Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
25.02.2007
Sociolog urbanismu či apoštol moderny. Tak se přezdívalo Le Corbusierovi, původem švýcarskému architektovi, kterého mnozí mylně považují za Francouze, neboť k této zemi sám inklinoval.
Pseudonym vizionářského tvůrce, milovníka betonu a na svou dobu převratných a šokujících staveb, který se stal otcem tzv. brutalismu a inspiroval svými stavbami desítky svých nástupců, nesmí chybět v žádné publikaci o moderní světové architektuře. A tedy ani v našem seriálu.
Dnes si povíme něco o jeho kolektivních domech a představě sociálního bydlení v takzvané "unité d´habitation". Le Corbusier, jak si podle dědečka v devětadvaceti letech změnil jméno z rodného Charles-Édouard Jeanneret, vystavěl takových jednotek pro společné bydlení hned několik. Do jeho představy, kterou shrnoval do proslulé věty "Dům je stroj na bydlení", mu nahrál fakt, že mnoho lidí po válce nemělo kde bydlet, a tak na kolektivní domy dostal několik zakázek od francouzské a jednu i od německé vlády.
První unité d´habitation postavil ve francouzském městečku Marseille. Jeho dům se rozkládal na ploše 24 krát 165 metrů a tyčil se do výšky šestapadesáti metrů. Sem Le Corbusier umístil 337 bytů, kterých bylo neuvěřitelných 23 typů od nejmenších garsonek pro jednotlivce, vystavěných na principech jeho měrného systému Moduloru (který odvozoval nikoliv od klasické soustavy měr, ale od rozměrů dospělého člověka), až po rozlehlé mezonetové byty pro velké rodiny.
Vedle bytových jednotek, které byly propojeny nikoliv tradičními stísněnými chodbami, ale širokými ulicemi, se v domě nacházelo také občansky vybavené zázemí od obchodů přes mateřskou školu až po bazén a tělocvičnu. Nechyběl tady ani amfiteátr nebo hotel. Člověk, který žil v takového "unité", prakticky nemusel vycházet z domu, vše měl pod jednou střechou, respektive také na střeše. Jeho "vynález" jedny fascinoval, druhé odpuzoval, v tehdejším tisku byl jeho dům často nazýván blázincem.
Přesto se Le Corbusier nenechal útoky na svou osobu odradit. Vybudování oslavovaného i zatracovaného "vertikálního města" v Marseille si pak zopakoval ve větší či menší míře ještě na dalších místech - v Nantes, v Berlíně, Briey en Forêt a ve Firmini, kde se stal rovněž autorem kostela, stadionu či kulturního a mládežnického centra.
Zároveň s funkčním propojením společného bydlení se službami, relaxací či kulturním vyžitím charakterizovalo jeho stavby poválečné éry také specifické užití holého a surového betonu bez jeho konečných úprav a opracování (což použil dokonce i na svém vlastním hrobě). Odtud pramení název "brutalismus", který vystřídal jeho meziválečnou tvorbu v duchu puristického funkcionalismu a je synonymem celé Le Corbusierovy poválečné tvorby. V tomto stylu postavil v 50. letech ve Francii třeba také proslulou Mariánskou kapli v Ronchamp a Dominikánský klášter v La Tourette, nebo několik hlavních budov v pákistánském Čandígarhu.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura ve světě VI. - Burj Al Arab v Dubaji
Moderní architektura ve světě V. - Brasília
Moderní architektura ve světě IV. - World Trade Center
Článek byl zobrazen 14193 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Architekti a projektanti
Bytové a řadové rodinné domy Romance
V klidné lokalitě Praha-Uhříněves, v blízkosti vodních ploch Nadýmač a Hostice, vzniká pod názvem Romance soubor bytových a rodinných domů. Výhodou je komorní atmosféra bydlení v sousedství přírody, mínusem větší vzdálenost do centra metropole.
Propojení podlaží a vznik otevřeného prostoru
Okouzlují vás neobvykle řešené prostory, neočekávané průhledy anebo grandiózně tvarovaná schodiště. Možná právě něco z toho dokáže oživit váš dům a věnuje mu do vínku punc jedinečnosti a originality.
Cesta k novému domu začíná nákupem pozemku
Během posledních dvou let výrazně stoupl počet klientů, kteří koupili "špatný" pozemek. „Náš program Pozemkový servis je reakcí na přání klientů. Zaplnili jsme poslední mezeru v nabídce našich služeb a od března tak nabízíme široký servis spojený s hledáním, prověřením a financováním pozemků,“ říká ředitel Ekonomických staveb David Mencl.
Moderní architektura X. - Regionální centrum Olomouc
Před dvěma lety bylo v Olomouci otevřeno nové kongresové centrum, které se stalo důležitou součástí města i celého kraje, neboť se díky němu nyní ve městě konají některé důležité kongresy, semináře či konference. Pozoruhodná je i architektura celého komplexu.
Moderní architektura ve světě XX. - Muzeum islámského umění v Kataru
Loni v prosinci otevřelo veřejnosti své brány Muzeum islámského umění v katarském hlavním městě Dauhá. Stupňovitou budovu připomínající svým tvarem pyramidu krále Džosera v egyptské Sakkáře navrhl slavný architekt čínsko-amerického původu Ieoh Ming Pei, který u nás proslul zejména moderní dostavbou pařížského Louvru.
Nejkrásnější místo pro bydlení na Chebsku
Již od roku 2004 stavíme v okrajové části Chebu, která je jen 1,5 km vzdálená od centra Františkových Lázní. Tímto zajímavým místem je Komorní Dvůr, tedy čtvrť i ulice v těsné blízkosti národní přírodní památky Komorní hůrka.
Rozsvícená Cheopsova pyramida nad Ostravou
Model Cheopsovy pyramidy v měřítku 1:1 se nad Ostravou rozhodla vztyčit skupina architektů z Projektstudia. Coby názorná ukázka měřítka a proporcí se tak tento egyptský div světa rozzářil poslední srpnový pátek nad ostravským Masarykovým náměstím. Po dobu jednoho měsíce budou 4 světelné paprsky pyramidu vznášet nad Ostravou.
Moderní architektura XVI. - Hundertwasserův dům
Hundertwasserův dům ve Vídni, který patří od svého otevření v roce 1985 k největším návštěvnickým magnetům rakouské metropole, slaví své dvacáté narozeniny.