Stačí jedno podlaží?
28.12.2006
Nové domy, rostoucí na předměstích měst i na vesnicích, bývají dosti často řešeny pouze jako jednopodlažní, tedy přízemní, maximálně s nízkými skladovacími prostory pod střechou. Není se ani moc co divit, takový dům do určité míry umožňuje ušetřit finanční prostředky.
Konstrukce nemusí být dimenzována pro nesení dalšího patra, odpadá výstavba schodišť, není potřeba vést do patra vodu a kanalizaci. Bydlí-li v takovém objektu starší lidé, vyhnou se mnohdy náročnému chození do schodů a vše se dá zařídit jako bezbariérové. Zdá se tedy, že jednopodlažní dům má jen samé výhody.
Ale… Nic na světě není černobílé, přízemní stavba má i své negativní stránky. S rostoucí využitou plochou roste pochopitelně úměrně i plocha, kterou dům zabírá na stavebním pozemku. Jestliže není k dispozici dostatečná rozloha, nebo pokud je pozemek v členitějším terénu, má maximální plocha domu své meze. Obzvláště ve svahu je lépe stavět na patra, než srovnávat rozlehlé území.
Další problém může být v dispozičním řešení. Patrový dům je kompaktnější a z jednoho pokoje se můžete dostat do všech okolních, ale i do místnosti nad vámi. V jednopodlažním objektu jsou některé místnosti od sebe více vzdáleny a pokud spolu přímo nesousedí, je třeba počítat s určitými průchozími prostory (chodba, průchod přes jiný pokoj).
Diskutabilní je rovněž otázka vytápění. Patrový domek může s úspěchem využívat faktu, že teplý vzduch stoupá nahoru. Místnosti v horním patře proto mohou být vytápěny na nižší teplotu, někdy dokonce vůbec. Naopak v přízemním domě se většinou musí topit prakticky všude, protože teplo se do stran šíří jen na omezenou vzdálenost. Svou roli tady však hrají i izolace, použitý systém vytápění, možnosti proudění vzduchu a další faktory, takže i jednopodlažní dům je samozřejmě možné postavit jako nízkoenergetický (či dokonce tzv. pasivní).
Jestliže bude dům stát u vody, není od věci zvážit rovněž rizika možných povodní a záplav. Poslední roky ukazují, že vůbec nejde o zbytečný strach. Případné důsledky takové živelní události jsou zřejmé – jednopodlažní dům bude mít vodu všude, v patrovém je možnost zachránit cennější věci v horním poschodí, kam se voda nedostane (pokud nepůjde o vskutku extrémní povodeň).
A konečně jsou tu faktory architektonické návaznosti na okolní zástavbu, historických tradic, lokálních přírodních podmínek apod.
Obecně se však dá říci, že rodinný dům rozumné velikosti je zřejmě nejvhodnější (zejména ekonomicky) řešit jako přízemní, ovšem se sedlovou střechou a s alespoň částečným využitím podkroví. Tím prakticky získáme i druhé podlaží, ideální např. k umístění ložnice. Zejména v moderních předměstských čtvrtích ale určitě neudělá ostudu ani elegantně řešená jednopodlažní stavba s plochou nebo mírně šikmou střechou s nádechem funkcionalismu. Zajímavě pak působí budovy řešené do tvaru písmene L, objevují se také přízemní stavby s vnitřním otevřeným nádvořím, což byl systém hojně využívaný už v antických dobách. Prostor může být využit jako parkoviště, zahrada, nebo třeba i pro bazén.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firmy Recom Reality
Články s podobnou tématikou
Kupujeme byt od developera
Stavba svépomoci – výhody a úskalí
Co může prodražit stavbu rodinného domu?
Ve městě, na vesnici nebo na poli… aneb nelehký výběr pozemku
Stavebnice ze dřeva
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Projekty a katalogy rodinných domů
Článek byl zobrazen 7416 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Kvalitní české zábradlí JH TECH
Dopřejte si zábradlí v kvalitě za příznivou cenu, kalkulace a návrhy zdarma, prodej i odborná montáž. Zábradlí schodiště, balkonů, fr. oken, madla na zeď i zábradlí do zahrady, moderní materiály – nerez, sklo, lak.Umělý "živý" plot a zástěny
Skvělé řešení pro všechny, kdo potřebují rychle a efektivně vytvořit optický nebo hlukový předěl od sousedů, rušné ulice nebo vytvořit zajímavý zahradní prvek. Navíc instalaci zvládnete sami.Šetřete na energiích – vyměňte střešní okna
Zúčastněte se akce #NováOkna a získejte nejen cashback ve výši až 10 000 Kč, ale i mnoho dalších výhod spojených s výměnou starých střešních oken za nová energeticky úsporná okna FAKRO.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Dětský rostoucí nábytek přímo od výrobce
Pořiďte dětem kvalitní rostoucí nábytek, který jim vydrží až do dospělosti a přispěje k jejich zdravému růstu. Rostoucí stoly a židle MAYER CZ - zdravé sezení pro děti od 4 do 18 let.
Další články na téma Projekty a katalogy rodinných domů

Ideální dům pro čtyřčlennou rodinu - 3 tipy na projekt
Je úplně přirozené, že každý z nás má jinou představu o vlastním bydlení. Navzdory čemuž se Vám pokusíme představit některé katalogové projekty, které by mohly vyhovět požadavkům čtyřčlenné rodiny.

Projekty rodinných domů pro moderní a ekonomické bydlení
Hledáte moderní a úsporné bydlení z tradičních materiálů, které by bylo dostupné v rozumné cenové hladině? V dnešní době nic jednoduchého, ale pokud se se svými požadavky obrátíte na firmu PROwi, může se z vašeho snu stát realita. Cesta k novému a lepšímu bydlení začíná výběrem toho správného domu – a že je u firmy PROwi z čeho vybírat!

Iveta získala ocenění TOP DŮM 2013 v anketě časopisů Dům a zahrada
Pokud je vašim snem mít vlastní dům, který by byl dostatečně prostorný, vynikal nízkou energetickou náročností a nabízel velmi slušný standard bydlení, jistě vás zaujme dům IVETA. Tento dvoupodlažní dům střední velikostní kategorie hodící se do moderní zástavby získal ocenění TOP DŮM 2013 v anketě vyhlášené časopisem Dům a zahrada.

Nízkoenergetický dům postavený stavebním systémem Velox
Původním architektonickým záměrem byl návrh stavebně jednoduchého a energeticky úsporného typového rodinného domu, který by svou dispozicí odpovídal požadavkům na pohodlné bydlení tří až čtyřčlenné rodiny. Již první realizace tohoto domu v praxi ukázaly, že při drobných změnách projektu a bez výraznějšího navýšení rozpočtu stavby je možné postavit tento dům i jako nízkoenergetický.

Představujeme nový katalog s projekty rodinných domů NÁŠ DŮM XXIV – Rodinné domy s bonusem
Všem zájemcům o výstavbu rodinných domů představuje firma Atelier NÁŠ DŮM s.r.o. nové vydání katalogu rodinných domů NÁŠ DŮM. Katalog s pořadovým číslem XXIV a podtitulem „Rodinné domy s bonusem“ prezentuje kompletní nabídku služeb pro všechny zájemce o výstavbu typových nebo individuálních rodinných domů, ale i pro zájemce o rekonstrukci stávajících rodinných domů.

Stavíme rodinný dům s firmou Welfast I.
Každý, kdo chce stavět rodinný dům, stojí před několika zásadnimi otázkami – jaký styl domu zvolit, jakou technologií a z jakých materíálů stavět, a také zda stavět svépomoci, oslovit několik firem s vlastním projektem nebo si nechat vystavět celý dům na klíč. V následujících několika týdnech si problematiku výstavby zděných rodinných domů i jejich jednotlivé typy přiblížíme.

Projekt s úpravami na typové rodinné domy za 29 000 Kč od firmy Hoffmann
Firma Hoffmann přichází na prahu nové stavební sezóny s nabídkou zvýhodněných projektů na typové domy ze svého katalogu. Projekty typových rodinných domů i s individuálními úpravami dle požadavku Vás, zákazníků můžete získat již za 29 000 Kč. U projektů typových pasivních domů se jedná o částku 39 000 Kč.

Vychází katalog typových projektů Náš dům XXXV
Vychází již 35. vydání katalogu NÁŠ DŮM s podtitulem „TYPOVÉ PROJEKTY – DOMY S TÉMĚŘ NULOVOU SPOTŘEBOU ENERGIÍ“. Obsahem katalogu je nabídka 700 typových projektů rodinných domů projekční kanceláře Architektonická kancelář Křivka s.r.o., která již 29 let na českém trhu dodává stavebníkům rodinných domů projektovou dokumentaci.