VyVolení & Big Brother: Život v luxusní kleci
17.09.2005
Český národ má novou zábavu - sleduje po večerech soutěžící reality show VyVolení a Big Brother, kteří se dobrovolně nechali zavřít na tři měsíce do luxusního domu. Je však život v něm opravdu tak báječný, pohodlný a luxusní? A neohrožuje zdraví?
Určitě tomu tak není. Obě vily jsou sice velice komfortní a draze vybavené, nechybí v nich moderní nábytek, klimatizace, topení v podlaze ani myčka nádobí, ale je to spíše taková zlatá klec. Každý by si asi přál mít takový dům, ale pouze pro maximálně pětičlennou rodinu a samozřejmě s tím, že bude moci opustit jeho zdi a na každém kroku nebudou nainstalovány kamery.
V reality show bydlí ve vile v prvních týdnech více než deset lidí, a tak je jasné, že v ní nemají ani kousek soukromí. Sami nejste skoro nikdy nikde. Vila Vyvolených je totiž v podstatě velký byt 2+kk o 150 metrech čtverečních, který se skládá z obývacího pokoje s kuchyní, jedné ložnice a sociálního zařízení. V Big Brotherovi je sice obývací pokoj od kuchyně a jídelny oddělený výrazněji a ložnice jsou dvě, ale i tak si tam soutěžící šlapou téměř po hlavách. Prostory, kde členové „komunity“ potřebují nejvíce soukromí – toaleta – jsou natolik těsné, že nevyhovují třem lidem zároveň, natož deseti.
Velice důležité je udržovat v obou domech pořádek, neboť jedno WC na tolik lidí není právě dvakrát hygienické. V čistotě se musí neustále udržovat i bazén nebo vířivka, kterou mají kandidáti na získání několikamilionové výhry k dispozici.
První zdravotní problémy způsobené hromadným bydlením v novém domě se už dostavily - VyVolení totiž dostali záhadnou nemoc. Po těle se jim objevily pupínky, zduřelé uzliny a bulky v podpaží, na které jim lékaři museli předepsat antibiotika. Verdikt lékařů nebyl zcela jednoznačný, všichni se však shodli na tom, že problémy vznikly z toxinů, které vypouštějí nové věci ve vile. Ty jsou totiž převážně umělé.
Většina věcí je vyrobena ze sádrokartonu a z plastů a je nalakovaná. Přírodní není ani trávník a vila VyVolených navíc stojí uprostřed staveniště. Není se co divit, že její obyvatelé reagují na nezdravé prostředí negativně. Zkrátka - jsou uvězněni ve zlaté, ale poněkud těsné kleci, z níž není úniku. Respektive je, ale kdo by se připravil o tak pohádkovou výhru?
Pár zajímavostí o vile VyVolených
Plocha celého objektu včetně vily, zahrady a technického zázemí činí 750 m2. Obytná plocha vily měří 150 m2 a zahrada 200 m2. Dělníci na stavbu spotřebovali 180 000 hřebíků, 80 000 vrutů, 130 metrů čtverečních dřeva, 200 metrů čtverečních sádrokartonu a 2100 metrů čtverečních izolace. Finanční náklady na dům se vyšplhaly zhruba na deset milionů korun.
Vila, v níž převažují barvy loga soutěže oranžová a žlutá, se skládá z obývacího pokoje spojeného s kuchyní, z jedné ložnice a koupelny s toaletou. Venku na zahradě je posezení, vířivka, bazén, sauna, sklad, prádelna a kontaktní místnost - takzvaná Zpovědnice. Všude je mnoho oken, v nichž jsou zabudovány kamery, kterých je celkem 25, stejný počet je i mikrofonů.
Pár zajímavostí o domu Velkého Bratra
Objekt vznikl na ploše 1700 metrů čtverečních, která je protkána sítí kamer, mikrofonů a kabelů ještě hustěji než vila VyVolených. Kamer je čtyřicet a mikrofonů šedesát, bylo spotřebováno na 12 km televizních a 25 km elektrických kabelů. V domě je celkem 71 polopropustných oken a zrcadel.
Přímo k domu je „přilepeno“ studio. Samotný prostor, ve kterém se pohybují soutěžící, se skládá vedle uměle zatravněné zahrady s posezením a vířivkou z obývacího pokoje, kuchyně s jídelnou, dvou ložnic, komory a zpovědnice. Na zdech převažuje žlutá a zelená barva.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Barvy v interiéru
Barvy v našem podvědomí
Barvy a osvětlení
Geopatogenní zóny a jejich vliv na lidské zdraví
Chraňte se před elektrosmogem
Článek byl zobrazen 13726 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.

Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan pozemek uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl v roce 2007 obytný ateliér, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.

Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Loni v prosinci otevřelo veřejnosti své brány Muzeum islámského umění v katarském hlavním městě Dauhá. Stupňovitou budovu připomínající svým tvarem pyramidu krále Džosera v egyptské Sakkáře navrhl slavný architekt čínsko-amerického původu Ieoh Ming Pei, který u nás proslul zejména moderní dostavbou pařížského Louvru.

Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.

Dům snů naruby a zevnitř
Bydlení je základní lidskou potřebou a postavit dům snů není žádná hračka. Je to pořádná honička. Mnohé o tom vypovídá televizní reality show, kterou se zájmem sleduje velká část národa. Soutěž o rodinný dům za 13 milionů nabízí šanci získat luxusní bydlení všem bez rozdílu věku, vzdělání nebo stavu či pohlaví.

Moderní architektura ve světě XXV. - Centrum mládeže u Madridu
Určitě ho má mnoho z vás doma. Maličký hlavolam z několika špičatých kostiček, ze všech stran různě šikmo zkosených, z nichž je možné poskládat hvězdičku. Možná právě jej anebo jen obyčejné papírové origami měli před očima španělští architekti ze studia Mi5 Arquitectos při přípravě projektu centra pro mladé poblíž španělského Madridu. Alespoň plány na oficiálním webu vypadají přesně jako návody na papírové skládačky.

Čeští studenti uspěli s projektem AIR House na soutěži v USA
Může existovat dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce? Ano, může! Veřejnost o tom přesvědčili čeští studenti, kteří navrhli a postavili energeticky soběstačný dům s názvem AIR House. S tímto unikátním domem budoucnosti uspěli dokonce v USA, na prestižní soutěži Solar Decathlon 2013, kde se umístili na třetím místě.

Bydlení čtenářů - rodinný dům s ustupujícími pokoji v Ostravě
Novostavba rodinného domu v Ostravě - Radvanicích zaujme na první pohled svých architektonickým řešením. Odpočinkovou část domu tvoří tři kostky - postupně ustupující pokoje.