Moderní architektura ve světě V. - Brasília
16.11.2006
Dnes si nebudeme povídat o jedné konkrétní stavbě, ale o celé řádce budov, které spolu velmi úzce souvisejí a tvoří jeden nedílný celek. Jedná se totiž o celé město, které bylo dopředu vyprojektováno a naráz postaveno na zelené louce, a navíc pod dohledem jednoho hlavního architekta, jenž je autorem všech zásadních staveb. Řeč je o Brasílii, hlavním městě jihoamerické Brazílie.
Vše začalo už v první polovině 19. století, kdy v Brazílii vypukly debaty o postavení nové metropole ve vnitrozemí. K samotné realizaci této myšlenky však došlo až o více než sto let později, v roce 1955, kdy zahájil na nehostinné náhorní plošině ve výšce zhruba tisíc metrů nad mořem budování Brasílie tehdejší prezident s českými kořeny Juscelino Kubitschek.
Během neuvěřitelně krátké doby - pouhých čtyř let - vyrostla v neobydlené pustině perla moderní architektury, která je i po více než půlstoletí stále atraktivní svou nadčasovostí. Autorem plánu města se stal Lúcio Costa, který jeho podobu zasadil do tvaru pomyslného letadla. V jeho kokpitu se nachází hlavní náměstí Tří mocí a kolem něj najdeme vládní budovy. Trup je tvořen travnatým pásem, podél kterého vedou šestiproudé silnice obklopené ministerstvy, na křídlech letounu najdeme bankovní, obchodní či kulturní zóny a na jejich koncích se pak nacházejí obytné budovy.
Hlavním architektem, který vtiskl městu nezaměnitelnou podobu díky svému objevování konstrukčních možností železobetonu, je Oscar Niemeyer, žák a přítel Lúcia Costy, jenž za rok oslaví už sté narozeniny. Výjimečný architekt je autorem celé řady neuvěřitelných futuristických budov, které z Brasílie učinily doslova magnet pro všechny vyznavače moderní architektury. Ačkoliv má samozřejmě, jak už to vždy bývá, také řadu odpůrců, o výjimečnosti brazilské metropole svědčí fakt, že už v roce 1987 byla zapsána do listiny Světového dědictví UNESCO.
Mezi nejzásadnější počiny patří prezidentský palác Planalto s typickými betonovými sloupy a schodišti, podobně vypadající Nejvyšší soud, Národní kongres s "hlubokým talířem" Poslanecké sněmovny, Senátem ve tvaru obrácené mísy a 28 pater vysokými "Dvojčaty", dále ministerstvo spravedlnosti a ministerstvo zahraničí s vodními plochami a vodopády, Metropolitní katedrála, která vypadá jako trnová koruna či ostnatá mořská lastura, nepravoúhlý Panteon, národní divadlo ve tvaru pyramidy nebo nově vznikající městské muzeum, které evokuje létající talíř a dává tušit, že výstavba Brasílie ještě zdaleka není u konce.
Hlavní kritikou návrhu celého města je fakt, že se tady nepočítá s pěšími. Bez automobilu jste doslova vyřízeni. Původně tady neexistovaly vůbec žádné přechody pro chodce, silnice byly výhradně mimoúrovňové bez křižovatek a semaforů, aby řidič mohl městem projet rychle a plynule bez zastavení. Vedle toho mnohde neexistují chodníky a pěšky se pohybující osoba to nemá vůbec jednoduché. Dalším problémem města je to, že bylo původně postaveno pro půl milionu obyvatel, ale už dnes tady žijí více než dva miliony Brazilců. To způsobuje husté osídlení v chudých satelitech vzdálených několik kilometrů od drahé metropole. V neposlední řadě se ukázalo nepříliš praktickým rozdělení jednotlivých zón města, což je opět nevýhoda pro chodce. Pokud totiž dostanete žízeň nebo hlad, musíte se přemístit do obchodní zóny - jinde občerstvení nenajdete...
Tyto nedostatky jsou však pouze logickou daní za to, že Brasília není ani v nejmenším typickým hlavním městem, ale realizací velkolepého plánu vybudovat futuristickou metropoli, která se zapíše velkými písmeny do dějin světové moderní architektury, neboť kam oko pohlédne, tam zůstane fascinovaně zírat na dokonalou harmonii tvarů, barev, linií a ploch.
Foto 1: Národní kongres
Foto 2: Metropolitní katedrála
Foto 3: Náměstí Tří mocí
Foto 4: Palác Itamaraty
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě IV. - World Trade Center
Moderní architektura ve světě III. - "Meta-Buildings" Dominiqua Perraulta
Moderní architektura ve světě II. - Sony Center v Berlíně
Moderní architektura ve světě I. - La Défense
Článek byl zobrazen 10507 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Architekti a projektanti
Máte za sebou stavbu rodinného domu? Na řadě je kolaudace
Stavba rodinného domu je jednou z nejvýznamnějších investic v životě člověka. Vyžaduje si důsledné plánování, trpělivost i finance. Na jejím konci vás ale čeká ještě jedna důležitá věc, a to kolaudace. Až po té si můžete užívat své nové bydlení bez starostí.
Moderní architektura XVII. - Sazka Arena
Velmi sledovaným objektem moderní architektury se stala před nedávnem víceúčelová hala Sazka Arena. Objekt vznikal od září 2002 do března 2004 na rozhraní pražských Vysočan a Libně v lokalitě bývalé ČKD Lokomotivka, a to zejména kvůli loňskému hokejovému šampionátu.
Moderní architektura ve světě XXXI. – Park národů v Lisabonu
Daleko od pravoúhlého centra s obchůdky a kavárnami, kus od křivolakých uliček staré Alfamy, ale poměrně blízko letiště vyrostla před 15 lety nová lisabonská čtvrť. Park národů (Parque das Nacoes) tepe životem moderního města a progresivní architektury.
Vinný sklep v domě, nebo v bytě?
Kvalitní vína jsou dnes samozřejmou součástí našeho stolování. Takové víno si vyžaduje péči – a tu mu dnes můžeme snadno dopřát i doma. Bez ohledu na to, zda bydlíme v rodinném domě se sklepem nebo v cihlovém činžáku, kde do sklepa zatéká či ve vysušeném panelovém domě. Jak na to?
Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
K nejvýznamnějším objektům funkcionalismu v Čechách patří Barrandovské terasy na stejnojmenné pražské skále. Bohužel během totalitní éry tato chlouba metropole zcela zchátrala a teprve dnes se pracuje na znovuoživení této pozoruhodné dominanty pátého pražského obvodu.
Viladomy Horoměřice
Alternativu v podobě bydlení na vesnici, a přesto nedaleko hlavního města, nabízejí dva tucty bytových jednotek v obci Horoměřice. Na uzavřené ploše o výměře 330 metrů čtverečních tady nově vznikly dva sympatické červenohnědé viladomy.
Cesta k novému domu začíná nákupem pozemku
Během posledních dvou let výrazně stoupl počet klientů, kteří koupili "špatný" pozemek. „Náš program Pozemkový servis je reakcí na přání klientů. Zaplnili jsme poslední mezeru v nabídce našich služeb a od března tak nabízíme široký servis spojený s hledáním, prověřením a financováním pozemků,“ říká ředitel Ekonomických staveb David Mencl.
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Má nálepku nejluxusnějšího hotelu světa a označuje se jako jediný na celé planetě sedmi hvězdičkami, ač oficiálně mu jich náleží "pouze" pět. V českém překladu zní jeho název Věž Arabů, ale říká se mu také Alláhův prst v Perském zálivu. Řeč je o současném symbolu druhého největšího města Spojených arabských emirátů Dubaje, hotelu Burj Al Arab.