Bakterie mohou být i užitečné - rozloží odpad a zmírní zápach
04.09.2014
Bakterie do žump a septiků ušetří nejen spoustu práce, ale i peněz a navíc dokážou eliminovat nepříjemný zápach, který k odpadním jímkám bohužel patří. Pro ty, kteří nejsou napojeni na obecní kanalizaci a veškerou odpadní vodu musí sbírat do žumpy, jsou tyto bakterie skvělým pomocníkem.
Něco málo o žumpách a septicích
Žumpy jsou jedním ze tří možných řešení v případě, že není možné napojit se s odpady na jakoukoliv kanalizaci. Dalším je pak septik nebo čistička odpadních vod. Žumpu je možné zabudovat na svém pozemku buď po ohlášení příslušnému stavebnímu úřadu, nebo po vydání stavebního povolení, to podle velikosti zastavěné plochy i hloubky samotné žumpy. Je vhodná do míst, kam nelze přivést kanalizaci, nebo kde není možné kvůli ochraně životního prostředí získat povolení k vypouštění odpadních vod. Často je využívána u rekreačních objektů nebo domů, které nejsou obývány celoročně.
Zpravidla se jedná o betonovou nebo plastovou jímku, která musí být vodotěsná a absolutně nepropustná, aby nemohly unikat splašky do podzemních vod. Je nutné si pravidelně zajišťovat vývoz fekálním vozem, proto je důležité žumpy budovat v místech, kam mají tyto vozy snadný přístup. Od každého vývozu by měl být uchován doklad pro případnou kontrolu.
Naproti tomu u septiku je k jeho zřízení potřeba jak stavební povolení, tak povolení k vypouštění odpadní vody do půdy nebo přímo do potoka, řeky či rybníku, které vám vydá příslušný vodoprávní úřad.
Septik je několika komorový systém přepadových nádob, který má za úkol předčistit odpadní vodu a po profiltrování ji propustit zpět do přírody. Kal, který se přitom usazuje v nádobě, je nutné odčerpávat stejně jako žumpu, avšak ne už tak často.
Konec zápachu a častého vývozu
Pokud není možné napojit dům na obecní kanalizaci, nebo se vám nechce investovat do čističky odpadních vod, ale zároveň vás již nebaví neustále platit odčerpávání jímek, pak je tu pro vás dozajista skvělé řešení a navíc i ekologické. Jde o bakterie, které velmi účinně rozkládají tuhé složky odpadu a zároveň zabraňují šíření nepříjemného zápachu.
Na výběr máte hned z několika různých druhů přípravků. Jejich aplikace je jednoduchá, prostě jen podle návodu výrobce rozmícháte směs v potřebném množství vody, necháte za občasného míchání odstát a potom ji aplikujete přímo do jímky, některé se aplikují bez ředění přímo do žumpy či septiku. Při pravidelném používání zhruba jednou za měsíc, docílíte rozkladu tuhých částí odpadu včetně toaletního papíru na kalovou vodu, která v případě septiku přeteče do filtru a následně pryč úplně. U žumpy je sice nutné vodu vyvézt, ale zmírníte tím zápach, obsah škodlivých látek a nakonec i četnost vývozů.
Použití je jednoduché
A jak to vlastně funguje? Enzymy, které jsou ve výrobcích použité, rozkládají tuhé části odpadu a tím vzniká potrava pro bakterie. Ty se při optimálním množství potravy velmi rychle množí a produkují tak další enzymy, které znovu rozkládají tuhé části a tak stále dokola.
Tyto výrobky jsou na rozdíl od těch chemických šetrné k životnímu prostředí. Při jejich použití byste se přesto měli chránit ochrannými prostředky, jako jsou rukavice, eventuelně si po práci důkladně omýt ruce mýdlem a vodou. Pamatujte, že živé bakterie mohou být chemikáliemi velmi rychle zničeny, proto byste se měli naučit používat i v domácnosti biologicky odbouratelné čisticí prostředky. Ty chemické, většinou s velkou dávkou chloru živé bakterie v žumpě nebo septiku zničí a k potřebnému procesu rozkladu tak vůbec nemusí dojít. To platí pro všechny prostředky, které spláchnete do odpadu včetně pracích prášků i saponátů.
Další využití
Vyčerpanou kapalinu lze použít ke kompostování a jako hnojivovou zálivku, ale pouze pro plochy, na nichž nepěstujete nic určeného ke konzumaci. Nepoužívejte ji tedy v ovocných sadech, na zeleninové záhony ani skleníky. Výborná je ale třeba ke hnojení trávníků, okrasných stromů nebo dřevin.
Nehodí se v žádném případě pro zalévání. Mějte také na paměti, že výrobky určené k rozkladu organického odpadu nezlikvidují choroboplodné zárodky nakažlivých nemocí!
Ani takto upravenou odpadní vodu není možné vypouštět bez filtrace do vodních toků a rybníků.
Výrobky s bakteriemi a enzymy využijete i do kompostů, některé druhy jsou vhodné k údržbě zahradních jezírek, další najdou uplatnění v domácnosti, kde mohou nahradit louh a pomoci řešit problémy se zanesenými odpady v kuchyni nebo se sifony v koupelnách.
Autor: Petra Martišková
Články s podobnou tématikou
Ekologická domácnost
Septiky a žumpy
Chemické WC
Domácí čistírna odpadních vod
Vlastní studna - přežitek, nebo rodinný poklad?
Článek byl zobrazen 24364 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Klimatizace s montáží pro váš dům, byt nebo kancelář
Montujeme klimatizace pro celé ČR. Široký výběr modelů klimatizací mnoha značek. Poradíme s výběrem vhodného typu klimatizace pro dům, byt nebo firemní prostory. Rychlá a spolehlivá montáž s garancí. Úsporné řešení pro ekologické vytápění i chlazení. Možnost dotací!
Další články na téma Septiky, jímky a žumpy
Používejte bakterie do odpadů a získejte užitkovou vodu k zalévání zahrady
Některé bakterie mohou být užitečné a najít využití např. při úpravě odpadní vody v domácích čistírnách odpadních vod (DČOV). Naučte se využívat biologické procesy, pomocí kterých bez zbytečné chemie vyčistíte odpadní vody a získáte užitkovou vodu k zalévání zahrady.
Z čeho se skládá sestava na dešťovou vodu a jak ji vybrat?
Dešťovka je vhodná nejen na zalévání zahrady, ale šetří i pitnou vodu v domácnosti, kde ji můžete využívat na splachování WC, mytí nádobí i praní. V součtu pak snížíte spotřebu pitné vody až o polovinu. Přirozeně, dešťovka zachycená ze střechy není úplně čistá. Než steče do nádrže, znečistí se listím, prachem i pyly. Důležité proto je, abyste správně vybrali nejen samotnou nádrž, ale i její příslušenství.
Využití dešťové vody na zahradě
Dešťovou vodu u svých domů využívali už naši moudří předkové z mnoha důvodů. Dešťová voda je pro rodinný dům výhodná, neboť je chudá na soli, a proto nezasoluje půdu. Využití dešťové vody se dnes už stává často přímou součástí projektu nových rodinných domů v zahraničí a domy se dvěma i třemi rozvody vody už nejsou výjimkou ani u nás.
Využívejte dešťovou vodu a získejte dotaci z akce Dešťovka II
Po úspěšných dotačních titulech Zelená úsporám nebo tzv. kotlíkových dotacích můžou majitelé rodinných a bytových domů nyní získat dotaci na hospodaření se srážkovou a odpadní vodou v domácnosti. Jak hospodařit s vodou, pro koho je dotace určena a jak na ni dosáhnout?
Septik nebo jímka? Zjistěte, jaká čistička odpadních vod pro vás bude vhodnější
Pokud u svého domu řešíte, jak naložit s odpadními vodami, a přemýšlíte, jestli je lepším řešením jímka nebo septik, přijde vám vhod následující článek. Dozvíte se v něm, jak septik a jímka fungují a jaké jsou konkrétní výhody a nevýhody jednotlivých nádrží.
Septiky a žumpy
Každá stavba musí mít dobře vyřešen odvod odpadních vod. Ve městech a v menší míře i na vesnicích je možné stavbu napojit na síť kanalizace. Čištění splaškových odpadních vod pak probíhá ve velkých čističkách. Vzdálenější stavby, osady na horách a menší obce ovšem kanalizaci nemají. Pak musí majitel nemovitosti řešení odvodu splašek řešit individuálně.
Bakterie mohou být i užitečné - rozloží odpad a zmírní zápach
Bakterie do žump a septiků ušetří nejen spoustu práce, ale i peněz a navíc dokážou eliminovat nepříjemný zápach, který k odpadním jímkám bohužel patří. Pro ty, kteří nejsou napojeni na obecní kanalizaci a veškerou odpadní vodu musí sbírat do žumpy, jsou tyto bakterie skvělým pomocníkem.
Septik, jímka, žumpa nebo ČOV - jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?
Když k našemu domu, chatě či chalupě nedosahuje kanalizace, musíme vymyslet náhradní řešení, jak naložit s odpadními vodami. Nabízí se možnost vybudování septiku, jímky nebo čistírny odpadních vod. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a který způsob likvidace odpadních vod je nejvhodnější? Jednoznačná odpověď na tuto otázku bohužel neexistuje.