Moderní architektura XV. – Vila Tugendhat
08.09.2005
Architektonickým skvostem naší republiky je brněnská funkcionalistická Vila Tugendhat, která má dnes již statut Národní kulturní památky a je zapsána v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Elegantní vilu postavil mezi dvěma válkami, v letech 1928 - 1930, na základě zakázky manželů Tugendhatových Ludwig Mies van der Rohe (1886 - 1969), u něhož je pozoruhodné, že neměl přímo vzdělání architekta, jen se tímto povoláním zabýval. Jeho tvorba je nicméně pro dějiny architektury velmi významná, zejména díky principům plynutí a kontinuity prostoru a konceptu "kosti a kůže", který tvořily skeletové konstrukce ze železobetonu obalené křehkými průhlednými stěnami.
Miesova díla také vynikala do detailů propracovaným technickým provedením, funkčností i užitím trvanlivých a vysoce kvalitních materiálů. Za to, jak důležitou kapitolu v dějinách moderní architektury, a zejména funkcionalismu, Miese tvoří, hovoří několik ocenění, kterými se tvůrce mohl pyšnit - získal nejvyšší anglické vyznamenání - Zlatou medailí Royal Institute of British Architects, Medailí svobody amerického prezidenta a několik čestných doktorátů.
Manželé Tugendhatovi, kteří pocházeli z rodin brněnských textilních podnikatelů, měli o svém budoucím bydlišti jen hrubou představu, věděli však, že chtějí prostorný moderní dům jasných a jednoduchých tvarů. Projektantovo přemýšlení o podobě domu do jisté míry ovlivnil také tvar a svažitost pozemku, na kterém byla vila vystavěna.
Dům má tři podlaží, přičemž každé z nich má jiný půdorys i průčelí. Základem budovy je ocelový skelet nesoucí keramické stropy. Hlavní myšlenkou celého prostoru je otevřenost stavby bez hranic. Místo uzavřených místností jde o jednotný celek s možností volného pohybu prostorem, a to i směrem do venkovních prostor.
V suterénu jsou užitkové prostory sloužící s výjimkou fotolaboratoře k hospodářskému a technickému provozu domu. Druhé podlaží neboli přízemí je hlavním podlažím domu a skládá se ze tří částí - hlavní společenské místnosti se zimní zahradou, kuchyně s přípravnou jídel a komorami a místnosti s příslušenstvím pro služební personál. Třetí podlaží, respektive první patro, sestává z haly, několika pokojů, dvou koupelen, šatny a terasy.
Nábytek byl zhotoven speciálně pro vilu, a to zřejmě Miesovou spoluprací s nábytkovými specialisty. Unikátní je technické zázemí domu, které je dodnes plně funkční. Jedná se zejména o bezpečnostní systém, systém ústředního vytápění, který je propojen s klimatizací a regulací vlhkosti vzduchu a plášť stavby, který se otevírá zapuštěním pod podlahu.
Manželé Tugendhatovi ve vile bohužel bydleli jen osm let, na počátku 1. světové války utekli před nacisty do Švýcarska a poté do Venezuely (do zahraničí emigroval i Miese). Následně budova sloužila k všemožným účelům, naštěstí se však ani během války, ani za totalitní éry vila i přes některé necitlivé rekonstrukce nezničila a její původní uspořádání se dochovalo v autentické podobě až do dnešních dnů, kdy se o ni stará Muzeum města Brna.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XIV. - Hotel Internacionál
Moderní architektura XIII. - Janáčkova konzervatoř Ostrava
Moderní architekrura XII. - Dům U Černé Matky Boží
Článek byl zobrazen 7849 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura ve světě XXVIII. - Olympijský velodrom v Londýně
Letní olympijské hry 2012 se nezadržitelně blíží. Jednou z nejvyzdvihovanějších staveb olympijské vesnice je cyklistický velodrom. Budova přezdívaná podle své vizáže "lupínek", "brambůrek" či "Pringle" (podle značky známých chipsů) získala nedávno prestižní cenu Královského institutu britských architektů.
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Dům připevněný jako ruksak k hostitelskému domu, skládačka z 24 prosklených krychlí nebo dům jako věž převyšující zalesněnou krajinu v Oklahomě. I tak se dá rodinně bydlet. Jedinečnou architektonickou výstavu s názvem Výjimečné domy a podtitulem Alternativa individuálního bydlení máte možnost zhlédnout ještě do této neděle v Galerii Jaroslava Fragnera na Betlémském náměstí v centru Prahy.
Moderní architektura ve světě XXVI. - Muzeum Liaunig
Velice střídmý, jednoduchý až minimalistický styl zvolilo studio Querkraft Architects při realizaci Muzea Liaunig v rakouských Korutanech. Šestnáct desítek metrů dlouhý betonový tubus tady u města Neuhaus protíná téměř panenskou krajinu.
Na co se zaměřit při výběru a nákupu pozemku
Každý, kdo se rozhodne pro výstavbu rodinného domu, by měl věnovat velkou pozornost výběru vhodné stavební parcely. I když se to možná nezdá, výběr pozemku je nejdůležitějším a zásadním rozhodnutím v celém procesu výstavby. Vlastnosti daného pozemku totiž výrazně ovlivňují nejen vzhled budoucí stavby, ale také její užitné vlastnosti.
Nový stavební zákon a projekty rodinných domů
Od 1. 7. 2024 začal platit nový stavební zákon. Zavedených změn je celá řada, zaměřili jsme se na ty, které se týkají projektování novostaveb typových a individuálních rodinných domů.
Moderní architektura III. - Žižkovská věž
Neoddiskutovatelnou dominantou Prahy 3 je Žižkovská televizní věž. Stavba ve stylu high-tech, která vznikala v letech 1985 až 1992, ve své době vyvolala řadu rozporuplných reakcí, částečně korespondujících se změnou režimu.
Moderní architektura XVIII. - Jódová sanatoria Klimkovice
V lesnaté krajině na úpatí Nízkého Jeseníku a Oderských vrchů ze západu a s výhledem na panorama Beskyd směrem na východ leží nedaleko Ostravy lázeňský areál Klimkovice. Vedle léčivých účinků místní jodobromové vody jsou sanatoria také unikátním architektonickým dílem.
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Loni v prosinci otevřelo veřejnosti své brány Muzeum islámského umění v katarském hlavním městě Dauhá. Stupňovitou budovu připomínající svým tvarem pyramidu krále Džosera v egyptské Sakkáře navrhl slavný architekt čínsko-amerického původu Ieoh Ming Pei, který u nás proslul zejména moderní dostavbou pařížského Louvru.