Na co se zaměřit při výběru a nákupu pozemku
25.05.2012
Každý, kdo se rozhodne pro výstavbu rodinného domu, by měl věnovat velkou pozornost výběru vhodné stavební parcely. I když se to možná nezdá, výběr pozemku je nejdůležitějším a zásadním rozhodnutím v celém procesu výstavby. Vlastnosti daného pozemku totiž výrazně ovlivňují nejen vzhled budoucí stavby, ale také její užitné vlastnosti.
Častým prohřeškem zájemců o vlastní bydlení je, že se nechají nalákat na nabídku realitních kanceláří, které doporučují úžasné parcely doslova za pár kaček. Realita je ovšem mnohdy jiná. Pokud se však přesto necháte nalákat na nižší cenu a pozemek koupíte, budete nejspíše muset počítat s tím, že bude třeba se vyrovnat s jeho případnými vadami na kráse.
Při prohlídce parcely si hned každý představí, jak krásně se na ní bude vyjímat jeho nový rodinný dům. Bohužel mnohdy se představy míjí se skutečností. Rodinný dům by měl být situován především v klidném prostředí, na dobře prosluněném pozemku, který je dostupný i z veřejné dopravní sítě a naopak by neměl být v příliš příkrém svahu. Zkrátka měl by vyhovovat požadavkům budoucího majitele. Tyto kritéria proto není dobré přehlížet pouze proto, že je pozemek k odkupu za dobrou cenu, nebo proto, že se vám zkrátka jen líbí. V takovém případě by se vám mohlo stát, že byste se během výstavby domu nevyhnuli architektonickým problémům
Foto: H&H Develop Group
Návštěva stavebního úřadu
Prvním, co byste měli před nákupem pozemku udělat, je navštívit katastr nemovitostí a tam si ověřit, že vámi vybraný pozemek skutečně patří tomu, kdo jej prodává. Další důležité informace získáte u příslušného stavebního úřadu a na odboru územního rozvoje. Tam zjistíte, zda je možné na daném pozemku stavět a za jakých podmínek. Také je dobré vědět, jestli se pozemku netýká stavební uzávěra. To by jinak znamenalo, že na něm v podstatě není možné vůbec stavět. Přímo pro architekturu rodinného domu jsou pak podstatné jiné informace dané územním plánem a to: regulační čára, výška a míra zastavění, typ střechy a další. Všechny tyto uvedené podmínky je nutné při návrhu a výstavbě domu respektovat. Pokud byste je nedodrželi, prohřešíte se proti legislativě. Na výstavbu na pozemku má velký vliv také výskyt některého z ochranných pásem, jako je například pásmo vysokého napětí, plynovodu, vodovodu, rychlostní komunikace, drážního tělesa, nebo pokud jde o zátopové území či náletový koridor.
Hlavní slovo má příroda
Majitelé pozemků se často prohřešují nejen proti legislativě, ale také proti přírodě. Před výstavbou rodinného domu je třeba zhodnotit podmínky, které udává konfigurace terénu. V případě kopcovitého terénu je dobré sledovat orientaci ke světovým stranám, sklon svahu a přístup na pozemek. Pokud plánujete stavět dům ve svahu, měla by přístupová komunikace na pozemek vést shora. V opačném případě by bylo potřeba tuto situaci přizpůsobit provoz domu a vyřešit atypické prostorové uspořádání. Je třeba počítat také s tím, že se stavba ve svahu určitě prodraží o podzemní podlaží, které je nutné k vyrovnání terénu. Možnosti zastavění pozemku ztěžuje a také prodražuje případná vysoká hladina spodní vody, navážka nebo složité geologické podmínky. Některé tyto problémy se dají řešit nadstandardními stavebními úpravami, které jsou však bohužel opět spojeny s vyššími náklady.
Kam dům umístit?
Pro výstavbu rodinného domu nejsou ideální severně orientované svahy, protože obytné místnosti domu je pak zapotřebí orientovat na západ nebo východ. Nehodí se ani příliš strmé svahy, protože vyžadují atypická architektonická řešení, která jsou samozřejmě také dražší. Na stavbu je pak nutné zajistit větší objem terénních prací nebo vystavět více opěrných zdí. Obecně je za nejlepší považována jižní orientace a příjezd na pozemek je nejvhodnější od severu nebo od východu. Také mějte na paměti, že na každém pozemku zkrátka nelze zrealizovat každý typ stavby!
Vždy je dobré zhodnotit tvar a šířku pozemku, protože je nutné dodržovat předepsané odstupové vzdálenosti od sousedních objektů, které činí 7 metrů mezi jednotlivými domy a 2 metry mezi pozemky. Ve výjimečných případech je možné odstup snížit na 4 metry, v protilehlých zdech však nesmí být umístěna žádná okna obytných místností. Vnitřní dispozice každého domu je tak také ovlivněna okolní zástavbou.
Nejčastější komplikace spojené se stavbou domu:
- úzká parcela či parcela nepravidelného tvaru (dodržení odstupů od sousedů)
- pozemek přístupný z jižní strany
- příliš příkrý svah (nutnost zapustit dům do terénu)
- severní svah (orientace obytných místností na západ či východ)
- nedostatečně prosluněný pozemek (v hlubokém údolí, ve stínu lesa, mezi vysokými domy)
- složité zakládací podmínky (spodní voda, navážka, geologické podmínky)
- omezené možnosti zastavění pozemku (plynovod, vodovod, vysoké napětí, komunikace)
- nevyhovující hygienické podmínky (hluk, prach, vítr, zdroje zápachu poblíž)
- jap -
Článek byl zobrazen 22616 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Architekti a projektanti

Moderní architektura XXI. - Český dům v Malmö
V rámci výstavy European Village (Evropská vesnice), která byla součástí projektu City of Tomorrow (Město zítřka) evropského stavebního veletrhu Bydlení 2001, vyrostla ve švédském Malmö unikátní třípodlažní vila s názvem Český dům.

Moderní architektura XXIII. – Hotel Josef
Přímo v centru Prahy vyrostl před více než třemi lety pozoruhodný skvost z dílny Evy Jiřičné, úspěšné české architektky žijící v Londýně, která je autorkou mnoha zásadních budov, jež se zapsaly do dějin moderní architektury. Jedná se o čtyřhvězdičkový Hotel Josef v ulici Rybná 20.

Moderní architektura III. - Žižkovská věž
Neoddiskutovatelnou dominantou Prahy 3 je Žižkovská televizní věž. Stavba ve stylu high-tech, která vznikala v letech 1985 až 1992, ve své době vyvolala řadu rozporuplných reakcí, částečně korespondujících se změnou režimu.

Čeští studenti uspěli s projektem AIR House na soutěži v USA
Může existovat dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce? Ano, může! Veřejnost o tom přesvědčili čeští studenti, kteří navrhli a postavili energeticky soběstačný dům s názvem AIR House. S tímto unikátním domem budoucnosti uspěli dokonce v USA, na prestižní soutěži Solar Decathlon 2013, kde se umístili na třetím místě.

Viladomy Horoměřice
Alternativu v podobě bydlení na vesnici, a přesto nedaleko hlavního města, nabízejí dva tucty bytových jednotek v obci Horoměřice. Na uzavřené ploše o výměře 330 metrů čtverečních tady nově vznikly dva sympatické červenohnědé viladomy.

Moderní architektura ve světě XI. - Guggenheimovo muzeum Bilbao
Před deseti lety se z do té doby poměrně neznámého přístavního severošpanělského městečka Bilbao stala doslova přes noc turistická atrakce první kategorie. Podél řeky Nervión vyrostla monumentální budova z titanu, skla a vápence, jedná se o jedno z tzv. Guggenheimových muzeí disponujících rozsáhlými sbírkami moderního umění.

Ideální rodinný domek pro milovníky velkých prosklených prostor
V malé vesnici na Vysočině nedaleko Jihlavy vyrostl před pár lety útulný rodinný dům, jehož kouzlo spočívá především v nenásilném zasazení konceptu domku do exteriéru, ve velkých prosklených plochách obvodových zdí, v otevřených prostorech, ve využití kvalitních přírodních materiálů s přiznáním jejich přirozených vlastností a barev či v kombinaci nového se starým až starožitným, a to vše se zachováním čisté elegance, decentnosti a vzdušnosti.

Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
Na velice rušném nároží ulic Mánesova a Na Kasárnách přímo v centru Humpolce vyrostl na miniaturní parcele o rozloze 430 metrů čtverečních netradiční plechový dům. Sám architekt Luděk Rýzner, který v něm bydlí se svou rodinou, i jeho firma OK PLAN, jej nazývají familiérně Plecháč, nezasvěcení mu velmi pohrdavě říkají zrezavělá plechovka.