VyVolení & Big Brother: Život v luxusní kleci
17.09.2005
Český národ má novou zábavu - sleduje po večerech soutěžící reality show VyVolení a Big Brother, kteří se dobrovolně nechali zavřít na tři měsíce do luxusního domu. Je však život v něm opravdu tak báječný, pohodlný a luxusní? A neohrožuje zdraví?
Určitě tomu tak není. Obě vily jsou sice velice komfortní a draze vybavené, nechybí v nich moderní nábytek, klimatizace, topení v podlaze ani myčka nádobí, ale je to spíše taková zlatá klec. Každý by si asi přál mít takový dům, ale pouze pro maximálně pětičlennou rodinu a samozřejmě s tím, že bude moci opustit jeho zdi a na každém kroku nebudou nainstalovány kamery.
V reality show bydlí ve vile v prvních týdnech více než deset lidí, a tak je jasné, že v ní nemají ani kousek soukromí. Sami nejste skoro nikdy nikde. Vila Vyvolených je totiž v podstatě velký byt 2+kk o 150 metrech čtverečních, který se skládá z obývacího pokoje s kuchyní, jedné ložnice a sociálního zařízení. V Big Brotherovi je sice obývací pokoj od kuchyně a jídelny oddělený výrazněji a ložnice jsou dvě, ale i tak si tam soutěžící šlapou téměř po hlavách. Prostory, kde členové „komunity“ potřebují nejvíce soukromí – toaleta – jsou natolik těsné, že nevyhovují třem lidem zároveň, natož deseti.
Velice důležité je udržovat v obou domech pořádek, neboť jedno WC na tolik lidí není právě dvakrát hygienické. V čistotě se musí neustále udržovat i bazén nebo vířivka, kterou mají kandidáti na získání několikamilionové výhry k dispozici.
První zdravotní problémy způsobené hromadným bydlením v novém domě se už dostavily - VyVolení totiž dostali záhadnou nemoc. Po těle se jim objevily pupínky, zduřelé uzliny a bulky v podpaží, na které jim lékaři museli předepsat antibiotika. Verdikt lékařů nebyl zcela jednoznačný, všichni se však shodli na tom, že problémy vznikly z toxinů, které vypouštějí nové věci ve vile. Ty jsou totiž převážně umělé.
Většina věcí je vyrobena ze sádrokartonu a z plastů a je nalakovaná. Přírodní není ani trávník a vila VyVolených navíc stojí uprostřed staveniště. Není se co divit, že její obyvatelé reagují na nezdravé prostředí negativně. Zkrátka - jsou uvězněni ve zlaté, ale poněkud těsné kleci, z níž není úniku. Respektive je, ale kdo by se připravil o tak pohádkovou výhru?
Pár zajímavostí o vile VyVolených
Plocha celého objektu včetně vily, zahrady a technického zázemí činí 750 m2. Obytná plocha vily měří 150 m2 a zahrada 200 m2. Dělníci na stavbu spotřebovali 180 000 hřebíků, 80 000 vrutů, 130 metrů čtverečních dřeva, 200 metrů čtverečních sádrokartonu a 2100 metrů čtverečních izolace. Finanční náklady na dům se vyšplhaly zhruba na deset milionů korun.
Vila, v níž převažují barvy loga soutěže oranžová a žlutá, se skládá z obývacího pokoje spojeného s kuchyní, z jedné ložnice a koupelny s toaletou. Venku na zahradě je posezení, vířivka, bazén, sauna, sklad, prádelna a kontaktní místnost - takzvaná Zpovědnice. Všude je mnoho oken, v nichž jsou zabudovány kamery, kterých je celkem 25, stejný počet je i mikrofonů.
Pár zajímavostí o domu Velkého Bratra
Objekt vznikl na ploše 1700 metrů čtverečních, která je protkána sítí kamer, mikrofonů a kabelů ještě hustěji než vila VyVolených. Kamer je čtyřicet a mikrofonů šedesát, bylo spotřebováno na 12 km televizních a 25 km elektrických kabelů. V domě je celkem 71 polopropustných oken a zrcadel.
Přímo k domu je „přilepeno“ studio. Samotný prostor, ve kterém se pohybují soutěžící, se skládá vedle uměle zatravněné zahrady s posezením a vířivkou z obývacího pokoje, kuchyně s jídelnou, dvou ložnic, komory a zpovědnice. Na zdech převažuje žlutá a zelená barva.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Barvy v interiéru
Barvy v našem podvědomí
Barvy a osvětlení
Geopatogenní zóny a jejich vliv na lidské zdraví
Chraňte se před elektrosmogem
Článek byl zobrazen 13271 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura XXIII. - Cheese House v Nitře
Že jste ještě nikdy neviděli dům, který člověku na první pohled evokuje ementál? Ano, taková budova skutečně existuje. Stojí v centru slovenské Nitry a nese příznačný název Cheese House - Sýrový dům.
Nové Zahradní Město
Pravděpodobně největší bytový projekt v České republice vzniká v současné době v ulici Práčská v Praze 10, hned vedle nákupního a zábavního centra Park Hostivař. Jmenuje se Nové Zahradní město a nabídne zhruba 1200 zděných bytů.
Architektura a design - genius loci
Každý zařizovací předmět má svou funkci, která je co do svého naplnění poměrně snadno měřitelná. Varné centrum v kuchyňské sestavě musí být schopno poskytnout možnost tepelně upravovat potraviny a na té či oné židli se musí dát sedět. Diskutabilní pak ale může být míra bezproblémovosti obsluhy onoho varného centra a nebo množství pohodlí, které zmíněná židle nabízí.
Moderní architektura XIII. - Janáčkova konzervatoř Ostrava
Od roku 1996 zdobí ostravskou Českobratrskou ulici v centru Ostravy nový komplex budov Janáčkovy konzervatoře. Rozlehlá budova oranžovohnědé barvy je tvořena historickou školní budovou a novou přístavbou.
Moderní architektura XXX. - Nová radnice Ostrava
Hlavní dominantou "ocelového srdce republiky" je bezesporu budova Nové radnice. Jedná se o největší radniční komplex v České republice, který je momentálně sídlem statutárního města Ostravy, Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, Moravskoslezské vědecké knihovny, pobočky České spořitelny a detašovaných pracovišť několika ministerstev. Nachází se zde i radniční restaurace.
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Sociolog urbanismu či apoštol moderny. Tak se přezdívalo Le Corbusierovi, původem švýcarskému architektovi, kterého mnozí mylně považují za Francouze, neboť k této zemi sám inklinoval.
Moderní architektura XVII. - Sazka Arena
Velmi sledovaným objektem moderní architektury se stala před nedávnem víceúčelová hala Sazka Arena. Objekt vznikal od září 2002 do března 2004 na rozhraní pražských Vysočan a Libně v lokalitě bývalé ČKD Lokomotivka, a to zejména kvůli loňskému hokejovému šampionátu.
Bydlení čtenářů - rodinný dům s okem do hor
Lokalita, ve které se nachází tento dům, leží v údolí Beskyd pod masivem Radhoště. V okolí v současné době probíhá výstavba nových rodinných domů, zhruba na polovině parcel již stojí hotové domy. Je zde krásný výhled do okolí na horské masivy Beskyd.