Moderní architektura ve světě XV. - Londýnská okurka
06.12.2007
Londýnské náměstí 30 St Mary Axe a v podstatě celé panorama metropole nad Temží dostalo v květnu 2004 novou dominantu. Zbožňovanou i nenáviděnou "okurku nakládačku", která se tyčí do výšky 180 metrů. Budova z dílny slavného architekta Normana Fostera, kterého můžeme označit za dvorního architekta Londýna, je druhým nejvyšším mrakodrapem ve finančním centru města.
Kde se vlastně vzala moderní budova v historické zástavbě města? Poté, co v dubnu 1992 teroristé Irské republikánské armády zničili při bombovém atentátu staré centrum námořního obchodu Baltic Exchange a škody byly natolik rozsáhlé, že se historický objekt nepodařilo zachránit, se rozpoutala žhavá debata, co s pozemkem. Během vášnivých diskusí, zda ponechat konzervativní panorama staré zástavby nebo dát zelenou odvážnějšímu nápadu, nakonec zvítězila extravagance a originalita.
Dům ve tvaru pořádně tlustého kubánského doutníku, který už zdálky budí pozornost, vyvolal řadu pozitivních i negativních kritik. Přestože oficiální název budovy zní 30 St Mary Axe, říká se jí vedle druhého vžitého názvu Swiss Re Tower (podle původního vlastníka a investora, švýcarské pojišťovny Swiss Reunion) také křišťálový falus, falické orgie nebo erotická okurka. Název "the Gherkin" pro okurku nakládačku se poprvé objevil roku 1996 v listu The Guardian. Média i veřejnost je poté vzali za své a dnes se už mrakodrapu řekne jinak jen zřídka.
Ačkoliv si stavba vysloužila řadu pejorativních jmen, zároveň se může pyšnit řadou prestižních ocenění. Za všechna jmenujme třeba Stirlingovu cenu, titul Best New London Building, Skyscraper Award nebo Outstanding Development of the Year. Budova se už objevila i v několika hraných filmech a hlavní roli sehrála dokonce i v jednom celovečerním dokumentu. Dvaapadesátiminutový snímek s názvem Building the Gherkin natočila před dvěma lety švýcarská režisérka Mirjam von Arx.
Velkým plusem celého projektu je ekologické řešení už samotné konstrukce. Budova je nízkoenergetická a zatěžuje životní prostředí zhruba o 30 % méně než srovnatelné administrativní kolosy. Okurka je téměř šest měsíců v roce nezávislá na klimatizaci, neboť tvůrci se velmi dobře vyrovnali s nepříznivými povětrnostními podmínkami v okolí a z větrné hůrky udělali přednost. Díky zaoblenému tvaru využili síly větru a v budově cirkuluje vzduch potrubím, jenž se vine kolem budovy, zároveň má věž dvojí skleněný plášť, který umožňuje další přirozenou ventilaci. Úspora energie je markantní rovněž co se týče spotřeby elektrické energie. Díky kruhovému půdorysu a proskleným stěnám mrakodrap maximálně využívá denního světla a přes den není potřeba dodatečného osvětlení.
Věž je čtyřicetipatrová, přičemž každé poschodí je pootočeno o 5 stupňů. Dovnitř bohužel široká veřejnost nemá přístup, ale nájemci a jejich hosté se mohou kochat zejména nádherným panoramatickým výhledem na celý Londýn z restaurace v nejvyšším 40. patře. Právě na střechu Okurky na jejím vrcholu byl použit jediný zakulacený kus skla, ostatní "okna" jsou kupodivu, ačkoliv to tak zvenku vůbec nevypadá a budova je jako celek oválná, rovné.
Na předposledním patře je exkluzivní restaurace a o patro níže najdeme soukromé jídelny. V budově, v níž se nacházejí převážně kancelářské prostory, nechybějí relaxační terasy s automaty na kávu, občerstvením nebo kopírovacími automaty, mramorová schodiště a výtahy pro osoby se sníženou pohyblivostí.
Mrakodrapy v Londýně byly donedávna velkou utopií. Až do roku 1960 byla totiž kvůli zachování panoramatu města omezena výška budov na 30 metrů. Nyní však v britské metropoli vyrůstají výškové budovy jako houby po dešti, nejproslulejší z nich je právě Okurka.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě XIII. - Výjimečné domy
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Moderní architektura ve světě IX. - Selfridges Jana Kaplického v Birminghamu
Moderní architektura ve světě VIII. - Hala Globen ve Stockholmu
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Článek byl zobrazen 18613 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
VyVolení & Big Brother: Život v luxusní kleci
Český národ má novou zábavu - sleduje po večerech soutěžící reality show VyVolení a Big Brother, kteří se dobrovolně nechali zavřít na tři měsíce do luxusního domu. Je však život v něm opravdu tak báječný, pohodlný a luxusní? A neohrožuje zdraví?
Bydlení v rodinném domě na míru na okraji Prahy
Stále více lidí utíká z centra Prahy a shání bydlení, které by jim umožnilo žít stranou od chaosu velkoměsta, v blízkosti přírody a zároveň se snadnou dostupností do práce. Musí tak být nejen příjemné, ale také praktické. Právě takové bydlení nabízí firma JUNG. CZ a. s. zabývající se výstavbou a prodejem rodinných domů a bytů v řadových domech se zahradou.
Moderní architektura ve světě IV. - World Trade Center
Před 11. zářím 2001 se určitě našla spousta lidí, která název slavných manhattanských mrakodrapů ani neznala, oním dnem před pěti lety se však vše změnilo. Po teroristických útocích na USA, konkrétně právě na "Dvojčata", která byla součástí Světového obchodního centra, zná zkratku WTC neboli World Trade Center snad každý.
Nebojte se spolupráce s architektem
Stavba domu není jednoduchou a už vůbec ne levnou záležitostí. Pokud se rodina rozhodne pro stavbu či větší rekonstrukci domu, každý z jejich členů má jisté představy o svém koutku. S harmonizaci jednotlivých představ může pomoci architekt.
Rekonstrukce rodinného domu OKAL
Názor na bydlení se vyvíjí spolu s měnícím se životním stylem. V naší republice stále ještě většina výstavby rodinných domů postavených do roku 1989 čeká na svou rekonstrukci. Výrazně se změnily nároky uživatelů na standardy vybavení rodinných domů, dle druhého pohledu jsou instalace staré 20 let a více nevyhovující z hlediska technického.
Moderní architektura III. - Žižkovská věž
Neoddiskutovatelnou dominantou Prahy 3 je Žižkovská televizní věž. Stavba ve stylu high-tech, která vznikala v letech 1985 až 1992, ve své době vyvolala řadu rozporuplných reakcí, částečně korespondujících se změnou režimu.
Zdařilá rekonstrukce panelákového bytu
Pokud žijete ve starém panelákovém bytě, určitě jste už několikrát uvažovali o změně v podobě rekonstrukce. Možná vás ale vždy odradí pocit, že z vašeho bytu stejně nic nevykouzlíte. Opak je pravdou a dokládá to také nabídka mnoha výrobců, kteří myslí právě na majitele panelových bytů. Rekonstrukce panelových bytů v současné době nejsou omezeny žádnými limity a váš byt se tak dokáže změnit téměř k nepoznání.
Loftcube nabízí mobilní bydlení na střechách domů
Pokud hodně cestujete mezi velkými městy, pak je právě pro vás jako dělaný unikátní projekt bydlení v buňce německého designéra Wernera Aisslingera nazvané loftcube. Jeho domeček totiž může cestovat přímo s vámi - na vybranou a pronajatou střechu mrakodrapu či panelového domu vám ho vždy jednoduše přemístí helikoptéra