Moderní architektura ve světě XXIX. - Absolute Towers v Kanadě
15.11.2011
Zhruba před měsícem se v Praze konal pátý ročník mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week 2011. Jedním z hostů letošního ročníku byl čínský architekt Ma Yansong. O Praze prohlásil, že mu připadá trochu nudná a tuctová, máme podle něj málo moderních staveb. "Proč je tady jen Tančící dům?" ptal se.
Náhodou je, že něco jako "tančící dům" postavil i on. Dvojice mrakodrapů z oceli a skla nese název Absolute Towers, tomu "hubenějšímu" s vosím pasem se přezdívá Marilyn Monroe a najít se dají v kanadském městě Mississauga na předměstí Toronta.
První z dvojice věží, které mladý talentovaný Číňan navrhnul, čítá 56 poschodí a vznikla jako čtvrtá stavba obytného komplexu Absolute City Centre. Marilynin kolega, tedy věž číslo 5, je o šest podlaží nižší. V prvním domě najdete celkem 428 bytových jednotek, o které byl obrovský zájem a okamžitě se rozprodaly. Proto developer poprosil tvůrce od nášup a ke svůdným křivkám přibyl o něco zemitější pánský doprovod a s ním i dalších 433 bytů.
Každý být je údajně naprosto jiný a unikátní. Není divu - i každé patro je jedinečné, neboť se stáčejí v různých úhlech a vypadají, jako by rotovala. Poschodí jsou kolem dokola oseta balkóny, a tak byty nabízejí rozličné výhledy na město ze všech stran. Kvůli nepravidelnostem budov si stavaři museli poradit s celou řadou nástrah od řešení nosných zdí a podpůrných sloupů, které nemohly mít jednotné rozměry, až po vymyšlení teplotních brzd, které brání průchodu tepla i chladného vzduchu tam a zpět.
Ma Yansong je ve srovnání s jinými matadory architektury poměrně mladým tvůrcem. Narodil se v roce 1975 v Pekingu a do dnešního dne posbíral už řadu mezinárodních ocenění. Architekt, který roku 2004 založil ateliér MAD, byl například časopisem ICON označen za jednoho z 20 nejvlivnějších architektů současnosti. Své zkušenosti získal na školách v hlavním městě Číny, ale i na americké univerzitě Yale. Navrhnul i novou podobu World Trade Centra, ale neuspěl s ní.
Soutěž na obytné domy v rámci "Absolutního světa" prý vizionář před šesti lety objevil na internetu. Právě díky studiím v USA si dovedl město, jako je Mississauga, představit a rozhodl se na místo sousedící s rušnou křižovatkou a dalšími výškovými budovami navrhnout něco trochu přirozenějšího. Jeho Absolute Towers, které se tyčí do výšky 180, respektive 161 metrů, jsou velmi ceněné a obdivované. Oproti dalším třem statickým gigantům vnášejí do rezidenčního komplexu pohyb a život.
Autor: efa
Foto: http://www.i-mad.com/
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Moderní architektura ve světě XXVII. - Maxxi Muzeum
Moderní architektura ve světě XXVI. - Muzeum Liaunig
Moderní architektura ve světě XXV. - Centrum mládeže u Madridu
Moderní architektura ve světě XXIV. - Kunsthaus Graz
Moderní architektura XXIII. - Cheese House v Nitře
Moderní architektura XXII. – Mezinárodní cenu má Norská opera
Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Článek byl zobrazen 11582 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
Kaplický vstoupil do designérské Síně slávy
V pražském Stavovském divadle byly o minulém víkendu uděleny ceny Czech Grand Design. Designérem roku 2008 se stal Jan Čtvrtník, do Síně slávy byl za své dílo uveden nedávno zesnulý architekt Jan Kaplický.
Program Génius - nechte slunce platit hypotéku!
Už loňský veletrh FOR ARCH představil naprosto šokující novinku, kterou je program Génius společnosti Ekonomické stavby. „Přišli jsme na český trh s novým modelem financování, který můžeme opravdu nazvat jednoduše – geniální,“ říká David Mencl, ředitel společnosti Ekonomické stavby.
Moderní architektura V. - Danube House
Zářnou ukázkou moderní architektury 21. století je kancelářská budova na Rohanském ostrově v pražském Karlíně. První vlaštovka odvážného projektu River City Prague je totiž vedle zajímavého architektonického řešení jednou z prvních ekologických staveb nejen u nás, ale i ve světě.
Nebojte se spolupráce s architektem
Stavba domu není jednoduchou a už vůbec ne levnou záležitostí. Pokud se rodina rozhodne pro stavbu či větší rekonstrukci domu, každý z jejich členů má jisté představy o svém koutku. S harmonizaci jednotlivých představ může pomoci architekt.
Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan pozemek uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl v roce 2007 obytný ateliér, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.
Moderní architektura X. - Regionální centrum Olomouc
Před dvěma lety bylo v Olomouci otevřeno nové kongresové centrum, které se stalo důležitou součástí města i celého kraje, neboť se díky němu nyní ve městě konají některé důležité kongresy, semináře či konference. Pozoruhodná je i architektura celého komplexu.
Bydlení čtenářů - rodinný dům s ustupujícími pokoji v Ostravě
Novostavba rodinného domu v Ostravě - Radvanicích zaujme na první pohled svých architektonickým řešením. Odpočinkovou část domu tvoří tři kostky - postupně ustupující pokoje.
Architektura a design - genius loci
Každý zařizovací předmět má svou funkci, která je co do svého naplnění poměrně snadno měřitelná. Varné centrum v kuchyňské sestavě musí být schopno poskytnout možnost tepelně upravovat potraviny a na té či oné židli se musí dát sedět. Diskutabilní pak ale může být míra bezproblémovosti obsluhy onoho varného centra a nebo množství pohodlí, které zmíněná židle nabízí.