Stačí jedno podlaží?
28.12.2006
Nové domy, rostoucí na předměstích měst i na vesnicích, bývají dosti často řešeny pouze jako jednopodlažní, tedy přízemní, maximálně s nízkými skladovacími prostory pod střechou. Není se ani moc co divit, takový dům do určité míry umožňuje ušetřit finanční prostředky.
Konstrukce nemusí být dimenzována pro nesení dalšího patra, odpadá výstavba schodišť, není potřeba vést do patra vodu a kanalizaci. Bydlí-li v takovém objektu starší lidé, vyhnou se mnohdy náročnému chození do schodů a vše se dá zařídit jako bezbariérové. Zdá se tedy, že jednopodlažní dům má jen samé výhody.
Ale… Nic na světě není černobílé, přízemní stavba má i své negativní stránky. S rostoucí využitou plochou roste pochopitelně úměrně i plocha, kterou dům zabírá na stavebním pozemku. Jestliže není k dispozici dostatečná rozloha, nebo pokud je pozemek v členitějším terénu, má maximální plocha domu své meze. Obzvláště ve svahu je lépe stavět na patra, než srovnávat rozlehlé území.
Další problém může být v dispozičním řešení. Patrový dům je kompaktnější a z jednoho pokoje se můžete dostat do všech okolních, ale i do místnosti nad vámi. V jednopodlažním objektu jsou některé místnosti od sebe více vzdáleny a pokud spolu přímo nesousedí, je třeba počítat s určitými průchozími prostory (chodba, průchod přes jiný pokoj).
Diskutabilní je rovněž otázka vytápění. Patrový domek může s úspěchem využívat faktu, že teplý vzduch stoupá nahoru. Místnosti v horním patře proto mohou být vytápěny na nižší teplotu, někdy dokonce vůbec. Naopak v přízemním domě se většinou musí topit prakticky všude, protože teplo se do stran šíří jen na omezenou vzdálenost. Svou roli tady však hrají i izolace, použitý systém vytápění, možnosti proudění vzduchu a další faktory, takže i jednopodlažní dům je samozřejmě možné postavit jako nízkoenergetický (či dokonce tzv. pasivní).
Jestliže bude dům stát u vody, není od věci zvážit rovněž rizika možných povodní a záplav. Poslední roky ukazují, že vůbec nejde o zbytečný strach. Případné důsledky takové živelní události jsou zřejmé – jednopodlažní dům bude mít vodu všude, v patrovém je možnost zachránit cennější věci v horním poschodí, kam se voda nedostane (pokud nepůjde o vskutku extrémní povodeň).
A konečně jsou tu faktory architektonické návaznosti na okolní zástavbu, historických tradic, lokálních přírodních podmínek apod.
Obecně se však dá říci, že rodinný dům rozumné velikosti je zřejmě nejvhodnější (zejména ekonomicky) řešit jako přízemní, ovšem se sedlovou střechou a s alespoň částečným využitím podkroví. Tím prakticky získáme i druhé podlaží, ideální např. k umístění ložnice. Zejména v moderních předměstských čtvrtích ale určitě neudělá ostudu ani elegantně řešená jednopodlažní stavba s plochou nebo mírně šikmou střechou s nádechem funkcionalismu. Zajímavě pak působí budovy řešené do tvaru písmene L, objevují se také přízemní stavby s vnitřním otevřeným nádvořím, což byl systém hojně využívaný už v antických dobách. Prostor může být využit jako parkoviště, zahrada, nebo třeba i pro bazén.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firmy Recom Reality
Články s podobnou tématikou
Kupujeme byt od developera
Stavba svépomoci – výhody a úskalí
Co může prodražit stavbu rodinného domu?
Ve městě, na vesnici nebo na poli… aneb nelehký výběr pozemku
Stavebnice ze dřeva
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Projekty a katalogy rodinných domů
Článek byl zobrazen 9205 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Projekty a katalogy rodinných domů
Projekt s úpravami na typové rodinné domy za 29 000 Kč od firmy Hoffmann
Firma Hoffmann přichází na prahu nové stavební sezóny s nabídkou zvýhodněných projektů na typové domy ze svého katalogu. Projekty typových rodinných domů i s individuálními úpravami dle požadavku Vás, zákazníků můžete získat již za 29 000 Kč. U projektů typových pasivních domů se jedná o částku 39 000 Kč.
Stavíme rodinný dům s firmou Welfast I.
Každý, kdo chce stavět rodinný dům, stojí před několika zásadnimi otázkami – jaký styl domu zvolit, jakou technologií a z jakých materíálů stavět, a také zda stavět svépomoci, oslovit několik firem s vlastním projektem nebo si nechat vystavět celý dům na klíč. V následujících několika týdnech si problematiku výstavby zděných rodinných domů i jejich jednotlivé typy přiblížíme.
Stavíme rodinný dům s firmou Welfast IV.
Ve třetím díle našeho seriálu jsme se podívali do hotového domu společnosti Welfast a ptali jsme se na zkušenosti mladých manželů s realizací jejich stavby. Návštěva to byla příjemná, dům hezký, a tak se v některém z dalších dílů podíváme i na jiné domy. Tématem tohoto článku je: Vybral jsem si pozemek a co dál? O rozhovor jsme požádali ředitele společnosti WELFAST a.s., pana Roberta Löwy.
Moderní dům - ekodům
Uvažovali jste někdy nad tím, že byste si postavili dům, který by byl ekologický šetrný k přírodě a zároveň nizkoenergetický a šetrný k vaší peněžence? Postavit si ekodům je v současné době velice populární. Jeho výhody, nevýhody a vše co potřebujete k této stavbě znát, se můžete dočíst právě zde.
Stavíme rodinný dům s firmou Welfast VII.
V minulém článku jsme upozornili na změnu cen domů společnosti WELFAST a.s. A na možnost pořízení rodinného domu této společnosti za původní ceny. Termín vypršení této výhody se rychle blíží, a tak jsme prozkoumali trochu detailněji systém spolupráce mezi klientem a společností WELFAST a.s.
Typový nebo individuální projekt rodinného domu?
Tuto otázku si klade snad každý, kdo jen o výstavbě uvažuje. A nutno dodat, že je to otázka z mnoha důvodů klíčová a odpověď nelehká. Podle čeho se rozhodnout a co vám jednotlivé varianty mohou přinést?
Pouštět se do stavby podsklepeného domu?
Dříve bylo u nás zcela běžné, že domy měly sklepy. Sklep, to byl prostě základ. Dnes je situace jiná, většina nových rodinných domků je bez sklepa, a to nejen v rychlokvašených satelitních čtvrtích. Prostě se jen udělá tzv. základová deska, postaví nebo smontuje se dům a hotovo.
Dům na dně prehistorického sopečného jezera
Přesně tak to kdysi dávno vypadalo v místě dnešního Rychnova u Jablonce. První zmínka o osadě na úpatí Jizerských hor pochází již ze 14. století. Výraznou tvář dnešnímu Rychnovu vtiskl už v roce 1856 mohutný oblouk železniční tratě na trati Pardubice – Liberec. Tuto turisticky zajímavou lokalitu, v těsném sousedství Jablonce nad Nisou, si jako svůj domov zvolila mladá rodina s dvěma dětmi.