Střecha nad hlavou v mnoha podobách
19.04.2007
Lidé, alespoň v Evropě, jsou bytosti zhýčkané civilizací a těžce snášející výkyvy povětrnosti, před kterou se ukrývají do svých domů. Dobrá střecha je proto synonymem pohodlí a bezpečí. Ne nadarmo se říká „mít střechu nad hlavou“…
Střecha v současném pojetí je stavební konstrukce, která ukončuje stavbu v horní části a chrání ji proti povětrnostním vlivům – slunečnímu záření, větru, v našich podmínkách ale hlavně proti vodě (respektive sněhu) a chladu. Skládá se z nosné konstrukce, střešní krytiny a případně nějaké formy zateplení. Obecně může být střecha plochá nebo sklonitá.
Provedení a tvar střechy jsou nejčastěji dány místními klimatickými podmínkami, kulturními zvyklostmi a tradicemi. Zpravidla platí, že to, co a jak se v dané oblasti používá, má svůj dobrý důvod (což se netýká jen střech…). Když to trochu obrátíme, střecha bezvadně fungující na tropickém ostrově nebude vhodná pro Skandinávii a naopak. Přestože tedy existují stále nové a nové materiály a technologie, vždy je vhodné z místních podmínek vycházet.
Zatímco v tropech jsou střechy tradičně většinou ploché, v horských oblastech s velkým množstvím sněhu se používají z pochopitelných důvodů značně šikmé. U nás, v mírném pásu, se lze v současnosti setkat s oběma typy, ačkoliv střechy sklonité tu mají přece jen hlubší kořeny. Ploché střechy se začaly ve větší míře používat až během industrializace a rozsáhlé výstavby obytných domů, přičemž hlavním důvodem byla nejen cena, ale i moderní architektonické směry. Z hlediska odvodu vody je však nepochybně výhodnější střecha sklonitá. Jak potvrdí každý, kdo bydlí v domě s plochou střechou, i do té sebelépe udělané začne časem zatékat…
U sklonitých střech existuje řada typů. V našich krajích je historicky nejběžnějším typem střecha sedlová, kterou jistě každý zná. Na složitějších budovách nebo spojováním více budov vznikají propojením sedlových střech její varianty – střecha křížová či polokřížová.
Pultová střecha je jakoby polovinou střechy sedlové, jde o prostou nakloněnou rovinu. Dříve byla k vidění hlavně na různých přístavcích a domech na hranicích pozemků, nyní se opět objevuje v souvislosti s budováním ekologických domů využívajících sluneční energie.
Střecha mansardová, pojmenovaná podle francouzského architekta Mansarda, má mezi hřebenem a okapem dvě střešní roviny různého sklonu.
Na samostatně stojících stavbách, nejčastěji čtvercového půdorysu, bývá k vidění tzv. stanová střecha, mající tvar jehlanu. Kromě domů se používala také na věžích kostelů, hradů apod. Na těch také bývají různé báně, tvarované dle období a stavebního slohu. I ty jsou druhem střechy.
Kromě uvedených nejběžnějších druhů existuje ještě mnoho dalších typů a jejich kombinací. V některých krajích jsou časté střechy půlkulaté, připomínající kopule hvězdáren, jinde se objevují hrany v kombinaci s oblouky. Moderní architektura s sebou přináší střechy složitých nejednoznačných podob, různé „bio“ tvary inspirované přírodou a fraktálovou geometrií apod. Příkladem budiž plánovaná nová budova Národní knihovny v Praze, budící kontroverzní ohlasy.
Ať už ale je střecha jakéhokoliv tvaru, měla by být kvalitně provedena a plnit účel, pro který je určena – chránit budovu a to, co je uvnitř.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archív firem Bramac, Střechy Novák
Články s podobnou tématikou
Řešení pro ploché střechy
Zkontrolovat střechu je třeba, jakmile roztaje sníh
Více světla i pohodlí se střešním oknem
Střecha dělá dům
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Střechy a příslušenství
Článek byl zobrazen 26713 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Střechy a příslušenství

Fotovoltaické panely a sníh
Vybavit svůj rodinný dům či chalupu fotovoltaickými panely a efektivně tak využívat sluneční energii, o tom přemýšlí stále více lidí. Se vzrůstajícím zájmem o tuto oblast se množí i otázky ohledně provozu takové soukromé solární elektrárny. Mezi nejčastější dotazy patří i problematika sněhové pokrývky. Vadí solárním panelům sníh? Jakým způsobem je sněhu zbavit? Nemůže je sníh poškodit?

Nepřetržité větrání zdarma – to jsou turbowenty
U nových staveb i rekonstrukcí je většinou hlavním cílem nejnižší spotřeba tepla, která se vedle zateplení řeší i utěsnením oken a vchodových dveří. S tím ale vzniká potřeba nepřetržitého zásobování čerstvým vzduchem. Velmi výhodným a účinným řešením je instalace zařízení Turbowent, které obytný prostor zásobuje čerstvým vzduchem trvale a zdarma.

Cesta ke stavbě vysněného domu, je s námi jednodušší!
Plánujete stavbu rodinného domu nebo rekonstrukci stávajícího bydlení? Jistě vám bude vhod každá pomoc. Tak tady je - SLEVOVÝ POUKAZ „Stavte výhodně“, který vám otevře dveře k výjimečným cenovým podmínkám. Těšit se můžete na garantovanou slevu ve výši až 45% na zdicí a stavební materiál, pálenou střešní krytinu, komín, okna a dveře.

Druhy střešních krytin
Kvalitní střechu by chtěl mít každý, ale jak toho dosáhnout? Kromě celkové konstrukce střechy, tj. sklonu, použitých krovů atd. má na výsledné vlastnosti pochopitelně velký vliv výběr střešní krytiny. Jakou zvolit? To je těžká otázka, na kterou není jednoduchá odpověď.

Jaké jsou výhody a nevýhody plechové střešní krytiny?
Úkolem každé střechy je chránit prostor pod ní před povětrnostními vlivy. Tuto funkci skvěle zastává například střecha z plechových střešních krytin, které jsou nejen technicky dokonalé, ale také velmi elegantní. Mají spoustu výhod a dnes už nejsou standardem pouze pro velké objekty, ale stále častěji jsou vyhledávány i pro rodinné domy, chaty a chalupy.

Obliba lehkých střešních krytin stoupá
Lehké krytiny se stávají mezi odběrateli čím dál oblíbenějším materiálem na trhu se střešními krytinami. Lehké střešní krytiny nezatěžují krovy a půdní nástavby, což je také hlavním důvodem zvyšující se poptávky po nich.

Fotovoltaická elektrárna na (téměř) rovné střeše
Fotovoltaické panely nemusí být jen na šikmé střeše, i rovná střecha má své kouzlo. Dnes se podíváme na instalaci fotovoltaické elektrárny na rovnou střechu a uvidíte, že i pro Vás to může být zajímavá příležitost jak dosáhnout na dotované výkupní ceny.

Atraktivní novinky v nabídce střešních tašek TERRAN
Slunce je v hlavní roli u obou zajímavých novinek z nabídky betonových střešních tašek TERRAN. V prvním případě vyrábí na střeše TERRAN elektrickou energii, ve druhém případě mu tašky TERRAN brání v ohřevu interiéru pod střechou. To však zdaleka není vše o těchto oblíbených střešních taškách.