Profiterasy - kompletní realizace teras

Reklama

Energetická náročnost staveb

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

21.06.2012

V současnosti se v oblasti bydlení a staveb neustále setkáváme s takovými pojmy, jako je pasivní, nízkoenergetický či dokonce nulový dům. U všech je samozřejmě možné počítat s úsporami energií. Víte ale, o kolik budou nižší, než spotřeby energií u starších staveb nebo u novostaveb?

Obrovskou finanční investicí je pro mnoho českých rodin pořízení vlastního domu. Ani po dostavbě vysněného domku však není všem výdajům konec. Největší finanční zátěží budou platby za energii, proto byste se při výběru vhodného domu měli zaměřit i na to, aby byl dostatečně energeticky úsporný. Takovéto energeticky úsporné bydlení je trendem poslední doby.

Všechny domy budou muset být v budoucnu povinně označeny energetickými štítky, podobně jako je tomu například u kuchyňských spotřebičů. Při koupi nebo nájmu domu by pak mělo být okamžitě zřetelné, jak náročný bude jeho provoz. Evropský parlament dokonce souhlasil s novelou, která nařizuje, aby každý dům postavený po roce 2020 měl téměř nulovou spotřebu energie. Tato novela je součástí opatření proti globálnímu oteplování a Česká republika je tak povinna ji akceptovat.

Nízkoenergetický dům

Tato stavba vyniká nízkou spotřebou energie na vytápění. Oproti běžným novostavbám, které splňují české stavebně-energetické předpisy, je spotřeba energie poloviční, nebo ještě menší. V porovnání se staršími stavbami je možné u nízkoenergetických domů dosáhnout až 75% úspor na vytápění. Pro domy s nízkou spotřebou energie je důležitá volba orientace. Obytné místnosti nízkoenergetického domu by měly směřovat na jih. Pasivní solární zisky pak mohou pokrýt až 40 % tepla na vytápění.

Nízkoenergetické domy mají dobře zateplené konstrukce, řízené (rekuperační) větrání a otopnou soustavu o nižším výkonu. Obvykle také využívají obnovitelné zdroje energie. Úspora energií by však neměla být jediným kritériem pro výstavbu nízkoenergetického domu. Takovýto dům při správné volbě stavebních materiálů v sobě spojuje komfort bydlení, energetickou i finanční úsporu a ekologii. Ať už vytápíte nízkoenergetický dům čímkoliv, vždy ušetříte, protože dům vyniká menšími tepelnými ztrátami obvodovými konstrukcemi i výrazně menšími ztrátami větráním. Další úspory vznikají při odstranění tzv. tepelných mostů a netěsností obvodových konstrukcí. K výhodám nízkoenergetických domů patří malá závislost na růstu cen energií, vyšší komfort bydlení a kratší topné období.

U nízkoenergetických domů je měrná potřeba tepla menší než 50 kWh/m2 za rok.

Stará zástavba

Starší nezateplené budovy patří obecně k těm energeticky nejnáročnějším. Je více než jasné, že požadavky na bydlení byly v minulém století jiné než dnes a důraz byl kladen na zcela jiné parametry. Domy, které byly postaveny v 70. až 80. letech 20. století, jsou specifické především nezateplenou a špatně izolující konstrukcí, mají zastaralou otopnou soustavu – většinou tedy kotel spalující tuhá paliva, který je velkým zdrojem emisí. O stavbách postavených v první polovině minulého století nemá ani cenu se zmiňovat. Ventilace těchto starých domů je zajišťována pouhým větráním okny, což způsobuje značné tepelné ztráty. Pokud jsou domy vytápěny plynem nebo elektřinou, zaplatí jejich majitel za topnou sezónu desítky tisíc korun. Staré budovy jsou tak považovány za tepelné zářiče a nutně by potřebovaly odborný zásah. Nejvíce by se hodila izolace, zateplení a pak také celková modernizace.

Spotřeba tepla na vytápění se u těchto starých domů pohybuje většinou nad 200 kWh/m2 za rok.

Novostavba

Současné novostavby musí splňovat platné normy a rovněž odpovídat vzrůstajícím nárokům na kvalitu a komfort bydlení. Aby takovýto dům splňoval požadované tepelné hodnoty, je nutné, aby měl konstrukci s dobrými tepelně-izolačními parametry. Ty by měly být na úrovni požadavků normy. Vytápění u novostaveb bývá řešeno klasicky, nejčastěji tedy pomocí plynového kotle o vysokém výkonu. Větrá se pouze okny.

Spotřeba energie na vytápění se u novostaveb z let 1980 až 2000 pohybuje od 80 do 140 kWh/m2 za rok, u současných novostaveb okolo 65 kWh/m2 za rok.

Pasivní dům

Jde o kompaktní dům, který vyniká velmi nízkou spotřebou energie. Ve srovnání s běžnou stavbou spotřebuje zhruba desetkrát méně tepla na vytápění. Díky tomu se pasivní dům obejde bez klasické topné soustavy. Koncepce těchto domů je jednoduchá – nepustit téměř žádné teplo ven a zároveň co nejlépe využít tepelné zisky, které jsou k dispozici. Však již samotné pojmenování tohoto domu vychází z principu pasivního využívání tepelných zisků budovy. Může jít o sluneční záření dopadající zvenčí, o teplo vyzařované lidmi nebo elektrickými spotřebiči uvnitř. Pasivní domy se mohou pochlubit mimořádně kvalitní izolací a rekuperací. Díky tomu jsou jejich tepelné ztráty minimální.

Spotřeba tepla na vytápění je u pasivního domu menší než 15 kWh/m2 za rok.

Nulový dům

Ještě méně energeticky náročný, než je pasivní a nízkoenergetický dům, je dům nulový. Jak je z názvu patrné, jde o dům, jehož spotřeba tepla pro vytápění se blíží nule. Jeho nulové potřeby tepla není dosaženo pomocí tepelné izolace, ale s využitím moderních technologií. Těmi mohou být například solární panely vyrábějící energii, jež může být následně využita pro ohřev vody, popřípadě pro přitápění. V létě si nulové domy mohou ze solárního záření vyrobit nadbytek energie. Tuto energii je možné uchovávat v akumulačních zásobnících a spotřebovávat ji až v zimě.

Tyto stavby se zatím vyskytují jen výjimečně, protože těchto požadovaných hodnot je možné dosáhnout pouze při obzvláště vhodných klimatických podmínkách. Důležité je rovněž sofistikované technické řešení, tedy tvar a orientace domu ke světovým stranám. Nulové domy ke svému provozu potřebují nákladné moderní technologie, jejich výstavba tak není nijak levná. Kvůli své technologické a finanční náročnosti jsou nulové domy stavěny prozatím jako experimentální stavby.

U nulového domu je spotřeba tepla menší 5 kWh na metr čtvereční plochy za rok.

- jap -

Článek byl zobrazen 23845 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • Kvalitní nábytek české výroby

    Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
  • Domácí vodíková terapie ImunoH2!

    Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
  • Tepelná čerpadla Mach – Chameleon

    Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
  • Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů

    Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst

Další články na téma Zateplování a izolace

Zateplování a izolace – extrudovaný polystyren

Zateplování a izolace – extrudovaný polystyren

Extrudovaný polystyren označovaný jako XPS je tepelně izolační materiál, který se ve stavebnictví využívá zejména pro izolaci takových částí budov, které jsou nejvíce namáhané. Nejlépe se tak hodí jako izolace podlah, ale použít jej lze i ve stěnách a stropech, kde je kladen důraz především na akustickou izolaci a požární odolnost.

 
Minerální vata a izolace z vláknitých materiálů

Minerální vata a izolace z vláknitých materiálů

Jednou z možností, jak dobře zaizolovat dům, je použití některého z vláknitých materiálů, jako je sklená vata, kamenná neboli čedičová vlna a také celulózových vláken. Mezi vlákny se uzavírá vzduch, který izoluje stejně dobře, jako vzduch uzavřený v bublinkách pěnových izolačních materiálů. Přesto mezi těmito typy izolací existují jisté rozdíly.

 
Zateplení střechy je stejně důležité jako zateplení domu

Zateplení střechy je stejně důležité jako zateplení domu

Kdo chce účinně snížit spotřebu energií v rodinném domě, měl by uvažovat o zateplení střechy – ať je šikmá nebo plochá. Bylo zjištěno, že právě střechou uniká až 15% tepla, což opravdu není malé množství. Pojďme si tedy něco říct o tom, který izolační materiál je pro střechu nejvhodnější a jak při jejím zateplování postupovat.

 
Klíč k dokonalému zateplení

Klíč k dokonalému zateplení

Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2012, má více než 50% majitelů šikmých střech zrealizovaných v posledních 10-ti letech, zkušenost s průnikem nebo kondenzací vlhkosti do interiéru. Narůstající počet reklamací je alarmující a neměl by se brát na lehkou váhu. Jako odpověď se nabízí alternativní tepelně izolační materiál.

 
Cemix THERM K - certifikovaný kontaktní zateplovací systém s obkladem

Cemix THERM K - certifikovaný kontaktní zateplovací systém s obkladem

LB Cemix, s.r.o. uvedla, oficiálně na trh nový certifikovaný vnější tepelněizolační kontaktní systém Cemix THERM K. Tento systém reaguje na stále větší popularitu keramických obkladových prvků a pásků typu KLINKER, Kentaur, Taurus a podobně.

 
Izolace z přírodních materiálů

Izolace z přírodních materiálů

Ovčí vlna, sláma nebo třeba konopí? Ano, tím vším je možné v dnešní době zateplit dům. Výhodou těchto přírodních izolačních materiálů je, že jsou hypoalergenní a při manipulaci s nimi není potřeba používat ochranné pomůcky. Jsou také ekologické, jejich výrobou není zatěžováno životní prostředí. V současné době přírodní zažívají izolace svůj velký návrat.

 
Zateplení půdy se vyplatilo. Teplo se drží doma.

Zateplení půdy se vyplatilo. Teplo se drží doma.

Zateplením půdy pomocí celulózy snížili majitelé rodinného domu spotřebu energií o 25 %. Oni už se však pustili do rekonstrukce daleko před současnými kritickými nedostatky energií. Teď jsou rádi, že tak učinili.

 
Jak správně udělat hydroizolaci v koupelně nebo na terase?

Jak správně udělat hydroizolaci v koupelně nebo na terase?

Bez kvalitní hydroizolace se neobejde téměř žádná stavba. V článku se blíže podíváme na nejčastěji využívané způsoby hydroizolace do koupelen, na balkony nebo terasy, které zvládnete i svépomocí.

 

Zpět na předchozí stránku

Energy domy Partner sekce

Reklama

Náš tip

Robotická sekačka LUBA

Robotické sekačky LUBA. Robotická sekačka LUBA 2 AWD - bezdrátová technologie podpora AI Vision, pohon 4x4, silné motory.

 

MARKÝZY WEINOR

Nekompromisně čistý design a kvalita markýz od top německého výrobce Weinor.

 

BEZÚDRŽBOVÉ LAVIČKY Z „TRAPLASTU“

Lavičky jsou dodávány jako stavebnice vč. spojovacího materiálu. Odolávají povětrnostním vlivům i mrazu a nepotřebují žádnou údržbu. Jsou vhodné na zahradu i jako městský mobiliář.

 

UMĚLÝ "ŽIVÝ" PLOT a ZÁSTĚNY

Umělé zelené stěny jsou skvělým řešení pro ty, kteří potřebují rychle a efektivně vytvořit optický nebo hlukový předěl od sousedů, rušné ulice nebo vytvořit zajímavý zahradní prvek.

 

MAMUT GLUE CRYSTAL

Pokud chcete, aby spoj splynul s okolím jako chameleon, nemůžete vybrat lépe. Mezi jeho nejdůležitější vlastnosti patří pochopitelně průhlednost, transparentnost a navrch i pružnost.

 

MULTIFUNKČNÍ ZAHRADNÍ TYČ

Multifunkční tyče jsou kouzelným a praktickým doplňkem Vašich relaxačních a pěstebních ploch. Nejčastěji se používá jako stojan na krmítko, ptačí budku nebo pro maketu havrana, který plaší ptactvo od vašich ovocných stromů a keřů.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

VELOX - HOFFMANN spol. s r.o. Chrudim

Pasivní i nízkoenergetické domy systémem VELOX. Dodávka systému VELOX na víc než 2000 staveb. Vlastní katalog typových domů i individuální projekty.

HK-DŘESTAV - DŘEVOSTAVBY NA KLÍČ

Kvalitní nízkoenergetické rodinné domy ze dřeva, montované domy, chaty a další stavby. Stavíme po celé ČR.

ENERGY DOMY - MODERNÍ DOMY Z DURISOLU

Zateplené tvárnice DURISOL mají řadu předností. Domy stavěné z tohoto systému jsou navíc moderní, promyšlené do posledního detailu a krásné.

Nejčtenější z této rubriky

Ploty pro firmy aneb jak mít firmu ještě hezčí

Ploty pro firmy aneb jak mít firmu ještě hezčí

Exteriér vaší společnosti působí omšelým dojmem? Cítíte, že potřebuje změnu? A už jste přemýšleli o plotu? Ploty můžou plnit nejen funkci ochrannou, ale také estetickou. Stačí si jen vybrat ten správný typ a dům i pozemky vaší společnosti v momentě získají novou tvář.

 

Bezúdržbové ploty - plast, hliník nebo beton nepotřebují vaší péči

Bezúdržbové ploty - plast, hliník nebo beton nepotřebují vaší péči

Chystáte se oplotit dům či zahradu? Chcete ve volném čase více lenošit a nestarat se o životnost plotu? Pak jsou bezúdržbové ploty tím pravým řešením pro vás. Ať už si vyberete kompozitní, plastové či betonové, jejich životnost je garantována bez zásahu lidské ruky. Stačí je občas umýt a jsou jako nové.

 

Rodinný dům 4+kk do 4 milionů včetně základové desky a dopravy

Rodinný dům 4+kk do 4 milionů včetně základové desky a dopravy

Stavební firma HP doma přišla po mnohaleté zkušenosti s výstavbou nízkoenergetických domů s konceptem, který nadchl především investory. Bungalov HP90 s dispozicí 4+kk je navržen tak, aby splňoval požadavky na pohodlné bydlení 4 členné rodiny.

 

Co obnáší bydlení v mobilheimu aneb mobilní dům místo chaty

Co obnáší bydlení v mobilheimu aneb mobilní dům místo chaty

Mobilheim, někdy označovaný jako mobilhome, je stručně řečeno druh bydlení, jenž umožňuje cestování z místa na místo. Tzv. mobilní domy se začaly rozmáhat již v 70. letech 20. století ve Spojených státech amerických, kdy se lidé museli často stěhovat za prací. V prvopočátcích se jednalo o obyčejné karavany s jednou obytnou místností. Postupem času se jejich velikost začala výrazně zvětšovat a vznikaly vícepokojové mobilní domy, jak je známe dnes.

 

Kontejnerový dům - světový trend v bydlení!

Kontejnerový dům - světový trend v bydlení!

Plechové kontejnery používané pro přepravu nákladu jako váš moderní byt? Ale kdo by chtěl bydlet dobrovolně v kontejneru? Možná vy. Kontejnerový dům může nejprve znít trochu jako špatný vtip, ale je to opravdu jedna z možností, jak si zařídit nové a stylové bydlení. Nakonec váš dům po troše úprav nemusí vůbec jako kontejner vypadat.

 

Septik, jímka, žumpa nebo ČOV - jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Septik, jímka, žumpa nebo ČOV - jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Když k našemu domu, chatě či chalupě nedosahuje kanalizace, musíme vymyslet náhradní řešení, jak naložit s odpadními vodami. Nabízí se možnost vybudování septiku, jímky nebo čistírny odpadních vod. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a který způsob likvidace odpadních vod je nejvhodnější? Jednoznačná odpověď na tuto otázku bohužel neexistuje.

 

Tipy na domovní čísla – materiály, netradiční nápady do města i na venkov

Tipy na domovní čísla – materiály, netradiční nápady do města i na venkov

Přemýšlíte, jakým způsobem realizovat vaše domovní číslo? Rádi byste nějaké netradiční a originální řešení? Máte rádi klasiku anebo spíše upřednostňujete dobře viditelné označení domu za každé denní i noční doby? Pak nahlédněte do našeho dnešního výběru, v kterém máme pro každého něco.

 

Dřevěné ploty

Dřevěné ploty

Ploty stavějí lidé už odedávna – jakmile začali „vlastnit“ půdu, přišla potřeba svůj majetek ohradit, ať už z jakýchkoliv pohnutek. I dnes je zvykem své pozemky oplocovat. Plot může mít více funkcí – pouhé symbolické vyznačení pozemku, ochranu před vstupem zvířat či lidí, ochranu soukromí před zvědavými zraky…

 

Další z této rubriky

Špionážní kamera – praktický prostředek pro zabezpečení vaší domácnosti

Špionážní kamera – praktický prostředek pro zabezpečení vaší domácnosti

Každý rozumný člověk střeží své zdraví a majetek. Ne vždycky ale může být každý osobně ochráncem svého bytu, domu, pozemku nebo kanceláře. Mnohokrát zůstávají tyto objekty prázdné a nabízejí tak zlodějům a vandalům možnost se tady do sytosti vybít. Tajná kamera je ideálním prostředkem, jak se tomu vyhnout a zůstat i tisíce kilometrů daleko v klidu.

 

Dřevěné ploty

Dřevěné ploty

Ploty stavějí lidé už odedávna – jakmile začali „vlastnit“ půdu, přišla potřeba svůj majetek ohradit, ať už z jakýchkoliv pohnutek. I dnes je zvykem své pozemky oplocovat. Plot může mít více funkcí – pouhé symbolické vyznačení pozemku, ochranu před vstupem zvířat či lidí, ochranu soukromí před zvědavými zraky…

 

Stavíme pletivový plot - rady a tipy, které jistě oceníte

Stavíme pletivový plot - rady a tipy, které jistě oceníte

Pletivové oplocení u nás patří k nejvyužívanějším, a to nejen díky nižším finančním nákladům, ale i díky snadné výstavbě a údržbě. Ovšem pozor, není pletivo jako pletivo. I když v obchodech většinou najdete klasické role zeleného pletiva, na objednávku si můžete pořídit různě barevné varianty i povrchové úpravy. Jak plot vybrat a na co si dát pozor při jeho montáži vám poradíme v následujícím článku.

 

Dům otevřený slunci - rodinný dům Helios firmy Hoffmann

Dům otevřený slunci - rodinný dům Helios firmy Hoffmann

Z nabídky katalogu firmy Hoffmann zaujme dům Helios na první pohled. Svým jednoduchým tvarem potvrzuje rčení, že v jednoduchosti je kráse, což je v případě domu HELIOS zcela výstižné.

 

Moderní architektura ve světě XIV. - Alexandrijská knihovna

Moderní architektura ve světě XIV. - Alexandrijská knihovna

Na místě někdejšího majáku na ostrově Faru, který byl jedním z původních sedmi divů světa, a nedaleko místa, kde stála slavná starověká Alexandrijská knihovna, vyrostla na přelomu tisíciletí její moderní nástupkyně, jež má být prostředníkem mezi západním a východním světem.

 

Automaticky otevírané vjezdové brány

Automaticky otevírané vjezdové brány

Dříve jsme to vídávali jen v zahraničních filmech – luxusní vůz přijel k bráně, ta se automaticky otevřela a automobil projel, aby se za ním brána opět zavřela. Ale v současnosti už není žádnou vzácností vidět automaticky otevírané vjezdové brány ani u našich rodinných domků. Je to dáno stále přijatelnější cenou, kterou má „na svědomí“ rostoucí konkurence i zlevňování elektroniky.

 

Jak se bydlí v rodinném domě KUBIS 632 od RD Rýmařov?

Jak se bydlí v rodinném domě KUBIS 632 od RD Rýmařov?

Žádný katalog, prospekt, ani návštěva ve vzorovém domě vám neposkytne takové informace o bydlení v konkrétním domě, jako autentické zkušenosti jeho obyvatel. Navštívili jsme čtyřčlennou rodinu, která již více než rok bydlí v novém rodinném domě KUBIS 632.

 

Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu

Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu

Německé město Stuttgart je pro mnohé synonymem světa automobilů. Právě tady - na místě, kde už před sedmi desítkami let vznikaly první návrhy luxusních sportovních vozů - byla poslední lednový den letošního roku otevřena stálá expozice všech slavných modelů Porsche.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.