Moderní architektura XXVIII. - Plechový dům v Humpolci
23.04.2006
Na velice rušném nároží ulic Mánesova a Na Kasárnách přímo v centru Humpolce vyrostl na miniaturní parcele o rozloze 430 metrů čtverečních netradiční plechový dům. Sám architekt Luděk Rýzner, který v něm bydlí se svou rodinou, i jeho firma OK PLAN, jej nazývají familiérně Plecháč, nezasvěcení mu velmi pohrdavě říkají zrezavělá plechovka.
Jedná se každopádně o unikátní českou stavbu moderní architektury.
Stavba pod rodinného domu na velmi problematickém a extrémně exponovaném místě byla zahájena začátkem června 2004 poté, co byla v rekordně krátkém čase pouhých tří měsíců vypracována jeho projektová dokumentace. Hrubá stavba byla dokončena na podzim 2004, v dubnu loňského roku se už kolaudovalo.
Jedná o se čtyřpodlažní budovu stojící v mírném svahu, s posledním podlažím ustupujícím. Zastavěná plocha je pouze 72 metrů čtverečních. Kostru domu tvoří ocelový, žárově zinkovaný skelet, objekt je obložen cortenovým plechem o tloušťce 4 milimetry a kopility v prvním nadzemním podlaží.
Jde o dům o velikosti 4+1 se zahradou a venkovním nerezovým bazénem a přístřeškem pro dva automobily. Při jeho stavbě byly aplikovány zásady manifestu individuálního, moderního, udržitelného bydlení. Dům postaven zejména z recyklovatelných a rozebíratelných materiálů, stojí v zahuštěné zástavbě, má silně propojen interiér s exteriérem a použité materiály vyžadují minimální nároky na údržbu.
Vnitřní dispozice je navržena jako otevřená, s velkým důrazem na funkčnost a využitelnost všech ploch, je zde jen minimálně chodeb a hluchých míst. veškeré konstrukce jsou přitom přiznané - ocelové nosníky, trapézové plechy i betonové podlahy. Kvůli až příliš otevřenému prostoru se dokonce rodina Rýznerových musela o Vánocích odstěhovat, aby děti neobjevily Ježíška.
Dům je zařízen atypickým nábytkem vyrobeným z MDF desek a opatřený bílou polomatnou barvou a typovým sedacím mobiliářem od renomovaných firem, jako jsou Vitra, Modernista nebo Brik. Vnitřní zeleň dodala firma Wild Flowers.
Autor: efa
Foto: okaplan.cz
Články s podobnou tématikou
Moderní architektura XXVII. - Barrandovské terasy
Moderní architektura XXVI. - Výstava neznámého, leč významného Waltera Loose
Moderní architektura XXV. – Dům umění Ostrava
Článek byl zobrazen 13490 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Architekti a projektanti
Moderní architektura XXIV. - Zastávka v Liberci
David Černý, autor proslulých miminek na Žižkovské věži, sochy obráceného koně na Václavském náměstí či čůrajících postav před pražským podnikem Hergetova cihelna, oživil jednu jinak fádní křižovatku v centru Liberce.
Moderní architektura XXII. – Mezinárodní cenu má Norská opera
Budova Norské národní opery a baletu se stala vítězem ceny Evropské unie pro současnou architekturu - Mies van der Rohe Award 2009. Operní budova v Oslu, která připomíná kru vynořující se z fjordu, je dílem architektonického studia Snøhetta.
Moderní architektura ve světě VII. - Kolektivní bydlení podle Le Corbusiera
Sociolog urbanismu či apoštol moderny. Tak se přezdívalo Le Corbusierovi, původem švýcarskému architektovi, kterého mnozí mylně považují za Francouze, neboť k této zemi sám inklinoval.
Trend v bydlení mladých, tzv. cohousing konečně i v Čechách
Dříve se mladé páry či rodiny stěhovaly především do obrovských několikapatrových panelových komplexů, ale dnes již tato anonymní sídliště příliš nelákají. Mladí lidé čím dál více preferují komornější bydlení. S tím souvisí způsob bydlení zvaný cohousing, který by se dal přeložit jako „blízké sousedské bydlení“.
Moderní architektura ve světě X. - Pyramida v pařížském Louvru
Skleněná pyramida dnes patří k pařížskému Louvru stejně neodmyslitelně jako Mona Lisa či přilehlé zahrady Tuileries. Jedenadvacet metrů vysoká a u základny třiatřicet metrů široká stavba, která byla slavnostně otevřena roku 1989, však dodnes vyvolává ostré spory a žhavé diskuse nejen ve Francii.
Moderní architektura XXIII. - Cheese House v Nitře
Že jste ještě nikdy neviděli dům, který člověku na první pohled evokuje ementál? Ano, taková budova skutečně existuje. Stojí v centru slovenské Nitry a nese příznačný název Cheese House - Sýrový dům.
Moderní architektura ve světě XVI. - River Park Bratislava
Dnes se v našem architektonickém seriálu podíváme na zoubek modernímu komplexu, který je teprve ve výstavbě. Jedná se o velkolepý projekt s názvem River Park, který vyrůstá na břehu Dunaje v metropoli našich slovenských sousedů.
Program Génius - nechte slunce platit hypotéku!
Už loňský veletrh FOR ARCH představil naprosto šokující novinku, kterou je program Génius společnosti Ekonomické stavby. „Přišli jsme na český trh s novým modelem financování, který můžeme opravdu nazvat jednoduše – geniální,“ říká David Mencl, ředitel společnosti Ekonomické stavby.