Energetická náročnost staveb
21.06.2012
V současnosti se v oblasti bydlení a staveb neustále setkáváme s takovými pojmy, jako je pasivní, nízkoenergetický či dokonce nulový dům. U všech je samozřejmě možné počítat s úsporami energií. Víte ale, o kolik budou nižší, než spotřeby energií u starších staveb nebo u novostaveb?
Obrovskou finanční investicí je pro mnoho českých rodin pořízení vlastního domu. Ani po dostavbě vysněného domku však není všem výdajům konec. Největší finanční zátěží budou platby za energii, proto byste se při výběru vhodného domu měli zaměřit i na to, aby byl dostatečně energeticky úsporný. Takovéto energeticky úsporné bydlení je trendem poslední doby.
Všechny domy budou muset být v budoucnu povinně označeny energetickými štítky, podobně jako je tomu například u kuchyňských spotřebičů. Při koupi nebo nájmu domu by pak mělo být okamžitě zřetelné, jak náročný bude jeho provoz. Evropský parlament dokonce souhlasil s novelou, která nařizuje, aby každý dům postavený po roce 2020 měl téměř nulovou spotřebu energie. Tato novela je součástí opatření proti globálnímu oteplování a Česká republika je tak povinna ji akceptovat.
Nízkoenergetický dům
Tato stavba vyniká nízkou spotřebou energie na vytápění. Oproti běžným novostavbám, které splňují české stavebně-energetické předpisy, je spotřeba energie poloviční, nebo ještě menší. V porovnání se staršími stavbami je možné u nízkoenergetických domů dosáhnout až 75% úspor na vytápění. Pro domy s nízkou spotřebou energie je důležitá volba orientace. Obytné místnosti nízkoenergetického domu by měly směřovat na jih. Pasivní solární zisky pak mohou pokrýt až 40 % tepla na vytápění.
Nízkoenergetické domy mají dobře zateplené konstrukce, řízené (rekuperační) větrání a otopnou soustavu o nižším výkonu. Obvykle také využívají obnovitelné zdroje energie. Úspora energií by však neměla být jediným kritériem pro výstavbu nízkoenergetického domu. Takovýto dům při správné volbě stavebních materiálů v sobě spojuje komfort bydlení, energetickou i finanční úsporu a ekologii. Ať už vytápíte nízkoenergetický dům čímkoliv, vždy ušetříte, protože dům vyniká menšími tepelnými ztrátami obvodovými konstrukcemi i výrazně menšími ztrátami větráním. Další úspory vznikají při odstranění tzv. tepelných mostů a netěsností obvodových konstrukcí. K výhodám nízkoenergetických domů patří malá závislost na růstu cen energií, vyšší komfort bydlení a kratší topné období.
U nízkoenergetických domů je měrná potřeba tepla menší než 50 kWh/m2 za rok.
Stará zástavba
Starší nezateplené budovy patří obecně k těm energeticky nejnáročnějším. Je více než jasné, že požadavky na bydlení byly v minulém století jiné než dnes a důraz byl kladen na zcela jiné parametry. Domy, které byly postaveny v 70. až 80. letech 20. století, jsou specifické především nezateplenou a špatně izolující konstrukcí, mají zastaralou otopnou soustavu – většinou tedy kotel spalující tuhá paliva, který je velkým zdrojem emisí. O stavbách postavených v první polovině minulého století nemá ani cenu se zmiňovat. Ventilace těchto starých domů je zajišťována pouhým větráním okny, což způsobuje značné tepelné ztráty. Pokud jsou domy vytápěny plynem nebo elektřinou, zaplatí jejich majitel za topnou sezónu desítky tisíc korun. Staré budovy jsou tak považovány za tepelné zářiče a nutně by potřebovaly odborný zásah. Nejvíce by se hodila izolace, zateplení a pak také celková modernizace.
Spotřeba tepla na vytápění se u těchto starých domů pohybuje většinou nad 200 kWh/m2 za rok.
Novostavba
Současné novostavby musí splňovat platné normy a rovněž odpovídat vzrůstajícím nárokům na kvalitu a komfort bydlení. Aby takovýto dům splňoval požadované tepelné hodnoty, je nutné, aby měl konstrukci s dobrými tepelně-izolačními parametry. Ty by měly být na úrovni požadavků normy. Vytápění u novostaveb bývá řešeno klasicky, nejčastěji tedy pomocí plynového kotle o vysokém výkonu. Větrá se pouze okny.
Spotřeba energie na vytápění se u novostaveb z let 1980 až 2000 pohybuje od 80 do 140 kWh/m2 za rok, u současných novostaveb okolo 65 kWh/m2 za rok.
Pasivní dům
Jde o kompaktní dům, který vyniká velmi nízkou spotřebou energie. Ve srovnání s běžnou stavbou spotřebuje zhruba desetkrát méně tepla na vytápění. Díky tomu se pasivní dům obejde bez klasické topné soustavy. Koncepce těchto domů je jednoduchá – nepustit téměř žádné teplo ven a zároveň co nejlépe využít tepelné zisky, které jsou k dispozici. Však již samotné pojmenování tohoto domu vychází z principu pasivního využívání tepelných zisků budovy. Může jít o sluneční záření dopadající zvenčí, o teplo vyzařované lidmi nebo elektrickými spotřebiči uvnitř. Pasivní domy se mohou pochlubit mimořádně kvalitní izolací a rekuperací. Díky tomu jsou jejich tepelné ztráty minimální.
Spotřeba tepla na vytápění je u pasivního domu menší než 15 kWh/m2 za rok.
Nulový dům
Ještě méně energeticky náročný, než je pasivní a nízkoenergetický dům, je dům nulový. Jak je z názvu patrné, jde o dům, jehož spotřeba tepla pro vytápění se blíží nule. Jeho nulové potřeby tepla není dosaženo pomocí tepelné izolace, ale s využitím moderních technologií. Těmi mohou být například solární panely vyrábějící energii, jež může být následně využita pro ohřev vody, popřípadě pro přitápění. V létě si nulové domy mohou ze solárního záření vyrobit nadbytek energie. Tuto energii je možné uchovávat v akumulačních zásobnících a spotřebovávat ji až v zimě.
Tyto stavby se zatím vyskytují jen výjimečně, protože těchto požadovaných hodnot je možné dosáhnout pouze při obzvláště vhodných klimatických podmínkách. Důležité je rovněž sofistikované technické řešení, tedy tvar a orientace domu ke světovým stranám. Nulové domy ke svému provozu potřebují nákladné moderní technologie, jejich výstavba tak není nijak levná. Kvůli své technologické a finanční náročnosti jsou nulové domy stavěny prozatím jako experimentální stavby.
U nulového domu je spotřeba tepla menší 5 kWh na metr čtvereční plochy za rok.
- jap -
Článek byl zobrazen 23845 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zateplování a izolace

Zateplování a izolace – extrudovaný polystyren
Extrudovaný polystyren označovaný jako XPS je tepelně izolační materiál, který se ve stavebnictví využívá zejména pro izolaci takových částí budov, které jsou nejvíce namáhané. Nejlépe se tak hodí jako izolace podlah, ale použít jej lze i ve stěnách a stropech, kde je kladen důraz především na akustickou izolaci a požární odolnost.

Minerální vata a izolace z vláknitých materiálů
Jednou z možností, jak dobře zaizolovat dům, je použití některého z vláknitých materiálů, jako je sklená vata, kamenná neboli čedičová vlna a také celulózových vláken. Mezi vlákny se uzavírá vzduch, který izoluje stejně dobře, jako vzduch uzavřený v bublinkách pěnových izolačních materiálů. Přesto mezi těmito typy izolací existují jisté rozdíly.

Zateplení střechy je stejně důležité jako zateplení domu
Kdo chce účinně snížit spotřebu energií v rodinném domě, měl by uvažovat o zateplení střechy – ať je šikmá nebo plochá. Bylo zjištěno, že právě střechou uniká až 15% tepla, což opravdu není malé množství. Pojďme si tedy něco říct o tom, který izolační materiál je pro střechu nejvhodnější a jak při jejím zateplování postupovat.

Klíč k dokonalému zateplení
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2012, má více než 50% majitelů šikmých střech zrealizovaných v posledních 10-ti letech, zkušenost s průnikem nebo kondenzací vlhkosti do interiéru. Narůstající počet reklamací je alarmující a neměl by se brát na lehkou váhu. Jako odpověď se nabízí alternativní tepelně izolační materiál.

Cemix THERM K - certifikovaný kontaktní zateplovací systém s obkladem
LB Cemix, s.r.o. uvedla, oficiálně na trh nový certifikovaný vnější tepelněizolační kontaktní systém Cemix THERM K. Tento systém reaguje na stále větší popularitu keramických obkladových prvků a pásků typu KLINKER, Kentaur, Taurus a podobně.

Izolace z přírodních materiálů
Ovčí vlna, sláma nebo třeba konopí? Ano, tím vším je možné v dnešní době zateplit dům. Výhodou těchto přírodních izolačních materiálů je, že jsou hypoalergenní a při manipulaci s nimi není potřeba používat ochranné pomůcky. Jsou také ekologické, jejich výrobou není zatěžováno životní prostředí. V současné době přírodní zažívají izolace svůj velký návrat.

Zateplení půdy se vyplatilo. Teplo se drží doma.
Zateplením půdy pomocí celulózy snížili majitelé rodinného domu spotřebu energií o 25 %. Oni už se však pustili do rekonstrukce daleko před současnými kritickými nedostatky energií. Teď jsou rádi, že tak učinili.

Jak správně udělat hydroizolaci v koupelně nebo na terase?
Bez kvalitní hydroizolace se neobejde téměř žádná stavba. V článku se blíže podíváme na nejčastěji využívané způsoby hydroizolace do koupelen, na balkony nebo terasy, které zvládnete i svépomocí.