Požární odolnost dřevostaveb – jak dřevostavba hoří?
19.04.2024
Existují desítky mýtů o dřevostavbách a jedním z nich je údaje slabá požární odolnost. Ohni přitom konstrukce ze dřeva zvládnou čelit často lépe než ty ocelové. Masivní dřevěné prvky totiž při hoření na povrchu zuhelnatí, čímž ochrání vnitřní část nosníků, a budova si tak svoji únosnost udrží delší dobu. Chování dřevostavby při požáru je navíc velmi dobře předvídatelné.
Požární odolnost je doba, po kterou jsou stavební konstrukce schopny odolat ohni, aniž by došlo k porušení jejich únosnosti a stability. Tvrzení, že je právě u budov ze dřeva tato doba oproti objektům z jiných materiálů výrazně kratší, je jedním z nejrozšířenějších mýtů kolujících o dřevostavbách. Ačkoli již danou hypotézu vyvrátila řada odborných studií a praktických pokusů, u části laické veřejnosti tato představa stále přetrvává.
Příčina požárů
Předně je důležité poznamenat, že požár představuje fatální nebezpečí pro stavbu z jakéhokoliv materiálu. V Česku dochází ročně v průměru k 3 500 požárů v objektech pro bydlení, což představuje 10 událostí daného typu denně. Ani při extrémních rozmarech počasí se však žádná budova, včetně těch ze dřeva, nevznítí sama od sebe. Vůbec nejčastěji tak bývá na vině neopatrnost při manipulaci s ohněm, zanedbání revizí komínů či kotlů nebo technická závada elektroinstalace či domácí elektroniky.
Přečtěte si také článek o Pojištění domácnosti: Co byste o něm měli vědět?
Zuhelnatění masivního dřeva jako obranný mechanismus
Pokud již k požáru dojde, dřevěné konstrukce prokazují pro někoho možná překvapivě vyšší odolnost než například ocelové. Po vzniku ohně se masivní dřevěné prvky stavby poměrně rychle vznítí. V souvislosti s rozkladem organické složky dřeva vlivem extrémní teploty však posléze na jejich povrchu vzniká až několikacentimetrová zuhelnatělá vrstva. Ta následně brání přístupu kyslíku do vnitřních částí prvků, tlumí hoření a disponuje rovněž dobrými tepelněizolačními vlastnostmi. Podobný proces může sledovat i laik, pokud do krbu přiloží větší dřevěné poleno. Díky uhlíkaté vrstvě si tak konstrukce může udržet své nosné vlastnosti delší dobu.
Tyto vlastnosti se projevují zejména u konstrukcí z masivního dřeva, jako jsou CLT (cross Laminated Timber neboli křížem vrstvené dřevo) nebo lepená dřevěná konstrukce (Glulam). U rámových konstrukcí je podíl masivního dřeva výrazně nižší, požární odolnost je menší a dosahuje se jí použitím dalších materiálů. Proto nelze požární odolnost dřevostaveb paušalizovat a značně záleží na konkrétním typu konstrukce a provedených opatřeních pro zvýšení její odolnosti.
Ocel trpí při zvýšené teplotě ztrátou únosnosti. Při požáru tak může u těchto konstrukcí poměrně rychle dojít ke kolapsu a úplnému zhroucení. V případě dřevostaveb je naopak ztráta nosných vlastností velmi dobře předvídatelná a projektanti tak mají již ve fázi návrhu budovy přesnou představu o tom, jak by se stavba při požáru chovala. V neposlední řadě lze jako výhodu dřevěných budov brát i skutečnost, že jejich likvidace po požáru je pro majitele daleko levnější než u budov z jiných materiálů a netrpí ani životní prostředí.
Sledovat je třeba i vlhkost
Ač má dřevo jakožto stavební materiál řadu benefitů, dlouhodobé působení nadměrné vlhkosti může jeho vlastnosti degradovat. V takových situacích bývá nezbytné přistoupit k nákladným opravám, v nejhorším případě k rozebrání nosné konstrukce. Tohoto rizika se ale není třeba obávat, pokud majitel stav své budovy pravidelně kontroluje, ideálně za pomoci moderních technologií - chytrých senzorických monitorovacích systémů, které v reálném čase hlídají nejen vzdušnou vlhkost, ale i hmotnostní vlhkost dřeva uvnitř konstrukce.
V případě zjištění nadměrné vlhkosti či úniku vody technologie majitele okamžitě informuje. Ten může počínající problém zavčas vyřešit a předejít tak vážnějšímu poškození. Kromě majetku chrání senzory i zdraví lidí v interiéru. Příliš vlhký vzduch totiž po delší době může způsobovat alergie a chronická onemocnění. I proto jsou senzory pro monitoring vlhkosti užitečné nejen v rodinných dřevostavbách a bytových domech, ale i v komerčních a veřejných budovách. Dobrými pomocníky jsou i na všech plochých střechách.
Autor: Jan Včelák, SENZOMATIC
Foto: Shutterstock
- PR článek -
Článek byl zobrazen 1733 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Dřevostavby

Dřevostavba Kubis 631 – bydlení za 11 dnů v domě do 2 miliónů
Sháníte bydlení a vždycky jste snili o vlastním rodinném domě? Nyní máte jedinečnou možnost si váš sen splnit. Společnost RD Rýmařov představila prostorný rodinný dům Kubis 631, který je jedničkou mezi dřevostavbami. Vaše bydlení tak získá moderní design a vy si budete moci užívat vysokého komfortu. To vše navíc za velmi příznivou cenu a v rekordním čase výstavby!

Dřevostavba postavená za 4 měsíce
Právě rychlost výstavby patří mezi největší přednosti dřevostaveb. Většina stavebníků chce bydlet rychle, protože příliš dlouhá výstavba stojí spoustu času, nervů a také peněz. Dřevostavby však mají i další výhody, které ocení zejména vyznavači ekologického a zdravého bydlení.

Montovaná chata aneb chata na počkání
Není samozřejmě až tak úplně na počkání, ale může skutečně vyrůst za pár dnů. Montovaná chata má řadu výhod a jednou z nich je možnost nechat si ji postavit takzvaně na klíč.

Srubové domy – když se luxus snoubí s přírodou
Pod pojmem srub, srubový či dřevěný dům si dnes mnozí představí malou chatu ze dřeva, která může posloužit za zahradní domek, nebo k příležitostnému přespání. Pravdou ale je, že dřevostavby za poslední léta prodělaly pozoruhodnou revoluci. Srubové domy dnes mohou směle konkurovat svým řešením domům zděným a svým designem je i v mnohém překročit.

Rodinný dům Mauna – novinka pro 4člennou rodinu s cenovým zvýhodněním 100 000 Kč
Rodinný dům Mauna od společnosti Neat Houses je letošní novinkou mezi rodinnými domy s dispozicí 4+kk a velkorysou podlahovou plochou více než 125 metrů čtverečních. Dům je navíc nyní v nabídce se zajímavou slevou 100 000 korun.

Stavebnice ze dřeva
V některých částech světa - v Austrálii nebo v Severní Americe - už dřevostavby vytlačily zděné domy. Zatímco pro stavebníky představují levné a rychlé stavění, odborníci v nich vidí především nízkoenergetické stavby.

Dům RD Rýmařov hodnotil nezávislý technický dozor investora
Technický dozor investora neboli TDIje odborník, který na stavbě hájí zájmy investora, kontroluje dodržování technologie i rozpočtu. Jedním z odborníků na dřevostavby je Pavel Šimek, který za léta své praxe prošel stavby všech firem, které v České republice staví dřevostavby. Jak hodnotí RD Kubis, který také dozoroval?

Dřevostavby – typy sendvičových staveb
Jestliže hledáte kvalitní a přitom méně nákladnou alternativu rodinného domu na klíč, zvolte dřevostavbu. Její výhodou je rychlost výstavby, skvělá izolace a nízká energetická náročnost. Oblíbené jsou tzv. sendvičové dřevostavby, které mají oproti cihlovým stavbám mnohem lepší tepelné vlastnosti. Na první pohled je však od domů z běžných zdících materiálů nerozeznáte.