Nástavby rodinných a bytových domů
01.12.2018
Majitelé rodinných a bytových domů, kteří by rádi získali ve svých nemovitostech nějaký prostor navíc, nemusí zoufat. Skvělým řešením jsou v tomto případě nástavby, díky kterým získáte celé jedno patro navíc. Konkrétní řešení závisí vždy na dané nemovitosti, ale obecně lze říci, že nástavby jsou vhodné na bytové, panelové i rodinné domy, zejména pak ty řadové.
Představte si konkrétní situaci. Zdědili jste, koupili nebo jinak nabyli menší řadový domek v pěkné lokalitě. Nebo v něm možná už delší čas bydlíte, a teď když děti povyrostly, byste jim rádi dopřáli vlastní pokoje. Místo v domě samozřejmě není nafukovací a vy proto přemýšlíte, jak by se dal dům rozšířit. U řadových domů jsou možnosti značně omezené – nabízí se např. přístavba do dvora, ovšem tou získáte maximálně jeden až dva pokoje a navíc se připravíte o kus už tak malé zahrady. Problémy jsou v tomto případě spojeny také s budováním základové desky pro přístavbu a samotným přístupem techniky do dvora.
Mnohem lepším řešením jsou nástavby, díky kterým získáte podlahovou plochu o velikosti celého patra. Na českých vesnicích, kdy mají i řadové domy každý jinou výšku to navíc není nic neobvyklého.
Jak taková nástavba probíhá?
Vlastní realizaci vždy předchází velmi důkladné posouzení stávající stavby a proveditelnosti nástavby. Provádí se sondy stropní konstrukce a celý stávající objekt musí posoudit statik. Následně je potřeba vše zaměřit a logisticky naplánovat celou realizaci, aby nedošlo k tomu, že se stavební technika nedostane do úzké uličky apod. Realizace nástavby je možná i ve vyšších patrech, ale vše je nutné dopředu spočítat a naplánovat.
Po této fázi už nebrání nic vlastnímu projektování nástavby. Projekt musí zohledňovat kromě funkční a estetické stránky nástavby také hledisko statické. Z tohoto důvodu se nejčastěji pro nástavby používají lehké stavební konstrukce – dřevostavby. Jakmile stavební úřad vydá stavební povolení, můžete se pustit do samotné realizace nástavby.
Nejprve se demolují a demontují všechny prvky v podkroví, které nenesou střechu. Následně se odhalí nosná konstrukce stropu a posoudí se její skutečný stav. V drtivé většině případů se stávající trámy doplňují i nosníky. Betonování nového stopu probíhá pod stávající střechou, aby se maximálně eliminovalo zatečení do spodních pater. Následně se demontuje stará střešní krytina a odstraní se starý krov. Po demolici stávajícího krovu a podezdívek se dobetonují zbylé části stropu. Tímto vlastně vzniká „základová deska“ pro novou nástavbu.
Dřevostavby Avanta Systeme a tedy i nástavby vynikají rychlostí výstavby. Kromě betonování nového stropu se jedná o suchý proces výstavby s řadou prefabrikovaných součástí, které ještě více urychlují stavbu. Jako střešní krytina se nejčastěji používají lehké plechové krytiny, které jsou zároveň bezúdržbové.
Nově vzniklou nástavbou získáte celé jedno patro využitelné k bydlení nebo práci. Vnitřní dispozice si můžete přizpůsobit účelu užití i aktuálním trendům. Prostor můžete ponechat otevřený, čímž vznikne vzdušný loft plný světla, nebo jednotlivé místnosti oddělit příčkami. Nástavbou může vzniknout také zcela samostatná bytová jednotka.
Bližší informace získáte na stránkách Avanta Systeme https://www.avanta.cz/domy/specialni-stavby/nastavby.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 22660 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Sádrokartony, podhledy a půdní vestavby
Česká stavební akademie ocenila řešení pro rekonstrukce Rigips
Nosná konstrukční deska RigiStabil získala zlatou cenu a bílá přírodní sádrová stěrka Rimano Glet XL dostala bronzovou cenu v soutěži České stavební akademie o Výrobek – technologii roku 2012.
Kde se vzal sádrokarton?
Před pár lety o něm nikdo nic nevěděl, dnes se stal ve stavebnictví téměř zaklínadlem. Ano, řeč je o sádrokartonu. Setkáváme se s ním všude, používá se při stavbách, vestavbách i rekonstrukcích.
Rekonstrukce bytu do tichého hnízdečka
Kompletní rekonstrukce od podlahy. Vše vybouráno. Byt odhlučněn. Mladý pár zdědil byt 3 + kk ve starším panelovém domě, vše vyboural a kompletně zrekonstruoval. Petr a Lucie nechtěli jen nové bytové jádro, jen nové a pěkné stěny, jen nový prostor, jen nově zařídit… Chtěli skutečně bydlet s pocitem klidu, pohodlí a vědomí toho, že se se sousedy nebudou navzájem rušit.
Hrátky s půdním prostorem
Členění prostoru půdy může být velmi zajímavé. Půdy totiž neobsahují omezující nosné zdi a někdy také disponují nadstandardní výškou, takže se dá do nich vložit vestavěné patro.
Desky Activ'Air chrání naše zdraví, prokázal test SZÚ
Měření Státního zdravotního ústavu (SZÚ) potvrdilo účinnost technologie Activ´Air v sádrokartonových deskách Rigips. Po rekonstrukci rodinného domu okál na Vysočině se koncentrace formaldehydu v místnostech snížily o více než 80 %.
Jak zmírnit výkyvy teplot v podkroví?
O bydlení v podkroví sní mnoho lidí. Není divu, je to nevšední prostor, ze kterého může být mimořádně příjemné místo pro život. Ale mnozí z těch, kteří ho již ochutnali, tak nadšeni nejsou. Může za to teplo.
Sádrokartonáři ví, že fermacell je lepší “sádroš”
Ve srovnání s klasickými sádrokartonovými deskami je fermacell materiálově homogenní deska, která je zhotovena ze směsi sádry a celulózových vláken z rozemletého papíru. Papírová vlákna zpevňují materiál tím, že "proarmují" sádru v celém průřezu desky a tak podstatně zvýší její pevnost. Výsledkem je například schopnost desky o tloušťce 12,5 mm zabudované v příčce nebo stěně unést svislé zatížení na šroubu s hmoždinkou až 50 kg (stupeň bezpečnost 2!) bez jakékoliv výztuhy nebo využití spodní konstrukce.
Domov jako pevnost – stěny ze sádrokartonu, které vydrží vše
Stavby ze sádrokartonu zažívají v poslední době nefalšovaný boom, spojují totiž mnoho výhodných vlastností, jako je rychlá montáž, nízká hmotnost, minimální tloušťka stěn, hygienická nezávadnost a rozumná cena. Na trhu se vyskytují různé druhy sádrokartonu a při jeho výběru byste měli vědět, co od něj očekáváte. Zda má mít odolnost proti ohni, vlhku, nárazu nebo zvukově izolovat či unést těžké předměty.