Nebojte se spolupráce s architektem
11.11.2005
Stavba domu není jednoduchou a už vůbec ne levnou záležitostí. Pokud se rodina rozhodne pro stavbu či větší rekonstrukci domu, každý z jejich členů má jisté představy o svém koutku. S harmonizaci jednotlivých představ může pomoci architekt.
Pokud se chystáte na stavbu rodinného domu, můžete mít i jako laik promyšlen každý detail, mnohdy ovšem také nedokážete dát svým představám jasné obrysy a potřebujete pomocnou ruku. V každém z případů se vyplatí konzultovat stavbu, exteriér a interiér s odborníkem, tedy architektem. Rodinný dům není investicí na pár let. Členové rodiny v něm stráví větší či menší část života a dům by měl jejich životnímu stylu dokonale vyhovovat.
Proč spolupracovat s architektem
Architekt může nabídnout stavebníkovi širokou škálu služeb a jej jen na stavebníkovi, komu svěří péči o vzhled a umístění jeho budoucího domova. Práci architekta oceníme v každé fázi stavby domu. Již při výběru pozemku, zejména u většího domu, nám může architekt dobře poradit. Odborná způsobilost architekta opravňuje k navrhování a projektování nejrůznějších staveb, k vypracování přípravné dokumentace stavby, k vykonávání projektového managementu, k vykonávání stavebního dozoru apod. Laik od architekta tedy zjednodušeně očekává komplexní pomoc s návrhem dispozic domu, vnitřního uspořádání i zahrady.
Hledání architekta
Hledání architekta není jednoduchá záležitost a výběru lze mnohdy přisuzovat podobnou důležitost jako výběru osobního lékaře. Je třeba si uvědomit, že s tímto člověkem budete téměř denně komunikovat po několik týdnů a budete s ním řešit jednu z nejdůležitějších otázek vašeho života – bydlení. Způsobů jak najít tu správnou osobu je několik. Někteří dají výhradně na doporučení přátel a známých, jiní věří referencím uznávaných osobností v oboru, nápovědu vám mohou poskytnout také stránky České komory architektů. Pokud možnost doporučení nemáte, lze architekta vybírat pomocí inzerce a vyžádat si následně jeho stěžejní práce. Pokud máte ve svém okolí dům, který splňuje vaše představy, není niž snazšího než si vyžádat kontakt na architekta od jeho majitelů. I toto je cesta.
Spolupráce s architektem by měla být příjemnou záležitostí, proto pokud byste měli hned v úvodu spolupráce pocit, že se vaše představy zcela rozcházejí a architekt vás tlačí někam, kde sami nechcete být, raději byste se měli rozejít a poohlédnout se po jiném odborníkovi. Aby byl výsledek práce architekta co nejlepší a nejefektivnější, měli byste mu prozradit o svém životním stylu co nejvíce – denní rituály jednotlivých členů rodiny, jejich představy, důraz na soukromí a intimitu, jak by měly vypadat společné prostory a samotářská zákoutí atd. Ve chvíli, kdy architekt zjistí, jaké jsou zhruba vaše představy, jednání začíná mít větší spád a i sám stavebník si začne uvědomovat detaily a souvislosti, které dříve neviděl. Velmi pomáhá samozřejmě vizualizace rodinného domu. Minimální rozsah nabízených služeb by měl obsahovat vypracování architektonického návrhu, dokumentace pro územní rozhodnutí, projektu pro stavební povolení, vypracování realizačního projektu a autorský dohled během realizace. V ideálním případě a maximální důvěře svěříte architektovi zabezpečení celého procesu realizace rodinného domu od poradenství, výběru pozemku, přes výběr dodavatele až po realizaci domu včetně zeleně a zpevněných ploch kolem domu.
Odměna pro architekta
Již v počátku budoucí spolupráce byste si měli s architektem dohodnout honorář za jednotlivé služby, které vám architekt předloží v návrhovém dopise a rozpisem jednotlivých úkonů a jejich časovým plněním. Při určení návrhu honoráře vychází architekt z Honorářového řádu České komory architektů nebo ze Sazebníku pro navrhování nabídkových cen projektových prací a inženýrských činností UNIKA.
Články s podobnou tématikou
Než si pořídíme bazén
Výběr vhodného pozemku
Vybíráme dům z katalogu
Financování stavby rodinného domu
Článek byl zobrazen 9111 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Architekti a projektanti

Čeští studenti uspěli s projektem AIR House na soutěži v USA
Může existovat dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce? Ano, může! Veřejnost o tom přesvědčili čeští studenti, kteří navrhli a postavili energeticky soběstačný dům s názvem AIR House. S tímto unikátním domem budoucnosti uspěli dokonce v USA, na prestižní soutěži Solar Decathlon 2013, kde se umístili na třetím místě.

Program Génius - nechte slunce platit hypotéku!
Už loňský veletrh FOR ARCH představil naprosto šokující novinku, kterou je program Génius společnosti Ekonomické stavby. „Přišli jsme na český trh s novým modelem financování, který můžeme opravdu nazvat jednoduše – geniální,“ říká David Mencl, ředitel společnosti Ekonomické stavby.

Moderní architektura XXII. - Nová radnice v Jablonci nad Nisou
Jednou z hlavních dominant Jablonce nad Nisou, proslulého města skla a bižuterie, které je branou do Jizerských hor, je Nová radnice na Mírovém náměstí.

Moderní architektura ve světě I. - La Défense
Po třicetidílném seriálu o moderní architektuře v České republice vám přinášíme první díl série Moderní architektura ve světě. První díl je věnován pařížské čtvrti La Défense. Výstavba této části města nad Seinou vypukla v roce 1958 a byla jedním z nejodvážnějších počinů poválečné francouzské architektury.

Moderní architektura I. – Tančící dům
Kdo by neznal Tančící dům, snad nejznámější budovu moderní architektury v Praze. Víte však o této stavbě něco více, třeba co znázorňuje a kdo je jejím autorem?

Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.

Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Jméno Jana Kaplického je nyní po letech přehlížení skloňováno ve všech českých médiích. V rodné zemi nedoceněný tvůrce, který nedávno vyhrál soutěž na stavbu nové Národní knihovny v Praze, je ve světě považován už léta za jednoho z nejlepších a nejprogresivnějších architektů. Jednou z nejznámějších staveb jeho londýnského ateliéru Future Systems je obchodní dům Selfridges v britském Birminghamu. Pojďme si jeho slavné dílo malinko přiblížit.

Jak vypadají nejmenší byty světa a jak se v nich žije?
Možná si s železnou pravidelností kladete stále stejnou otázku: „Proč se tísníme v tak malém bytě?“ Pro váš lepší pocit jsme pro vás zmapovali nejmenší byty světa. Možná, že nakonec uznáte, že to s vaším bydlením není zas tak zlé.