Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
09.05.2007
Jméno Jana Kaplického je nyní po letech přehlížení skloňováno ve všech českých médiích. V rodné zemi nedoceněný tvůrce, který nedávno vyhrál soutěž na stavbu nové Národní knihovny v Praze, je ve světě považován už léta za jednoho z nejlepších a nejprogresivnějších architektů. Jednou z nejznámějších staveb jeho londýnského ateliéru Future Systems je obchodní dům Selfridges v britském Birminghamu. Pojďme si jeho slavné dílo malinko přiblížit.
Budova pro obchodní řetězec Selfridges vznikala v rámci obchodního centra Bull Ring od roku 1999, otevřena byla v roce 2003. Šedivé a poměrně nezajímavé průmyslové město v centru Británie, kterému se kvůli poválečné panelové výstavbě přezdívá "betonová džungle", stavba doslova rozsvítila a stala se jeho dominantou. Future Systems se ostatně na svých internetových stránkách netají tím, že vytvořit architektonický symbol Birminghamu bylo v tomto případě jejich cílem.
Jak už to u podobně futuristických, progresivních a moderních budov bývá, i tato stavba vyvolala podobně jako návrh na naši Národní knihovnu řadu rozporuplných reakcí, od pozitivně nadšených ovací až po odmítavé nebo rovnou znechucené kritiky. A stejně jako jiné moderní a neotřelé architektonické individuality si i tato vysloužila mnoho přezdívek - nejčastěji se "obchoďáku" říká úl, někdo mu však neřekne jinak než medúza nebo pásovec a jiní o něm tvrdí, že vypadá jako obrněné vozidlo.
Sedmipodlažní nákupní centrum, kde seženete všechno "od špendlíku po lokomotivu", bylo vytvořeno podle desatera zásad studia Future Systems, kterými jsou svoboda, kreativita, lidé, krása, elegance, plasticita, senzualita, barva, inovace a inspirace. Kaplický se jako obvykle inspiroval přírodními tvary a rezignoval na pravé úhly. Zvlněnou budovu přitom pokryl dvěma desítkami tisíců hliníkových disků, které vypadají slovy svého tvůrce "jako šupiny hada či jako flitry na šatech návrháře Paco Rabanneho". Disky se třpytivě lesknou ve slunci, jejich vzhled se každou minutu mění na základě počasí a díky neustálým odrazům barev, světel, tvarů a okolojdoucích lidí. Zajímavý není jen plášť budovy, ale také jeho interiéry, kde nejvíce zaujme atrium s hlavolamem bílých eskalátorů.
O tom, že se birminghamské Selfridges stalo pojmem minimálně v Británii, svědčí to, že se už stavba dostala jak na pohlednice, tak i na poštovní známky, o turistických průvodcích či encyklopediích nemluvě. Doufejme, že podobný osud čeká i knihovnu na Letenské pláni a že ona "žlutozelená chobotnice" nebude jediným počinem českého emigranta v jeho rodném městě.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 18681 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura XV. – Vila Tugendhat
Architektonickým skvostem naší republiky je brněnská funkcionalistická Vila Tugendhat, která má dnes již statut Národní kulturní památky a je zapsána v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Moderní architektura VIII. - Ještěd
Už od 18. století vztyčovali lidé na vrcholu Ještědu, který je zřejmě nejznámější dominantou severních Čech a symbolem Liberecka, kříže a pamětní kameny, na přelomu 19. a 20. století tady byla postavena rozhledna s horskou chatou, která později vyhořela.

Moderní architektura II. - Podolská vodárna
Pokaždé, když projíždím pražským Podolím, fascinovaně hledím na rozlehlou bílou budovu Podolské vodárny. Je tak čistá a chladná, podobně jako průzračná pitná voda, kterou produkuje...

VyVolení & Big Brother: Život v luxusní kleci
Český národ má novou zábavu - sleduje po večerech soutěžící reality show VyVolení a Big Brother, kteří se dobrovolně nechali zavřít na tři měsíce do luxusního domu. Je však život v něm opravdu tak báječný, pohodlný a luxusní? A neohrožuje zdraví?

Nový katalog projektů rodinných domů NÁŠ DŮM 2023
Vychází 39. vydání katalogu NÁŠ DŮM s podtitulem „700 RODINÝCH DOMŮ“. Katalog, který vychází již více než 26 let, nabízí typové projekty rodinných domů projekční kanceláře Architektonická kancelář Křivka s.r.o. Ta již více než 30 let dodává stavebníkům rodinných domů projektovou dokumentaci.

Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Před deseti lety se z do té doby poměrně neznámého přístavního severošpanělského městečka Bilbao stala doslova přes noc turistická atrakce první kategorie. Podél řeky Nervión vyrostla monumentální budova z titanu, skla a vápence, jedná se o jedno z tzv. Guggenheimových muzeí disponujících rozsáhlými sbírkami moderního umění.

Moderní architektura ve světě XXVI. - Muzeum Liaunig
Velice střídmý, jednoduchý až minimalistický styl zvolilo studio Querkraft Architects při realizaci Muzea Liaunig v rakouských Korutanech. Šestnáct desítek metrů dlouhý betonový tubus tady u města Neuhaus protíná téměř panenskou krajinu.

Moderní architektura VII. – Od pomníku k metronomu
Specifickou ikonou české metropole se stal v 50. letech 20. století Stalinův pomník na Letenské pláni. Diskutovaný, nenáviděný a kontroverzní. Dnes místo obřího kolosu shlíží z Letné dolů do centra metronom.