Vybíráme garážová stání a garážové přístřešky
11.03.2015
Pokud není z nějakého důvodu možné mít uzavřenou garáž, nejvhodnějším způsobem, jak ochránit auto před povětrnostními vlivy, je pořídit mu garážový přístřešek. Nevyjde draho, snadno jej postavíte a kromě toho, že poskytne ochranu autu, může sloužit třeba i pro uskladnění dřeva. Garážové stání se navíc stane vkusným doplňkem rodinného domu, chaty či chalupy.
Garážový přístřešek, nebo jinak též garážové stání, je levnou alternativou jak garážovat vašeho plechového miláčka. Můžete si jej nechat postavit na klíč, nebo pokud jste šikovní, postavíte si jej sami jako stavebnici. Na českém trhu je dnes poměrně pestrá nabídka garážových stání a přístřešků, které se od sebe liší designem, materiálem, velikostí, tvarem střechy, použitou střešní krytinou a samozřejmě také cenou. K dispozici jsou výrobky tuzemských firem, ale i zahraničních značek. Oslovit však můžete také tesařskou firmu, pro kterou není problém vyrobit ani atypické garážové stání na zakázku, přesně podle vašich představ.
Kvalitní přístřešek je praktickým řešením ochrany vašeho vozu před sněhem, deštěm, kroupami, padajícím listím, větvemi, ale i ostrým sluncem. Měl by tak být vyroben z dostatečně odolného materiálu. V dnešní době se můžeme setkat jak s dřevěnými garážovými přístřešky, tak i hliníkovými a ocelovými, nebo dokonce s plachtovými garážemi. Který materiál si tedy vybrat?
Dřevěné garážové přístřešky
Garážová stání ze dřeva se v současnosti těší asi největší oblibě. Je to dáno tím, že dřevo dokáže i přístřešek pro auto proměnit v zajímavý architektonický prvek domu a zahrady. Dřevěné garážové přístřešky jsou tak velice módním a estetickým řešením, jak auto ochránit před rozmary počasí. Kvalitní dřevěné garážové přístřešky jsou vyráběny nejčastěji z masivních smrkových či jedlových profilů, které zaručují řádnou odolnost proti povětrnostním vlivům. Luxusnější modely dřevěných garážových stání se vyrábějí tradičními truhlářskými postupy bez použití šroubů či konzol. Dřevo je možno opatřit povrchovou úpravou. Dřevěné přístřešky tak vynikají dlouhou životností přesahující minimálně několik desítek let.
Dřevěné gárážové přístřešky jsou stále velmi oblíbené. Přístřešek může stát samostatně na hranici pozemku nebo může být přímo přirozenou součástí stavby domu. Foto: www.novum-carport.com
Hliníkové a ocelové přístřešky
Materiálem, který se hodí pro stavbu garážového přístřešku, není jen dřevo, konstrukce může být také z jakostního hliníku či oceli. Výhodou hliníkových a ocelových konstrukcí je bezesporu jejich odolnost vůči klimatickým podmínkám a rovněž i větší variabilita materiálu, který je možné použít pro tvorbu výsledné podoby garážového stání. Pokud si vyberete hliníkový či ocelový přístřešek, můžete jej mít například s obloukovou střechou, nebo s opěrnými pilíři pouze na jedné straně. Hliníkové a ocelové garážové přístřešky se většinou prodávají jako stavebnice, proto je zvládne postavit každý zdatný kutil. Není k tomu potřeba žádného speciálního nářadí ani vybavení. Přístřešky z těchto materiálů je možné označovat za kvalitní, vynikají moderním designem a jsou navíc k dostání za rozumnou cenu.
Hliníkové přístřešky jsou prakticky bezúdržbové, nečistoty otřeme mokrým hadrem nebo můžeme celý přístřešek vyčistit tzv. wapkou. Foto: www.aluminiumcarport.net
Plachtové přístřešky
Nejlevnějším způsobem, jak efektivně zajistit vašemu autu bezpečné a kryté parkování, je pořízení plachtového přístřešku. Poskytuje dostatek prostoru jak pro auto, tak třeba i pro úschovu dřeva či nářadí. Plachtové přístřešky jsou tvořeny ocelovou konstrukcí s práškovou povrchovou úpravou, aby bylo zabráněno vzniku rzi. Střechu pak představuje voděodolná plachta nejčastěji z polyethylenové tkaniny. Je odolná proti protrhnutí a odolává také UV záření. Plachtový přístřešek tak dokáže stejně jako dřevěné či hliníkové přístřešky ochránit automobil před poškozením a vysokými teplotami. Kvalitní plachty jsou navíc opatřeny také přípravky proti plísním a blednutí. Výhodou je rychlá „výstavba“ garážového stání, již za cca hodinu a půl máte kde parkovat svůj vůz. Montáž je jednoduchá, není třeba mít žádné speciální nářadí a tak ji podle návodu zvládne každý. Pokud byste se rozhodli, že by se vám hodilo auto po čase parkovat někde jinde, jednoduše zase plachtový přístřešek rozložíte a postavíte na jiném místě. Modely plachtových přístřešků, které jsou dnes v prodeji, zaručují dokonalou stabilitu i napnutí plachty.
Podlaha garážového stání
Když už bude vaše auto hezky schováno pod střechou, jistě nechcete, aby zároveň stálo v blátě. Proto je třeba vyřešit také podlahu garážového stání. Obvykle se podlaha dláždí betonovou dlažbou, běžné je také řešení z litého nebo raženého betonu. Pokud se problémem podlahy nechcete nijak moc zaobírat, je dobré ji zpevnit alespoň štěrkem. Jestliže jste si však přístřešek umístili volně do terénu, je kromě zpevněné podlahy důležitá také drenáž a okapy.
Konstrukční varianty
Jako nejjednodušší garážové stání se jeví zastřešení, které je umístěno na dostatečně stabilní konstrukci – bývá nazýváno „carport“. Pokud je konstrukce dřevěná, tvoří ji nosné sloupky na betonových patkách nebo zemních vrutech a také jednoduchý, ale dostatečně zavětrovaný krov. Z této základní konstrukce pak vycházejí mnohé další varianty, které mohou mít částečně či zcela vykryté čelní a boční stěny. Jako ochrana před deštěm či sluncem postačí jednoduchý přístřešek bez bočních stěn, ale v případě, že chcete auto takto garážovat i v zimě, je lepší stání, které bude vybaveno i bočními stěnami. Přístřešek pak můžete dále rozšířit o jednoduchý prostor, který může sloužit jakožto příruční sklad, případně dílna.
Kam umístit garážové stání?
Garážové přístřešky bývají v závislosti na složitosti jejich nosné konstrukce dodávány jako stavebnice, kterou si majitel následně složí sám, nebo jako stavební dílo, které se montuje na místě. Garážová stání mohou být samostatně stojící objekty, případně mohou být instalovány jakožto přístavek ke stěně domu, garáže, nebo k jinému objektu.
Jakou střechu a co na ni?
V současnosti si můžete vybírat garážové přístřešky s různými typy střech. Nejste omezeni jen na rovnou střechu, ale můžete mít garážové stání se šikmou či zaoblenou střechou, případně se spádovou střechou. Pro zastřešení garážových stání se používají klasické pálené nebo betonové tašky (je nutné jejich váze uzpůsobit nosnost krovu), asfaltový šindel, asfaltové střešní pásy, trapézový plech či polykarbonátová krytina (trapézová, vlnková nebo dutinková). U přístřešků na klíč se obvykle již počítá s určitým konkrétním typem krytiny a není možné si vybírat. Pokud uvažujete ekologicky i ekonomicky, můžete si pořídit přístřešek s instalovanými solárními panely. Vaše auto bude v bezpečí a vy se tanete soběstačnými ve výrobě elektřiny a tím podstatně ušetříte náklady na energie.
Jak velký přístřešek pořídit?
Pokud si necháte vyrobit přístřešek na míru, nejste ohraničeni žádnou velikostí. Jinak velikost garážového stání samozřejmě závisí na tom, kolik aut potřebujete pod stříškou schovávat. Je možné si pořídit přístřešek pro jedno nebo dvě auta, nebo i řadové zastřešené stání.
Jedno pozitivum na závěr
Stavba garážového přístřešku nevyžaduje vyřízení stavebního povolení, postačí pouze územní souhlas, což se odráží na finanční úspoře. Kdykoliv máte navíc možnost změnit stávající umístění garážového stání, což je další velkou výhodou.
- jap -
Další články z rubriky Garáže
Jak uskladnit kolo - pověsit na zeď nebo na strop?
Proč si pořídit mobilní garáž?
Jaké jsou výhody a nevýhody plechové střešní krytiny?
Vyměňte garážová vrata natotata
Plechová garáž, zahradní domek nebo příruční skladiště?
Článek byl zobrazen 35892 krát.
Diskuze k článku
ero | 24.02.2017 09:57:36
Nedávno jsme řešili nákup garáže, původně měla sloužit primárně jako dílna, takže stačilo něco levnějšího. Původní volba byla plechová, ale nakonec kvůli o něco nižší ceně se nám zdála jako dostačující obyčejná plachtová garáž. Po asi 3 měsících, kdy sloužila jako dílna a kůlna jsme se rozhodli ještě pro ořízení druhé plachtové garáže, tentokrát výlučně na parkování auta a spokojenost. Už máme ověřeno, že ke vhodná i na cesty, převáželi jsme ji na chatu, když jsme tam trávili dovolenou a ideál i pro tyto účely. Jen je trochu škoda, že na trhu jsou plachtové garáže v menším výběru
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Garáže a garážová vrata
Přemýšlíte o garáži?
Parkování „pod širákem“ určitě není ta nejlepší varianta. Auto je ohroženo jednak přírodními živly a pokud nestojí na oploceném pozemku, tak také zloději a vandaly. Jakou garáž si ale vybrat a kolik to bude stát?
Sháníte praktickou pergolu či přístřešek pro auto?
Kvalitní a prakticky řešená pergola nabídne příjemný stín pro pohodlné posezení během parného odpoledne a ochranu pro klidný relax v sychravých dnech. Stejné pohodlí i v nepřízni počasí, a to zejména při krupobití či prudkých slunečních paprscích, může mít vaše auto zastřešené odolným přístřeškem.
Bez vrat do garáže se neobejdete. Vybírejte proto důkladně
Garáž je místo, kde odpočívá váš vůz před cestou a kde je zároveň chráněný proti odcizení, poškození a povětrnostním podmínkám. Je proto velice důležité věnovat dostatečnou pozornost výběru vrat jako přístupové cestě do garáže. Na výběr máte samozřejmě více variant podle způsobu otevírání. Která je ale ta pravá?
Správný výběr garážových vrat
Tím nejlepším způsobem, jak ochránit auto před povětrnostními vlivy, či nenechavými zloději, je parkovat jej do garáže. Jednou z hlavních částí garáže jsou garážová vrata, bez kterých by garáž neplnila svůj účel. Jenomže jaká vrata pořídit? Jsou lepší sekční, posuvná či rolovací? Nákup garážových vrat je dlouhodobou a ne zrovna levnou investicí, proto vybírejte pečlivě.
Chytře řešené úložné prostory v moderních bytech – šetří čas i peníze
Každá věc v domácnosti by měla mít své přesně dané místo. K tomu je potřeba dostatek vhodně řešených úložných prostor. Ty šetří náš čas také při úklidu – máme-li všechny věci systematicky uskladněné, působí byt stále uklizeným dojmem a nemusíme stále utírat prach na jednotlivých volně stojících předmětech. Poradíme vám, jak udržet pořádek i v menších moderních bytech.
Jak uskladnit kolo - pověsit na zeď nebo na strop?
Kdo nemá doma garáž, technickou místnost či dostatečně bezpečný sklep, jistě hledá místo, kde by mohl parkovat jízdní kolo, když jej zrovna nevyužívá. Nabízí se tedy otázka, jak co nejlépe uskladnit bicykl, aby doma nepřekážel? Existuje spousta možností – díky nejrůznějším stojanům a držákům ušetříte místo a kolo nepřijde k úhoně.
Jak si v garáži vytvořit funkční domácí dílnu?
Každý kutil potřebuje aspoň malý prostor pro realizaci svých nápadů a projektů. Ideálním místem je samostatná dílna, kde má vše své místo a ještě je tam dostatečně velká pracovní plocha. Pokud ale dílnu nemáte, lze si pracovní kout vytvořit třeba v garáži.
Garáž nebo garážové stání?
Zatímco u vlastního domu se zahradou si můžete auto parkovat téměř kde chcete a je na vás, zda to bude venku, nebo si postavíte garáž, u bytových domů je to jiné. Pokud nechcete stát venku na ulici, musíte se pokusit sehnat garáž nebo garážové stání. Jaký je mezi tím rozdíl?