Zelená úsporám - nízkoenergetické a pasivní domy
13.05.2009
Nízkornergetické domy, úsporné bydlení a nově i podpora státu v programu Zelená úsporám jsou hlavní témata letošního jara. Nárůst zájmu o úsporné domy nám potvrdil i ředitel Ekonomických staveb pan David Mencl. „Jsme tomu velmi rádi. ES byly mezi prvními, kdo certifikoval zděný nízkoenergetický dům – NED."
Není možné, že zvýšený zájem o úsporné domy je pouze dočasný? Že jde jen o módní prvek? Nepomohla tomuto zájmu nová podpora státu?
Na všechny otázky musím odpovědět ano, částečně ano. Stavět úsporné domy je do jisté míry módní trend současné doby. Nepochybně k nastartování zájmu velmi pomohla státní podpora programem Zelená úsporám. Zároveň jsem ale přesvědčen, že půjde o dlouhodobý a trvalý směr. Naši klienti začínají myslet jinak. Nárůst výstavby nízkoenergetických domů bylo možné sledovat ještě před zahájením programu státní podpory.
Navíc je zřejmé, že na tuto skutečnost reagují i ostatní společnosti. Zvýšenou poptávku po tomto segmentu tak museli zaznamenat i kolegové v oboru.
Jak přesně reagují ostatní společnosti? A jak svoji nabídku rozšíří Ekonomické stavby?
Chodil jsem v dubnu po brněnském výstavišti (probíhal největší stavební veletrh - poznámka autora) a musel jsem se smát. Ekonomické stavby pracují na nízkoenergetickém domu již celou řadu let. Poslední roky se pak právě NED domy staly naším hlavním sloganem na veletrzích.
Letos došlo k velké změně. Kam jsem přišel, všude jsem četl nápisy nízkoenergetické domy. Vše zašlo tak daleko, že NED řešení domů bylo v našem oboru nejčastějším marketingovým sloganem.
Dům DANA: měsíční splátka v programu MLADÁ RODINA 9.240,- Kč/měs., dispozice 4+KK, rozměry domu 11,40 x 11,40 m, zastavěná plocha 108,20 m2, užitná plocha 82,50 m2.
Můžeme tedy spekulovat o tom, že ne všechny domy označované jako NED mají potřebné vlastnosti?
Je třeba říci, že jako nízkoenergetická řešení jsou velmi často označována i ta, která jimi ve skutečnosti nejsou. To je prvotní trik zapříčiněný zvýšeným zájmem klientů o tyto technologie. Podstatné tedy na tom je, že zájem o úsporné domy roste. A já jsem tomu velmi, velmi rád.
Jaká vidíte pozitiva a jaká nízkoenergetická řešení jsou na trhu?
Tak já za velké pozitivum považuji právě zvýšení zájmu klientů o spořivé domy. Zvýšení tak citelné, že donutilo všechny stavitele na veletrhu své domy označit za nízkoenergetické.
Navíc si myslím, že ostatní firmy brzy svá NED řešení vytvoří. Je přirozeně mnoho cest, jak můžete dosáhnout parametrů nízkoenergetického domu. Některé cesty jsou sofistikované a precizní a jiné docela jednoduché. Při jednoduché cestě prostě dům obalíte dostatečně silným polystyrenem. Řešení budou pochopitelně rozdílná. Budou prostá a dobrá. Ale Ekonomické stavby již dnes nabízí skutečná řešení nízkoenergetických domů. ES budou svým klientům nabízet jen ta dobrá řešení.
Kde pro mne, jako vašeho zákazníka, bude výhoda dobrého řešení?
Jsou v podstatě dva parametry, které je třeba stále pozorně hlídat. Jedním jsou ostatní fyzikální vlastnosti domu. Tak například dřevostavby mají sami o sobě skvělou vlastnost izolovat. Tím mají blízko k NED řešení. Co je to však platné, když všechny ostatní fyzikální vlastnosti jsou špatné a neumožňují vytvářet dobré prostředí k životu.
Stejné to je u zděných domů a hledání nejlepšího řešení nízkoenergetické spotřeby. Snadné je dům obalit 10 cm polystyrenu. Jenže tím se naprosto ztratí například difuze vodních par a dům jednoduše přestane dýchat. Jedním směrem při hledání optimálního řešení NED domu je sledování také ostatních vlastností domu. Cílem je postavit nízkoenergetický dům se špičkovými parametry tak, abychom výrazně nezhoršili další vlastnosti pro spokojený život podstatné a dokonce možná podstatnější.
Dům EKONOMIK N14-1: měsíční splátka v programu MLADÁ RODINA 11.312,- Kč/měs., dispozice 5+1+G, rozměry domu 10,25 x 11,40 m, zastavěná plocha 93 m2, užitná plocha 144,80 m2.
Nějak ve Vás nepoznávám toho velkého zastánce nízkoenergetických domů.
To však jistě jsem. Byl bych velmi rád, kdyby se jiné než úsporné domy v Česku již nestavěly. Je k tomu mnoho důvodů a celková ochrana životního prostředí je jen jeden z nich. A zároveň chci a musím upozornit, že ty nejsnadnější cesty nemusí být vždy ty nejlepší.
Mluvili jsme o dvou parametrech, které při navrhování nízkoenergetických domů sledujete. Který je ten druhý?
Ekonomika. Jsou dva druhy klientů. Jedněmi z nich jsou ekologicky zaměření klienti. Tam je zadání snadné. Druhou skupinou klientů, zajímajících se o NED domy, jsou klienti, které zajímá úspora na energii. Tito klienti výrazně převažují.
Jde-li někomu o úsporu, pak mu vlastně jde o ekonomiku celého řešení. To je zásadní kámen úrazu, protože každé řešení má svou životnost. Pokud se úspora, kterou vytvoříme NED domem, rovná nákladům na jeho řešení, pak jsme pomohli přírodě. Z pohledu ekonomiky jsme ale na nule. Na veletrhu jsem ale viděl mnoho řešení, které ani neuspoří na své náklady. Jde o ztrátové projekty a tudy cesta nevede.
Chci-li nabídnout klientovi dobré řešení nízkoenergetického domu, pak musím přicházet s řešením, které má také ekonomicky smysl. Pokud oba směry spojíme, tedy ekonomiku a ostatní vlastnosti domu, dostáváme se do úrovně, kde je třeba skutečně přemýšlet a počítat. A taková řešení nízkoenergetických domů jsou z mého pohledu ta správná. A jen ta mají smysl.
Co nového připravují Ekonomické stavby?
Naše úsilí nyní zaměřuje na pasivní domy. Pasivní domy jdou ještě dál, než-li domy nízkoenergetické. Jdou až do extrémní úrovně úspory energie. Doposud jsme tuto technologii nepodporovali. Z prostého důvodu – nenabízela právě tu ekonomickou návratnost. Zavedení nové státní podpory naše úvahy částečně mění. A tak v ES teď pilně hledáme a počítáme, jaké řešení bude to nejsprávnější.
Čím se liší pasivní dům od nízkoenergetického?
Rozdělme nejprve domy do čtyř kategorií. Nejčastější kategorií bude v ČR kategorie běžných domů. V našem srovnání ji považujme za kategorii standard. V řeči čísel jde o spotřebu kolem 150kWm 2 plochy za rok. Pak jsou pochopitelně ještě domy, které mají i horší tuto spotřebu. Postavit však takový dům dnes považuji za zločin. Kategorií výrazně lepší než-li je standard, jsou úsporné dobře izolované domy. Do této kategorie patří například základní standard ES. V našem případě jde o domy, které se velmi těsně přibližují kategorii nízkoenergetických domů. Pak je kategorie NED domů, kde je spotřeba nižší než 50 kWm 2 za rok. Konstrukce je třikrát úspornější než obvyklý standard. Poslední kategorií jsou pasivní domy, které mají spotřebu ještě poloviční oproti domům nízkoenergetickým.
Jde o skutečně extrémní zadání, kde nestačí jen hledat správné materiály. Je nutné pracovat s architekturou a pomáhat si i dalšími technologiemi – například řízeným větráním nebo rekuperací. Tyto technologie se ale řadí mezi ekonomicky velmi náročné.
Velký zájem mezi čtenáři vzbudil program Zelená úsporám.
Ano, zaznamenávám dotazy k tomuto programu ve své kavárně na stránkách ES (www.ekonomicke-stavby.cz). Jsem rád, že si stát uvědomil svou roli a rozhodl se dražší a kvalitnější technologie podporovat. Nakonec je to tak obvyklé ve vyspělých zemích Evropy.
Zároveň je zřejmé, že tento první projekt je k novým stavbám velmi skoupý. Proto doufám, že u tohoto jednoho projektu nezůstane a stát bude tímto směrem pokračovat. A snad se při vypisování dalších programů poradí vládní úředníci i s někým z praxe.
Myslíte si, že stát nastavil dotační podmínky tak, aby dokázal přesvědčit investory o stavbě nízkoenergetických domů?
Stávající program novým domům nepřeje. Systém podpor pro novou výstavbu rodinných domů je nastaven nesmyslně přísně. Nový dům má nárok na podporu jen v případě, že jde o dům pasivní. Pak je však nastavená dotace 220 000,-Kč příliš nízká. Pokud by stát chtěl skutečně podporovat výstavbu pasivních domů, musela by být podpora někde kolem 600 000,-Kč. Pak by podpora začala fungovat a mělo by smysl stavět pasivní domy.
Dnes se pasivní domy prakticky nestaví. Podpora 220 000,-Kč je ke změně tohoto trendu příliš malá. Prakticky vzato, nové domy podpora programu Zelená úsporám příliš nepotká.
Proto v ES teď hledáme nějaké ekonomicky chytré řešení pasivních domů. Chceme, aby naši klienti mohli stavět pasivní domy a s využitím i této malé dotace mělo takové rozhodnutí smysl. Držte nám palce. Nízkoenergetickým domům se věnujeme dlouhou dobu. Snad nám tento náskok pomůže přinést klientům zajímavé řešení.
(mm)
Vaše případné dotazy k financování stavby můžete položit prostřednictvím webových stránek http://www.ekonomicke-stavby.cz/, sekce KAVÁRNA finance.
Související články
Hypotéky – dobrá očekávání
Firma roku 2008
Teplo chytře
- PR článek -
Článek byl zobrazen 22517 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Developerské firmy
Zelené údolí v Krči
Právě nyní se k závěru chýlí už šestá etapa bytové výstavby v rámci Zeleného údolí v Praze 4 - Krči. Tentokrát se jedná o projekt řadových rodinných domků o velikosti 4+kk a 5+kk.
Kupujeme byt od developera
Klasický český problém – nedostatek bytů – se v posledních letech přece jen zlepšuje, neboť vzniká mnoho nových bytových domů, a to nejen v metropoli. Domy většinou staví tzv. developeři, tedy firmy, které celý projekt zastřešují a byty prodávají, případně pronajímají zájemcům.
Bydlení na míru nedaleko Prahy
Mít v dnešní době vlastní dům či byt je výhra. Trendem posledních let se stalo bydlení mimo centra velkých měst, kde je člověk blízko přírodě a zároveň se během pár desítek minut dostane do práce. Moderní, prostorné a příjemné rodinné domy v blízkosti Prahy projektuje, staví a prodává firma JUNG. CZ a. s., která se na českém trhu pohybuje od roku 1991.
Čakovický park – klidné bydlení pro starší na dosah metropole
Najít v blízkosti Prahy klidné místo k bydlení, které by bylo zároveň v dosahu všem civilizačním vymoženostem, není v dnešní době nic jednoduchého. Zvláště starší lidé hledají únik z hektického a drahého centra metropole. Právě pro ně je jako stvořená lokalita v Praze 9 – Čakovicích nacházející se v blízkosti zámeckého parku.
Recese ve stavebnictví se letos prohloubí
V roce 2013 bude podle odborníků trend recese ve stavebnictví znatelný zejména v oblasti bytových a občanských budov, kde lze očekávat meziroční pokles o 10 %. Nebezpečí tohoto poklesu spatřují experti především ve zvýšení konkurenčního boje na trhu, což může vést k nadměrnému snižování cen a následné devastaci celé řady stavebních společností. Poptávka podle nich naopak poroste u stavebních prací souvisejících s energetickými úsporami.
Nízkoenergetická vesnice Borová Lada
V neposkvrněné přírodě na jihozápadě Čech, v obci Borová Lada ležící mezi horami v nadmořské výšce 901 metrů nad mořem, vyroste během následujících měsíců soubor 39 nízkoenergetických domů určených k trvalému bydlení. Unikátní projekt v Národním parku Šumava je realizován plně v souladu s přírodou.
Bydlení v družstevním bytě. Je lepší než hypotéka?
Pojem družstevní bydlení není žádnou novinkou. Bylo tu už před dávnými lety a dnes je tu zas v novém kabátě s novými pravidly. Jaké má výhody a pro koho je výhodné?
Dům Huga Haase v Brně se dočkal citlivé rekonstrukce
Čtyřiadvacet luxusních bytů a komerční nebytové prostory vznikly v brněnském domě na Biskupské ulici, který byl v minulosti po řadu let domovem známého českého herce Huga Haase a jeho bratra, světově uznávaného skladatele Pavla. Po dlouhých letech chátraní se konečně dočkal rekonstrukce a na počátku příštího roku přivítá své nové obyvatele.