Aktivní a energeticky soběstačné domy jsou zcela nezávislé na okolí
06.11.2013
Nároky člověka na bydlení jsou rok od roku vyšší. Nejenže chceme bydlet kvalitně, pohodlně a ve zdravém prostředí, chceme také, aby to bylo co nejlevnější. Řešením jsou aktivní a energeticky soběstačné domy, které na svůj provoz nepotřebují odebírat žádnou energii – jednoduše si ji vyrábějí samy.
Aktivní a energeticky soběstačné domy jsou považovány za bydlení budoucnosti – nabízí totiž výbornou kvalitu vnitřního prostředí, poskytují maximální množství denního světla a svou spotřebou energie splňují již teď požadavky roku 2020. Komfort bydlení je energeticky úsporný a zároveň dlouhodobě udržitelný a ohleduplný vůči životnímu prostředí. Svým provozem nijak negativně neovlivňují klima a nevytváří emise skleníkových plynů. Ač se to zdá být na první pohled nemožné, je takovéto bydlení opravdu reálné. Tyto poznatky byly totiž zjištěny v experimentálním domě, jenž byl v rámci projektu Home for Life (Dům pro život) vystavěn v obci Lystrup nedaleko dánského města Aarhus.
Když se spojí citlivost vůči přírodě s energetickými úsporami
Pro mnoho lidí je pořízení vlastního domu či bytu jednou z největších životních investic. Koupí samotnou však výdaje nekončí – je třeba platit také za energii, kterou nemovitost potřebuje ke svému provozu. Snahou stavitelů energeticky soběstačných a aktivních domů je tak maximální šetrnost k přírodě a ke všem zdrojům energie a také úspora nákladů za vytápění a případnou letní klimatizaci objektu. Oba tyto cíle je dnes již možné spojit do jednoho celku, jehož hlavní myšlenkou je zdravé a celoročně příjemné vnitřní klima v domě.
Great Gulf Active House v kanadském Ontariu. Foto: www.activehouse.info
Přednosti hybridní ventilace
V hybridním systému větrání se kombinuje mechanická ventilace s rekuperací tepla a automaticky řízenou přirozenou ventilací. Ventilace může být řízena podle aktuálně naměřené koncentrace CO2, teploty v domě a relativní vlhkosti. Právě díky tomuto způsobu větrání může být dosaženo nejlepšího komfortu a zároveň i nejnižší spotřeby energie. U experimentálního domu v Dánsku se osvědčila kombinace hybridní ventilace, která zajišťuje neustálý přísun čerstvého vzduchu, stínicí techniky, která reguluje teplotu v interiéru a velké plochy oken (okna činí 40% podlahové plochy, běžně je to okolo 20 – 25%), která umožňují světlu vstupovat do místnosti ze všech světových stran. To vše přispívá k velmi dobrým podmínkám vnitřního prostředí.
Tepelná pohoda po celý rok
Již dnes je možné v aktivních domech plnit požadavky evropské směrnice EPBD II na spotřebu energie po roce 2020. V jednom domě lze zajistit kvalitní vnitřní prostředí po celý rok, díky řízené přirozené ventilaci je možné zamezit tomu, aby se dům v létě přehříval a to i přesto, že do něj ze všech stran proudí denní světlo. Velká plocha oken tak díky vhodně použité stínicí technice a ventilaci není překážkou, která by narušovala tepelnou pohodu v interiéru a to jak v létě, tak samozřejmě i v zimě.
Ostře sledovaný oxid uhličitý
Jak velká je koncentrace oxidu uhličitého v obývaných prostorách, se odráží na kvalitě vnitřního prostředí. Obsah CO2 je měřen pomocí jednotek ppm. Dle české normy je doporučený limit, kdy již lidé začínají vnímat sníženou kvalitu vzduchu, okolo 1000 ppm. V okolní přírodě se obsah oxidu uhličitého pohybuje kolem 450 ppm. Když byla v experimentálním domě Home for Life měřena roční průměrná hodnota CO2, byla zaznamenána hodnota 850 ppm.
Sluneční dům - první rakouský CO2 neutrální rodinný dům. Foto: www.activehouse.info
Relativní vlhkost
Kvalitu vzduchu a vnitřního prostředí je možné hodnotit také relativní vlhkostí. Díky systému hybridní ventilace se v průběhu celého roku pohybuje relativní vlhkost v aktivních a energeticky soběstačných domech na optimální úrovni, což je okolo 45%. To je důkazem, že celoroční efektivní větrání dokáže udržet vlhkost v domě na ideální úrovni.
Dům fungující na obnovitelných zdrojích
U aktivních a energeticky soběstačných domů je kladen velký důraz na maximální úsporu energie, která je potřebná pro provoz domu. Nejde tedy jen o energie na vytápění. Veškeré energetické potřeby jsou zajišťovány z obnovitelných zdrojů začleněných přímo do objektu, nebo z místní energetické sítě. Některé z takovýchto domů jsou dokonce tzv. plusové, což znamená, že za rok vyprodukují více energie, než samy spotřebují. Experimentální dům v dánském Lystrupu je jedním z nich, vyrobil o 6,5 kWh/m2 za rok více energie, než spotřeboval. Také tím aktivní domy splňují stavební předpisy platící až po roce 2020.
Aktivní rodinné domy i kanceláře
Aktivní domy mohou být nejen novostavby, ale i rekonstruované objekty. Kromě bytových objektů může jít o kanceláře i veřejné budovy, protože i v takovýchto stavbách je důležité, aby se lidé pohybovali v prostorách, které příznivě působí na jejich zdraví a pohodu. Aktivní domy jsou jakýmisi průkopníky ve světě čistšího, zdravějšího a bezpečnějšího bydlení.
- jpa -
Článek byl zobrazen 20458 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Alternativní a ekologické tepelné zdroje
Rekuperace v domácnostech
Slyšeli jste už o rekuperaci? Toto slovo má samozřejmě více významů, ale v pojetí bytového využití jde o zpětné získávání tepla z různých domácích procesů. Jinak řečeno, vzduch přiváděný do budovy se předehřívá teplým odpadním vzduchem.
Skleněné radiátory topí levně a hodí se do celého bytu
Hledáte něco skutečně originálního do vašeho interiéru? Máte rádi skleněné doplňky? V tom případě vás jistě nadchnou také skleněné radiátory, které rychle a rovnoměrně vyhřívají prostor a zároveň dokáží ozvláštnit váš domov. Stanou se tak dokonale funkčním a také jedinečným designovým prvkem každého domu či bytu.
Teplo, které se nevyčerpá
Přestavba starého domu je nákladná a musí předpokládat užívání na dobu dalších několika desetiletí. Proto je vhodné uvažovat o vyšší investici na vytápění s levným provozem. Peníze se vrátí do deseti let, a pak je dům na zdražování energií téměř nezávislý.
Údržba fotovoltaických elektráren pomocí termokamer
Fotovoltaické elektrárny zažily boom především v roce 2010, ale i dnes se těší velké popularitě. Ceny jejich instalací se sice již výrazně snížily, ale přesto jsou nejvyšším počátečním nákladem. Vyrobená elektřina však zajišťuje návratnost počáteční investice, která může být prodloužena i o několik let, pokud jsou panely udržovány v ideální kondici.
Elegantní tepelné čerpadlo REVEL Master plus - invertor
Česká topenářská značka REVEL je na trhu již 30 let. Mezi prvními zařadila do své nabídky tepelná čerpadla vzduch-voda, a také přišla s inovativním využitím těchto zařízení v létě, pro zdravotně bezpečné chlazení interiéru využitím stávajícího podlahového systému.
Tepelná čerpadla Dimplex opět o krok napřed
Obchodní značka DIMPLEX je dobře známá nejen v Evropě. Na českém trhu je od roku 1993 a za tu dobu si uživatelé tepelné techniky ověřili, že se jedná o výrobky vysoké kvality, výborných technických parametrů s dlouhou životností od výrobce GLEN DIMPLEX DEUTSCHLAND, kde se vývojem a výrobou zabývají profesionálně více než 30 let.
Kamna HAAS+SOHN – revoluční řešení pro vaše bydlení
Čas dlouhých zimních večerů je sice na míle vzdálen, ale přesto možná již teď přemýšlíte o pořízení nového zdroje vytápění. Zvláště v tomto proměnlivém počasí a výkyvech venkovních teplot je příjemné si přitopit. Společnost HAAS+SOHN Rukov si dovoluje Vám nabídnout, jak spojit příjemné s užitečným.
Tepelné čerpadlo se vyplatí i bez dotace
Pokud máte obavy, že tepelné čerpadlo má příliš dlouhou návratnost nebo že se bez dotace vůbec nevyplatí, může to být v některých případech i pravda. Záleží na tom, s jakým systémem tepelné čerpadlo porovnáváte a do jakého objektu jej chcete použít. A také nejen pořizovací a provozní náklady hrají při výběru zdroje tepla roli.