Omítky vhodné i do koupelny
06.08.2006
Koupelna je stejně jako kuchyně místem, kde je výrazně vlhčí prostředí než v jiných místnostech domu. Je potřeba si proto uvědomit, že kromě nábytku, podlahy a zařízení musíme vlhkému prostředí přizpůsobit zejména omítku.
Hlavní úlohou omítky je chránit zdivo nebo jiný materiál, který je pod omítkou skryt, před mechanickým poškozením. Kvalitní omítka by měla také regulovat vlhkost a zaručit zvukovou izolaci a tepelnou akumulaci.
Složení omítek předurčuje jejich použití v jednotlivých částech domu. Nejčastěji se setkáme s omítkami sádrovými, vápennými a cementovými nebo jejich vzájemnou kombinací. Obecně platí, že omítky obsahující sádru nejsou vhodné do vlhkého prostředí. Vlhku a vodě naopak velmi dobře odolávají omítky s vyšším podílem cementu (cementové, vápenocementové).
Většinou by nás ani nenapadlo uvažovat do koupelny o jiném povrchu než jsou keramické obklady. Obkladačky, pokud jsou vybrány s citem a vkusem, vypadají velmi dobře a snadno se udržují. Mají však jednu velkou nevýhodu, a tou jsou spáry. Spáry vodu propouštějí a mohou být příčinou velkých problémů, neboť provlhlým zdivem protéká voda až do stropní konstrukce a může dojít k jejímu uhnití (u dřevěným stropů) nebo korozi výztuže (u železobetonových stropů). Ve vlhkém prostředí a zvláště v místech, kde voda přímo dopadá na obklady (okolí vany a sprchový kout), musí být pod odklady hydroizolace. Dejte si proto při případné rekonstrukci pozor na to, zda řemeslníci toto pravidlo respektují. Dbejte také na to, aby spár bylo co nejméně, a vybírejte proto do těchto míst spíše větší obkladačky, v žádném případě ne mozaiku. Nezapomeňte také na to, že ve spárách se drží nečistoty a špína, která se jen velmi těžko odstraňuje.
Problém spár lze vyřešit bezspárovým povrchem stěn, například omítkou. Příznivci moderny a poněkud minimalistického směru tento trend rozhodně uvítají. Možná byste ani nevěřili, jak může vodě odolná omítka vypadat v koupelně efektně, o její praktické stránce nemluvě. Tyto cementové omítky se jako hlazené ještě voskují, aby lépe odolávaly vodě a nečistotám. Stěny pak získají kromě vynikajících vlastností také krásný sametový vzhled.
Znovu objevenou technologií je takzvaný marocký štuk (tadelakt), který se nanáší na podklad z cementové omítky. Marocký štuk lze bez obav použít místo obkladů také přímo do sprch, okolí van a umyvadel. Povrch je stoprocentně omyvatelný, jednolitý a nikde se nezadržují žádné nečistoty.
Vodě odolné omítky jsou velmi pracné a pochopitelně několikanásobně dražší než omítky běžné. Práci s nimi bychom měli vždy svěřit odborníkům, kutilský počin by mohl skončit katastrofou, a ještě poměrně drahou.
Foto: archiv firmy Kreidezeit
Články s podobnou tématikou
Jak na úpravu stěn? Se sádrovými omítkami Rimano
Kabát, který chrání a sluší
Přemýšlíte o úpravě stěn? Zkuste obkladové panely
Z umakartového jádra luxusní koupelna
Rafinovaná barevnost
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekcích
Malířské, natěračské a tapetovací práce
Omítky a fasády
Článek byl zobrazen 46068 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Omítky a fasády
Lícové zdivo a obložení domu z lícových cihel
Lícové zdivo se těšilo velké oblibě zejména v minulých dvou stoletích. V současné době zažívá jakousi renesanci a patří k nejkvalitnějším zdícím materiálům pro stavbu obvodových i vnitřních vrstvených stěn. Lícové cihly jsou přírodní, ekologicky nezávadný materiál, který nabízí mnohé přednosti a dodá vašemu domu originální vzhled.
Tipy, jak využít kámen v interiéru – stěny, dveře, kuchyňské linky i obklady
Nelze si nevšimnout, že posledních pár let se příroda vrací do našich příbytků. A nejde jen o doplňky, květinové stěny, ale i o přírodní materiály. Pomyslnou první příčku zabralo dřevo. Hned v těsném závěsu se drží kámen. Jak ho lze využít?
Zateplení domu termoaktivní stěrkou nové generace
S ohledem na rostoucí ceny energií a nákladů na vytápění se do popředí zájmu opět dostává zateplování a snaha o minimální úniky tepla. Aktuálně nejpoužívanější technologie zateplení může pro starší domy znamenat komplikace i finanční náročnost. Řešením je revoluční technologie v podobě stěrek AERO-THERM®.
Hrotové zábrany proti ptactvu
Lidé od nepaměti řeší problémy s hnízděním ptáků na domech. Investují nemalé částky do zateplení a nových fasád a s hrůzou pozorují, jak se jim tam dvakrát ročně zahnízďují jiřičky mnohdy po celé délce římsy.
Jak na úpravu stěn? Se sádrovými omítkami Rimano
V dnešní moderní bytové výstavbě je potřebné připomenout, že povrchová úprava stěn v obytných místnostech je jedním z nejdůležitějších faktorů pro zdravé bydlení.Velkou oblibu opět zaznamenávají v posledním desetiletí kvalitní sádrové omítky, které se po dlouhých letech nezájmu staly velkým hitem.
Renovace a nátěr fasády
Odlupující se omítka na domě není nic hezkého a její objevení rozhodně majitele domu nepotěší. Přišel tak čas dát domu nový, svěží a reprezentativní nátěr. Z nové fasády si ale nemusíte dělat hlavu, tuto práci zvládne každý a bez větších problémů. Stačí mít jen vhodné vybavení a vědět, jak na to.
Originální a nestárnoucí fasáda do všech situací
Stavíte nebo rekonstruujete váš dům? Chcete mít fasádu, která bude praktická, dlouho vydrží a a ještě k tomu splní designové nároky současnosti i budoucích let? Máme pro vás tip.
Cihlové pásky dodají interiéru originální vzhled
Cihlové obkladové pásky jsou často používané pro obklady fasád, ať už celoplošně nebo pouze jako dekorační prvek kolem oken, dveří apod. Velmi dobře ale vypadá cihlový obklad také v interiéru, nejčastěji v obývacím pokoji, v reprezentativních místnostech, restauracích a vinárnách.