnostně otevřena čtyři roky budovaná Oranžérie architektky Evy Jiřičné, která nahradila starý zchátralý a rozpadlý skleník

Moderní architektura XII. - Dům U Černé Matky Boží
Když se řekne kubismus, mnozí si vybaví Dům U Černé Matky Boží. Budova na rohu Ovocného trhu a Celetné ulice je totiž nejstarším kubistickým domem v Praze.

Moderní architektura ve světě XV. - Londýnská okurka
Londýnské náměstí 30 St Mary Axe a v podstatě celé panorama metropole nad Temží dostalo v květnu 2004 novou dominantu. Zbožňovanou i nenáviděnou "okurku nakládačku", která se tyčí do výšky 180 metrů. Budova z dílny slavného architekta Normana Fostera, kterého můžeme označit za dvorního architekta Londýna, je druhým nejvyšším mrakodrapem ve finančním centru města.

Bydlení v rodinném domě na míru na okraji Prahy
Stále více lidí utíká z centra Prahy a shání bydlení, které by jim umožnilo žít stranou od chaosu velkoměsta, v blízkosti přírody a zároveň se snadnou dostupností do práce. Musí tak být nejen příjemné, ale také praktické. Právě takové bydlení nabízí firma JUNG. CZ a. s. zabývající se výstavbou a prodejem rodinných domů a bytů v řadových domech se zahradou.

Aktivní a energeticky soběstačné domy jsou zcela nezávislé na okolí
Nároky člověka na bydlení jsou rok od roku vyšší. Nejenže chceme bydlet kvalitně, pohodlně a ve zdravém prostředí, chceme také, aby to bylo co nejlevnější. Řešením jsou aktivní a energeticky soběstačné domy, které na svůj provoz nepotřebují odebírat žádnou energii – jednoduše si ji vyrábějí samy.

Vybudování obytného podkroví – snadno a rychle
Podkrovní místnosti mají svůj půvab a romantiku. Atypické prostory, díky šikmým stěnám v podkroví, poskytují zajímavá řešení místností.Pokud se chystáte přeměnit půdní prostor nebo plánujete novostavbu se šikmou střechou, je sádrokarton pro výstavbu podkroví přímo ideální stavební materiál.

Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Před deseti lety se z do té doby poměrně neznámého přístavního severošpanělského městečka Bilbao stala doslova přes noc turistická atrakce první kategorie. Podél řeky Nervión vyrostla monumentální budova z titanu, skla a vápence, jedná se o jedno z tzv. Guggenheimových muzeí disponujících rozsáhlými sbírkami moderního umění.

Moderní architektura II. - Podolská vodárna
Pokaždé, když projíždím pražským Podolím, fascinovaně hledím na rozlehlou bílou budovu Podolské vodárny. Je tak čistá a chladná, podobně jako průzračná pitná voda, kterou produkuje...