Rozsvícená Cheopsova pyramida nad Ostravou
01.09.2010
Model Cheopsovy pyramidy v měřítku 1:1 se nad Ostravou rozhodla vztyčit skupina architektů z Projektstudia. Coby názorná ukázka měřítka a proporcí se tak tento egyptský div světa rozzářil poslední srpnový pátek nad ostravským Masarykovým náměstím. Po dobu jednoho měsíce budou 4 světelné paprsky pyramidu vznášet nad Ostravou.
Autora návrhu pyramidy Davida Kotka jako architekta trápí všeobecný a velmi zjednodušený pohled na architekturu ve stylu „líbí – nelíbí“. Proto se rozhodl lidem ukázat základní principy tvorby, z nichž nejdůležitější jsou proporce a měřítko. Archetyp pyramidy sice samozřejmě každý dobře zná, ale vůbec si neumí představit jak je vlastně velká, protože stojí na poušti osamocena a není šance ji s čím srovnat.
Celému projektu věnoval David Kotek přibližně dva roky práce včetně příprav. V projektu měřítko a proporce jde o výtvarný happening spojený s cyklem přednášek se zaměřením na zkoumání vztahu lidského měřítka a měřítka v architektuře. Hlavní myšlenka happeningu spočívá v myšlence promítnout do současné městské struktury jehlan o velikosti největší egyptské pyramidy.
Tisíce světelných paprsků
Jednotlivé hrany jehlanu budou denně po dobu jednoho měsíce vysvíceny pomocí reflektorů ukotvených ke čtyřem základnám symbolizujících nároží pyramidy. Tyto základny jsou navrženy z drátěných krychlí o rozměru 1 x 1 x 1 metru vystavěných do výšky 3 metrů. Velikost krychlí je odvozena od základní velikosti kamenných bloků, z nichž je Cheopsova pyramida v Gíze postavena.
Celá pyramida je tvořena vlastně reflektory, přičemž jednotlivé přímky se mají protnout ve výšce 147 metrů. S tím, aby se z reflektorového světla skutečně utvořil tvar pyramidy a jednotlivé přímky se protnuly v potřebné výšce, si poradil ing. Pavel Janečka s firmy Thorn. Tento úkol řešil i tým geodetů. Z fyziky je známo, že světlo se šíří všemi směry. Pro názornou ukázku, jak je pyramida velká, asi nevadí, když si trochu posvítíme na hvězdy.
Jistým paradoxem je fakt, že bude-li špatné ovzduší, pyramida vidět bude a světlo se bude odrážet. Pokud bude ovzduší čisté, pyramida vidět nebude. Svítit se však bude celý měsíc, tudíž kombinace různých vlivů vytvoří podmínky, aby pyramida mohla být vidět například i z Lysé hory. Projekt má i svá tajemství, takže uvidíme…
Zdroje paprsků jsou jedinou součástí gigantického jehlanu, se kterou se lidé mohou setkat přímo v centru města Ostravy na ploše 36 m2. Jehlan se základnou o délce strany 230 metrů, což odpovídá ploše dvaceti fotbalových hřišť, díky své velikosti a umístění tak zasáhne pozornost statisíců lidí. Výsledkem by měla být vzájemná konfrontace mezi měřítkem lidským, měřítkem starověké architektury a měřítkem městské zástavby. Projekt je do budoucna připraven na přesun do dalších měst České republiky i Evropy. Světelná pyramida opustí Masarykovo náměstí v Ostravě v sobotu 25. září 2010.
Organizátoři z ostravského architektonického ateliéru Projektstudio připravili i zajímavý doprovodný program, kde kromě tematických výstav a workshopů chystají ještě sérii přednášek. Přednášky, které se tematicky věnují architektuře a egyptologii se budou pořádat v klubu Stará Aréna na ulici 28. října č. 23 (1. patro) vždy v 17 hodin.
Sled přednášek zahájí 2. září divadelní režisér Radovan Lipus. Přednášku s názvem Velikonoční ostraV uvede na téma kontrastu mezi velkorysostí a malostí v sochařství a plastikách Moravské Ostravy. O necelých 14 dní později se budou na stejném místě zabývat ve své přednášce architektonickým nasvětlováním budov architekti Zdeněk Bláha a Aleš Kaňa. Život a umění v Chufuově době je téma přednášky Mgr. Hany Benešovské, která se dlouhodobě zabývá staroegyptským uměním se zaměřením na sochařství v období Staré říše a paleografií. Přednášku bude mít 14. září od 17 hodin tamtéž. Ve středu 15. září následuje přednáška Ing. arch. Petra Hurníka, který ji povede v rámci tematického cyklu měřítko a proporce. Tento vysokoškolský pedagog se v urbanistické tvorbě zaměřuje mimo jiné na otevření diskuze o návratu citu do města a obnově veřejných prostor.
Egyptolog s archeologickou praxí Mgr. Jaromír Krejčí, Ph. D. na své přednášce 17. září vysvětlí, jak se stavěly pyramidy, 20. září je na programu přednáška zkušeného českého architekta Petra Hrůši s názvem Monument a dokument. Dne 21. září bude mít přednášku Martin Frouz, který pohovoří o architektuře a archeologii očima fotografa a sérii přednášek ukončí architekt Josef Pleskot, který se bude na své prezentaci 23. září zabývat lidským měřítkem a jeho přesahy.
Autor projektu věří, že pyramida nad Ostravou je akcí většího než středoevropského formátu. Pokud někde stojí pyramida, tak je to v Louvru nebo Las Vegas, ale jedná se o menší stavby. Přesun ostravské pyramidy se chystá nejen do Prahy a Brna, ale také do Wrocławi, která v Polsku kandiduje na titul Evropské hlavní město kultury 2016.
Jako trvalý odkaz budou v místech nároží jehlanu do dlažby chodníků osazeny mosazné plakety o velikosti 30 x 30 cm, které umožní trvale porovnávat velikost základny pyramidy s městskou strukturou centra Ostravy.
- Tisková zpráva -
Článek byl zobrazen 10436 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura XXI. - Porsche Museum ve Stuttgartu
Německé město Stuttgart je pro mnohé synonymem světa automobilů. Právě tady - na místě, kde už před sedmi desítkami let vznikaly první návrhy luxusních sportovních vozů - byla poslední lednový den letošního roku otevřena stálá expozice všech slavných modelů Porsche.
Moderní architektura XI. – Divadlo loutek Ostrava
V 90. letech vyrostlo v Ostravě několik architektonicky velice zajímavých budov. Jednou z nich je také Divadlo loutek na Černé louce, které získalo titul Dům roku 1999.
Moderní architektura VI. - Baťův mrakodrap
Tentokrát se v našem seriálu o architektuře podíváme za hranice naší metropole, a sice do Zlína. Tady vedle jiných zajímavých objektů najdeme také funkcionalistický skvost meziválečné éry, tzv. Baťův mrakodrap neboli Budovu č. 21.
Moderní architektura XXIII. – Hotel Josef
Přímo v centru Prahy vyrostl před více než třemi lety pozoruhodný skvost z dílny Evy Jiřičné, úspěšné české architektky žijící v Londýně, která je autorkou mnoha zásadních budov, jež se zapsaly do dějin moderní architektury. Jedná se o čtyřhvězdičkový Hotel Josef v ulici Rybná 20.
Nový stavební zákon a projekty rodinných domů
Od 1. 7. 2024 začal platit nový stavební zákon. Zavedených změn je celá řada, zaměřili jsme se na ty, které se týkají projektování novostaveb typových a individuálních rodinných domů.
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Program Génius - nechte slunce platit hypotéku!
Už loňský veletrh FOR ARCH představil naprosto šokující novinku, kterou je program Génius společnosti Ekonomické stavby. „Přišli jsme na český trh s novým modelem financování, který můžeme opravdu nazvat jednoduše – geniální,“ říká David Mencl, ředitel společnosti Ekonomické stavby.
Cesta k novému domu začíná nákupem pozemku
Během posledních dvou let výrazně stoupl počet klientů, kteří koupili "špatný" pozemek. „Náš program Pozemkový servis je reakcí na přání klientů. Zaplnili jsme poslední mezeru v nabídce našich služeb a od března tak nabízíme široký servis spojený s hledáním, prověřením a financováním pozemků,“ říká ředitel Ekonomických staveb David Mencl.