Ekobydlení – moderní návrat ke kořenům nízkoenergetického bydlení
16.05.2013
Efektivní využití půdy, energií, vody i surovin. Ekonomická i ekologická varianta bydlení, která zachovává kus přírody pro další generace. Návrat ke kořenům, odklon od sterility dnešní doby. Zcela nový životní styl, který sluší každé unavené duši. To je ekobydlení.
Ekobydlení, to nejsou jenom domy
Po masovém boomu plastových materiálů se lidstvo zase začíná obracet k přírodě. Bio strava i ekologické bydlení se pozvolna dostávají na výsluní. Co všechno znamená ekobydlení? Změnu životního stylu, spoustu ušetřených peněz a duševní pohodu. Pojďme si teď o možnostech říct něco více.
Pokud si pohráváte s myšlenkou, že byste rádi trochu změnili směr, kterým se ubíráte, máte dost panelu, betonu a šedi, zapřemýšlejte nad ekologickým bydlením. Kromě modernějších staveb v podobě nízkoenergetických a pasivních domů, které ovládly většinu trendů v současné výstavbě, jsou zde i hliněné, konopné a slaměné domky pro ty tradičněji zaměřené. Ekologické myšlení se však prolíná i do dalších aspektů života. Kompostování, využití dešťové vody, obnovitelné zdroje energie, ekologická nezávislost i návrat k tradičním řemeslům. O tom všem je dnes ekologické bydlení.
Nízkoenergetické stavby a pasivní domy
Ceny tepla, plynu i elektřiny stále rostou. Pokud nechcete platit stále více a více, poohlédněte se po nízkoenergetickém domě. Ten díky efektivního využití veškerých dostupných energií spotřebovává asi jenom třetinu toho, co běžný dům. A to i přes stále se zvyšující nároky na tepelnou náročnost a izolaci budov. Pasivní domy jsou potom dokonce vyšší vývojové stádium, protože ty spotřebují energie naprosté minimum. Vše se samozřejmě ale odrazí na ceně stavby, vyprojektování pasivního domu není nejjednodušší. Nízkoenergetické domy jsou pak příjemný kompromis mezi pasivní stavbou a klasickým domem.
Nízkoenergetická stavba se pozná na první pohled. Pokud se alespoň minimálně orientujete ve světových stranách, všimnete si, že většina prosklených ploch je situována na jižní stěnu, aby dům plně využil solární energii (pasivní využívání sluneční energie). Stěny jsou hladké bez výčnělků kvůli dobré cirkulaci tepla a ukrývají poctivě udělaný systém složité izolace. Topení je navrženo tak, aby zcela využilo i ty nejmenší tepelné zbytky.
Při samotném návrhu je dobré zamyslet se nad ekonomickým hlediskem a počítat, ať se vám nakonec stavba neprodraží natolik, že jakákoli energetická úspora bude irelevantní. Zapřemýšlejte, co doma používáte nejvíce, kolik spotřebováváte vody, jak moc topíte. Tohle vše musíte zahrnout do propočtů. Nebudete vytápět pouze dům, co ohřev vody? Na čem budete vařit? Vyplatí se více elektřina nebo plyn? Dobrý projektant by měl všechny tyto aspekty pečlivě zvážit a ušít vám návrh skutečně na míru. Hlavně pamatujte, že pořádně udělaná izolace je základem úspěchu. Izolační vrstva bývá klidně i půl metru a je nutné zaizolovat i podlahu a stěny oddělující nevytápěnou část domu od vytápěné. Tepelné mosty mohou způsobit ztráty tepla klidně i v desítkách procent, není proto na škodu být opravdu pečlivý. Kvalitní zasklení je také velmi důležité, protože skleněných ploch bývá na nízkoenergetických stavbách opravdu mnoho.
Polohu domu vybírejte takovým způsobem, abyste domu maximálně usnadnili optimální plnění všech požadovaných funkcí. Při předpokladu, že skleněné plochy budou mířit na jih kvůli světlu, nevyberete si pozemek, k němuž z jihu těsně přiléhá les nebo dochází k jinému stínění. Nevhodné je také exponované místo na planině na kopci, protože vítr snižuje izolační vlastnosti domu.
U pasivních domů veškerá pravidla platí o to více s přihlédnutím k požadovaným vlastnostem. Počítejte s tím, že stavba nízkoenergetického domu bývá finančně náročnější než stavba toho klasického, oč jste ale investovali více v počátku, o to méně vás pak vyjde provoz domu později.
Konopí, sláma a hlína – minulost? Dnes už ne.
Touha uniknout moderní civilizaci za trochou klidu do vesnice získává zcela nový rozměr. Do centra zájmu se začínají dostávat tradiční materiály jako konopí, sláma a hlína. V minulosti byly zamítnuty kvůli novým technologiím, v současnosti se ale stávají čím dál tím oblíbenějšími zejména díky své přírodní povaze a rustikálnímu vzhledu.
Konopné panely jsou výbornou izolací. Lisované do požadovaných tvarů i tloušťek jsou plně recyklovatelné a jejich difúzní vlastnosti v domě udržují příjemné a hlavně zdravé klima. Díky absenci bílkovin nechutnají škůdcům a nepodléhají hnilobě. Ve spojitosti s minerální vrstvou má konopí skvělou stabilitu, je lehké, nehořlavé a skvěle izoluje tepelně i akusticky.
Izolace z konopí, Foto: Pasivnidomy.cz
Nepálená hlína je jedním z nejstarších materiálů, má řadu výhod, ale i nevýhod a při jejím využití je potřeba dobře zvážit klimatické i topografické podmínky navrhované stavby. Díky snadnému příjmu vlhkosti v domě udržuje stále příznivé mikroklima. Její energetická náročnost je ve srovnání s ostatními materiály minimální stejně jako přepravní náklady. Je plně recyklovatelná, má skvělé izolační vlastnosti a minimální životnost stavby z hlíny je okolo 100 let. Hliněný domek postavíte i svépomocí za minimum peněz a velmi snadno pak můžete provádět veškeré úpravy ve stěnách jako je vyřezávání otvorů a navrtávání dírek a vysekávání drážek. O jejím účinku na psychiku se snad nemusím ani zmiňovat, příjemný pocit harmonie si určitě dokážete představit. Díky modernějším postupům zpracování lze zajistit i vysokou odolnost vůči vodě. Přesto však nadále zůstává velmi citlivá na tekoucí vodu a řešení všech technických detailů hliněného domku je poměrně náročné.
Slaměné panely jsou ve stavebnictví také velmi oblíbené. Sláma slisovaná mezi dva kartony je ekologicky šetrná, plně recyklovatelná a má skvělé izolační vlastnosti. Panely se podobně jako konopné dodávají v požadované délce, takže odpadovost je při stavbě minimální. Velkou výhodou je snadná tvarovatelnost a nehořlavost. Problém však nastává při styku s vodou, je zapotřebí dobrou ochranu. Stejně tak hladoví nechtění návštěvníci v podobě hlodavců, hmyzu či plísní jsou problémem vyžadujícím řešení v podobě kvalitního zpracování panelů.
Vnější a vnitřní izolace ze slámy, Foto: Slamenedomy.cz
- lub -
Další články z rubriky Rodinné domy
Zateplení střechy je stejně důležité jako zateplení domu
Izolace z přírodních materiálů
Článek byl zobrazen 10922 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Rodinné domy
Jaký je rozdíl mezi difúzně otevřenou a difúzně uzavřenou stavbou?
Difúzně otevřená nebo difúzně uzavřená – to jsou základní pojmy, se kterými se setkáváme u konstrukce dřevostaveb. Co tyto pojmy znamenají a jaké jsou výhody a nevýhody obou systémů?
Dřevostavba KUBIS 631 – na návštěvě v novostavbě postavené za 2 týdny
Zajímá vás, jak se bydlí v montované dřevostavbě? Pojďte se společně s námi podívat do domu KUBIS 631, který obývá čtyřčlenná rodina. Jak se v něm bydlí? S čím jsou spokojeni a co by udělali jinak?
Krásné Vánoce a šťastný rok 2023
Milí čtenáři a obchodní partneři, přejeme Vám klidné Vánoce, pohodu v kruhu nejbližších a překvapení pod vánočním stromečkem. Děkujeme Vám za přízeň v tomto roce a do nového roku 2023 Vám přejeme zdraví, lásku, štěstí a hodně každodenních radostí.
Zelená úsporám - nízkoenergetické a pasivní domy
Nízkornergetické domy, úsporné bydlení a nově i podpora státu v programu Zelená úsporám jsou hlavní témata letošního jara. Nárůst zájmu o úsporné domy nám potvrdil i ředitel Ekonomických staveb pan David Mencl. „Jsme tomu velmi rádi. ES byly mezi prvními, kdo certifikoval zděný nízkoenergetický dům – NED."
LAS dřevostavby - komplexní služba “na klíč” od výběru pozemku po realizaci domu i jeho okolí
Stavba rodinného domu obnáší, kromě samotné stavby, ještě řadu dalších úkonů – od výběru pozemku až po úpravy okolí domu. Pokud nemáte čas se všemi těmito úkony zabývat, máme pro vás řešení. Všechny tyto činnosti za vás vyřeší do posledního detailu odborníci, a to včetně podrobné architektonické studie.
Nenápadný luxus, to jsou nové radiátory KORATHERM!
Nová designová otopná tělesa řady KORATHERM spojila dva protiklady – krásu a efektivitu. Horizontálně nebo vertikálně orientované radiátory doladí jakoukoliv místnost vašeho domu a dodají jí potřebný šmrnc. Zbrusu nové linie přitáhnou váš pohled jako magnet a vysoký výkon naopak překvapí i ty největší skrblíky. Chcete získat něco praktického a jedinečného? Pořiďte si radiátor řady KORATHERM!
Dům roku 2014 s názvem MINERVA II od společnosti Hoffmann
Dům MINERVA II získal ocenění dle internetového hlasování v kategorii Katalogové masivní domy. Jeho nejvýraznějším architektonickým prvkem je středový rizalit zakončený štítem evokující fronton nezapře tímto prvkem i svým názvem inspiraci antickým Řeckem.
Sendvičové zdivo má jedinečné vlastnosti
Zvažujete jakou konstrukci zvolit při výstavbě vašeho rodinného domu? Při výběru byste se neměli zaměřovat jen na cenu stavebního materiálu, ale především na izolační parametry obvodového zdiva. Spolehlivé a energeticky úsporné je například vícevrstvé tzv. sendvičové zdivo, které je v dnešní době velmi populární.