Moderní architektura XVI. - Hundertwasserův dům
22.09.2005
Hundertwasserův dům ve Vídni, který patří od svého otevření v roce 1985 k největším návštěvnickým magnetům rakouské metropole, slaví své dvacáté narozeniny.
Skvost moderní architektury vznikal přesně podle umělcových představ a zásad. Friedensreich Hundertwasser vycházel v návrhu ze dvou myšlenkových proudů. V prvé řadě striktně odmítal rovnou linii, přičemž ctil tzv. Manifest proti racionalismu v architektuře.
Při stavbě tohoto barevného pohádkového zámku také prosadil tzv. "okenní právo". Podle něj má obyvatel právo na to, aby se mohl vyklonit z okna a přetvořit venku na fasádě všechno tak, jak mu odpovídá, a to kam až dosahuje jeho ruka. "Aby pak z dálky z ulice bylo vidět: Tady bydlí člověk," vysvětluje architekt.
Hundertwasserův dům se od svého dokončení před dvěma desetiletími změnil jen málo. Pyšní se celkem šestnácti soukromými a třemi společnými terasami o celkové ploše přes tisíc metrů čtverečních. Na terasách pokrytých zeminou stojí dvě stě padesát vzrostlých stromů.
A právě na tom je vidět druhý myšlenkový proud, ze kterého otec pestrobarevné členité stavby vycházel. Hundertwasser, který se ostře stavěl například proti odlesňování, se totiž snažil spojit stavby s živou přírodou a uplatňoval tzv. ekologický princip.
Stavba s padesáti byty, která silně kontrastuje se šedivými domy velkoměsta, byla veřejnosti poprvé zpřístupněna v rámci dne otevřených dveří 7. září 1985. Tehdy se na svérázný objekt přišlo podívat na 70 000 lidí. Díky velikému úspěchu tohoto projektu vznikly v okolí domu podobně laděné stavby, například galerie Kunst Haus Wien a několik restaurací a kaváren.
Hundertwasser inspiroval svými stavbami mnohé architekty také mimo rodné Rakousko. Dům, který vychází z jeho principů, stojí například také u nás v Plzni.
Autor: com, efa
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XV. - Vila Tugendhat
Moderní architektura XIV. - Hotel Internacionál
Moderní architektura XIII. - Janáčkova konzervatoř
Článek byl zobrazen 11234 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Bytové a řadové rodinné domy Romance
V klidné lokalitě Praha-Uhříněves, v blízkosti vodních ploch Nadýmač a Hostice, vzniká pod názvem Romance soubor bytových a rodinných domů. Výhodou je komorní atmosféra bydlení v sousedství přírody, mínusem větší vzdálenost do centra metropole.
Moderní architektura IX. - Loosova vila
Mezi nejvýznamnější funkcionalistické stavby v České republice patří takzvaná Loosova neboli Müllerova vila v pražských Střešovicích. Skvost meziválečné architektury navrhl Adolf Loos společně s architektem Karlem Lhotou.
Čeští studenti uspěli s projektem AIR House na soutěži v USA
Může existovat dům, jehož jediným zdrojem energie je Slunce? Ano, může! Veřejnost o tom přesvědčili čeští studenti, kteří navrhli a postavili energeticky soběstačný dům s názvem AIR House. S tímto unikátním domem budoucnosti uspěli dokonce v USA, na prestižní soutěži Solar Decathlon 2013, kde se umístili na třetím místě.
Moderní architektura ve světě XII. - Opera v Sydney
Symbolem australského Sydney se před zhruba 35 lety stala budova opery. Monumentální stavbu připomínající podle nadšenců vzlétající labuť, obří plachetnici či shluk lastur a podle kritiků souložící želvy nebo rozhádané jeptišky, která do letošního 7. července bojovala s dvacítkou dalších staveb o titul jednoho ze sedmi novodobých divů světa, provází zajímavá a strastiplná historie jejího zrození.
Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
Dvacátá léta minulého století znamenala pro Ostravu doslova architektonické žně. Vedle výstavby několika obchodních domů tady tehdy vyrostla také třeba Nová radnice a Dům umění. Právě jeho historii si dnes v našem seriálu o moderní architektuře připomeneme.
Moderní architektura ve světě XXVI. - Muzeum Liaunig
Velice střídmý, jednoduchý až minimalistický styl zvolilo studio Querkraft Architects při realizaci Muzea Liaunig v rakouských Korutanech. Šestnáct desítek metrů dlouhý betonový tubus tady u města Neuhaus protíná téměř panenskou krajinu.
Typový projekt rodinného domu se dvěma byty nebo dvojdům?
Při řešení bytové situace již někteří z Vás narazili na otázku, zda se nevyplatí v rámci výstavby rodinného domu, který obvykle nabízí jednu bytovou jednotku postavit tzv. dvojdům. Je ale dvojdům a dům se dvěma byty totéž?
Ze staré stodoly v Kojetíně vznikl inspirativní rodinný dům, jehož moderní betonová přístavba se stala stavbou roku
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan pozemek uprostřed obce Kojetín u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála na kopci s výhledem do krajiny pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl v roce 2007 obytný ateliér, později přibyla betonová přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.