Jak ochránit okap před zamrzáním?
06.11.2011
Střecha by měla dům chránit před nepřízní počasí všeho druhu, od horka přes vítr a déšť až po sníh. K tomu jí pomáhá také systém odvodu vody, nejčastěji ve formě okapů. Právě v zimě se však stává, že okapy neplní zcela svou funkci.
Při teplotách kolem nuly sníh taje a odtéká z něj voda, která se v nich shromažďuje a následně opět zamrzá. Dochází k ucpávání svodů, vzniku rampouchů na okapech a k dalším nežádoucím jevům, občas se objevuje i zatékání do budovy. V krajním případě může dojít dokonce k ohrožení zdraví a života osob padajícím ledem. Díky tomu si sice třeba užijete svou chvilku slávy, když se váš dům objeví v hlavní zpravodajské relaci nejmenované komerční televize, ale kdo by o to stál…
Tomu všemu se dá zabránit instalací elektrického vyhřívání okapů. Pro někoho to je zbytečný luxus, ale za určitých podmínek jde o užitečnou pomůcku. Ohřev probíhá pomocí topných kabelů, což jsou vlastně obdoby běžných vodičů, jen jsou vyrobeny z materiálu s větším odporem, takže se při průchodu elektrického proudu znatelně zahřívají. Tyto kabely se dají koupit v mnoha typech a provedeních s povrchovou teplotou dosahující většinou 30 až 60 ° C. Jinou variantou jsou tzv. „samoregulační“ topné kabely, kde je topný element tvořen polovodivým jádrem mezi dvěma paralelními vodiči, které mění svůj odpor (a tedy i topný výkon) v závislosti na teplotě okolí.
Funkce celého zařízení může být samozřejmě různým způsobem aktivována a regulována. Nejméně starostí budete mít po instalaci teplotních a vlhkostních čidel, kdy se vyhřívání automaticky zapne při splnění určitých podmínek (daná teplota a vlhkost). Také je možné nechat to na vlastní úvaze a vyhřívání zapínat dle potřeby ručně.
Výkon potřebný pro danou střechu závisí například na rozměrech střechy a okapů, sklonu, použité tepelné izolaci, orientaci vůči světovým stranám a na dalších místních podmínkách. Obecně se uvádí, že pro klasický okap je potřeba výkon v rozmezí zhruba 30 až 40 W na 1 metr délky žlabu i svodu, v horském prostředí pak o něco více. Kabely bývají zpravidla fixovány speciálními plastovými úchyty. Kromě okapů a svodů se instalují rovněž do úžlabin střech a dalších míst, kde potenciálně hrozí zamrzání vody.
A co životnost? Jelikož vyhřívání neobsahuje žádné pohyblivé části, závisí vlastně jen na tepelném namáhání kabelů a jejich konstrukci (použité materiály apod.). Při správném provedení však prakticky dosahuje životnosti celé stavby.
Teď si asi říkáte, kolik to všechno stojí? Pochopitelně u každého domu jinak – zaleží to na rozsahu aplikace, použitých kabelech a regulaci a na celé řadě dalších faktorů. Velmi silně zjednodušeně však u jednopodlažního rodinného domu běžné velikosti můžeme počítat s částkou zhruba v řádu 20 tisíc korun. Z pohledu odstranění mnoha starostí a rizik se taková suma nemusí jevit nijak zvlášť vysoká. Něco stojí ovšem také samotný provoz, přičemž tato částka opět závisí především na instalovaném výkonu a intenzitě používání.
Při stavbě nebo rekonstrukci domu jistě není špatné o umístění topných kabelů do okapů, svodů a střešních úžlabin pouvažovat. Můžeme tak předejít zatékání, poškození střešní konstrukce a případně i úrazu padajícím ledem.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firem Devi, Dasix
Související články
Jak na nátěry kovů
Nové trendy v okapových systémech
Jaký vybrat okap?
Jak pečovat o střechu v zimě
Střecha a přívaly sněhu - nenechte se zaskočit
Článek byl zobrazen 24335 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Střechy a příslušenství

Nejlevnější střešní krytiny, aneb nejvýhodnější nákup kvalitní střechy!
Renovace domu je často spojena s kompletní výměnou střechy, což pro řadu majitelů nemovitostí znamená dost zásadní výdaje. Proto řada lidí hledá možnost, jak pořídit nejlevnější střešní krytinu, což často mívá dopad na samotné rozhodování o druhu/materiálu střešní krytiny bez ohledu na její kvalitu a odolnost/životnost.

Střecha dělá dům
Střecha opravdu dotváří celkový dojem stavby. Na trhu je nepřeberné množství střešních krytin od tuzemských i zahraničních producentů, ne každá krytina se ovšem hodí na náš dům a pro laika není výběr jednoduchý.

Správná izolace balkónů a teras firmou Dvořák – střechy s.r.o. zabrání průniku vody a dalším škodám
Balkóny a terasy rodinných i bytových domů jsou uživateli velmi oblíbené, ale jsou také místem častého pronikání dešťové vody do stavební konstrukce. Balkóny a terasy by proto měly být správně zaizolovány, což lze provézt pomocí izolační fólie i dodatečně.

Na co zapomínáme při výběru střešní krytiny?
Při výběru krytiny je potřeba si vedle základních požadavků na životnost, barvu, délku záruky a minimální sklon použití dát pozor také na další důležité vlastnosti, na které často zapomínáme. Jedná se především o hlučnost a nároky na údržbu.

Jak stavět po roce 2020? S použitím YQ!
Budete stavět až za pár měsíců? Pak se vás budou týkat nové normy pro rok 2020 a váš dům musí plnit kritéria budov s téměř nulovou spotřebou. Stavební systém Ytong již několik let nabízí řešení pro jednovrstvé i zateplené budovy, které plní stanovené hodnoty.

Konstrukce pro vaši střechu? Příhradové vazníky, samozřejmě!
Jedny z nejpoužívanějších střešních konstrukcí jsou v dnešní době dřevěné příhradové vazníky, které vynikají svou variabilitou a efektivitou. Vytvářejí prostorové střešní konstrukce nesoucí střešní plášť i podhled. Jejich výhodou je vysoká úspora řeziva, rychlá montáž konstrukce, vysoká tuhost a také nízká hmotnost.

Betonové doplňky prodlouží životnost střechy
Doplňky tvoří důležitou součást každé střechy. Pokud by jejich životnost odpovídala taškám, bylo by tak možné prodloužit životnost střešního systému až několikanásobně. KM Beta proto nabízí doplňky betonové, které nahrazují obvyklý plast. A pozor, u KM BETA teď platí sleva -35 % na základní krytinu!

Jak ochočit denní světlo? Světlovody
V mnoha starších i nově stavěných budovách najdete prostory, kam z dispozičních důvodů není možné umístit okna. Týká se to často i nově budovaných a poměrně oblíbených půdních vestaveb, kde sice v okrajových místnostech mohou být střešní okna, avšak do vnitřních už se denní světlo tak snadno nedostane.