Jaké chyby děláme při sjednávání pojištění domácnosti?
01.08.2012
Každý z nás chce mít svůj domov, který tak pečlivě buduje, v bezpečí a mít jej ochráněn před negativními vlivy. Díky pojištění domácnosti jej můžeme ochránit před požáry, záplavami či vodou unikající z potrubí. Pojištění ovšem není úplně jednoduchá záležitost a mnoho lidí se při jeho uzavírání dopouští spousty chyb. Na co si tedy dát pozor?
Domov znamená především klid a bezpečí, proto je důležité jej chránit vhodným pojištěním. Budeme tak moci klidněji usínat, protože kdyby se něco stalo, tak víme, že se neocitneme bez střechy nad hlavou. Lidé však pojištění domácnosti často podceňují, průzkum České asociace pojišťoven zjistil, že až 30% domácností v České republice není dostatečně pojištěno. Málokdo však ví, jak se vyhnout případným chybám a jak domácnost správně a výhodně pojistit. Důležité je především správné nastavení pojistné smlouvy.
Vyberte dobře pojistný produkt
Spousta lidí si plete pojištění domácnosti s pojištěním nemovitosti, přitom jde o dva různé produkty. Pojištění nemovitosti ochraňuje samotnou stavbu, zatímco pojištění domácnosti zabezpečuje vybavení domu nebo bytu. Pokud tedy bude vaše domácnost zasažena řáděním přírodních živlů, vloupáním nebo nějakou havárií, budete mít díky pojištění domácnosti možnost vybavit vaše bydlení znovu ve stejné kvalitě. Třetím důležitým pojmem je pojištění odpovědnosti, které vám pomůže v případě, když vám například praskne přívod vody k pračce a vytopíte souseda. Tento typ pojištění pokryje jeho škody. V případě, že by se toto stalo a vy jste měli sjednáno pouze pojištění domácnosti, vyplatila by pojišťovna pouze škodu způsobenou na vašem majetku.
Dostatečně vysoká pojistná hodnota
Při sjednávání pojištění domácnosti je velmi důležitá takzvaná pojistná hodnota, tedy částka, kterou je nutné vynaložit za nové vybavení do celé domácnosti. Právě podle této hodnoty si stanovíte pojistnou částku, tedy nejvyšší možnou sumu, kterou vám pojišťovna může v rámci plnění vyplatit. Přesně stanovit pojistnou částku však není nic jednoduchého. Nejlepší je nechat si poradit od odborníka, čímž se vyhnete časté chybě, kterou je takzvané podpojištění nebo přepojištění. Podpojištění nastává v případě, že je stanovená pojistná částka nižší než skutečná hodnota věcí v domácnosti, člověk (pojistník) pak v případě pojistné události dostane méně peněz, než očekával. Přepojištění je pak druhým extrémem - jde o příliš vysokou pojistnou částku. K tomuto však nedochází příliš často, většinou dochází spíše k podpojištění. Mnoho českých domácností je tak pojištěno nedostatečně.
Foto: Milan Pacík, HZS Praha
Krytí rizik
Pokud si sjednáte základní pojištění domácnosti, tak pokrývá obvykle škody způsobené požárem, výbuchem, vichřicí, sesuvem půdy, havárií vodovodu, vloupáním, loupeží a vandalismem. Pokud ovšem chcete ochránit majetek před škodami způsobenými povodní nebo záplavami, je často vyžadováno další připojištění. Lidé by si měli vždy pečlivě prostudovat, co daná pojistka pokrývá a jaké má naopak výluky. Pokud chcete být opravdu pečliví, přečtěte si ve všeobecných pojistných podmínkách takzvaný výklad pojmů. Tak předejdete mnoha nedorozuměním. Pojistné smlouvy jsou totiž plné nejrůznějších pojmů a termínů, kterým člověk nezabývající se pojišťovnictvím může jen těžko rozumět. Některé nejsou ani součástí běžné slovní zásoby a mají v pojišťovnictví specifický výklad.
Nezapomínejte na asistenční služby
Pojem asistenční služba zná většina lidí spíše v souvislosti s povinným ručením a havarijním pojištěním. Málokdo ale ví, že pojišťovny poskytují asistenční služby také domácnostem. Pokud dojde v domě například k havárii technických sítí, pojišťovna domluví a zaplatí například instalatérské práce. Samozřejmě tak udělá jen do určitého limitu. Při uzavírání pojistné smlouvy se proto na rozsah asistenčních služeb nezapomeňte zeptat, stejně tak jako na limity plnění. Tyto informace se vám v případě různých havárií v domě můžou velmi hodit.
Svou domácnost zabezpečte
Součástí pojištění domácnosti je i krytí škod způsobených vloupáním, pojišťovny se proto při sjednávání pojištění zajímají o to, jak je dům chráněn proti zlodějům. Většinou se totiž setkávají s tím, že je ochrana nedostatečná a bývá podceňována. Zabezpečení domácnosti by mělo být úměrné hodnotě a charakteru jejího zařízení. Čím vyšší jsou limity plnění, tím lépe musí být daná domácnost zabezpečena. Pokud máte doma starožitnosti, obrazy a další hodnotné věci, musíte zainvestovat do bezpečnostních dveří s pokročilým uzamykacím systémem, vybavit okna bezpečnostními fóliemi, nebo mřížemi a zabudovat elektronický alarm. V případě, že tak neučiníte, pojišťovna vám věci nepojistí. Pokud dojde k vloupání a krádeži věcí a pojišťovna se dozví, že majitel zabezpečení zanedbal (například tím, že nechal otevřené okno), pojišťovna mu v plnění vyplatí podstatně nižší částku.
- jap -
Související články
Nepodceňujte pojištění domácnosti a nemovitosti
Jak pojistit chatu nebo chalupu?
K čemu slouží pojištění domácnosti
Pojišťujeme nemovitost
Článek byl zobrazen 9643 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Rodinné domy
Rodinný dům LIME 20 passive od firmy Hoffmann
Úspěch pasivního rodinného domu firmy Hoffmann SPRUCE 20 passive byl impulsem k vytvoření variantního řešení, domu LIME 20 passive, vhodného pro svou sedlovou střechu i do lokalit, kde by bylo problematické žádat o stavební povolení pro dům s rovnou střechou. Z toho plyne, že se jedná o domy s téměř identickými půdorysy prvního i druhého podlaží a rozdílnými exteriéry.
Tipy na domovní čísla – materiály, netradiční nápady do města i na venkov
Přemýšlíte, jakým způsobem realizovat vaše domovní číslo? Rádi byste nějaké netradiční a originální řešení? Máte rádi klasiku anebo spíše upřednostňujete dobře viditelné označení domu za každé denní i noční doby? Pak nahlédněte do našeho dnešního výběru, v kterém máme pro každého něco.
Bydlení v dřevostavbě – návštěva v rodinném domě na Bruntálsku
Tentokrát jsme navštívili pana Pavla, který žije již šest let i se svou pětičlennou rodinou v rodinném domě na Bruntálsku. Jak se jim bydlí v typové dřevostavbě uprostřed přírody?
Mobilní dům není karavan
Toužíte pořídit si vlastní bydlení bez čekání, za přijatelnou cenu a vyhnout se byrokratickému martyriu v podobě shánění razítek ke stavebnímu povolení? Inteligentní volbou mohou být mobilní domy. Jsou známé také pod názvem mobilheim, anglicky static caravan nebo mobilhome, a představují něco mezi domkem a karavanem.
Fal(e)c nahoru pro Lindab Seamline
Drážková (falcovaná) krytina je léty prověřený způsob zastřešení, vhodný zejména do horských oblastí a do míst se ztíženými povětrnostními podmínkami (např. exponované fasády, návětrné střešní plochy). Ani v českých zemích není žádnou novinkou.
Podívejte se o víkendu do jednoho ze stovky pasivních domů
Investice do bydlení je pro většinu lidí největší v životě, přesto se o ní spousta investorů rozhoduje na základě neúplných, zkreslených nebo protichůdných informací. Vyplývá to z výzkumu, který pro Centrum pasivního domu zpracovala agentura SC&C. Podle něj 48 % dotazovaných netuší, co je to pasivní dům, jeden ze základních modelů energeticky úsporného bydlení.
Prima je prima - rodinný dům Prima firmy Hoffmann
V nabídce úspěšného katalogu zmíněné firmy nepatří dům PRIMA k novinkám, ale k domům, které si již získaly své četné příznivce. Společnost Hoffmann dodala stavební systém VELOX na více než dvě desítky domů tohoto typu, z nichž některé byly projekčně „upraveny na míru“ dle požadavků konkrétních zákazníků.
Jak na podlahy? Suchou cestou
Uvažujete o výstavbě nebo rekonstrukci své podlahy v rodinném domě, bytě nebo na chalupě? Rychlost, kvalita a trvanlivost podlahy jsou důležité klíče při rozhodování, jaký druh stavební technologie zvolit. V tomto ohledu je jedním ze zajímavých řešení systém suchých plovoucích podlah.